Мачки (општи дискусии)

Член од
18 ноември 2005
Мислења
271
Поени од реакции
4
Imam sijamka macka i baram macor za parenje. Ako ima nekoj, neka pusti PP.
Blagodaram.
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
92
Поени од реакции
0
Имам мачор кој е како снег бел,ама ептен се прај со прачини и
црнила по крзното.стар е 3 години,и никако несака да помисли да
влезе под туш.
Има некое решение или??
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Кај еден мој другар фамилијарно ја бањаа мачката - татко му ги држеше задните нозе, мајка му предните, сестра му главата, а другарми сапуња и трља :)

А инаку, постојат специјални шампони за бањање мачки, кои би требале помалку да им сметаат. Знам дека за кучиња постојат и шампони во прав за суво бањање (нанесуваш и четкаш), би требало да има такви и за мачки.
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
Ја колку што знам не е до шампонот туку до водата,несакаат да бидат покиснати :pos:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Јас имав црно комплет маче, кое беше љубител да си дојде дома кафеаво од тркалање по песоци, а и неретко знаеше да смрди на риби.
Решение, капење нормално. Го капев речиси секоја недела, дури беше помалечко и можев да го совладам без последици. Последниот пат кога го капев (направи речиси 3 месеци) толку несакаше да стои, ми се качи на глава за да неможам да го капам, и се откажав. По 1 година ми го снема, највероватно некој го отру.

Се на се... Мачка неможете да ја капите, особено ако е голема. Може да биде многу опасна со драскање и касање кое е доста непријатно, многу боли, и тешко зараснува ако е длабоко. Можеби кај некоја капењето ке стане повообичаено ако се почне од мало и се капи на 3-4 дена еднаш. (но неверувам :))


Заборавив да напоменам: Имаше еден шутрак работеше со татко ми во РЕК, имаше 2 мачиња и ги ПЕРЕШЕ во машина за перење. Да, во машина, на 30 степени без центрифуга. Од машина кога ке излезеа мачињата 3 саати шантаа по патот. ако сакаш да експериментираш пробај :)
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
364
Поени од реакции
13
Кај еден мој другар фамилијарно ја бањаа мачката - татко му ги држеше задните нозе, мајка му предните, сестра му главата, а другарми сапуња и трља :)


Така и јас и правев на мојата мачка доде ја имав. Се покажа како ефикасно.

П.С: Пази со која храна го храниш.. јас му купував конзервирана и умре пошо му се јавија некои кристали у мочниот меур заради храната и неможеше да моча и цркна :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Има решение, трк до ветеринарна аптека, купете седативи дозирајте по препорака на аптекарот и категоријата во која спаѓа мачето и среќно капење.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ќе земиш полека, и не директно со вода да ја поплавиш :)
Прво со рака, и првите пати на главата немој со сапуница. Значи, прво, ќе пробаш со раце не со тушот директно, и немој сосила. Вака полека е, ама сепак ќе с енавикниТ. :) Чувавме мачки едно време, од искуство ти кажувам, и не значи дека мачките не сакат да се капат о.0
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Јас прво го киснам со вода, со рака да се навикне дека е мокро:)
Мачорот мој во када го избањав еднаш, и наместо мачорот, се избањав јас:)значи никако со туш(се плашат)подобро намокри некоја крпа и трљај го, само пази да не ти избега.
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
за чудо мојата мачка обожава да се бања.едно време дури и спиеше во чешма(буквално!) и кога влегувам во wc секогаш ми се шмугнува и се бута во када:pos: очигледно е дека немам проблем за да ја бањам.
ама од искуството со претходните мачки:никогаш не го бањај сам.нека има некој до тебе за да ти помогне-еден нека го држи(барем за предните нозе)додека другиот го шампонира(по можност со специјален шампон) и го мие.само пази на главата и опасноста од вода во ушите
со среќа:helou:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
И обавезно овековечи го моментот на крајот од бањањето, кога е уште мокра. :wink:
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Имам мачор кој е како снег бел,ама ептен се прај со прачини и
црнила по крзното.стар е 3 години,и никако несака да помисли да
влезе под туш.
Има некое решение или??
Дечко, тоа е само мачор, олади. :)
Лесно е да го натераш, само земи го во раце (по потреба заштити ги рацете со ракавици:icon_mrgr), спушти го во кадата и пушти туш. Нема кај да бега, во почетокот можеби малце ќе мјаука и ќе се обидува да избега, но брзо ќе се смени тоа, ќе му се допадне, ќе видиш. :pipi:
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
ja moeto uste koga go zemav na 1 mesec go bankav na sekoj 3 dena sega e staro 4 meseci i neam problem seuste osven sto mjauka zalno koga go banja,m ali ipak zaedno so bratmi posigurno e :)...moja preporaka e od malo koga ke go zemete da go naviknete oti posle kasno e ke ve iskasapi :D
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
НЕ ПО МОЖНОСТ СПЕЦИЈАЛЕН ШАМПОН! Туку се знајт кој е шампон за твојата коса, а кој за животинското крзно.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Капење мачка :) е тоа е едно лудо искуство ..... првиот пат мака ќе имаш гарантирам па другите пати полесно би требало да е.

Полека ке го водениш немој никако наеднаш во вода да го пикниш зш ке зажалиш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom