Библија v.s. Куран

Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Gledam od nekoi postovi dosta se odbira na sto da se replicira na sto ne.

Jas ke napisam edna dosta interesna zabeleska a isto da napomenam na rabotata na koja mnogu Hristijani se povikuvaat a toa e Ragjanjeto na Isa a.s.

Allah ja sozdal Hava (Eva) od rebro,Adem a.s (Adam) od zemja a Isa a.s od Majka bez tatko. Hava e sozdadena od tatko (tatkoto na coveckiot rod). KAKVA E SAMO TVOJATA MOK,GOSPODARU MOJ !
Kako da postojat cetiri vrsti na sozdavanje. A,koga e vo prasanje coveckiot rod,moze da se kaze deka postojat cetiri oblici na sozdavanje.

Sozdavanje na covek,bez tatko i majka,takvo e sozdavanjeto na Adem a.s.

Sozdavanje na covek bez majka,takvo e sozdavanjeto na Hava.

Sozdavanje na covek od Majka bez tatko,takvo e sozdavanjeto na Isa a.s.

Sozdavanje na covek od majka i tatko,takvo e naseto sozdavanje.

Kako da Vozviseniot nesto ni kazuva,no sto ?
Mozda: "Poglednete kako gi proziveav prvite tri!". Zarem ova ne e Mudziza (cudo) ? A ke ostane li i cetvrtiot oblik Mudziza ?
Jas Svoite stvorenija gi napraviv raznorazni i gi napraviv vo cetiri oblici kako bi se zapoznale so obemot na Mojata mok.
Pazite i ne zaboravajte deka i VIE SITE ste isto taka Mudziza,koga se raboti za vaseto sozdavanje,isto kako sto se toa prvite tri oblici. NEKA E SLAVEN ONOJ VO CII RACE E CELATA VLAST !
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Pocituvan g-dine, ...
Вие г-дине Kapidan го пишувате вашиот прв пост тука на форумов но можам да предпоставам дека никогаш не сте го запознале СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ.

Од таа причина ви ги проштевам паушалните предрасуди и се надевам дека еден ден ќе ја откриете ВИСТИНАТА !

Imam dojam deka perfidno mi imputiras deka jas se poklonuvam na kniga ili pak na kamen,sto ne e tocno ...

Selam
Селам + Шалом сакан побратиме kayser!

Скоро сите вери и верници кои сёуште не се разбудени за Чистиот ДУХ БОЖЈИ и Неговиот (ИСУСОВИОТ) СОВРШЕН ИСЛАМ , веруваат дека ја практицираат правата религија, дека се во право во својата вероисповест, како што тоа го велите и правите вие сунитите.

Јас несакам никого од вас да повреда нити да омаловажам а уште помалку некого да лажам!

Факт е дека само во ИСУС отелотворената БОЖЈА СВЕТЛИНА и ДУХ (Алахов Рух) ја практицираше единствената СОВРШЕНА РЕЛИГИЈА во која сите се сестри и браќа.

Таа религија е тој СОВРШЕН ИСЛАМ, тој СОВРШЕН МИР базиран на СОВРШЕНИОТ ДУХ а не на книга, камен, слика, склуптура, ...!

Погледни во светот колку кавги, поделби, војни и убиства има само помеѓу овие религии што ја градат така верата!

Сунити против сунити, шиити против шиити, ... а другите пак ич да не ги ни спомнувам!

Во СОВРШЕНАТА ВЕРА нема нити оружје, нити меч, нити борба за власт, ... бидејќи ништо материјално во таа вера нема толку големо значење што би можело верникот да го натера да се фати за “меч“ или (скраја да е) да убие некого. Животопријатниот ДУХ БОЖЈИ е таму ИЗВОРОТ и ИМАМОТ кој го пои и води верникот на Патот кон рајот!

Не мртва книга, камен, слика, склуптура - роде мој - туку БОЖЈАТА СВЕТЛИНА и ДУХ!

Тоа да се објасни на асимилираните луѓе е многу тешко бидејќи тие од најраното детсво (а некои покасно) се задоени со нешто друго што сака да го завземе местото на СОВРШЕНАТА ВИСТИНА.

Во ниеден случај несакам да кажам дека религиите на овој свет се апсолутно лоши - дури мислам дека некои од ними се поприлично добри и заличуваат на Совршената - но за жал се многу оддалечени од СОВРШЕНАТА РЕЛИГИЈА која ги сака сите писма но пред се БОЖЈАТА Вечна СВЕТЛИНА и ДУХ! !

Ти ме праша за крст дали носам.
Кога имав 17 години, мајками ми направи крст од злато (кај еден познат македонски филигранист) и ми купи ланец за него.
Тоа е еден од најубавите крстови што сум го видел.

Тој крст денес ми седи на едно место кадешто женами чува обетки од ќерками, прстенчиња, ланчиња, ...
Јас повеќе ништо златно ни сребрено ни бакарно ... неносам, туку само со ХРИСТОВИОТ КРСТ се поносам!
Пред некој месец читав еден артикел како црвениот крст прима злато и сребро со сврха за помош на угрозени. Ние досега немаме нити грам бакар дарено за црвен крст а камоли злато.
И предложив на женами да го сториме тоа и така златниот крст да си ја најде својата суштинска намена!
За ова слушна и мојот малечок син и почна да ме моли да му го оставам крстот во наследство. Крстот не го даривме на црвен крст. Но јас пробувам на синот да го упатам така да не се концентрира на материјата туку на СУШТИНАТА на ДУХОТ!

Иншалах мојот син ќе го направи крстот набрзо халал а женами и ќерками, другите ствари!

Баш денеска бев излезен со една зимска јакна што ја купив околу 1000 денари и на чија лева страна (кај срцето) стои Annapurna Red Cross и го има соодветниот знак + . Кога го прочитав тоа одма помислив на тебе :)
Јас за жал несум член на интернационалниот црвен крст но мислам дека е тоа една прекрасна организација формирана (врз темелите на ДУХОТ БОЖЈИ) во една прекрасна мирољубива и неутрална земја, која истотака има бел крст на својата застава а за жал само последните неколку стотици години е сочувана од војни!
Со ова немам намера да ги омаловажам другите земји кои имаат други симболи на своите застави или пак црвената полумесечина, но колку тие земји и организации да се трудат (без разлика на нивната национална и верска припадност) тие се само копии од оргиналот на црвениот крст т.е. мирољубивиот и неутрален бел крс кој засебе одкако ги следел во пракса советите ХРИСТОВИ, знатно профитирал од тоа !

Нека ми простат членовите и на нашиот (македонски) црвен крст ако ги навредив.

Да побратиме, јас дури имам и стари пари на кои е напишано БОГ на арапски. Овие (не толку многу пари) се дар од нашите стари.

ДајБОЖЕ јас, мојата фамилија, ти, твојата фамилија и сите фамилии на светот, да се ослободиме од нашите злата и сребра, пари, територии, власти, страсти и сите други материјални чуда и да се концетрираме на БОЖЈАТА СВЕТЛИНА и ДУХ која за спасение на сите - наместо човечко семе, материја или сл. - се отелотвори во ИСУС кој ја покажа СОВРШЕНАТА ВЕРА!


Иншалах
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Gledam od nekoi postovi dosta se odbira na sto da se replicira na sto ne.

Jas ke napisam edna dosta interesna zabeleska a isto da napomenam na rabotata na koja mnogu Hristijani se povikuvaat a toa e Ragjanjeto na Isa a.s.

Allah ja sozdal Hava (Eva) od rebro,Adem a.s (Adam) od zemja a Isa a.s od Majka bez tatko. Hava e sozdadena od tatko (tatkoto na coveckiot rod). KAKVA E SAMO TVOJATA MOK,GOSPODARU MOJ !
Kako da postojat cetiri vrsti na sozdavanje. A,koga e vo prasanje coveckiot rod,moze da se kaze deka postojat cetiri oblici na sozdavanje.

Sozdavanje na covek,bez tatko i majka,takvo e sozdavanjeto na Adem a.s.

Sozdavanje na covek bez majka,takvo e sozdavanjeto na Hava.

Sozdavanje na covek od Majka bez tatko,takvo e sozdavanjeto na Isa a.s.

Sozdavanje na covek od majka i tatko,takvo e naseto sozdavanje.

Kako da Vozviseniot nesto ni kazuva,no sto ?
Mozda: "Poglednete kako gi proziveav prvite tri!". Zarem ova ne e Mudziza (cudo) ? A ke ostane li i cetvrtiot oblik Mudziza ?
Jas Svoite stvorenija gi napraviv raznorazni i gi napraviv vo cetiri oblici kako bi se zapoznale so obemot na Mojata mok.
Pazite i ne zaboravajte deka i VIE SITE ste isto taka Mudziza,koga se raboti za vaseto sozdavanje,isto kako sto se toa prvite tri oblici. NEKA E SLAVEN ONOJ VO CII RACE E CELATA VLAST !
Spiros,neli e dovolno ova sto prethodno go napisav za site tvoi postovi do sega ? Neli e sovrseno jasno ? Neli e Mudziza (cudo) i naseto sozdavanje,ednakvo,kakvo sto e sozdavanjeto i na Adem a.s i na Hava i na Isa a.s. ?
Uste istite i povtorno istite zborovi bez logika dokaz ili bilo kakva potkrepa ?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Spiros,neli e dovolno ova sto prethodno go napisav za site tvoi postovi do sega ? Neli e sovrseno jasno ? Neli e Mudziza (cudo) i naseto sozdavanje,ednakvo,kakvo sto e sozdavanjeto i na Adem a.s i na Hava i na Isa a.s. ?
Uste istite i povtorno istite zborovi bez logika dokaz ili bilo kakva potkrepa ?

Шалом алеихем!

За разлика од сите други чуда, во ИСУС се отелотворува баш тоа чудо преку кое БОГ (АЛАХ) ги направил и ги прави сите чуда!

Ја разбираш разликата?

ЕЛОАХ да ти ја открие

Иншалах
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Добро пробав ама не можав во ова доба од денот да ги прочитам сите постови , па го молам spiros да напише накратко за неговата религија, зошто навистина ме збуна со неколкуте негови постови кои ги има напишано. Поготово овој погоре. Никаде не сум сретнал некој така да зборува во врска со Исус. Јесте во Коранот е спомнат како пророк на Бог/ Алах под името Иса ама... .Па spiros ако можеш , а верувам можеш, напиши нешто накратко за твојата вера... Или пак прати приватна порака за да не се повторуваш ако веќе некаде си напишал.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Шалом алеихем!

За разлика од сите други чуда, во ИСУС се отелотворува баш тоа чудо преку кое БОГ (АЛАХ) ги направил и ги прави сите чуда!

Ја разбираш разликата?

ЕЛОАХ да ти ја открие

Иншалах
Cudo ne e test,pravea cuda i pred Isa a.s. Isus,Musa a.s.Mojsej neli,cudata im bea dadeni zatoasto togas lugjeto za da poveruvaat im trebaa cuda,

Neli Isa a.s. Isus rekol od site sto se rodeni od zena nema pogolem od Jahja a.s. Jovan krstitelot , Jahja a.s. ne pravel nikakvi cuda ,pokazimi edno cudo ako ima napraveno,spored biblijata.

Zaklucok cudata ne se test za da se veruva.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Шалом алеихем!

За разлика од сите други чуда, во ИСУС се отелотворува баш тоа чудо преку кое БОГ (АЛАХ) ги направил и ги прави сите чуда!

Ја разбираш разликата?

ЕЛОАХ да ти ја открие

Иншалах
Pobratime Spiros,ocigledno e deka mi izbegnuvas nekoi komentari.

Ne e nikakvo pogolemo cudo,pobratime Spiros ragjanjeto Isusovo od Ragjanjeto tvoe sopstveno.
Zatoa prethodnata poraka ti ja napisav,kako bi svatil deka Sozdavanjeto na Isa a.s (Isus) e edna od Cetirite nacini na sozdavanje.I naseto sozdavanje e isto taka edno od cetirite nacini na sozdavanje.

Adem (Adam) a.s sozdaden e bez majka i tatko.
Hawa (Eva) sozdadena e od tatko (od rebroto na Adem (Adam) a.s,tatko na coveckiot rod) a bez majka.
Isa a.s (Isus),sozdaden e od Majka,no,bez tatko.
A nie,sozdadeni sme i od tatko i od majka.

Znaci,site se pod ednakvo cudo na cetiri razliciti kombinacii,da se svati domenot na Allahovata MOK.

Znam deka ne sakas na ovoj FAKT da razgledas,no toa si e tvoja rabota.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Pobratime Spiros,ocigledno e deka mi izbegnuvas nekoi komentari.

Ne e nikakvo pogolemo cudo,pobratime Spiros ragjanjeto Isusovo od Ragjanjeto tvoe sopstveno.
Zatoa prethodnata poraka ti ja napisav,kako bi svatil deka Sozdavanjeto na Isa a.s (Isus) e edna od Cetirite nacini na sozdavanje.I naseto sozdavanje e isto taka edno od cetirite nacini na sozdavanje.

Adem (Adam) a.s sozdaden e bez majka i tatko.
Hawa (Eva) sozdadena e od tatko (od rebroto na Adem (Adam) a.s,tatko na coveckiot rod) a bez majka.
Isa a.s (Isus),sozdaden e od Majka,no,bez tatko.
A nie,sozdadeni sme i od tatko i od majka.

Znaci,site se pod ednakvo cudo na cetiri razliciti kombinacii,da se svati domenot na Allahovata MOK.

Znam deka ne sakas na ovoj FAKT da razgledas,no toa si e tvoja rabota.
За каков ФАКТ зборуваш бе ти, и во верата почнаа да излегуваат факти:pos2:
Се е претпоставка, факти во вторник!
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Cudata se temel na Hristijanskoto veruvanje i na sledbenicite na Isa a.s.
Kolku cuda napravil na nivniot narod i da ne recam go ubija,no pokusaa da go ubijat.Sto li i cuda da ne pravese ?
Cuda pravese zatoa sto bese vo takov narod i nokoj ne ja svatil Mudrosta negova tuku na cudata gledale.
Ne barale da im gi ozivi nivnite srca tuku barale da ozivi tugji zgnieni koski,za da poveruvaat. A kolku pati Isus rekol: "Cudata sto gi pravam,nemozam da gi pravam bez dozvola na Otecot koj sto me prati".
Za da bide uste pojasno,nepobiten e faktot deka i Isus bil ogranicen vo pravenjeto cuda od samata biblija.

Isus a.s bil Gladen (Gladen Bog ?) od daleku videl drvo smokvi,od srekja (rsreken Bog ?) pocnal da trca da kasne nekoja smokva oti bil gladen,koga stignal tamu,ooopssss... se iznenadil (iznenaden bog?) oti na drvoto nemalo smokvi (se' znaen Bog?).

Marko 11:12-13

13. I videvsi izdaleka smokvu s liscem dodje ne bi li sta nasao na njoj; i dosavsi k njoj nista ne nadje osim lisca; jer jos ne bese vreme smokvama.
Ne ja znael sezonata koga smokvite rastat ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ја знаел, без дискусија...Ама и стихот треба до крај да го напишеш.
Што ти е мислата, биди појасен?
И старно, како може(л) Исус и да јаде и да спие а воедно и мртви да воскреснува и болни да лекува?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ја знаел, без дискусија...Ама и стихот треба до крај да го напишеш.
Што ти е мислата, биди појасен?
И старно, како може(л) Исус и да јаде и да спие а воедно и мртви да воскреснува и болни да лекува?
Тој бил у Египет и тамо изучил за маѓионичар и факир. Тие си имаат свои помошници у публика кобајаги болен ил слеп и ко ќе праша Исус на некој собир или панаѓур “Навали народе чудо невидено со еден потег ќе опулам слепец додека истовремено шетам по вода и претварам вода у вино...“ И тогаш ќе се јавеше ортако од публиката и ѓо слеп нишо не гледа а у ствари не е слеп, и Исус ќе го допреше со раката и ќе прозбореше некои абракадабра формули (Ко Јода во звездани ратови) и тој ќе срипаше и ќе викнеше “ГЛЕДАМ, ГЛЕДАМ ЈАС СУМ ИЗЛЕКУВАН...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Тој бил у Египет и тамо изучил за маѓионичар и факир. Тие си имаат свои помошници у публика кобајаги болен ил слеп и ко ќе праша Исус на некој собир или панаѓур “Навали народе чудо невидено со еден потег ќе опулам слепец додека истовремено шетам по вода и претварам вода у вино...“ И тогаш ќе се јавеше ортако од публиката и ѓо слеп нишо не гледа а у ствари не е слеп, и Исус ќе го допреше со раката и ќе прозбореше некои абракадабра формули (Ко Јода во звездани ратови) и тој ќе срипаше и ќе викнеше “ГЛЕДАМ, ГЛЕДАМ ЈАС СУМ ИЗЛЕКУВАН...
Ти да не си претерал со тоа Талмудот...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нееее, туку со „Војна на ѕвездите„...:pos2: на „рипит“...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ти да не си претерал со тоа Талмудот...
Во то време триковите на Исус беа зачудувачки и необјасниви оти и самото маѓионичарство беше во зачеток но денес на пример еден Дејвид Коперфилд може да го надмине Исус во било кој трик (или чудо како порано пред реформата ги викаа) од годење на карти, снемување на предмети, оживување, претварање на еден предмет во друг..... сето денес е понапреднато.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А можеби и во воскреснувањето мртви...или можеби не...а можеби и да?...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom