Бугарија бара 10 милијарди долари оштета од Турција

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
vidi be pile moe so dve bukvi.

Da odebas so tvojata golemo-blgarska propaganda i "logika" na bugarski forumi?

Zastani pred ogledalo, ako go vidis mostic , asparuh i nekakvi takvi faci, togas si bugar i po krv i po se.

Ako go vidis Goce ili Jane, mozis da razmislis i da svatis deka si Makedonec po poteklo. Ako i pokraj toa sakas da se kazvas blgarin, TVOJ PROBLEM.

Ako uste ednas pravis ravenstvo bugari = makedonci, ke te pcujam, ke te brkam, ke te tepam, ke te ebam...

poso so zbor ne razbirate. da vi ebam to sortata, Jane vie go otepavte, a posle krstite grad po nego i More Sokol Pie ja narekuvate blgarska narodna...

neznam sho voopsto prajme muabet so vas, ili kur ili kurshum za vas...
aj sea, prvo pred ogledalo, pa posle kaj sho ti srce saka

i da, za kraj, edit:

tocno, istorijata ni e raskazana od dedo i pradedo, od tatko na sin. nie si gi znajme tatkovcite, ne sme ko pokjeto komsii ;)

ela ti da mi dokazis vo lice deka sum bugar ili srb ili grk, pa da te zakolam na grobot na dedo mi...
 
Член од
3 април 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
turska e lek za site i za bugarite i za grcite,yasasin turkiye .
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
o bugarce sme vi gi ebale zenite prvi vo tetovsko sestra ti se prodavase za 10 dm,sum ja ebal viseputa ,ali kako se etvori evropa sega ve ebat evropejcite,ali pak ke dojdete kaj nas da ve ebame ve ocekuvame,prasaj ja sestra ti kako pominal vo makedonija kenlerka(kurovaizmiqarka):tapp:
Е това си правил:drk:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Соприте се бре! има подпишано от Турската држава,дека е согласна да обезштети хората кои са били принудително протерани.
Има договори,спазват се и точно со такав договор Турциja треба да даде около 10 милиарди долара на около 1 милион бугари.
Тито бил опростил,да така е следователно все е изплатено.Све е минало.МК като држава во Jгославиja со подписа на Тито все е свршило.Дирете обештетение от Jгославиja.нас това не ни засjaга.Все е решено.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ќе ми кажеш ли колку Турци беа убиени 89 години колку беа раселени на колку и беа смените имињата .

На чиј имиња се имотите на Турците btw?

Кажи ми колку Македонци има раселено .

Меѓународно право хехех како ви одговара така .

Дали сте свесни дека Турците ќе истрошат само 1000 лева и една водка да ве замалочат за оваа барање.
Многу ми сте смех Бугарите заборавате дека од една страна Бугарија е полна со Арапи, Турци, МАКЕДОНЦИ, а колку Роми има треба ли да се коменитира.

Или да те потсетам на изјавата на Ромите од Пазарџик ( за време на немирите во Пазарџик): Доколку Бугарија продолжи така да се однесува ќе направиме второ косово на Балканот.

Се прашувам како ја оправдатвте реакцијата на Спецјалците во ЕУ бидејки како што гледав секоја куќа беше претресена.


Како ги исплативте ромите ??? Заборавив тие немат документи и офицјално не постојат


П.С Тие 500 години да се војувало нон-стоп ќе не немало одамна или ќе сме били ослободени порано .
Размисли малку не се прај и ти Бугарин користи мозок.

Инаку имам чуство дека Турците и спремат нешто на Грците ... многу почнаа да скокат
Нито един имот не е взет от бугарската држава!!!Тука става дума за имоти на бугари во Тр,не става дума за млтретиране.Па даj да видиме колко са били убити во 1989 година.Турците нито са били протерани,нито им е била вземен имотот во БГ.Нема за што да бидат обезштетени.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Нито един имот не е взет от бугарската држава!!!Тука става дума за имоти на бугари во Тр,не става дума за млтретиране.Па даj да видиме колко са били убити во 1989 година.Турците нито са били протерани,нито им е била вземен имотот во БГ.Нема за што да бидат обезштетени.
Кого бе лажеш???..себе си......не има овде и такви кој во тоа време случајно сме се затекнале на бугарско -турската граница...тогаш се уште Истамбул беше шопинг центар за нас.
Тие што не сакаа да си ги сменат турските имиња во бугарски беа на границата..а ги имаше..мноооогу. Ова со имињата грците изгледа од вас го научија...барајте да ви платат за авторски права.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Чекајте малце бе, за што им скокате на Бугарите?
Самите ТУРЦИ потпишале договор за обесштетување на протераните Бугари.


Го имаат секое право да бараат отштета, исто и ние доколку бевме малце поспособни.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Да не беха протерани,па ако не сакаш да мениш името можеш да идеш во Тр.Това не е насилственно протеране.Имали са право на избор:smir: Па това нема ништо обшто со посаканите пари от договора преди 84 години.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Чекајте малце бе, за што им скокате на Бугарите?
Самите ТУРЦИ потпишале договор за обесштетување на протераните Бугари.


Го имаат секое право да бараат отштета, исто и ние доколку бевме малце поспособни.
Поклон,точно така е,кога са подпишали не сме криви ние.Ние сакаме това което треба да се даде по договора.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Да, така е, много турци се изселиха в Турција.
Но и много останаха. Други п'к се в'рнаха. Много от тези които се изселиха направиха доб'р бизнес или кариера в Турција. Познавам такива и мога да те уверја че те сакат б'лгарите.
Поентата е че имотите на тези които отидоха в Турција не са заграбени от б'лгарската д'ржава. Куките им и нивите им са си техни. Могат да ги продават, отдават под наем или каквото сакат - имотите са си техни.
Историјата от 1913г. е коренно различна. Турција е признала това и е в'прос на преговори как да стане изплаштането на обезштетенијата.
Лично мое мнение е, че веројатно ште се с'гласим сумата да б'де по-малка и плаштането де е доста разсрочено в'в времето.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Чекајте малце бе, за што им скокате на Бугарите?
Самите ТУРЦИ потпишале договор за обесштетување на протераните Бугари.


Го имаат секое право да бараат отштета, исто и ние доколку бевме малце поспособни.
:pos2:Абе утре можеби ќе извадат некој документ што се однесува на нас...класа фалсификатори се...па ќе се чешаме тогаш.:kesa:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Д'ржавни относи со РМ имаме след 1992 година.Каквото сте подпишали след това го имаме ние и вие и сакаме и ние и вие да го спазваме.:smir:
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Тито бил опростил,да така е следователно все е изплатено.Све е минало.МК като држава во Jгославиja со подписа на Тито все е свршило.Дирете обештетение от Jгославиja.нас това не ни засjaга.Все е решено.
jok "bratovced"

taka mi ti cini? :)

Tito prostil? Tito bil od Zagorje, nesto izmegju Hrvat i Slovenec. Kako mozi Tito da prosti parite za steta napravena vo Makedonija?

To sho vi prostil vo odnos na Srbija i Hrvatska, raspravajte si se so servite i rvatite.

Jas ne pamtam nekoj Makedonec nesto da vi prostil, uste mnogu imate za plakjanje, i na ovaj, i na onaj svet :nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom