ИЕ 1 и ИЕ 6

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Претеруваш. ДПА под овие 14 нема да се симнат.
А најголемата разлика во полза на ДУИ може да биде плус 3 места, не повеќе.

Што нема да биде доволно убедливо,а ДПА останува во Власта.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Ne preteruvam
DUI vo 2 ima 3 patenici mnogu malku mu treba za 4 a plus Aracinovo treba se od prvo da se glasa taka da mislam deka ke dobie so sigurnost 4.
Vo Saraj kade ima masovno polnenje i kade ke ima reizbori veruvam deka ke zememe ushte dno pratenicko mesto s shto ke ima 3 pratenici
A vo 6 minumum 12 ako ima fer izbori shto mislam deka se imperativ
A za koalicijata mislam deka reuzltatite sami ke kazhat
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
serioznosta na dui se pokaza so mojot sogragjanin koljo dijamntot )))))))), megjutoa eve i jas da probam da analiziram so ladna glava iako iskreno ne znam so kadar ima dui sem bivsi komandanti na uck, sepak gledam deka kaj albancive vo mkd vo momentov e vo prednost vo odnos na dpa.esapot zdravje boze ke go vidime za 2 nedeli dokolku bide se vo red. ne znam zasto e nametnato mislenjeto deka mandataot mora da ja odbere partijata so najgolem broj pratenici od albanskiot blok za koalicionen partner. ako ne se lazam mislam deka i na predizboren miting vo aracinoo dui se distancirase od sorabotka so vmro dpmne.ali pak ke recam niso strasno i dpa da ima i 5 samo pratenici a dui 15 ako e takva voljata na albancite vo mkd..site treba da sfatime deka najednostaven i najpravilen nacin e da se ispocituva voljata na gragjaninot, site koi go poprecuvaa izborniot proces se nadevam ke ja dobijat zasluzenata kazna.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Тотално грешно ја интерпретираш милованович, тука спомнатата партиска полиција есо метафорично значење, односно милованович мисли на партиски активисти со оружје БЕЗ ЗНАЧКИ кои сакале да делат правда каде што требала плоцијата да дели правда и да изврши обезбевдување и спречување на инциденти односно да приведува оружени лица во избирачки места, ако сакаш се кладам во најмалку 100 евра дека тоа сакала милованович да каже е не дека кажала дека полицијата е партизирана. Имај на ум дека ова е преведувано, најди го оригиналниот текст на англиски и ќе видиш дека точно тоа е тоа што јас ти го кажав. И на заборавај, алфите се тие кои го обезбедиле и извлекле на сигурно францускиот амбасадор од арачиново, па оди прашај го него дали тие биле партиски активисти или полицајци.
Greska si Baci greska, ti rekov najdobronamerno, gi znam rabotite daleku podobro i od tebe i od mnozina etnicki makedonci od ednostavna pricina sto sum vnatre slucuvanjata, albanec sum. Da, Milovanovic metaforicno mislese na partiski vojnicinja so oruzje, ama ne bez znacki tuku SO ZNACKI. Tvoe e kolku ke mi veruvas a kolku ne, ne ti mozam nisto tuka, jas tvrdam i stojam zad toa, samiot znam luge koi sto se daleku od policajci i specijalci a zadnjite 30 dena nosat znacki.

Како не ви е срам на сите бре?
Од целата ситуација, која е повеќе од јасна дека некој намерно прави инциденти за да нема стабилност во државата, вие најдовте македонците да ги обвинувате за завери против албанците. НЕ ЗНАМ КАКО МОЖЕ ДА СТЕ СЛЕПИ И ДА НЕ ГЛЕДАТЕ ДЕКА ОВА НА СИТЕ НИ ШТЕТИ И ДЕКА НЕМА МАКЕДОНЕЦ КОЈ САКА ДА ВАКВИ РАБОТИ ДА СЕ СЛУЧУВААТ. Извините ама не сме толку идиоти сами на себе да си наштетуваме ради нечии желби да се биде на власт и да се има нестабилност во државава.
А згора на тоа ен ми е јасно како вие можете да се навлекувате на идејата дека мора да се преќутува и со тоа оправдува фактот што на некои им се дозволува нелегално да поседуваат оружје и воопшто да да се носи по улици.
Јас само едно ќе ги прашам тие по селата во кои имаше оружени инциденти оправдувате ли воопшто носење на оружје особено во избирачко место.
Дали сте свесни дека со тоа што го преќутувате ПРВИОТ и НАЈБИТЕН прекршок, влегување и носење на оружје во избирачко место по што и ДПА и ДУИ се криви дека се симнувате на тие криминалистички нивоа?
Nikoj ne gi okrivuva makedoncite drugar, nikoj, najmalku kriv za ovaa situacija e obicniot makedonski graganin, megu niv etnickite makedonci i pogolem del od albancite.
Eden i edinstven vinovnik za site slucuvanja e taci, toa go povtoruvam iljada pati i ke go povtoruvam i ponatamu, koj sto bogami dobi ne tolku mala pomos i od gvujo.
Spored mene edinstvena greska na mnozinata etnicki makedonci na ovie izbori e nivnata naivnost ( bez tendencija da navredam nekogo-ednostavno si go kazuvam mislenjeto i moite viduvanja ), no sepak tie taka si odlucija, odnosno ogromno mnozinstvo na demokratski nacin taka si odluci i jas sakal nejkel treba da go pocituvam toa, a i site drugi. Daj boze samo da mojata konstatacija za nivnata naivnost posle nekoja godina da izleze neosnovana i glupava.
Nikoj ne go opravduva oruzjeto baci, nikoj, no kazav vo eden moj post, zivotot i dvorot se cuvaat i zastituvaat samo so oruzje, so nisto drugo, zlatno ebano pravilo na prirodata i opstestvoto.
Размислував дали и у колкава мера да напишам една анализа.
(која што другарски му ја посветувам на Блади албоз).

Другар...ова беше намештаљка до посер и назад.
Ете и јас плаќам пенали заради тоа,просто никој нормален не мислеше дека ќе се дрзнат да полнат кутии и во толкава мера да демонстрираат насилство.
А го направија.

1.Ај со ред.
Коренот на проблемот е изгледа во тоа што америте изгледа решија да ја уништат Д.У.И. како партија.Незнам зошто и како ви се љути...ама или за нив отсвиравте свое и ве гледаат како можни дестабилизатори,или дпа има страшно лоби кое што им дозволува вака каубојски да се понашаат.
Ти текнува уште на стартот на кампањата кога почнаа проблемите?
Ги викна Милованович и Тачи и Ахмети.
И вика...проблеми не смее да има веќе.
Ама не кажа кој е крив и кој ги предизвикува (Мендух).
2.На Мендух кампањата му ја организираа американци.
Дури и `настапите` -кога збореше,му беа у амерички фазон.Искача на бина,па лево,десно шета,збори нешто...се смее...
3.Самите избори беа тешка фарса во изборните единици каде што живеат повеќето албанци.
И да...здружени екипи на рекетарите на Мендух и алфите полнеа кутии.
Само што не се концентрирај на машата,него на раката.
Некој им дозволи,втор пат ти повторувам така да се понашаат.
И тука е таа `нерешена` битка во албанскиот блок-безразлика што јас не познавам албанец што гласал за д.п.а. ,и оние 100.000 гласа плус за вмро-дпмне кај македонскиот дел од електоратот кои што дадоа апсолутно мнозинство и ја бутнаа реалната претпоставка дека дпмне ќе освои макс. до 52 пратеника.

И има уште едно битно место каде што ве местат.
Гласови за Д.У.И -109.000 мислам.
Гласови за Д.П.А- 101.000

Гласови за П.Д.П -околу 10.000
ПДП се спои одма после избори со ДПА.
Значи имаат 111.000 гласа и се победници на изборите.
Сака да каже...ве поебаваат и тоа тешко...
и сакаат да излезат со теза дека ДПА ги победила изборите и ДУИ нема ама баш никакво право да бара учество во власта.!!!
Не...не ве местат малку...многу ве местат.
И искрено ми е криво затоа што е така.
Пошто јас за разлика од мнозинството македонци знам на дело:
- кој е радикален
- не победил никогаш на избори
- ја нема довербата на албанците
-ги тероризира и тоа отворено
а тоа де факто е дпа.


Ќе следи период на диктатура по се изгледа...
за сите во Македонија.
А тоа... е многу жално!
Taka e zevse taka e, toa sto ti go objasnuvas so eden post jas denes i vcera se obidov da go objasnam so 50 posta i pak ne mi uspea ( jebiga, valjda e do toa sto sum po glupav ). Da, ti znaes, znaes na delo, ama.... sepak za taa zavera na amerikancite protiv DUI ne sum i do tolku siguren, no moze i do toa de, da bideme zdravi i zivi pa vremeto ke ni pokaze...
A za diktaturata, uzivaj drugar, ne trpi ovoj narod veke diktatura....
 
N

n/a

Гостин
serioznosta na dui se pokaza so mojot sogragjanin koljo dijamntot )))))))), megjutoa eve i jas da probam da analiziram so ladna glava iako iskreno ne znam so kadar ima dui sem bivsi komandanti na uck, sepak gledam deka kaj albancive vo mkd vo momentov e vo prednost vo odnos na dpa.esapot zdravje boze ke go vidime za 2 nedeli dokolku bide se vo red. ne znam zasto e nametnato mislenjeto deka mandataot mora da ja odbere partijata so najgolem broj pratenici od albanskiot blok za koalicionen partner. ako ne se lazam mislam deka i na predizboren miting vo aracinoo dui se distancirase od sorabotka so vmro dpmne.ali pak ke recam niso strasno i dpa da ima i 5 samo pratenici a dui 15 ako e takva voljata na albancite vo mkd..site treba da sfatime deka najednostaven i najpravilen nacin e da se ispocituva voljata na gragjaninot, site koi go poprecuvaa izborniot proces se nadevam ke ja dobijat zasluzenata kazna.
Не...не.
Не можам јас да зборам со секого.
Понекогаш аргументите не се аргументи...
реалните опасности не се такви...
човечките загуби не се бројат дур ти удобно седиш дома...
а на некој у истата држава од 200 на 250 км не му е така.

Тоа што го одликува...хммм...проклетство-ми фали збор-ги краси и ги гнаси у исто време диктаторите од останатите е што немаат скрупули и разбирање за `поданиците` и на сила сакаат да ги завршат работите онака и само онака како што на нив им одговара.
Не сакајќи уопште и да ја согледаат,увидат реалната ситуација на теренот.
О.К. :toe:
Само ако има после тоа плачки...шамар директно.
Единствен начин да се одигра неговото сценарио во моментов е да се употребат сите репресивни служби на системот.
А не сум баш многу убеден дека му е кајлен газот за тоа.
Затоа што тргнаа на страна се што беше способно и кадарно од команден кадар и од АРМ и од Полицијата.
Најдобрите трупи се на мисии у странство...
Страшно.
Ќе видиме.:toe:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Не...не.
Не можам јас да зборам со секого.
Понекогаш аргументите не се аргументи...
реалните опасности не се такви...
човечките загуби не се бројат дур ти удобно седиш дома...
а на некој у истата држава од 200 на 250 км не му е така.

Тоа што го одликува...хммм...проклетство-ми фали збор-ги краси и ги гнаси у исто време диктаторите од останатите е што немаат скрупули и разбирање за `поданиците` и на сила сакаат да ги завршат работите онака и само онака како што на нив им одговара.
Не сакајќи уопште и да ја согледаат,увидат реалната ситуација на теренот.
О.К. :toe:
Само ако има после тоа плачки...шамар директно.
Единствен начин да се одигра неговото сценарио во моментов е да се употребат сите репресивни служби на системот.
А не сум баш многу убеден дека му е кајлен газот за тоа.
Затоа што тргнаа на страна се што беше способно и кадарно од команден кадар и од АРМ и од Полицијата.
Најдобрите трупи се на мисии у странство...
Страшно.
Ќе видиме.:toe:
sorry this video is not longer aviable..za klipot
 
N

n/a

Гостин
sorry this video is not longer aviable..za klipot
Ne zaradi drugo...muzikata e super
(a i toa bese poukata)
eve ti pak.
jas go otvaram...neznam kaj e problemot.
Pozdrav.
edit.
kopiraj ja adresata od tuka i stavi ja u prazen prozorec,ke se `primi`.
Ima nekoj problem so automatskoto preusmeruvanje,`bem li ga...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.475
DUI ke ima i eden pratenik vo 2 izborna edinica , posle glasanjeto vo Aracinovo i vo 2 izborni edinici vo centarot na Kumanovo , kade banditite od DPA pred ocite na policijata zedoa so sebe 2 kutii.
Ako se povtorat izborite i vo opstina Bogovinje ( najmalku vo Bogovinje , ajde onie ostanatite im gi ostavame) togas razlikata ke bide dovolna za da DUI stane pobednik. Iako i sega e pobednik.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Претеруваш. ДПА под овие 14 нема да се симнат.
А најголемата разлика во полза на ДУИ може да биде плус 3 места, не повеќе.

Што нема да биде доволно убедливо,а ДПА останува во Власта.
Ова како го толкуваш ?
Во новиот состав на Владата ќе биде вклучена една од двете партии на македонските Албанци, но која, ќе зависи од резултатите од прегласувањето по две недели.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Ова како го толкуваш ?
Во новиот состав на Владата ќе биде вклучена една од двете партии на македонските Албанци, но која, ќе зависи од резултатите од прегласувањето по две недели.
najava za utresen broj na vreme

Груевски ја подотвори вратата за Ахмети
Меѓународната заедница и изрече на Македонија „педагошка мерка“, но и остави шанса да си ја спаси европската иднина.

dali pocna uslovuvanjeto od strana koj ke e koalicionene partner...ne mi e za drugo tuka na proslavata vo nedelata vo resen zaedno pivo piev so eden od dpa koj se potrudi i da ja pee ``zemjo makedonska`` :wink:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Ne zaradi drugo...muzikata e super
(a i toa bese poukata)
eve ti pak.
jas go otvaram...neznam kaj e problemot.
Pozdrav.
edit.
kopiraj ja adresata od tuka i stavi ja u prazen prozorec,ke se `primi`.
Ima nekoj problem so automatskoto preusmeruvanje,`bem li ga...
videno, mnogu dobar film vo sekoj slucaj

za porakata iskreno ne posakuvam da se ostvari ))
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.475
najava za utresen broj na vreme

Груевски ја подотвори вратата за Ахмети
Меѓународната заедница и изрече на Македонија „педагошка мерка“, но и остави шанса да си ја спаси европската иднина.

dali pocna uslovuvanjeto od strana koj ke e koalicionene partner...ne mi e za drugo tuka na proslavata vo nedelata vo resen zaedno pivo piev so eden od dpa koj se potrudi i da ja pee ``zemjo makedonska`` :wink:
Ne bil toj albanec , nego od kade si ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom