Бугарија бара 10 милијарди долари оштета од Турција

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
За нешто кое са подпишали ке платат.Ако сите тези са подпишали,ке платат и те.
Не става дума за турското робство,а става дума за 1913 година и гонението на бугарите от един дел от Тракиja.
Ќе ми кажеш ли колку Турци беа убиени 89 години колку беа раселени на колку и беа смените имињата .

На чиј имиња се имотите на Турците btw?

Кажи ми колку Македонци има раселено .

Меѓународно право хехех како ви одговара така .

Дали сте свесни дека Турците ќе истрошат само 1000 лева и една водка да ве замалочат за оваа барање.
Многу ми сте смех Бугарите заборавате дека од една страна Бугарија е полна со Арапи, Турци, МАКЕДОНЦИ, а колку Роми има треба ли да се коменитира.

Или да те потсетам на изјавата на Ромите од Пазарџик ( за време на немирите во Пазарџик): Доколку Бугарија продолжи така да се однесува ќе направиме второ косово на Балканот.

Се прашувам како ја оправдатвте реакцијата на Спецјалците во ЕУ бидејки како што гледав секоја куќа беше претресена.


Како ги исплативте ромите ??? Заборавив тие немат документи и офицјално не постојат


П.С Тие 500 години да се војувало нон-стоп ќе не немало одамна или ќе сме били ослободени порано .
Размисли малку не се прај и ти Бугарин користи мозок.

Инаку имам чуство дека Турците и спремат нешто на Грците ... многу почнаа да скокат
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ХИХИХИХИ а колку на нас треба да ни се врати ????
celo vreme vikam deka ako grcite ne se plasea od nas nemase so vakvi veta da se raspravaat
inace nik naseto ne se vraka so pari se znae toa stoe nase si e nase toa e isto kako sto na vremeto kpj im gi odzemase imotite na gragajanite no ete sega posle 50 g drzavata im gi vraka na vistinskite stopani e sea zemi si ti edna proporcija ako eden imot za da go vrata trebale 50 godini kolku ke treba da vrata 39 000 km2 makedonska zemja
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
лол значи овоа бугарите стварно не се нормални...али ајде само нека продужат да се прават јаки оти се у ЕУ - куга тугај ќе се изгорат :zlo::zlo::zlo:
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
fmi нјаколко п'ти спомена че не става дума за 5-те века турско робство, а за с'битија от преди по-малко от век. За да не прод'лжите с обштите пледоарии в заштита на Турција /јавно и се јавјавате нешто като адвокати/, ште објаснја малко по-подробно.

Както се знае Берлинскија конгрес оставја големи части населени с б'лгари изв'н пределите на Б'лгарија - нај-вече в Македонија и Тракија. В Источна Тракија живејат над 300 000 б'лгари. През 1913г., докато се води Междус'јузническата војна, Турција влиза в тези земи /след Лондонскија договор тја се е изтеглила от там/ и започва голјамо клане. Само на едно мјасто са изклани 90 деца. По нај-брутален начин са избити около 100 000 б'лгари - м'же, жени, деца и старци. Имам роднини които са изгорени живи. Останалата част от б'лгарите бјагат к'м Б'лгарија като изоставјат своите к'шти и ниви. Именно за имуштеството на тези б'лгари става в'прос сега. През 1915г. Б'лгарија и Турција вече са в добри отношенија и се договарјат с Ангорскија договор Турција да заплати имуштеството на прогонените б'лгари. Представени са документите за собственост и в'з основа на тјах се изчислјава че става в'прос за сумата от 983 000 000 долара. Вече е 1925г. и Турција моли за отлагане на плаштането за по-добри времена /току-што е св'ршила војната и с Г'рција и се разменја население/. Б'лгарија се с'гласјава. След това обаче Турција не е започнала да плашта ништо.
Сега просто се повдига в'прос'т кога ште се изплати нешто, което е вече договорено. Оште ведн'ж казвам - това не е обезштетение за робството, а конпенсации за отнето имуштество за което са представени документи.
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Ќе ми кажеш ли колку Турци беа убиени 89 години колку беа раселени на колку и беа смените имињата .

На чиј имиња се имотите на Турците btw?

Кажи ми колку Македонци има раселено .

Меѓународно право хехех како ви одговара така .

Дали сте свесни дека Турците ќе истрошат само 1000 лева и една водка да ве замалочат за оваа барање.
Многу ми сте смех Бугарите заборавате дека од една страна Бугарија е полна со Арапи, Турци, МАКЕДОНЦИ, а колку Роми има треба ли да се коменитира.


Или да те потсетам на изјавата на Ромите од Пазарџик ( за време на немирите во Пазарџик): Доколку Бугарија продолжи така да се однесува ќе направиме второ косово на Балканот.

Се прашувам како ја оправдатвте реакцијата на Спецјалците во ЕУ бидејки како што гледав секоја куќа беше претресена.


Како ги исплативте ромите ??? Заборавив тие немат документи и офицјално не постојат


П.С Тие 500 години да се војувало нон-стоп ќе не немало одамна или ќе сме били ослободени порано .
Размисли малку не се прај и ти Бугарин користи мозок.

Инаку имам чуство дека Турците и спремат нешто на Грците ... многу почнаа да скокат
Ного плачеш за гјупците, да не си гјуптин? В БГ всеки е против смената на имената на турците. Ова го направиа комунистите. Ама после за тијаа имена знаеш ли шо добиа? Не знаеш, нели. Затоа пишуваш глупости. Само да се пишува нешто.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
celo vreme vikam deka ako grcite ne se plasea od nas nemase so vakvi veta da se raspravaat
inace nik naseto ne se vraka so pari se znae toa stoe nase si e nase toa e isto kako sto na vremeto kpj im gi odzemase imotite na gragajanite no ete sega posle 50 g drzavata im gi vraka na vistinskite stopani e sea zemi si ti edna proporcija ako eden imot za da go vrata trebale 50 godini kolku ke treba da vrata 39 000 km2 makedonska zemja
Najgolemiot strav na Grcija ne e imeto Makedonija, tuku tapiite od tursko na etnickite Makedonci na 20% od grcka teritorija. Znaat deka tie imoti, koga-togas Makedoncite ke si gi pobaraat i zatoa nastojuva Grcija celosno da ja unisti Makedonija; ama nema da ne unisti.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Najgolemiot strav na Grcija ne e imeto Makedonija, tuku tapiite od tursko na etnickite Makedonci na 20% od grcka teritorija. Znaat deka tie imoti, koga-togas Makedoncite ke si gi pobaraat i zatoa nastojuva Grcija celosno da ja unisti Makedonija; ama nema da ne unisti.
Точно..Грците тоа му е страв...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Najgolemiot strav na Grcija ne e imeto Makedonija, tuku tapiite od tursko na etnickite Makedonci na 20% od grcka teritorija. Znaat deka tie imoti, koga-togas Makedoncite ke si gi pobaraat i zatoa nastojuva Grcija celosno da ja unisti Makedonija; ama nema da ne unisti.
Па да ја видиме реакцијата на грците сега при крајов на месецот кога се очекува позитивна пресуда за обештетување на бегалците и нивните имоти во оној европскиот суд...заборавив во моментот како се викаше...:kesa:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
КикоМЦ, знаеш каков убав имот е имал дедо ми под Беласица. На брегот на Бутковскоте езеро. Мамица та им.
Eххх..Имал, ама сега и да сакаш не можеш да си го вратиш она што било од секогаш сопственост на твојата фамилија..Жално, но вистинито:(
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
fmi нјаколко п'ти спомена че не става дума за 5-те века турско робство, а за с'битија от преди по-малко от век. За да не прод'лжите с обштите пледоарии в заштита на Турција /јавно и се јавјавате нешто като адвокати/, ште објаснја малко по-подробно.

....


Сега просто се повдига в'прос'т кога ште се изплати нешто, което е вече договорено. Оште ведн'ж казвам - това не е обезштетение за робството, а конпенсации за отнето имуштество за което са представени документи.
a ти адвокат на дркаџии ко канзуров си?

какви бугари во македонија? бугари во бугарија, и можи ќе најдиш понекоја бугарка низ јавни куќи сеа по европа, и разбира се, некој си останат во татарстан...


во Македонија има многу помалце бугари, него Македонци во Бугарија.

јасно, копук? :)

а иначе, точно, верно, така си е, става...

никој не спомна пари за робство, само то шо е договорено платете и се е ок :)

ТМРО: ти си тенџер. дај бројки само за илинденското востание ;) ак немаш, ќути и пуши...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
17
Поени од реакции
1
a ти адвокат на дркаџии ко канзуров си?

какви бугари во македонија? бугари во бугарија, и можи ќе најдиш понекоја бугарка низ јавни куќи сеа по европа, и разбира се, некој си останат во татарстан...


во Македонија има многу помалце бугари, него Македонци во Бугарија.

јасно, копук? :)

а иначе, точно, верно, така си е, става...

никој не спомна пари за робство, само то шо е договорено платете и се е ок :)

ТМРО: ти си тенџер. дај бројки само за илинденското востание ;) ак немаш, ќути и пуши...
ште си направиш ли труда да пот'рсиш в историите информација за бежанските в'лни к'м Б'лгарија?!
Виж колко човека, от кои места, кога и зашто са се преселвали от Македонија и Тракија к'м Б'лгарија!
 
Член од
3 април 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
ne e bre za sto pravile zulum turcite a da platat,ovie bugurati nasle nekoj star tefter,turcite im gi ebale zenite na bugarite pa sega po 50 dm stari na partija ebanje razmisli kolku bulgarki ebani ima od turcite.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ште си направиш ли труда да пот'рсиш в историите информација за бежанските в'лни к'м Б'лгарија?!
Виж колко човека, от кои места, кога и зашто са се преселвали от Македонија и Тракија к'м Б'лгарија!
татарчев... ште си направиш ли труда да потрсиш в историите информации кога и како дојдоа 4 милјона Бугари во Македонија?

оти мене ми кажа едно пиле, тие „бугари“ за кои шо ти збориш, се МАКЕДОНЦИ. Зато шо Македонците се попишувани од Турците како Бугари, Турци или Грци, во зависност која религија - црква.

ти не си чул за тоа? дека турците попишувале прво фамилии + религија, а покасно број на луѓе + религија, односно на која црква припаѓаат, ако се христијани?

да си направиш труда под хитно! и да си побараш корењата, или во татарстан, или низ македонија.

и не серкај многу, да не те испосери некој :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
17
Поени од реакции
1
Античен, то е вјарно че цјалата ви историја ти е разказана от нјакое "пиле". Види се по поста ти.
Зашто не са викали на б'лгарите в Мизија и Тракија македонци или п'к власи или с'рби като религијата е определјала националността?
Зашто след освобождението на Б'лгарија македонците са бјагали к'м неја? Нали турците са били много добри к'м вас, зашто ги е теглило к'м свободна Б'лгарија?
Ослушај се пак за нјакое "пиленце"! Само че то нјама да те научи да мислиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom