Кој ја создаваше „бугарштината“ во ВМРО

Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Отвори тема со Српството или Бугарофилството во СДСМ,ќе имам и таму активно учество,иако не сум запознат доволно со членството во таа партија каде бев прогласен за неподобен уште како дете во `80тите.:toe:
За жал, отварање на таа тема во Македонија е , сеуште, опасна работа. А, јас не сум мачка да имам 9 животи, па еден да жртвувам. Кога ке дојде време, а ценам за едно 30-ина години, ако Бог даде здравје ке ја отворам темата за србомани во Македонија.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Да, ама ајде објасни ми како Евреите успеале, расфрлени по целиот свет 2000 години, да го задржат идентитетот и јазикот, Власите исто така а и многу други народи, а Македонците во Бугарија за само 100 годни ( а тоа се неколку генерации) успеале да се однародат? Вака, преставници и потомци на големата древна цивилизација како што се античките Македонци не смеат да се однесуваат.
Сигурен си дека сите се однародиле?
Не биди толку сигурен...Многу ги има...МАКЕДОНЦИ!
Ова претходното мое беше одговор зошто бегале во Бугарија.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да, ама ајде објасни ми како Евреите успеале, расфрлени по целиот свет 2000 години, да го задржат идентитетот и јазикот, Власите исто така а и многу други народи, а Македонците во Бугарија за само 100 годни ( а тоа се неколку генерации) успеале да се однародат? Вака, преставници и потомци на големата древна цивилизација како што се античките Македонци не смеат да се однесуваат.
Разликата е во ГЕНОЦИДОТ кој за Македонците сеуште трае континуирано а за сите други е прекинат.

За жал, отварање на таа тема во Македонија е , сеуште, опасна работа. А, јас не сум мачка да имам 9 животи, па еден да жртвувам. Кога ке дојде време, а ценам за едно 30-ина години, ако Бог даде здравје ке ја отворам темата за србомани во Македонија.
Зошто бе опасна,не мора ти да ја отвориш има дечки и од ДПМНЕ кој тоа радо би го направиле,само им недостасуваше идеа,се досега.:toe:
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Сигурен си дека сите се однародиле?
Не биди толку сигурен...Многу ги има...МАКЕДОНЦИ!
Ова претходното мое беше одговор зошто бегале во Бугарија.
Знам, дека ги има многу. Веќе кажав. По Стефан Влахов-Мицев ги има околку 2.000.000. Ама, само на хартија. Кај се да се организираат и да се изборат за своите права.Зошто, на пример, не бараат да земат македонски пасоши. Навистина, дали знае некој колку Македонци што живеат во Бугарија побарале да стана македонски државјани, т.е. да имаат двојно државјанство. Нашиот закон тоа го овозможува. Така и ке знаеме за нивниот реален број.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Разликата е во ГЕНОЦИДОТ кој за Македонците сеуште трае континуирано а за сите други е прекинат.
Па, ако некој народ бил подложен на геноцидот тоа биле Евреите. И тоа 2000 години. И по 2000 години Евреите успеале да си го задржат јазикот, верата, идентитето. А, нашите “големи“ Македонци, по САМО 100 години се предале. Затоа велам, ова не ми личи на директни потомци на Големиот Александар. Или, Александар не бил толку голем, или нашето сврзување со Александар е дискутабилно?



Зошто бе опасна,не мора ти да ја отвориш има дечки и од ДПМНЕ кој тоа радо би го направиле,само им недостасуваше идеа,се досега.:toe:
Да не беше опасна, за овие задни 18 години ке се отвореше. Да те потсетам дема РМ е независна 18 години, а таа тема сеуште сериозно не е отворена. Затоа, јас ке си чекам. Ако имаш храброст, ете повели, отвори ја ти.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да не беше опасна, за овие задни 18 години ке се отвореше. Да те потсетам дема РМ е независна 18 години, а таа тема сеуште сериозно не е отворена. Затоа, јас ке си чекам. Ако имаш храброст, ете повели, отвори ја ти.

Направено,сериозно и отворено,“бујрум“ напиши нешто.:toe:
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Направено,сериозно и отворено,“бујрум“ напиши нешто.:toe:
Ама, ти пак ме местиш! А, што лошо во живот сум ти направил па вака да се играш со мене!? Во Македонија нема јунак кој таа тема ке ја отвори. Просто нема, затоа што- него ке го нема. Ја знаеш онаа народната- не дирај лава док спава.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
По природа ние Македонците, потомци на древните Македонци малку сме мазохости. И, покрај познатиот и докажаниот факт колку Бугарите 100-ина години ги “ угнетувале, заплашувале, тепале и крвопролевале“ Македонците, тие сепак во огромен број бегале од милите Грци и нежните Срби во таа Бугарија. Тоа не можам да си го објаснам со друго, сем, по длабоката психоанализа на Македонците, дека сме мазохисти. Кој бега таму каде е полошо.? Тој кој ужива во болката. т.е. мазохистот.
Викторе бе, ти не си потомок на древните Македонци ти си потомок на монголо-татарите. Си се видел во огледало?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Да не беше опасна, за овие задни 18 години ке се отвореше. Да те потсетам дема РМ е независна 18 години, а таа тема сеуште сериозно не е отворена. Затоа, јас ке си чекам. Ако имаш храброст, ете повели, отвори ја ти.
Исправка: Република Македонија не е независна последните 18 години. Во многу нешта е под голем надворешен (и внатрешен) притисок и многу работи има направено наопаку одошто на секој обичен човек со чист ум му се гледа дека требало да се направат.

Освен тоа, има уште една битна разлика. Бугарија, каква и да е, сепак има тајна служба, образование, академија, историски институти, пропагандна машинерија и дипломатија кои водат бугарска политика. Може да е погрешна, базирана на заблуди, штетна, но сепак организирана и водена од еден центар, консистентна и постојана. Македонија има многу малку од сето тоа. Има служба за безбедност од која, откако ќе се тргне наследеното од СФРЈ, се добива остаток кој е под директна и непосредна контрола на НАТО и Солајна; има академија и пропагандна машинерија кои работат речиси исклучиво против Македонија, и дипломатија која е како слепец - и треба стап и некој да ја води за рака за да помине преку улица.

А за заблудите во однос на Бугарија (ако тоа е она на кое мислиш кога велиш “опасно е да се зборува“), ќе ти речам дека грешиш. Има луѓе кои можат да те разберат, нема да бидеш сам, но под еден услов: да ти е јасна природата на бугарските заблуди во однос на Македонија.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Исправка: Република Македонија не е независна последните 18 години. Во многу нешта е под голем надворешен (и внатрешен) притисок и многу работи има направено наопаку одошто на секој обичен човек со чист ум му се гледа дека требало да се направат.

Освен тоа, има уште една битна разлика. Бугарија, каква и да е, сепак има тајна служба, образование, академија, историски институти, пропагандна машинерија и дипломатија кои водат бугарска политика. Може да е погрешна, базирана на заблуди, штетна, но сепак организирана и водена од еден центар, консистентна и постојана. Македонија има многу малку од сето тоа. Има служба за безбедност од која, откако ќе се тргне наследеното од СФРЈ, се добива остаток кој е под директна и непосредна контрола на НАТО и Солајна; има академија и пропагандна машинерија кои работат речиси исклучиво против Македонија, и дипломатија која е како слепец - и треба стап и некој да ја води за рака за да помине преку улица.

А за заблудите во однос на Бугарија (ако тоа е она на кое мислиш кога велиш “опасно е да се зборува“), ќе ти речам дека грешиш. Има луѓе кои можат да те разберат, нема да бидеш сам, но под еден услов: да ти е јасна природата на бугарските заблуди во однос на Македонија.
Зошто кога се отвори тема или , едноставно каже збор за Србија, веднаш, по автоматизам, се поврзува со Бугарија. Ти јасно и коректно направи констатација на состојбите. Но, за мене ГЛАВНАТА ВИНА за недемократизација на Макеоднија, и се што тоа води, е непостоење желба да се оттргнеме од српското присаство. Просто, да се направи демонтажа на српското влијание во Македонија. Избегнување на доведување до крај на лустрацијата е еден јасен показател на тој план.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Но, за мене ГЛАВНАТА ВИНА за недемократизација на Макеоднија, и се што тоа води, е непостоење желба да се оттргнеме од српското присаство. Просто, да се направи демонтажа на српското влијание во Македонија.
Мислам дека пушката ти трга по малку на страна, не целиш во центарот. Највлијателните фактори во Македонија, доследно прагматични, одамна насетија кој е новиот господар, и веќе го имаат заборавено Белград. Читај ги изјавите на Б.Ц. за Косово: “Македонија треба да се води според своите интереси“ - т.е. не според принципи, не според меѓународното право, не да ги запази добрите односи со Србија, итн. Тоа што структурите на моќ кои денес водат антисрпска полилтика се истите тие кои до вчера беа марионети на Белград, е само оптичка измама која ти го оттргнува вниманието од суштината на проблемот.

Место во негативна насока, јас би го поставил прашањето обратно. Со Србија сме соседи, и пожелно е и потребно да има српско влијание кај нас - исто како што е пожелно и потребно да имаме отворени врати за размена на влијание и со Бугарија. А за да тргнат работите напред, неопходно е да се размонтираат прво оние кочници што ти точно ги лоцираш, но погрешно ги идентифицираш како “српско влијание“.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Знам, дека ги има многу. Веќе кажав. По Стефан Влахов-Мицев ги има околку 2.000.000. Ама, само на хартија. Кај се да се организираат и да се изборат за своите права.Зошто, на пример, не бараат да земат македонски пасоши. Навистина, дали знае некој колку Македонци што живеат во Бугарија побарале да стана македонски државјани, т.е. да имаат двојно државјанство. Нашиот закон тоа го овозможува. Така и ке знаеме за нивниот реален број.
Нема врска ова со стварноста! Македонија и по осамостојувањето ја води истата политика спрема Македонците во соседните земји како и претходно. И не само што не им дава државјанство ниту на оние кои реално не се безбедни, туку намерно ги компромитира активистите на ОМО Илинден, во еден период преку одделни политички партии како МААК, а покасно во незаштитени контакти на нашата амбасада во Софија со активисти на ОМО Илинден. За среќа Виножито е повнимателно со нашата ,помош, ...
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Исправка: Република Македонија не е независна последните 18 години. Во многу нешта е под голем надворешен (и внатрешен) притисок и многу работи има направено наопаку одошто на секој обичен човек со чист ум му се гледа дека требало да се направат.

Освен тоа, има уште една битна разлика. Бугарија, каква и да е, сепак има тајна служба, образование, академија, историски институти, пропагандна машинерија и дипломатија кои водат бугарска политика. Може да е погрешна, базирана на заблуди, штетна, но сепак организирана и водена од еден центар, консистентна и постојана. Македонија има многу малку од сето тоа. Има служба за безбедност од која, откако ќе се тргне наследеното од СФРЈ, се добива остаток кој е под директна и непосредна контрола на НАТО и Солајна; има академија и пропагандна машинерија кои работат речиси против Македонија исклучиво, и дипломатија која е како слепец - и треба стап и некој да ја води за рака за да помине преку улица.

А за заблудите во однос на Бугарија (ако тоа е она на кое мислиш кога велиш “опасно е да се зборува“), ќе ти речам дека грешиш. Има луѓе кои можат да те разберат, нема да бидеш сам, но под еден услов: да ти е јасна природата на бугарските заблуди во однос на Македонија.
БРАВО,БРАВО. Тоа е точно. Тргни од форумот да видиш колку членови Македонци, сакајќи да искажат некаков патриотизам само им одат во прилог. Јас не сум зборал џабе. Имало разбрани што ме сватија некако
 

Kajgana Shop

На врв Bottom