Уставен суд ја поништи одлуката за поделба на Клинички центар

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Море на плоштад ќе ги палиме бе, со бензин...уствари бензинот е скуп, со слама, ќе видат они кочничари ниедни....државата не даваат да пркне 18, море не 18 туку 60 години веќе. Аман од нив!
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Курва ај олади малце...Се знае кој го држи судството во Македонија и зошто токму судството е најголема препорака за реформа од Европската Унија.Едноставно структурите на комуњарската творевина која полека се распаѓа успеаа да го донесат судството на најниски можни гранки.А Уставниот суд пак....во инструмент за тивко правно разнебитување на Република Македонија
На овој свет..се си има рок на (зло)употреба...
И мислам оти е стасан моментот кога и таму ќе „дувне„ ветрето на промените..
:toe:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Уште еден гаф на Владата, упс, ...на дечињата кои си играат држава!
Добро бе ти имаш ли малку акал?
Се ситиш што пациентите кои имаат потреба пак ќе се најдат до гуша во лајна!
Можеше да почека Уставниот Суд до составувањето на владата,а не да штити некои моќници,кои и да се,кои едвај чекаат ваква работа да лапаат пара на лековите од пациентите. Генералната оценка на сите беше дека клинички вака подобро може да функционира...а сега,пак хаос.
Можеше да се почека со оваа одлука!
А и да....ако сака владата пак ќе ја донесе одлуката со новото мнозинство у парламентот....и кој губи...пациентот, кој може да бидеш ти,или јас...

П.С.
Попаметно ти е да гледаш фудбал и да не тресиш зелени.
Запали свеќа за Италија и моли се да не се повампири Муту...:helou:
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Во право е чоекот.
Сеа грујо ќе донесе нов закон за подмладување на уставниот суд.
И уставен судија ќе може да стане секој, со наполнети 25 години, и обавезно портокалова книшка.
Шо е ова....стара комуњарска багра се собрала таму.
Мора да се расчисти со нив.
Кочничари на реформи.
Секаде ги има, па дури и во Уставен Суд.:pos:

Да да, така е :pos2::pos2::pos2::pos2:
Курва ај олади малце...Се знае кој го држи судството во Македонија и зошто токму судството е најголема препорака за реформа од Европската Унија.Едноставно структурите на комуњарската творевина која полека се распаѓа успеаа да го донесат судството на најниски можни гранки.А Уставниот суд пак....во инструмент за тивко правно разнебитување на Република Македонија
Ладен сум, еве баш сега климата дува позади мене.

...А иначе уставниот суд носи одлуки само врз тоа дали тие се во согласност со уставот или не.

Баш би сакал да ми објасниш повеќе околу болдираното.

Добро бе ти имаш ли малку акал?
Се ситиш што пациентите кои имаат потреба пак ќе се најдат до гуша во лајна!
Можеше да почека Уставниот Суд до составувањето на владата,а не да штити некои моќници,кои и да се,кои едвај чекаат ваква работа да лапаат пара на лековите од пациентите. Генералната оценка на сите беше дека клинички вака подобро може да функционира...а сега,пак хаос.
Можеше да се почека со оваа одлука!
А и да....ако сака владата пак ќе ја донесе одлуката со новото мнозинство у парламентот....и кој губи...пациентот, кој може да бидеш ти,или јас...

П.С.
Попаметно ти е да гледаш фудбал и да не тресиш зелени.
Запали свеќа за Италија и моли се да не се повампири Муту...:helou:
Арен сум, и имам очигледно многу повеќе акал од тебе. Ова требаше Владата да го предвиди и да го избегне, токму затоа реков ГАФ НА ДЕЧИЊАТА!!!

Генералната оценка!? Таа гласи вака: ХАОС ВО КЛИНИЧКИ ПОСЛЕ "РЕФОРМИТЕ"!! Оди утре до клинички и направи една анкета со ова прашање помеѓу пациентите и вработените и ќе ја добиеш генералната оценка!!!!!

ЌЕ СЕ ПОВАМПИРАТ 11 ДРУГИ ВО ПЕТОК, ТАКА ДА ЗА 1 АКО СЕ ПОВАМПИРИ НЕМА ДА БИДЕ ПРОБЛЕМ!
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Добро, може ли некој да ми објасни, што уствари работи тој уставен суд, и која е неговата функција....пошто гледам дека има бајаги експерти по оваа проблематика.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Love me ТЕНДЕР love me true tell me who am i

Love me ТЕНДЕР love me sweet tell me who am i
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Да да, така е :pos2::pos2::pos2::pos2:


Ладен сум, еве баш сега климата дува позади мене.

...А иначе уставниот суд носи одлуки само врз тоа дали тие се во согласност со уставот или не.

Баш би сакал да ми објасниш повеќе околу болдираното.



Арен сум, и имам очигледно многу повеќе акал од тебе. Ова требаше Владата да го предвиди и да го избегне, токму затоа реков ГАФ НА ДЕЧИЊАТА!!!

Генералната оценка!? Таа гласи вака: ХАОС ВО КЛИНИЧКИ ПОСЛЕ "РЕФОРМИТЕ"!! Оди утре до клинички и направи една анкета со ова прашање помеѓу пациентите и вработените и ќе ја добиеш генералната оценка!!!!!

ЌЕ СЕ ПОВАМПИРАТ 11 ДРУГИ ВО ПЕТОК, ТАКА ДА ЗА 1 АКО СЕ ПОВАМПИРИ НЕМА ДА БИДЕ ПРОБЛЕМ!
Си го искажа целиот капацитет сега....
Settle down Beavis...:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Добро, може ли некој да ми објасни, што уствари работи тој уставен суд, и која е неговата функција....пошто гледам дека има бајаги експерти по оваа проблематика.
Уставниот суд, всушност, се грижи за уставноста и законитоста на сите акти кои ги носи Собранието, Владата, Претседателот, министерствата...доколку бидат оспорени.
Значи, се она што како пропис се носи, мора да биде во согласност со Уставот на РМ.
Тие се чувари на Уставот, и внимаваат се да биде во согласност со него.
Одлучуваат и за други прашања, како на пр. интерпелација на Претседателот на Македонија...
Е, тоа е Уставниот суд.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
А јас ве гледам и двајцата и ве опоменувам...
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Уставниот суд, всушност, се грижи за уставноста и законитоста на сите акти кои ги носи Собранието, Владата, Претседателот, министерствата...доколку бидат оспорени.
Значи, се она што како пропис се носи, мора да биде во согласност со Уставот на РМ.
Тие се чувари на Уставот, и внимаваат се да биде во согласност со него.
Одлучуваат и за други прашања, како на пр. интерпелација на Претседателот на Македонија...
Е, тоа е Уставниот суд.
Истово го кажав и јас,во многу пократка верзија, ама некои лица од типот на "ЅВЕР" и "badluckguy" очигледно не го сфатиле и зборат за некое разгнебитување и капацитети!!
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Уставниот суд, всушност, се грижи за уставноста и законитоста на сите акти кои ги носи Собранието, Владата, Претседателот, министерствата...доколку бидат оспорени.
Значи, се она што како пропис се носи, мора да биде во согласност со Уставот на РМ.
Тие се чувари на Уставот, и внимаваат се да биде во согласност со него.
Одлучуваат и за други прашања, како на пр. интерпелација на Претседателот на Македонија...
Е, тоа е Уставниот суд.
Благодарам многу Струмикс, но одговор очекував од фајтерите, на кои целта им е само да се најдат на муабет и да пљујат, пцујат и да препородуваат, а уствари врска немаат за што дискутираат.

Значи да повториме:

Уставниот суд, се грижи за уставноста и законитоста на сите акти кои ги носи Собранието, Владата, Претседателот, министерствата.

Тие се чувари на Уставот, и внимаваат се да биде во согласност со него.

Доколку се случи да се донесе некој закон кој се коси со уставот на државата, сосема е нормално истиот и да падне пред Уставен Суд.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Јас го дадов одговорот, како правник, човек кој се разбира од таа проблематика, а партиски вие таму расправајте се...:)
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Благодарам многу Струмикс, но одговор очекував од фајтерите, на кои целта им е само да се најдат на муабет и да пњујат, пцујат и да препородуваат, а уствари врска немаат за што дискутираат.

Значи да повториме:

Уставниот суд, се грижи за уставноста и законитоста на сите акти кои ги носи Собранието, Владата, Претседателот, министерствата.

Тие се чувари на Уставот, и внимаваат се да биде во согласност со него.

Доколку се случи да се донесе некој закон кој се коси со уставот на државата, сосема е нормално истиот и да падне пред Уставен Суд.
Баш така....знам.
Ги знам законските задолженија на Уставниот Суд.
Значи што е фалинката овде...
Актот го донела владата...а требало собранието.
Значи,штом владата решила,со ова мнозинство ќе го донесе веројатно и законскиот акт.Само ќе помине време.
И сега повторно се ствара хаос и совршени услови за лов во матно на веќе докажаните тендерџии...врз грбот на пациентите.
Не спорев за конкретната одлука на Уставниот Суд, туку за тајмингот на истата...мене лично ми е многу сомнителна и симптоматична.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Јас мислам дека ќе се случи следното:
Во практика нема ништо да се смени. На хартија ќе се бришат новите правни субјекти, вработувањата ќе престанат а луѓето еден период ќе останат како волонтери...
Собранието ќе донесе Одлуката, па поново ќе се регистрираат новите правни субјекти, конкурси на кои ќе се вработат истите луѓе и - готово!
Во меѓувреме, во пракса, се ќе функционира како и досега.

Напоменувам, ова е моја претпоставка, онака, на прв поглед.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom