Дали го поддржувате ставот на Груевски да не излезе на ТВ дуел?

  • Креатор на темата Ајсшутер
  • Време на започнување

Dali go podrzuvate stavot na Gruevski da ne izlezi na duel?

  • da

    Гласови: 105 48,2%
  • ne

    Гласови: 113 51,8%

  • Вкупно гласачи
    218
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
znae kako da ne vnese, ne kazhuva javno na mitinzi, tuku veli: Kje ti kazham Nikola na TV duel
:pos2::pos2: Дај не биди смешен. Рада ЗНАЕ како да не внесе, ама Рада НЕ САКА да каже јавно :pos2::pos2:
Поентата е што никој не знае како да не внесе во НАТО, ама Рада се курчи дека знае ама нејќе да каже :tv:
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
55
Поени од реакции
0
Галлиц, како прво и осново, мене ич не ме заболе нит за Грујо, нит за Шекеринска, најмалку за тебе.

Е сега, јас на телевизија, и на секој митинг на Сонцињата, слушам една иста работа „За шест месеци“...

Што има Рада, да му објаснува на Никола како ќе добие датум за преговори за шест месеци? Никола ли е Македонија???

Цела кампања имаше да објасни КАКО ќе добие датум за преговори со ЕУ, и влез во НАТО...зошто тоа да биде на дуел? НАРОДОТ ТРЕбА ДА ЗНАЕ ЗА ТОА А НЕ НЕЈЗИНИОТ ОПОНЕНТ!

(И помалку занимавај се со мене, а повеќе со темата, јасно?!)
:nenene: , :pos: :nesvest:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Молчел затоа што бил во нерамноправна положба. Зборуваме за демократија, на која ние допрва се учиме. Избегнување на дебатите означува враќање во едноумието. Кој се плаши од дебати и од дуели нема што да бара во политиката.

More ....ostaj demokratija...sabajlevo koga se razbudiv....mi trebea nekolku minuti da odredam vo koja REPUBLIKA sum se razbudil ...: vo MAKEDONSKATA ili vo VAJMARSKATA???? Sumovite od nadvor bea isti.....
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
More ....ostaj demokratija...sabajlevo koga se razbudiv....mi trebea nekolku minuti da odredam vo koja REPUBLIKA sum se razbudil ...: vo MAKEDONSKATA ili vo VAJMARSKATA???? Sumovite od nadvor bea isti.....
me navede na mnogu konstruktivno razmisluvanje so tvoeto rabuduvanje i so paralelata pomegju makedonska ili vajmarska republika. steta so ne ni dolovi zaklucok vo koja si se razbudil. bidejki sumovite definitivno ne mozat da se isti.
vajmarskata republika e produkt na voen poraz na germanija vo koja nedefiniranosta i status qvo a pred se cuvstvoto na navednata glava na germanecot po mnogu prasanje bile plodna pocva za razvoj na toa sto sledese 1933 vo germanija.pravenjeto paralela megju makedonija i vajmarskata republika e cist defetizam ili ne bi sakal da pomislam deka ima strukturi koi to i bi go posakale na makedonija.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Мислам дека основниот институт на демократијата претставува референдумот кои некои така јавно го погазија, вршеа притисоци се закануваа со отпушање од работа, и што ли уште не правеа ,,демократите,, кои така силно нели ја поддржуваат демократијата.

И сега тие демократи ќе зборат за демократски институции?! Абе ајде...оние истите кои и на референдумот 91-ва вметнаа опашка во прашањто?! СКОЈ-евците ќе зборат за демократија?! Некои работи биднаа и премногу перверзни овде. Па сега се вадат како дуелот бил демократска институција, што е тачно...меѓутоа некој за кого било незамисливо такво нешто пред тоа сега да се бори за тоа?!
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Груевски не сака да излезе на дуел не заради тоа што има голем рејтинг, па не се замара, туку заради тоа што човекот е бос и нема капацитет и голем фонд на зборови, па на дуел ке изгледа како некој од улица собран, зашто ке му ги нема однапред напишаните прашања и одговори.
АПСОЛУТНО ТОЧНО! СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ПОГОЛЕМИОТ ДЕЛ ОД НЕОПРЕДЕЛЕНИТЕ РАЗМИСЛУВА НА ОВОЈ НАЧИН.

A sepak da probaat ??? Mozebi ni Gwujo ne e tolku tivok, nitu Sekernata tolku zborliva.......vsusnost veruvam deka Gwujo se plasi deka na neopredelenite nema da im bendisa
И ОВА Е АПСОЛУТНО ТОЧНО, ЗНАЕ ДЕКА ТАМУ ЌЕ ИЗГУБИ МНОГУ ГЛАСОВИ И ЗАТОА БЕГА, КАКО И ДО СЕГА НОРМАЛНО РЕЈТИНГОТ Е ПОБИТЕН ОД ТОА ДА СЕ ГРАДИ ДЕМОКРАТСКА ДРЖАВА! ...УПС ЗАБОРАИВ ДЕКА ПОИМОТ "ДЕМОКРАТСКА" Е ТОТАЛНО НЕПОЗНАТ ЗА Г'УЕВСКИ!

А бе лесно му е на Грујо ќе си појде кај Латас на емисија и ќе си каже се што си сака и никој нема да му постави контра прашање. Ама со самото тоа што Грујо одбива да излезе на дуел со Шеќеринска докажува колку е голема неговата неспособност. Ај нека оди на дуел па да видиме како ќе си помине. Или пак можеби се страми оти од 31 буква 29 неможе правилно да ги изговори.
:pos2::pos2::pos2:

Не си играјте со умот, се знае овие 24 месеци кој и зошто доби рејтинг толкав!!
НЕ НЕ ДРУГАР, НЕ СИ ИГРАМЕ НИЕ СО УМОТ, ТИЕ СИ ИГРААТ СО НАШИОТ!! СО ТОА ШТО ПРЕКУ 35 МИЛИОНСКИТЕ РЕКЛАМИ НЕ Е**Т ВО ЗДРАВ МОЗОК И НИ КАЖУВАТ ДЕКА ЖИВЕЕМЕ РОЗОВО! Е ОД ТАМУ Е ТОЈ РЕЈТИНГ.

Kако бе нема,па има:фонтани,сала/и,игралишта,музеи,други музеи,100 катници,Фински села,Сончеви градови,цркви,паркинзи или катни гаражи иако сеуште нереализирани,“биваци“ за одмор на невработените и пензионерите,бесплатен интернет,ваучери,по еден компјутер за секое училиште,пенкалца и запалки,фризби,маички...
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Медиумските дебати т.е. дуели во предизборието се основни институти во демократските земји.
ЌЕ БЕВ СРЕЌЕН ДА БЕВМЕ ЕДНА ОД ТИЕ ЗЕМЈИ!!!

Кој се плаши од дебати и од дуели нема што да бара во политиката.
КРАЈ НА ПРИКАСКАТА , ЈАС МИСЛАМ СО ОВАА РЕЧЕНИЦА И ТРЕБА ДА СЕ ЗАТВОРИ ТЕМАВА!!! БРАВО ДРУГАР!

Каков ќар ќе имаме од дуел?
ПААААА ВАКА. ИМА ЕДНА АРМИЈА ОД ОТПРИЛИКА 32% ОД НАСЕЛЕНИЕТО КОЈА ПО НЕКОЈА СЛУЧАЈНОСТ СЕ ВИКААТ НЕОПРЕДЕЛЕНИ.
Е ТИЕ ИСТИТЕ САКААТ ДА СЕДНАТ ЕДНО ДОБРИ 3-4 СААТА ПРЕД ТВ И ДА ВИДАТ СО КОЈ СИ ИМААТ РАБОТА. ОДНОСНО ДА ВИДАТ ДЕКА МОМЕНТАЛНО ГИ ВОДИ НЕПИСМЕН ПОЛИТИЧАР ИЛИ ТАКАНАРЕЧЕН ПРЕМИЕР КОЈ НЕЗНАЕ ТУКА ДОМА ДА СЕ СООЧИ СО ПОЛИТИЧКИТЕ ОПОНЕНТИ А КАКО ЛИ САМО ТОГАШ СЕ СООЧУВА СО КАРАМАНЛИС И КОМПАНИЈА И НА СИТЕ ДРУГИ МЕСТА И СЛУЧУВАЊА КАДЕ ТРЕБА ДА СЕ БОРИ ЗА МАКЕДОНИЈА. Е ТИЕ 32% ЌЕ СЕДАТ И ЌЕ ГЛЕАДААТ И ЌЕ ОДЛУЧУВААТ, ТОЈ ЌЕ БИДЕ ЌАРОТ ОД ДУЕЛОТ.

АМА ПОШТО ТОЈ "ЌАР" Г'УЕВСКИ Е СВЕСЕН ДЕКА НЕМА ДА БИДЕ НА НЕГОВА СТРАНА ПА БЕГА ОД ДУЕЛОТ. ТОЛКУ ОД МЕНЕ.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
me navede na mnogu konstruktivno razmisluvanje so tvoeto rabuduvanje i so paralelata pomegju makedonska ili vajmarska republika. steta so ne ni dolovi zaklucok vo koja si se razbudil. bidejki sumovite definitivno ne mozat da se isti.
vajmarskata republika e produkt na voen poraz na germanija vo koja nedefiniranosta i status qvo a pred se cuvstvoto na navednata glava na germanecot po mnogu prasanje bile plodna pocva za razvoj na toa sto sledese 1933 vo germanija.pravenjeto paralela megju makedonija i vajmarskata republika e cist defetizam ili ne bi sakal da pomislam deka ima strukturi koi to i bi go posakale na makedonija.
ne ti se cini deka dade TOCEN OPIS...samo kapitulacijata ne bese vo nekoj si vagon na nekakva si pruga, tuku na edno "otmeno" so pedigre...mestence vo Ohrid ??? :)
...a pak jas znam deka ama ic ne sum ti nekakov defetist... :) , no za sigurno ne sum ni noj :) definitivno.....
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
АКО НА РАДА И Е МИЛА МАКЕДОНИЈА, А НЕ ВЛАСТА, ШТО НЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ ЈА ВНЕСЕ МАКЕДОНИЈА ВО НАТО ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ??? ШТО И НУДИ ОСВЕН „ЖЕНСКИОТ ФУСТАН“ ????
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
А што има под женскиот фустан?! :vozbud:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
ne ti se cini deka dade TOCEN OPIS...samo kapitulacijata ne bese vo nekoj si vagon na nekakva si pruga, tuku na edno "otmeno" so pedigre...mestence vo Ohrid ??? :)
...a pak jas znam deka ama ic ne sum ti nekakov defetist... :) , no za sigurno ne sum ni noj :) definitivno.....
vaka da se razbereme..apatija od tipot ne znam dal sum vo Makedonija 2008 ili vo Vajmar 1919 e nesto sto najmalku mu treba na nasata drzava, nas ni treba resenie ,chare da recam kako nasata zemja da stane mesto kade nie ke se cuvstvuvame gordi na toa sto sme , kade ke zarabotuvame za nasiot zivot , kade mojata nacionalnot nema da ja prikazuvame vo deminutiv.
Posto ja osekjam mojava zemja kako civilizirana ( fala bogu kako rezultat na site nas zaedno) se nametnuva kakvo da bide resenieto na mojata, tvojata na nasata idnina..a kako civilizirani lugje toa go kultivirame i kanalizirame preku politicko dejstvuvajne ( namernata apoliticnost e grev spored mene) koe se servira pred narodot i koj e edino merodaven da ja odredi nasokata na nasiot prosperitet.
Zatoa tvrdam deka politickata borba treba da e potkrepena od ideja, rabota, fakti i vizija.Sporeduvanjeto na mojata zemja so vajmarskata republikaza mene e nacionalno ponizuvanje.
Ako taka si se pocutvuval sabaljevo znaci ti trebale 7 god da se razbudis ( trgnuvajki od 2001 ohrid spored tebe), dodeka bese vo son mozebi ne zabeleza deka vo makedonija pocna proces kon nejzino etabliranje kako mesto vo koe vredi da se zivee.
Veruvajte standardite koi mozebi i indirekno se nametnaa so dogjaneto na vmro na vlast vo 2006 vo odnos na odgovornost, otcet i vizija se pridobivka za demokratijata...nikoj ne e vecen taka ni vlasta ama sekoja naredna ke treba da ima pogolem standard od prethodnata.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.797
Поени од реакции
5.460
АКО НА РАДА И Е МИЛА МАКЕДОНИЈА, А НЕ ВЛАСТА, ШТО НЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ ЈА ВНЕСЕ МАКЕДОНИЈА ВО НАТО ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ??? ШТО И НУДИ ОСВЕН „ЖЕНСКИОТ ФУСТАН“ ????
Проблемот со СДСМ е што само ветуваат, а кога ќе дојдат на власт, немаат поим како да ги исполнат ветувањата..Затоа пред да ветиш нешто, треба да размислиш за реализирањето на планираното, а не кога ќе дојде на власт, да се чуди како да го спроведе тоа..Сега , може..Ќе го мени името, ама не знам дали толку едноставно ќе биде внесувањето на државава во Нато структурите..Нож со две острици...
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
ПААААА ВАКА. ИМА ЕДНА АРМИЈА ОД ОТПРИЛИКА 32% ОД НАСЕЛЕНИЕТО КОЈА ПО НЕКОЈА СЛУЧАЈНОСТ СЕ ВИКААТ НЕОПРЕДЕЛЕНИ.
Е ТИЕ ИСТИТЕ САКААТ ДА СЕДНАТ ЕДНО ДОБРИ 3-4 СААТА ПРЕД ТВ И ДА ВИДАТ СО КОЈ СИ ИМААТ РАБОТА. ОДНОСНО ДА ВИДАТ ДЕКА МОМЕНТАЛНО ГИ ВОДИ НЕПИСМЕН ПОЛИТИЧАР ИЛИ ТАКАНАРЕЧЕН ПРЕМИЕР КОЈ НЕЗНАЕ ТУКА ДОМА ДА СЕ СООЧИ СО ПОЛИТИЧКИТЕ ОПОНЕНТИ А КАКО ЛИ САМО ТОГАШ СЕ СООЧУВА СО КАРАМАНЛИС И КОМПАНИЈА И НА СИТЕ ДРУГИ МЕСТА И СЛУЧУВАЊА КАДЕ ТРЕБА ДА СЕ БОРИ ЗА МАКЕДОНИЈА. Е ТИЕ 32% ЌЕ СЕДАТ И ЌЕ ГЛЕАДААТ И ЌЕ ОДЛУЧУВААТ, ТОЈ ЌЕ БИДЕ ЌАРОТ ОД ДУЕЛОТ.

АМА ПОШТО ТОЈ "ЌАР" Г'УЕВСКИ Е СВЕСЕН ДЕКА НЕМА ДА БИДЕ НА НЕГОВА СТРАНА ПА БЕГА ОД ДУЕЛОТ. ТОЛКУ ОД МЕНЕ.
А си помислил ли дека народот веќе 17 години ги гледа и им го има одмерено умот на сите политиканти ( кај нас не постојат политичари ) во Македонија, па и дека не му дошло до некои 3-4 саати повраќање на телевизија?
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
А си помислил ли дека народот веќе 17 години ги гледа и им го има одмерено умот на сите политиканти ( кај нас не постојат политичари ) во Македонија, па и дека не му дошло до некои 3-4 саати повраќање на телевизија?
Ама другар имаше еден процент не се сеќавам колкав беше дека нема да излезат на гласање. Овие 32% или по најновата анкета 18% се луѓе кои ќе излезат на гласање, само незнаат за кого ќе гласаат. Значи според мое мислење дуелот многу ќе им помогне да ја донесат таа одлука.

Нормално ќе има луѓе кои и после тој дуел нема да знаат за кого да гласаат ама голем дел од нив ќе одлучат.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Каков ќар ќе имаме од дуел?
Во едноумието ( комунизмот) имаше една партија и една, единствена програма.Немше дебата, немаше дуели ( немаше со кого!). Поимот демократски избори подразбира суштинско доближување на ставовите и програмите на политичката понуда. Тоа најдобро се филтрира преку дебатите т.е. дуелите. Монолозите, во кои никој не ги спори тезите, не се дел од демократијата. Првиот кој започна со таа лоша традиција беше Киро Глигоров во 1994 гдина на претседателските избори кога го одби дуелот со Љубиша Георгиевски. Негување на таа пракса е антидемократски чин.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
More ....ostaj demokratija...sabajlevo koga se razbudiv....mi trebea nekolku minuti da odredam vo koja REPUBLIKA sum se razbudil ...: vo MAKEDONSKATA ili vo VAJMARSKATA???? Sumovite od nadvor bea isti.....
Среќа за соседите што сме мали и слаби, инаку тешко ним!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom