Матура...

  • Креатор на темата Ханзо
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.460
Поени од реакции
428
Аман бе човек, не ме плаши треба и јас наскоро да полагам ,а книга не сум чепнал....

Дај кажи некој од прашањата, да видиме што се паднало!
Интерно прашањата нели ги подготвуваат професорите од тој предмет во училиштето?
Ако е така, ако не учите во исто школо тешко да ви се погодат исти прашања.
 

TraLaLaLa

Eternal Pessimist
Член од
26 јануари 2008
Мислења
182
Поени од реакции
7
Кај нас малку претерал професорот што ги составувал тестовите... Имаше три задачи од кои само една решивме сите (за слободно паѓање), другите 2 никој не ги ни дирнал... Една имаше од радиоактивност и една од отпорници (некако се надевав дека барем таа ќе ја решам - ама не успеав)... Кај прашањата на дополнување имаше премногу од геометриска оптика, нуклеарна физика:nesvest:... Не знам,ама стварно имаше длабоко навлезено во некои теми, а некои не беа ни допрени. Од физиката за I (која според мене е најлесна) само задачата за слободно паѓање беше, ништо друго :toe:
Али ајде, да се надеваме дека барем кај вас ќе е полесно... Овие нашиве денес и директорот ги критикуваше (стварно премногу тешко)...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Кај нас малку претерал професорот што ги составувал тестовите... Имаше три задачи од кои само една решивме сите (за слободно паѓање), другите 2 никој не ги ни дирнал... Една имаше од радиоактивност и една од отпорници (некако се надевав дека барем таа ќе ја решам - ама не успеав)... Кај прашањата на дополнување имаше премногу од геометриска оптика, нуклеарна физика:nesvest:... Не знам,ама стварно имаше длабоко навлезено во некои теми, а некои не беа ни допрени. Од физиката за I (која според мене е најлесна) само задачата за слободно паѓање беше, ништо друго :toe:
Али ајде, да се надеваме дека барем кај вас ќе е полесно... Овие нашиве денес и директорот ги критикуваше (стварно премногу тешко)...
Е ај кажи што толку тешки задачи биле тие две со отпорници и радиоактивност. И дај пример од тие ептен специфичните прашања кои според тебе се премногу навлегување.
 

cob4e

Volleyball it's my life
Член од
9 јуни 2008
Мислења
38
Поени од реакции
1
abe nemate gajle MATURA golemo cudo , projdes projdes ako ne projdes da si zrav/a ziv/a ce najdes nesto ce rabotas opkapite matura ic da ne vi ............ ..........:baeh:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Интерно прашањата нели ги подготвуваат професорите од тој предмет во училиштето?
Ако е така, ако не учите во исто школо тешко да ви се погодат исти прашања.
Абе знам, мене професорката веќе ми ги даде прашањата, ама од чиста љубопитност прашав, да видам што било толку тешко.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Очигледно е дека таквиот пристап (оценување од матични професори со врски, без жири комисии и без двојно прегледување на тестовите, препишување и немање национално жири за подготвување на прашањата на национално ниво) не води никаде : нема Европа со такви практики - простете се од “успехот“ на матурата.

Едно прашање : помеѓу сегашните матуранти имаме и идни лекари. Дали истите ќе ги имаат “при рака“ професорите и мобилните телефони за да ја откријат дијагнозата на нивните пациенти? :raz:

Жално, жално... :(
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Очигледно е дека таквиот пристап (оценување од матични професори со врски, без жири комисии и без двојно прегледување на тестовите, препишување и немање национално жири за подготвување на прашањата на национално ниво) не води никаде : нема Европа со такви практики - простете се од “успехот“ на матурата.

Едно прашање : помеѓу сегашните матуранти имаме и идни лекари. Дали истите ќе ги имаат “при рака“ професорите и мобилните телефони за да ја откријат дијагнозата на нивните пациенти? :raz:

Жално, жално... :(
Епа сега знаеш зошто јас лично бев против матурата, а воедно и многу други со мене, а се најдовме меѓу оние на кои не им се учеше во штрајкот. :wink: ЈБГ Македонија е ова, да се надеваме оти со наредните генерации ќе ја упраат некако оваа матурата, ама чисто сумњам оти ќе биде нешто.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Јас едноставно не ги сфаќам луѓето што фаќаат врски. Зошто фаќате врски за 5,00 успех, или па за матурата ? Ако не ве бива за на факс џабе ви е се`. Или па не е сигурно дека ќе влезете и со 5,00. Братучед ми беше 5,00 во средно без врски и не влезе од првата година на медицински, а личности со тројки влегоа, книга што не фатиле 4 години.
Не знам како со таква нечиста свест спијат навечер професорине. Господ да им ги прости гревовите.
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Јас едноставно не ги сфаќам луѓето што фаќаат врски. Зошто фаќате врски за 5,00 успех, или па за матурата ? Ако не ве бива за на факс џабе ви е се`. Или па не е сигурно дека ќе влезете и со 5,00. Братучед ми беше 5,00 во средно без врски и не влезе од првата година на медицински, а личности со тројки влегоа, книга што не фатиле 4 години.
Не знам како со таква нечиста свест спијат навечер професорине. Господ да им ги прости гревовите.
На нив нека им ги простат гревовите, ама пак на тие што плачат (буквално плачат еј, плаче затоа што му ставиле 4 а не 5, си мислат дека светот ќе пропадне или дека дома родителите ќе ги убијат ако не си дојдат со петка) да им биде понудена психијатриска помош. Никогаш досега не сум плачел за оцена, а сум добил добил од 1-5. Заработената оценка си е чисто моја „заработка“ и нема што тука да се мешат мама,тате,вујче,стрина или некој осми братучед. Дури и татко ми повеќе пати ми има речено: „Што сакаш прави, ама во школо не одам да ти поправам оценки“, а и во право е човекот. Како сум правел јас, така и ќе си сркам
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Јас екстерно поарно поминав отколку денес информатика интерно :(
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
дај кажи шо се дешаваше шо имаше, зш полагам во петок...
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.460
Поени од реакции
428
Јас денеска полагав информатика, беше интересно и прилично лесно.
Да се наспијам ќе пишам повеќе.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Полагав Историја, и беше прелесно! Кој бил првиот крал на Македонија, кога било Илинденското востание, првиот македонски филм, што значи кратенката АСНОМ...
Јес да имаше и некои зае*ани, али професорот се ни кажуваше, и смеевме меѓусебно да си кажуваме....така да со 5 ке ја положам....реков јас, не му ја секирам за овие.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Полагав Историја, и беше прелесно! Кој бил првиот крал на Македонија, кога било Илинденското востание, првиот македонски филм, што значи кратенката АСНОМ...
Јес да имаше и некои зае*ани, али професорот се ни кажуваше, и смеевме меѓусебно да си кажуваме....така да со 5 ке ја положам....реков јас, не му ја секирам за овие.
е и јас полагам историја во понеделник...ни дадоа на нас пробно во април, и беше лесно, без учење имав 80% точно...сеа ќе поучам малце, па би требало 5 да се земе...освен ако не заебе професорката со некои тешки :pipi: оти таа е најклецната професорка во школо...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom