ИЕ 1 и ИЕ 6

Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Barem ne magistriraat od pozicija na premier kaj svojot minister za finansii.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Barem ne magistriraat od pozicija na premier kaj svojot minister za finansii.
Ама не може секој Премиер да станит :helou:
И да победи еден куп “магистри“ на избори, нанесувајќи им го воедно и најтешкиот пораз на “експертите“ во својата историја.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ne preteruvam
DUI vo 2 ima 3 patenici mnogu malku mu treba za 4 a plus Aracinovo treba se od prvo da se glasa taka da mislam deka ke dobie so sigurnost 4.
Vo Saraj kade ima masovno polnenje i kade ke ima reizbori veruvam deka ke zememe ushte dno pratenicko mesto s shto ke ima 3 pratenici
A vo 6 minumum 12 ako ima fer izbori shto mislam deka se imperativ
A za koalicijata mislam deka reuzltatite sami ke kazhat
Дуи коа ќе земат 4 во Арачиново, ја по втор пут сунет се праам.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Mislev na izbornata edinica namesto 3 ke ima 4 pratenici.
A za ova mozhe da se kladimo po edna tepcija Baklava ako iskash
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.471
DUI , vo 2 izborna edinica ima 25.000 glasa , sega racunajte uste kolku im trebat za da zemat uste eden pratenik. Posto tuka vo dvojka imaat 3 pratenici dosega , so 2000 glasa vo Aracinovo , i uste edno 500 vo Kumanovo vo tie 2 izborni mesta , ke dobijat i eden pratenik.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Како не ви е срам на сите бре?
Од целата ситуација, која е повеќе од јасна дека некој намерно прави инциденти за да нема стабилност во државата, вие најдовте македонците да ги обвинувате за завери против албанците. НЕ ЗНАМ КАКО МОЖЕ ДА СТЕ СЛЕПИ И ДА НЕ ГЛЕДАТЕ ДЕКА ОВА НА СИТЕ НИ ШТЕТИ И ДЕКА НЕМА МАКЕДОНЕЦ КОЈ САКА ДА ВАКВИ РАБОТИ ДА СЕ СЛУЧУВААТ. Извините ама не сме толку идиоти сами на себе да си наштетуваме ради нечии желби да се биде на власт и да се има нестабилност во државава.
А згора на тоа ен ми е јасно како вие можете да се навлекувате на идејата дека мора да се преќутува и со тоа оправдува фактот што на некои им се дозволува нелегално да поседуваат оружје и воопшто да да се носи по улици.
Јас само едно ќе ги прашам тие по селата во кои имаше оружени инциденти оправдувате ли воопшто носење на оружје особено во избирачко место.
Дали сте свесни дека со тоа што го преќутувате ПРВИОТ и НАЈБИТЕН прекршок, влегување и носење на оружје во избирачко место по што и ДПА и ДУИ се криви дека се симнувате на тие криминалистички нивоа?
Bacilus, Уставот е еден за сите нели, сите се еднакви пред законот. Епа за време на избориве видовме многу незаконски дејствиа од активисти на одредена партија и од единица на МВР а на ова министерката на МВР и премиерот прогледуваа низ прсти за да и помогнат на ДПА "со подршка од народот" да бидат дел од власта. За време на кампањата многу пати беше критикувана власта заради прогледување низ прсти на активистите на ДПА,власта беше критикувана и од меѓународната заедница особено по обидот за атентат врз Али Ахмети. При крај на кампањата ДУИ изјавија дека се приморани да се бранат самите како знаат и умеат (против законски) по инцидентите по митингот во Тетово бидејќи стана очигледно дека власта не смогна сили да ги запре инцидентите. На денот на изборите веќе стана све јасно, се потврди најавената касапхана а власта не мрдна ниту со малиот прст се до јасната критика на меѓународната заедница па се притвори кондовската банда кои се товарат за кривични дела за кои е одредена казна затвор до три години, па дури и ако се осудат за стек на кривични дела ќе излезат за 6 месеци. Сепак секоја чест за притворањето на било кој криминалец кој го спречил изборниот процес,и извршил фалсификат.

OO Љоч, сакаш второ полувреме бе?? Не кур јади кур смрдло да се курчиш. Се виде вашето. Веќе не ве сајкали светот, бујрум сега на мегдан пиле ќелешко. Ја тебе лично би те прашал каде сега бе?? Ќе ја делеле, ама Аљи подваљи ја предал на албанци и го правел рамноправен. Море марш бе сестроеб еден. Таквите како тебе се за на кол, у г'з.
Од албанците, не од македонците, твоите албанци треба да те заколат бидејќи шириш меѓуетнички булшит.

Мајкоебен инцестоид.
Каде сега ? Ете,владата ќе ја поправела грешката за лошиот изборен процес па ќе се прегласува и нели ДПА беше фаворитот на Груевски и идниот партнер во власта. Нешто се пишмани Груевски ? Знам пишман е ама не по негова волја, неговата волја јасно ја искажа за време на кампањата. ДУИ изјавија дека не очекуваат покана од Груевски за коалицирање во власта, леле пресврт во изјавите. Колку за меѓуетничкото срање не се секирај допрва ќе ви се сервира во убаво пакување.
P.S.: Личните примедби,несогласувања,пцовки и др се кажуваат во очи (во живо), сепак ова е доблест на храбрите, другите покажуваат сила на форум.

Albancite se dosljaci vo Makedonija, tuku ne sakam za toa da diskutiram ; ima otvoreno tema na istorija za toa kako ste dosle i na koj nacin ste dosle vo Makedonija i kako ste ja prigrabile zemjata na Makedoncite.
Tvoja zemja mozes da baras kaj Shkumba i kaj Milisorite, a tuka postoi samo makedonska zemja. Veke i zapadot ve vide kakvi ste, pa urgira MAKEDONSKATA policija da deluva najostro sto moze:helou:

DPA zboruva sosema nesto drugo; deka DUI gi polnele kutiite i koga dosla policija da gi izbrka nasilnicite sto polnele kutii, tie pocnale da pukaat na policijata. Na TV kazaa deka site nastradani nasilnici sto pukale vo Makedonskata Policija se aktivisti na DUI.
Sega na kogo da veruvame, na DUI, DPA ili pak na policijata?
Добро што и текна на МАКЕДОНСКАТА полиција да ургира, инаку за време на кампањата "албанската" полиција на чело со Рефет Елмази. Другото не вреди да се коментира.

Значи првпат во историјата на човештвото ќе биде забележано дека Терористи плачат.
Бог да го прости човекот но човекот не беше цвеќе за мирисање, човекот беше член на фамилија која убиваше, палеше во Арачиново и околината.
Таа фамилија пред 2 години уби невин човек.

ДУИ е ретроградна партија која ја бутка Македонија во сценарио на војна.
Кого виде ти да плаче. Од кога умереност заради неескалирање на инцидентите во поголеми трагедии е еднакво со плачење.
Сеедно, многу како Насер Ајвази го дале животот заради општо добро на албанскиот народ, вечна им слава. Има и многу други кои не плачат туку се спремни да го дадат својот живот за слободата на албанскиот народ.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
i toa ne e se posle reizborite rezultatot ke bide
DUI max 20 min 18
DPA max 10 min 8
Greska si.
DIK vcera gi kaza javno rezultatite od glasanjeto i DUI i DPA imaat ist broj glasovi t.e. po 13 pratenika.

Партија ГласовиПрат. Коал. ВМРО482.84264 „Сонце“233.37128 ДУИ111.40713 ДПА105.29313 ПЕИ14.5021 ПДП11.1691

Ke se preglasuva na mesta so vkupno 18.000 glasaci, a za uste edno mesto potrebni se barem 12.000 glasaci. Ako izleznosta bide pomala od 100%, nema sansi nitu za uste edno dodatno mesto na DUI ili DPA.
Taka sto, mozeme da kazeme deka rezultatite se cementirani.
DPA pak vlaga u vlada, a DUI ne ke moze da se buni mnogu, zosto ocigledno zapadot ne e poveke na strana na DUI.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=93753

ДИК на седница која заврши ноќеска по полноќ го поништи гласањето во 11 избирачки места во изборната единица број два со вкупно запишани 10.584 избирачи.
Гласањето е поништено во осум избирачки места во изборната единица број шест со 7.867 избирачи, како и на шест избирачки места во изборната единица еден, за кои не е наведена прецизната бројка на запишаните избирачи.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Bacilus, Уставот е еден за сите нели, сите се еднакви пред законот. Епа за време на избориве видовме многу незаконски дејствиа од активисти на одредена партија и од единица на МВР а на ова министерката на МВР и премиерот прогледуваа низ прсти за да и помогнат на ДПА "со подршка од народот" да бидат дел од власта. За време на кампањата многу пати беше критикувана власта заради прогледување низ прсти на активистите на ДПА,власта беше критикувана и од меѓународната заедница особено по обидот за атентат врз Али Ахмети. При крај на кампањата ДУИ изјавија дека се приморани да се бранат самите како знаат и умеат (против законски) по инцидентите по митингот во Тетово бидејќи стана очигледно дека власта не смогна сили да ги запре инцидентите. На денот на изборите веќе стана све јасно, се потврди најавената касапхана а власта не мрдна ниту со малиот прст се до јасната критика на меѓународната заедница па се притвори кондовската банда кои се товарат за кривични дела за кои е одредена казна затвор до три години, па дури и ако се осудат за стек на кривични дела ќе излезат за 6 месеци. Сепак секоја чест за притворањето на било кој криминалец кој го спречил изборниот процес,и извршил фалсификат.



Каде сега ? Ете,владата ќе ја поправела грешката за лошиот изборен процес па ќе се прегласува и нели ДПА беше фаворитот на Груевски и идниот партнер во власта. Нешто се пишмани Груевски ? Знам пишман е ама не по негова волја, неговата волја јасно ја искажа за време на кампањата. ДУИ изјавија дека не очекуваат покана од Груевски за коалицирање во власта, леле пресврт во изјавите. Колку за меѓуетничкото срање не се секирај допрва ќе ви се сервира во убаво пакување.
P.S.: Личните примедби,несогласувања,пцовки и др се кажуваат во очи (во живо), сепак ова е доблест на храбрите, другите покажуваат сила на форум.



Добро што и текна на МАКЕДОНСКАТА полиција да ургира, инаку за време на кампањата "албанската" полиција на чело со Рефет Елмази. Другото не вреди да се коментира.



Кого виде ти да плаче. Од кога умереност заради неескалирање на инцидентите во поголеми трагедии е еднакво со плачење.
Сеедно, многу како Насер Ајвази го дале животот заради општо добро на албанскиот народ, вечна им слава. Има и многу други кои не плачат туку се спремни да го дадат својот живот за слободата на албанскиот народ.

Drugar, veke stana premnogu ocigledno deka EU, a pred USA veke ne ja sakaat DUI.
DUI bez podrska na USA i EU, nema da ima sansi nesto da napravi vo Makedonija. Ne za dzabe DPMNE dobi apsolutno mnozinstvo vo Parlamentot, toa nemase da se sluci bez podrska na USA.

Politikata na USA se smeni kon Makedonija, zosto antiamerikanski ni se sosedite Grcija i Srbija, pa Makedonija stana mnogu vazna za USA i ne saka nikakov destabilizacioni partii vo Makedonija. Ne e za dzabe sto USA logistickiot inf. centar za cela j. Evropa se gradi vo Skopje, a vo Grcija se zatvaraat do krajot na 2008 i ostanatite 2 USA bazi.

A i iskreni da bideme, na USA ne i odgovara sirenjeto na islamot na Balkanot, pa nastojuva Makedonija pak da je rehristijanizira, nesto kako sto napravi so Izrael. Na USA preku glava i se veke Iraq, Iran, Sirija...
Vo sekoj slucaj, Makedonija dobiva.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.471
Agim Krasniqi bese faten zaedno so 3 policajci , koi go pridrzuvaa vo polnenje kutii i sprecuvanje na izbori.
Toa e toa , isto taka i Milovanovic kaza deka partiskite policajci , odnosno onie koi za 1 mesec stanaa policajci , tie vrsele nasilstvo.
A onie koi trebale da ja izvrsat rabotata tie sedele kako posmatraci i voopsto ne intervenirale.
Ova e vistinata.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
P.S.: Личните примедби,несогласувања,пцовки и др се кажуваат во очи (во живо), сепак ова е доблест на храбрите, другите покажуваат сила на форум.
Tebe na najdrago srce bi te gledal niz nisan.
Jas besnite pcista ne gi gledam vo oci, vikam sinteri.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Agim Krasniqi bese faten zaedno so 3 policajci , koi go pridrzuvaa vo polnenje kutii i sprecuvanje na izbori.
Toa e toa , isto taka i Milovanovic kaza deka partiskite policajci , odnosno onie koi za 1 mesec stanaa policajci , tie vrsele nasilstvo.
A onie koi trebale da ja izvrsat rabotata tie sedele kako posmatraci i voopsto ne intervenirale.
Ova e vistinata.
затоа и се уапсени сите и имаат кривични пријави... а полицајците се отпуштени.

само имајте доблест тој "херојот" ваш што загина земаќи го законот во свои раце, како демек го бранел правото на слободен глас да не го величате многу многу.. оти човек што зема оружје во раце, а тоа право не му е дадено со законот,е КРИМИНАЛЕЦ, и ако не се предаде заслужува да му се случи тоа што му се случи на тој во арачиново.
Тој можел место со калаш, со мобилен телефон да ги спречи активистите на ДПА да полнат кутии.

Ова кај вас е трагично...
И едните ДУИ, и дугите ДПА како партии застанувате во одбрана на криминалци и олош само оти биле членови на вашата партија....

имајте ја доблеста на вмро кое се реши со проблемот викан ЛАВОВИ, баш на тој начин кога некој ќе напраше инцидент тие се дистанцираа од него.

Место да излезат двата албански лидери и да се оградат од секој нивни член кој предизвикал инцидент и за истиот да побараат најстрога казна, тие се обвинуваат меѓу себе како начин да се одбранат...

а вие по форум вака како по некоја инерција ги браните или едните или другите и сте жив пример за средновековно размислување..

место да застаните во ошта критика на сите инциденти, вие товарате само на еден...
Па дајте не полнеше кутии само тачи, поленше и АЛИ и тоа како полена двајцата.

Не добив одговор на едно прашање:
Дали загинатиот во Арачиново некој го ОПРАВДУВА затоа што зел оружје во рака на ден на избори па макар од било какви прични??? зошто не мобилен, пенкало, тетратка???? зошто среден век не 21?
 
Член од
28 март 2008
Мислења
133
Поени од реакции
3
Agim Krasniqi bese faten zaedno so 3 policajci , koi go pridrzuvaa vo polnenje kutii i sprecuvanje na izbori.
Toa e toa , isto taka i Milovanovic kaza deka partiskite policajci , odnosno onie koi za 1 mesec stanaa policajci , tie vrsele nasilstvo.
A onie koi trebale da ja izvrsat rabotata tie sedele kako posmatraci i voopsto ne intervenirale.
Ova e vistinata.
Друже сакам да прашам од која партија е чесниот гласач кој на полицаецот му ја одзел легитимацијата и службениот пиштол.:nesum:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Tebe na najdrago srce bi te gledal niz nisan.
Jas besnite pcista ne gi gledam vo oci, vikam sinteri.
Се надевам ќе ти се исполни желбата ама дури и со снајпер ќе ме промашиш, a ja necu nisaniti ali cu te pogoditi :)

Инаку сигурен сум дека Али многу ќе жали заради што посака да ја потврди на вонредни избори подршката од граѓаните за неговата патрија и ДПМНЕ. Најдобар коментар што слушнав деновиве беше критиката за ДУИ која имајќи ја на дланка подршката од народот побара избори во кои ДПМНЕ доби мнозинство па сега станаа нерелевантни двете албански партии. Не и требаа на ДУИ избори, ДУИ требаше уште малку да притиска за да Груевски убаво да ги замоли нив,ДПА и НСДП да бидат дел од власта.
Сепак, кој губи има право да се лути а на избориве албанците се најголемите лузери па затоа честитки ДПМНЕ, на следните избори нема вака лесно да победите, се надевам.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Има само еден излез и подобра иднина за сите. Партија која би ги обединила сите граѓани во една.

Така и Македонските Албанци и Македонците ќе гласаат за една опција со реални критериуми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom