Дали медитирате?

дали медитираш?

  • да

    Гласови: 90 34,2%
  • не и не ме интересира

    Гласови: 34 12,9%
  • не, ама сакам да знам повеќе

    Гласови: 139 52,9%

  • Вкупно гласачи
    263
P

PewDiePie

Гостин
Види, во јогата има една поза-плуг мислам беше-ако се свиткаш максимално, можеш да си го попушиш. Замисли ги сега можностите.
Не фала не сум геј,али можеш да ми покажеш како иде таа поза и да ми го попушиш.....чисто да ме воведеш во јогата.
 
S

smart ass

Гостин
Игоре-знаеш ли што е УТКА???

Едноставно УТИ,не прави ништо ПРАКТИЧНО корисно туку ете мисли дека со медитација ќе отиде на друго место-Булшит е ПОВТОРУВАМ!!!

Сенсеи користат медитација???
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
Не фала не сум геј,али можеш да ми покажеш како иде таа поза и да ми го попушиш.....чисто да ме воведеш во јогата.
Игоре-знаеш ли што е УТКА???

Едноставно УТИ,не прави ништо ПРАКТИЧНО корисно туку ете мисли дека со медитација ќе отиде на друго место-Булшит е ПОВТОРУВАМ!!!

Сенсеи користат медитација???
Не знам што ви е финтава со постовиве, што сакате да постигните и докажете.
 
S

smart ass

Гостин
Дека Медитацијата е Булшет,продаван,искомерцијализиран и со книги,списнаија бла бла...

Дека понатаму се навлекувате на ЈОГА па давате пари повторно за БУЛШЕТ.

ај налет парите...абе ВРЕМЕТО што го губиш бее...ЏАБЕ.

Чакри...хммммм среќен пат...во неповрат:)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Другар прегледај го ова(ако знаеш англиски) ако не ке бараме нешто друго.
Ок, но никој не кажа што со ова се постигнува. Внатрешен мир? Откако ќе излезеш од таа состојба, треба пак да се сретнеш со проблемите...проблеми кои не смееш ни да ги заборавиш, треба да ги решиш.

Во една друга тема (за емоции) спомна медитација. Медитацијата е моментална состојба, бегање со умот...кога се враќаш у реалноста пак е се исто...не си го решил проблемот, само моментално си избегал од него.
Не можеш да бидеш смирен, со внатрешна контрола или да владееш со ситуацијата кога не си го решил проблемот ниту ситуацијата зависи од тебе.
Затоа прашав претходно, доколку ова се однесува само на лекување повишен притисок или релаксација, не мора да се мачи човек да ги учи техниките...има многу подобри и поздрави можности за привремено лекување на овие состојби. Привремено затоа што вистинскиот лек е решавање на проблемите, а не затворање во себе и слично.

На тоа мислев со претходното, а одговорите од типот -не е за секого или -да се сменам ми се воопштени и не се одговор за дискусија...

ај од почеток

за што служи,
кои се вистински личности и
како менува медитацијата?
 
S

smart ass

Гостин
Слушнав генијална изјава од девојка шо медитира, дека за време на медитација не дишела и срцето не и работело 15 минути...(?!)
И шо е најлошо, беше убедена у тоа...
И објаснив дека до сеа ќе имала оштетување на мозок у најмала рака, и на крај реши да ја промени својата изјава дека можно е да имало минимална работа на срце и дишење...
Ма после 5 минути без кислород мозокот е МРТОВ(уште се расправаат научниците дал смрт настапува по ПРЕСТАНОК на работа на срце или после тие 5 минути).

Туку ако медитирањето е негација на сегашноста и реалноста тогаш...зошто би била Корисна.

--- надополнето ---

Медитација е концентрирање на перцепции и напор да се укине мисловниот процес кој се одвлекува од актуелната сегашност, тоа е суштината на било која медитација!
:toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
да се укине мисловниот процес кој се одвлекува од актуелната сегашност
Па на ова слично и јас мислам, која е целта ако бегаш од реалноста...заради што се користи освен за релаксација, но тогаш може да се релаксираме во друштво, муабет, излет, по риба...сакам да кажам социјални дејствија и покорисни од самозатворањето.
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
Ок, но никој не кажа што со ова се постигнува. Внатрешен мир? Откако ќе излезеш од таа состојба, треба пак да се сретнеш со проблемите...проблеми кои не смееш ни да ги заборавиш, треба да ги решиш.

Во една друга тема (за емоции) спомна медитација. Медитацијата е моментална состојба, бегање со умот...кога се враќаш у реалноста пак е се исто...не си го решил проблемот, само моментално си избегал од него.
Не можеш да бидеш смирен, со внатрешна контрола или да владееш со ситуацијата кога не си го решил проблемот ниту ситуацијата зависи од тебе.
Затоа прашав претходно, доколку ова се однесува само на лекување повишен притисок или релаксација, не мора да се мачи човек да ги учи техниките...има многу подобри и поздрави можности за привремено лекување на овие состојби. Привремено затоа што вистинскиот лек е решавање на проблемите, а не затворање во себе и слично.

На тоа мислев со претходното, а одговорите од типот -не е за секого или -да се сменам ми се воопштени и не се одговор за дискусија...

ај од почеток

за што служи,
кои се вистински личности и
како менува медитацијата?
Медитацијата воопшто ме е за бегање од проблемите. Се зависи ти како ја сфаќаш медитацијата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Медитацијата воопшто ме е за бегање од проблемите. Се зависи ти како ја сфаќаш медитацијата.
Епа објасни ја де, еве подолу од друг член што е медитација.
да се укине мисловниот процес кој се одвлекува од актуелната сегашност
ако знаеш за што се работи, ете одговори на тие неколку прашања и тезата на членот.
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
Епа објасни ја де, еве подолу од друг член што е медитација.
ако знаеш за што се работи, ете одговори на тие неколку прашања и тезата на членот.
Секој различно си ја сфаќа медитацијата, но според мене тоа не е начин за овлекување од реалност, за тоа не ти треба медитација.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Добро, замолив за одговор
за што служи,
кои се вистински личности и
како менува медитацијата?
дали може да објасниш или не, да не џабе пишуваме празни постови.
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
Добро, замолив за одговор
дали може да објасниш или не, да не џабе пишуваме празни постови.
Јас нема да ти кажам зошто ми е потребна медитација, а ако сакаш одговор на тоа порбај и види ако нешто имаш корист од тоа арно, ако не јбг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom