Дали медитирате?

дали медитираш?

  • да

    Гласови: 90 34,2%
  • не и не ме интересира

    Гласови: 34 12,9%
  • не, ама сакам да знам повеќе

    Гласови: 139 52,9%

  • Вкупно гласачи
    263
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Па мислам дека медитацијата највеќе го негува духот.
Јас практикував јога вежби со 15-минутна релаксација пред некоја година. Вежбите ми доаѓаа супер (btw мислам дека вежбите помагаат при регулирање на работата на органите и телото воопшто, а не медитацијата), значи немав повеќе грчеви во мускулите (највеќе ми се јавуваа во нозете, наутро), почнав да одам исправено (а не закифлено како претходно), полесно можев да си облечам чорапи :) и такви некои БАНАЛНИ активности кои претходно потешко ми одеа заради уседеност. Искрено релаксацијата многу тешко ми одеше, никако не можев да ги смирам мислите. И да, немам многу трпение да (не) мислам 15 минути :) Реално, никогаш не планирав да стигнам до фаза на медитација-едноставно не ме привлекува тој дел од јогата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Заборајв да додадам, таја едната што медитираше беше една од најнервозните и најнетрпеливи особи кои некад сум ги запознал...да не кажам као шашава...што постигаше со медитација појма немам, можда да не медитира ќе ја собереле у Бардовци :toe:
За духот-богами и за телото најдобро е длабок нормален сон.
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
Заборајв да додадам, таја едната што медитираше беше една од најнервозните и најнетрпеливи особи кои некад сум ги запознал...да не кажам као шашава...што постигаше со медитација појма немам, можда да не медитира ќе ја собереле у Бардовци :toe:
За духот-богами и за телото најдобро е длабок нормален сон.
Медитацијата не е за секој :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
За кого е? Како некој ќе знае дал е за него? Дали само ова
Медитацијата е добра по здравјето. Помага со

релаксација
висок притисок
го појачува крвотокот и го намалува the heart rate

помага со ПМС
намалува активност на вируси и помага со емоционален дистрес
е тоа за што помага и ако не е, за што се помага?
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Заборајв да додадам, таја едната што медитираше беше една од најнервозните и најнетрпеливи особи кои некад сум ги запознал...да не кажам као шашава...што постигаше со медитација појма немам, можда да не медитира ќе ја собереле у Бардовци :toe:
За духот-богами и за телото најдобро е длабок нормален сон.
Да, се слагам дека за телото и духот е потребен добар сон. Немаш представа колку добро се спие после сесија јога вежби. Инаку, ниту со јога вежби, ниту со медитација можат да се искоренат карактерни особини а поготово некои поозбилни проблеми од психолошка природа. Не можат да се излечат, за жал ниту болести на телото. Јогата може и смее да ја практикува САМО здрав човек (психофизички). Занемарување на одредени здравствени проблеми при практикување на јога, може да доведе до озбилни повреди и продлабочување на постојните. Затоа секој добар инструктор треба да праша за здравствената состојба на заинтересираниот за да знае да оформи програма за него, ако е специфичен случај.
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
Да, се слагам дека за телото и духот е потребен добар сон. Немаш представа колку добро се спие после сесија јога вежби. Инаку, ниту со јога вежби, ниту со медитација можат да се искоренат карактерни особини а поготово некои поозбилни проблеми од психолошка природа. Не можат да се излечат, за жал ниту болести на телото. Јогата може и смее да ја практикува САМО здрав човек (психофизички). Занемарување на одредени здравствени проблеми при практикување на јога, може да доведе до озбилни повреди и продлабочување на постојните. Затоа секој добар инструктор треба да праша за здравствената состојба на заинтересираниот за да знае да оформи програма за него, ако е специфичен случај.
True true

За кого е? Како некој ќе знае дал е за него? Дали само ова
За да знајш дали јогата или медитацијата е за тебе треба да си психички способен и спремен.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Мала контрадикторност, ако сум психофизички спремен тогаш немам потреба од ваква активност, доволно ми е одржувањето преку бавењето со спорт. Од друга страна, она со што сега физички -само од хоби (и за здравје) се бавам ми е доволно да ги одржам мојата психа и тело на нормални за мене граници. Но да не барам, влакно во јајцето, едноставно никогаш не сум го разбирал медитирањето како средство, упразнување...
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
40
Поени од реакции
1
Мала контрадикторност, ако сум психофизички спремен тогаш немам потреба од ваква активност, доволно ми е одржувањето преку бавењето со спорт. Од друга страна, она со што сега физички -само од хоби (и за здравје) се бавам ми е доволно да ги одржам мојата психа и тело на нормални за мене граници. Но да не барам, влакно во јајцето, едноставно никогаш не сум го разбирал медитирањето како средство, упразнување...
Се зависи како ти ке ја сватиш и се поставиш спрема јогата или медитацијата, пошо тие работи не се пример на wikipedia да отвориш и да видиш за што е и ќе речиш е ова не ми треба мене.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Мала контрадикторност, ако сум психофизички спремен тогаш немам потреба од ваква активност, доволно ми е одржувањето преку бавењето со спорт. Од друга страна, она со што сега физички -само од хоби (и за здравје) се бавам ми е доволно да ги одржам мојата психа и тело на нормални за мене граници. Но да не барам, влакно во јајцето, едноставно никогаш не сум го разбирал медитирањето како средство, упразнување...
Нема што да те буни, со јогата и медитацијата се одржуваш во форма и ја подобруваш општата состојба на телото и духот.
Ако ти се пронаоѓаш во некој спорт (пливање, трчање итд) слободно практикувај го без резерва, бидејќи така ТИ ја подобруваш својата состојба-психофизичка. Едно е сигурно дека болен човек не може да се занимава со спорт, или ако сепак практикува тоа е по програма составена за него од стручни лица.
И се сложувам со тебе, најчесто е тешко да разбереме нешто за кое што не сме заинтересирани. Едноставно, ако не те интересира, не навлегуваш во тоа, не може ни да ти помогне.
Инаку медитацијата е дел од јогата-секој што вежбал јога ќе ти каже дека прво мораш да го дисциплинираш телото (асана-вежби) па потоа духот (медитација). Значи, не може некој само затоа што му текнало во моментот да се фрли на медитација. Потребна е здрава припрема за ова, како што реков со вежбање на телото, дишењето, преку релаксацијата-насочување и смирување на мислите...потоа идеш нагоре, се разбира ако те интересира.

--- надополнето ---

Инаку не сум за навлегување во филозофија (а јогата е и учење) која што не е типична за нашето поднебје. Човек лесно може да се занесе, а овој занес најчесто се злоупотербува. Лесно може човек да фати пат за Индија, на пример. Мене ми беше доволен делот со практикување на асани и релаксација, физички се чувствував поспремна. Ми се допаѓаше и начинот на кој што гледав "во себе" за време на вежбите; следењето на телото-положбите кое е способно да ги заземе и чувството за секој мускул во тек на една вежба ми беше некако фасцинантно. Плус, во секојдневниот живот се чувствував позатегнато, исправено, избалансирано...вероватно секој чувствува извесна фасцинираност од дисциплината што ја практикува.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Мала контрадикторност, ако сум психофизички спремен тогаш немам потреба од ваква активност, доволно ми е одржувањето преку бавењето со спорт. Од друга страна, она со што сега физички -само од хоби (и за здравје) се бавам ми е доволно да ги одржам мојата психа и тело на нормални за мене граници. Но да не барам, влакно во јајцето, едноставно никогаш не сум го разбирал медитирањето како средство, упразнување...
Другар прегледај го ова(ако знаеш англиски) ако не ке бараме нешто друго.
 
S

smart ass

Гостин
Замислете-Медитацијата е губење ВРЕМЕ!!!!

Башка е како лесна дрога бидејќи потоа "навлекува" на чакри и ЈОГАААА

Сен СЕи КИНЏООО:vozbud:

 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Мала контрадикторност, ако сум психофизички спремен тогаш немам потреба од ваква активност, доволно ми е одржувањето преку бавењето со спорт. Од друга страна, она со што сега физички -само од хоби (и за здравје) се бавам ми е доволно да ги одржам мојата психа и тело на нормални за мене граници. Но да не барам, влакно во јајцето, едноставно никогаш не сум го разбирал медитирањето како средство, упразнување...
Ako ti odgovara sportot - by all means go with it.

A za drugarkite tvoi.....meditacija sama po sebe ne e dovolna da se smeni karakter na osoba. Prvo, treba da sakas da se smenis. Da uvidis kaj ti e greskata pa svesno da rabotis na toa.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Не,ама мастурбирам.........се важи тоа ?
Види, во јогата има една поза-плуг мислам беше-ако се свиткаш максимално, можеш да си го попушиш. Замисли ги сега можностите.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Замислете-Медитацијата е губење ВРЕМЕ!!!!

Башка е како лесна дрога бидејќи потоа "навлекува" на чакри и ЈОГАААА

Сен СЕи КИНЏООО:vozbud:

Прво види дали ова што го правиш е губење време.
Па после пишуј за медитацијата и губењето на време со неа(се разбира прво треба да знаеш што е медитацијата(уствари треба да ја искусиш))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom