Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината?

Дали е можно да се постигне поголема брзина од брзината на светлината_

  • Да (ке постирам на кој начин)

    Гласови: 120 44,4%
  • Не е возможно.

    Гласови: 150 55,6%

  • Вкупно гласачи
    270
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Какви црни бариери ?? Какви црни Димензии ??

Па тоа се претпоставки , никој незнае дали воопшто постојат други Димензии .:tapp:

И неможе да се постигне поголема брзина од светлината бидејќи телото/објектот ќе се раздели првин на (светлосни) честички а потоа на нуклеони.
Kako be teloto ke se razdeli. Koga toa ke se dvizi so brzina pogolema od brzinata na svetlinata ke ima beskonecna masa, a volumen nula. So toa teloto veke ne se naoga tuka, toa odi vo nekoja druga dimenzija. A ako se dvizi so brzina pogolema od taa na svetlinata togas teloto ke stigne na nekoe mesto pred da trgne. So toa se zaklucuva deka se dvizime pobrzo od vremeto. Znaci se dvizime vo idninata.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Kako be teloto ke se razdeli. Koga toa ke se dvizi so brzina pogolema od brzinata na svetlinata ke ima beskonecna masa, a volumen nula. So toa teloto veke ne se naoga tuka, toa odi vo nekoja druga dimenzija. A ako se dvizi so brzina pogolema od taa na svetlinata togas teloto ke stigne na nekoe mesto pred da trgne. So toa se zaklucuva deka se dvizime pobrzo od vremeto. Znaci se dvizime vo idninata.

Поимот Димензија(и не зборам за 3Д , зборам за „временска димензија“) не е дефиниран ! И да ќе има волумен 0 , и нема да има бесконечна маса , туку ќе има маса колку на еден нуклеон (m*n(N)) , со тоа ќе биде РАСПАДНАТО телото. Нема да преоѓа у „иднина“ зошто нема доказ дека постои такво нешто како „димензија“ а уште помалце дека може да се манипулира со димензиите преку брзината . :tapp:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
:uvo: Не се разбирам ја у физика и закониве ваши ама едно нешто ме интересира...

Што ке се случи кога би достигнале некоја брзина поголема од светлината и ги уклучите светлата(дугачки:))....??:toe::nesum:
Ова е прашање на кое не може да се даде точен одговор, може само да се направи претпоставка.
Ниедно тело не може да се движи со ц, бидејќи масата станува бескрајна и енергијата потребна за придвижување исто. Може да шпекулираме например ако се движи со брзина приближна на светлината.

Брзината на светлината е константа.Движењето на истата низ некој материјал, различен од вакуум, може да се намали, зависно од кофициентот на прекршување. Но брзината останува иста, движењето низ материјалот е побавно.

Ако пуштиш долги светла од тело кое ќе се движи со брзина приближна на брзината на светлината, светлината од светлата пак ќе се движи со 300000км/с.
За да се движиш и да мериш брзина, треба да имаш некоја референтна точка во однос на која ќе биде мерењето.
Поентата е дека ако се движиш со таа брзина, тоа ти е еднакво ко да се движиш во универзум каде нема некоја референтна точка.
Али за атер на прашањево, да шпекулираме.
На пример имаме две коли кои се движат една позади друга и двете со еднаква брзина, на некое растојание.
Движејќи се со брзина приближна на брзината на светлината, ако задната кола пушти светла, нормално ќе ја осветли предната, од аспект на возачот. Но одбиената светлина ќе биде поместена во спектрумот, накај виолетово, поради доплеровиот ефект.
За некој кој од страна гледа, како прво, како забрзуваат колите така се намалува растојанието меѓу нив, поради лоренцовата контракција.
Како се движат побргу, на набљудувачот од страна ќе му се чини дека на светлината од задната кола и треба повеќе време да стигне до предната.
Кога ќе се блиску до ц, на тој од страна ќе му се чини дека се една до друга, а светлината од задната кола не може никако да стигне до предната.
Додека за возачите, се ќе си биде горе долу нормално.

п.с.неомастер особено, а и останатите... ако продолжиш да тропаш глупости, ќе барам да те банираат од тема.
Зошто бе мора да пишувате колку да се напише нешто?
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Поимот Димензија(и не зборам за 3Д , зборам за „временска димензија“) не е дефиниран ! И да ќе има волумен 0 , и нема да има бесконечна маса , туку ќе има маса колку на еден нуклеон (m*n(N)) , со тоа ќе биде РАСПАДНАТО телото. Нема да преоѓа у „иднина“ зошто нема доказ дека постои такво нешто како „димензија“ а уште помалце дека може да се манипулира со димензиите преку брзината . :tapp:
Abe ti izgleda nemas nikakva vrska od fizika. Ja znaes Ajnstajnovata formula za masa na telo vo miruvanje i telo vo dvizenje. Epa teloto koe se dvizi i teloto koe miruva nemaat ista masa. Ako vo formulata se zameni brzinata na svetlinata togas ke se dobie deka masata na teloto koe se dvizi so taa brzina ke beskonecna. I kako mislis deka materijata bi mozela da postoi ako taa nema vremenska dimenzija. Ako materijata nema vremenska dimenzija taa ne bi postoela.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Abe ti izgleda nemas nikakva vrska od fizika. Ja znaes Ajnstajnovata formula za masa na telo vo miruvanje i telo vo dvizenje. Epa teloto koe se dvizi i teloto koe miruva nemaat ista masa. Ako vo formulata se zameni brzinata na svetlinata togas ke se dobie deka masata na teloto koe se dvizi so taa brzina ke beskonecna. I kako mislis deka materijata bi mozela da postoi ako taa nema vremenska dimenzija. Ako materijata nema vremenska dimenzija taa ne bi postoela.
Ти дете слаб си на паметот....
Времето ако го претставиш како димензија МОРА ДА МОЖЕШ ДА ГО ИЗМЕНУВАШ . 3те димензии можеш да ги изменуваш по своја воља и поради тоа моментално нема „4та димензија“ . И ако си запознаен со областа на физиката ( Ајнштајн покрај тоа што бил паметен чичко со бркови ) ќе знаеш дека НИКОЈ ама баш НИКОЈ нема потврдено дека постои временска димензија. Единствено нешто што Ајнштајн го кажал е [FONT=Garamond, Book Antiqua, Footlight MT Light, Times New Roman]“..for us physicists believe the separation between past, present, and future is only an illusion, although a convincing one“ . А дека масата на телото е бесконечна па баш и НЕ КАЖАЛ...
[/FONT]
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ти дете слаб си на паметот....
Времето ако го претставиш како димензија МОРА ДА МОЖЕШ ДА ГО ИЗМЕНУВАШ . 3те димензии можеш да ги изменуваш по своја воља и поради тоа моментално нема „4та димензија“ . И ако си запознаен со областа на физиката ( Ајнштајн покрај тоа што бил паметен чичко со бркови ) ќе знаеш дека НИКОЈ ама баш НИКОЈ нема потврдено дека постои временска димензија. Единствено нешто што Ајнштајн го кажал е [FONT=Garamond, Book Antiqua, Footlight MT Light, Times New Roman]“..for us physicists believe the separation between past, present, and future is only an illusion, although a convincing one“ . А дека масата на телото е бесконечна па баш и НЕ КАЖАЛ...
[/FONT]
Ne mora da kaze. Ti mozes sam da si presmetas so formulata sto ja postavil toj. Pa vremeto i mozes da go izmenuvas. Ako se vratis vo 1900 i go ubies tvojot dedo, togas zavrsuva tvojata prikazna. Umiras i ti. So toa si go izmenil vremeto ako ne se lazam.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
А можеш да се вратиш во 1900?? Бидејќи неможеш да го изменуваш тоа е Невозможно.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Pa ako patuvame niz vremeto zosto da ne mozeme. Ako ja probieme vremenskata bariera togas mozeme da se vratime vo 1900.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Pa ako patuvame niz vremeto zosto da ne mozeme. Ako ja probieme vremenskata bariera togas mozeme da se vratime vo 1900.
Само што Blind, а и јас, а и Никола, тврдиме дека не е возможно да се патува низ времето. Океј, јас барем мислам дека не е возможно. Со надминување на брзината на светлината, ќе можеш моментално да си играш со растојанието и времето, ама тоа никако не може да те однесе нанапред, или наназад.
Што рече Blind, не се ни знае дали постои димензија иднина... а ако не постои целиот муабет ти паѓа во вода.

Патување низ времето за мене е состојба на умот единствено, и далеку од наука, туку е метафизичка работа. Верувам во духовна надградба до супериорност каде може да се патува низ времето, но и тоа е кај мене во глава рамно на некоја теорија која би сакал да видам дека е возможна, но да тврдам дека тоа може да се случи... јок :nenene:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Само што Blind, а и јас, а и Никола, тврдиме дека не е возможно да се патува низ времето. Океј, јас барем мислам дека не е возможно. Со надминување на брзината на светлината, ќе можеш моментално да си играш со растојанието и времето, ама тоа никако не може да те однесе нанапред, или наназад.
Што рече Blind, не се ни знае дали постои димензија иднина... а ако не постои целиот муабет ти паѓа во вода.

Патување низ времето за мене е состојба на умот единствено, и далеку од наука, туку е метафизичка работа. Верувам во духовна надградба до супериорност каде може да се патува низ времето, но и тоа е кај мене во глава рамно на некоја теорија која би сакал да видам дека е возможна, но да тврдам дека тоа може да се случи... јок :nenene:
Gledaj vaka sega ke ti objasnam nesto za patuvanjeto niz vremeto. Ako edna zvezda e oddalecena od zemjata 10 svetlosni godini. I zvezdata eksplodira sega i veke ne zraci svetlina, taa nema sega da prestane da bleska (da se gleda nejzinata svetlina) odma vo momentot. Taa ke bleska uste 10 godini. Zaklucokot od seto toa e deka svetlinata patuvala niz vremeto.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Gledaj vaka sega ke ti objasnam nesto za patuvanjeto niz vremeto. Ako edna zvezda e oddalecena od zemjata 10 svetlosni godini. I zvezdata eksplodira sega i veke ne zraci svetlina, taa nema sega da prestane da bleska (da se gleda nejzinata svetlina) odma vo momentot. Taa ke bleska uste 10 godini. Zaklucokot od seto toa e deka svetlinata patuvala niz vremeto.
Не заклучокот не е тој, бар не од физичка гледна точка. Ако сакаш да си пишуваш поема во која ќе ја симболизираш љубовта која си ја изгубил пред 10 години, со времето кое е потребно за светлината од ѕвездата да дојде до кај нас во ред е. Но да збориш за патување низ време во тој контекст не бива.
Уште еднаш ќе ти кажам да се држиш кон проверената наука, како го правеше и претходно и да не забегуваш со разни димензии и патување низ време, освен се разбира ако не ги објасниш работите. НАпример преку риманова геометрија или време простор на минковски.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
31
Поени од реакции
2
@Igor_16..Какво бе моќно гориво, што пишеш без врска работи.
Горивото било најголем проблем. Добро бе донт дринк енд пост.
Не пишуам работи без врска туку работи што сум ги глеал на Discovery и на National Geographic.Ти па од кај знаеш дека ова што го зборам се глупости.
Ај ти кажими зошто неможеме да стигнеме брзо до Марс или до некоја друга подостапна планета?Затоа што нема доволно издржливо,моќно и економично гориво!
Дали ги знаеш ти главните два проблеми на денешните астрофизичари за патува длабоко во вселената?
- Студот и горивото !
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ag0rA и neo_wmaster да се оддалечат од темава. Ако не се оддалечите самите, јас ќе преземам мерки. Знаете дека ќе следува бан од тема, така? Затоа ќе бидам толерантна и ќе ве оставам да имате пристап тука и да можете да читате.
Читајте и не помислувајте да реплицирате.
Се разбираме. Пријатна дискусија на останатите.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Теоретски, докажано е дека може, но практично неможе да се изведе сеуште со технологијата која ја имаме денес....можеби идните генерации ќе го практикуваат ова за патување...Инаку, овој начин на развивање на брзина побрза од светлината се вика WARP кој се практикуваше во Стар Трек серијата.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не пишуам работи без врска туку работи што сум ги глеал на Discovery и на National Geographic.Ти па од кај знаеш дека ова што го зборам се глупости.
Ај ти кажими зошто неможеме да стигнеме брзо до Марс или до некоја друга подостапна планета?Затоа што нема доволно издржливо,моќно и економично гориво!
Дали ги знаеш ти главните два проблеми на денешните астрофизичари за патува длабоко во вселената?
- Студот и горивото !
А кој мотор ќе го придвижува твоето доволно моќно гориво?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom