Матура...

  • Креатор на темата Ханзо
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
луге шо да праам зашо неможам да ги видам моите резултати на нет?????????????????????????????????
пробував стопати од вчера и не сака.............................што е работата?
:pipi::(
На кирилица пиши си го името, стави точка, пиши го презимето, а кај лозинка матичниот.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
луге шо да праам зашо неможам да ги видам моите резултати на нет?????????????????????????????????
пробував стопати од вчера и не сака.............................што е работата?
:pipi::(
веќе напишав како...
за резултатите на интернет...
Петре.Петрески
9878675675964

вака требит...
име и презиме со голема буква и точка измеѓу
матичниот е тој шо ти е без точки без нишо...
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Вака сега, како што ми објаснија, перцентилниот ранг означува колку проценти матурантите кои полагале имаат полоши резултати од тебе. Значи ако имате перцентилен ранг 50, значи дека 50 проценти од матурантите кои полагале имаат полош резултат од вас.

Да се пофалам, јас имам 5ки. Македонски 99,93% а Англиски 98,26. :vozbud:
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Вака сега, како што ми објаснија, перцентилниот ранг означува колку проценти матурантите кои полагале имаат полоши резултати од тебе. Значи ако имате перцентилен ранг 50, значи дека 50 проценти од матурантите кои полагале имаат полош резултат од вас.

Да се пофалам, јас имам 5ки. Македонски 99,93% а Англиски 98,26. :vozbud:
Така е!
Значи по Македонски 99,93% од матуратите на списокот се наоѓаат под тебе, а останатите 0,07 % над.
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
матурава немаше никаква логика пред се поради разликата меѓу англиски и математика. пример кај нас 29 поминаа математика а 39 паднаа додека само 3 паднаа по англиски. незнам што тест ви дале по англиски најверојатно нешто што се учи со еден ден гледање cartoon network. јас се одлучив за математика поради тоа што мислев дека факултет по информатика логично тој предмет би го барал ама сега гледам дека и со англиски сум можел, а англиски ми оди 10 пати подобро од математика. како и да е, и математика и македонски имам 4 со 2 дена учење и на некој начин сум задоволен.
Ни јас самиот не би можел подобро да го искоментирам за мене тоа што критериумите за тестот по англиски и математика се каде,каде по различни.
Работата е тоа што од 99% од математичарите ќе седнат и ќе го положат тестот по англиски со 4ка најмалку,а ај да видам јазичарите тоа да го направат.Дали 20% ќе можат 4 највеќе да извадат
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Ни јас самиот не би можел подобро да го искоментирам за мене тоа што критериумите за тестот по англиски и математика се каде,каде по различни.
Работата е тоа што од 99% од математичарите ќе седнат и ќе го положат тестот по англиски со 4ка најмалку,а ај да видам јазичарите тоа да го направат.Дали 20% ќе можат 4 највеќе да извадат

Тоа не е недостаток на матурата туку факт за кој сите сме свесни. Во денешно време да знаеш англиски е нормална работа, но не е толку секојдневно да ти оди математика. Но, некои факултети кои имаат приоритетни предмети од областа на математиката, секако дека повисоко ке ги вреднуваат оние кои имаат полагано математика.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
На кирилица пиши си го името, стави точка, пиши го презимето, а кај лозинка матичниот.
леле,па така правам ама ми пишува дека Корисничкото име и лозинката не се пронајдени..мн се нервираааааааааааам.............:vozbud::(
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
леле,па така правам ама ми пишува дека Корисничкото име и лозинката не се пронајдени..мн се нервираааааааааааам.............:vozbud::(
А да одиш до школо и да видиш на списокот, изгледа технологијава не ти била пишана.:vozbud:
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Ни јас самиот не би можел подобро да го искоментирам за мене тоа што критериумите за тестот по англиски и математика се каде,каде по различни.
Работата е тоа што од 99% од математичарите ќе седнат и ќе го положат тестот по англиски со 4ка најмалку,а ај да видам јазичарите тоа да го направат.Дали 20% ќе можат 4 највеќе да извадат
Тоа не е недостаток на матурата туку факт за кој сите сме свесни. Во денешно време да знаеш англиски е нормална работа, но не е толку секојдневно да ти оди математика. Но, некои факултети кои имаат приоритетни предмети од областа на математиката, секако дека повисоко ке ги вреднуваат оние кои имаат полагано математика.
Би рекол дека и двајцата сте во право. Точно е оти денешно време англиски сите знаат, некој повеќе, некој помалку. Точно е дека на англиски може да одиш на испит (мислам на овој од матурата) без да се спремаш воопшто, ама за математика треба барем формули да знаеш. Е сега тоа што критериумите се различни и мене ме иритира, особено не ми е јасно што се мислиле вработените во министерството кога ги правеле и потоа да се чудат како може англиски да сме подобри од македонски. А за тоа што англиски екстерниот дел беше боза и јас ќе ви потврдам. Полагав англиски интерно и беше далеку потежок од екстерниот.

леле,па така правам ама ми пишува дека Корисничкото име и лозинката не се пронајдени..мн се нервираааааааааааам.............:vozbud::(
Епа изгледа чичовците и тетките од министерството ти го згрешиле името и презимето, или нешто грешка пишуваш.

Edit: не се нервирај, џст чил аут :)
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Леле фала многу ме спаси
имам две четворки.мноооооооооогу се нервирам и мн сум разочарана:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Јебеш га....Живот ти е тоа.......

Иначе ја не сум нешто разочаран и ни пак се радувам........

80 % македонски и 4-ка........

92 % англиски и 5-ка......

вкупно од 40 бода планирани за матура имам 38......

а од оценки од 4 години имам 55,5 , што значи дека вкупно имам 93,5 што и не е така лошо.....
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Јас македонски имам 87,26 и пак 4 :nesvest: Значи ова критерумов е закон:banned:

jas imam 91,93 po makedonski, 4 imam...

gluposti zivi. posle po vesnicive ke pisuva deka poveke znaeme angliski otkolku makedonski, koga stavile takvi kriteriumi za ocenuvanje...:nesvest:
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
jas imam 91,93 po makedonski, 4 imam...

gluposti zivi. posle po vesnicive ke pisuva deka poveke znaeme angliski otkolku makedonski, koga stavile takvi kriteriumi za ocenuvanje...:nesvest:
а зошто не сфатите дека македонски имаше 120 поена???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom