На што се базира бугарската пропаганда?

Член од
1 април 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
А шо е разликата меѓу Болгарија и Булгарија??

Руска википедија викат вака:

Болгарија e Бугарија...

А Булгарија — это древныј струнныј музыкальныј инструмент, которыј перенесен от протоболгарыј, когда они заселились на територију днешној Украиној, а позже и в современных болгарских землјах. Характерно длја этого инструмента это единичнаја или двојнаја струна.
ТАМБУРА!


Ха ха закон се русиве:
Булга́ры, болга́ры (лат. Bulgares, греч. [FONT=palatino linotype,new athena unicode,athena,gentium,code2000,serif]Βoύλγαρoί[/FONT]) — тјуркские кочевые племена, занјавшие во второј половине V века степи Причерноморьја и Приазовьја, а позднее расселившиесја оттуда в Подунавье, Среднее Поволжье и рјад других регионов. Говорили на булгарском јазыке, относившемсја к наиболее раннеј группе тјуркских јазыков.

http://v-trifon.io.ua/s400036/istoriya_proishojdeniya_bolgarskogo_naroda
,
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
На кое прашане бе Гораздчо?
Като говорих за отговори, ти показа ли ми в која световна историја и енциклопедија е написано дека б'лгарите са татари? Хајде, покажи к'де е написано това!
"The Bulgars were a seminomadic people thought to have spoken a Turkic language, who during the 2nd century migrated from Central Asia into the North Caucasian steppe. Between 377 and 453 they took part in the Hunnic raids on Central and Western Europe. After Attila's death in 453, and the subsequent disintegration of the Hunnic Empire, the Bulgar tribes dispersed mostly to the eastern and southeastern parts of Europe. In the late 7th century, some Bulgar tribes, led by Asparukh and others, led by Kouber, permanently settled in the Balkans, and formed the ruling classe of First Bulgarian Empire in 680-681. The Asian genetic inflow by modern Bulgarians, probably introduced from the Bulgars and other steppe's peoples who also contributed to the Bulgarian ethnogenesis, as numbers of Kumans, Pechenegs and Avars is indicated trough the limited presence of some rare alleles and haplotypes"
WIKIPEDIA

Сигурно сте некое турско племе (Булгари, Кумани, Печенеги и Авари).

Значи генетските докази тука се неоспорни, а голем е бројот на денешните Бугари кои ги негираат овие корени, особено новоспознаените “македонски бугарчиња“ на кои им одговара да бидат бугари ама демек немало шанси да бидат турци или татари.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Ама ти оште ли си жив? Нали беше обештал масово да се самоубиеш? :pos:
Не обичате да ви цитират Уикипедија, а самите вие масово ја използвате. Ами хубаво ви е написано, хајде руски јасно че не разбирате, но поне англијски вјарвам че владеете. Сега виждаш дека и в англијскија се прави разлика между Bulgars и Bulgarians. И пак нјама да видиш дека Bulgars=Tatars. Лудене не се занимават с доказване на идентитет и казват нештата такива каквито са.
Интересно ми е дали наричаш турците татари. Да или не?
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Kако прво ти сам бараше да ти цитира некој некаква енциклопедија, а Wikipedia не ја ценам ни јас многу.
Абе мене исто ми е дали сте вие татари или турци, мене ми пречи кога татар или турчин ме убедува мене дека сум татар или турчин.

"In the late 7th century, some Bulgar tribes, led by Asparukh and others, led by Kouber, permanently settled in the Balkans, and formed the ruling classe of First Bulgarian Empire in 680-681. The Asian genetic inflow by modern Bulgarians, probably introduced from the Bulgars and other steppe's peoples who also contributed to the Bulgarian ethnogenesis, as numbers of Kumans, Pechenegs and Avars is indicated trough the limited presence of some rare alleles and haplotypes" "

Има разлика меѓу Булгари и Бугари, ама пак сте вие нивно племе и Аспарух во кој пола бугари се колнат а пола го плукаат, бил булгар и ја основал "First Bulgarian Empire"

"Our results
showed that Bulgarians and Turkish minority in Bulgaria have no differences in genotype and allelic
frequencies of SNP in the 3'-UTR of the IL-12 p40 gene. Genotype distribution in the group of
Bulgarian citizens was: AA (61%), CA (32%) and CC (7%). The observed allelic frequency of “A” -
0.77 for Bulgarian citizens- was similar to frequencies reported for other Caucasian populations." -

GENOTYPE AND ALLELIC FREQUENCIES OF A Taq1
POLYMORPHISM IN THE 3’-UTR OF THE IL-12 p40 GENE IN
BULGARIANS
L. Miteva* , S. Stanilova
Department of Molecular Biology, Immunology and Genetics,
Faculty of Medicine, Trakia University, Stara Zagora, Bulgaria

A еве ти погоре од ваш институт, ДОКАЗ за вашите кавказки гени (турски, татарски, монголски, сеедно е).
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
220
Нјакој спори ли, че Аспарух е с'здал б'лгарската д'ржава - една от нај-старите д'ржави в Европа. Да, с'здал ја е. Б'лгарите са били народ, којто е бил достат'чно развит в политическо и военно отношение та да с'здаде д'ржава, векове преди славјаните да с'здадат своите д'ржави. То като погледнеш и Русите - велик народ п'к трјабваше варјагите да им с'здадат д'ржавата.
А недеј сега за генотипа да говориш, заштото става опасно. Миналата година Anaveno така се беше увлјак'л в нјакакви негови теории, та показа нјакакво изследване, според което југославјаните (което вклјучва и македонците, нели) имат много голјам дјал турски гени (б'лгарите имахме по-малко). Та недеј се занимава с тези теории. Ако беше така нјамаше 5 века да си опазим името и езика.
Ако нјамаш в'же, мога и да ти пратја :helou:
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Миналата година Anaveno така се беше увлјак'л в нјакакви негови теории, та показа нјакакво изследване, според което југославјаните (което вклјучва и македонците, нели) имат много голјам дјал турски гени (б'лгарите имахме по-малко).
"Bulgarians and Turkish minority in Bulgaria have no differences in genotype and allelic
frequencies of SNP in the 3'-UTR of the IL-12 p40 gene." -


L. Miteva* , S. Stanilova
Department of Molecular Biology, Immunology and Genetics,
Faculty of Medicine, Trakia University, Stara Zagora, Bulgaria

:pos:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Бугарската пропаганда се базира на криење на туркомонголскиот дел на нивната историја, а истовремено на протежирање на македонската историја како бугарска.

Затоа заборат за некаква “заедничка историја’’, што е непостоечки поим, затоа што своја, сем туркомонголската - немаат.

За таа цел, го вметнуваат и мешаат збор “Бугар’’, кој во средните векови значел нешто сосема друго со тоа што значел во 19. и 20. век. Самите извори велат дека тој збор има над 100 дефинции, и во 19 век значи словен, необразуван, христијанин, припадник на рајата, припадник на Егзархијата, итн.

Битушанец, не знам зошто требаше нова тема за сите овие добро познати работи, а имавме слична тема, односно теми, порано. Гледам отвараш многу нови теми, што е ОК, но ќе те замолам да се консултираш со мене за да не ги повротуваме темите во недоглед. Со оваа, само само без врска се отклонивме од историските дискусии.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
А дали можеш барем еднаж да бидеш релевантен и да кажеш дали тоа што пишеш и немаш поjма за него има врска со идентитетот на македонското население? Jас сакам антропологиjа и види што наjдов. Некоj фали, нели? :nenene:
http://www.jstor.org/pss/2332564
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Не фали никој, напротив. Темата е бугарската пропаганда, а таа се базира на мешање баби и жаби. Во основа, таа уфрлува византиски документи во кој се спомнува терминот бугари (мало “б’’) и неговото изедначување со терминот Бугари во 19 и 20 век.

Ако се одземе од денешната “бугарска историја’’ се што е македонско, почнувајќи од писменоста со Кирил и Методиј; старо-македонксиот јазик; Климент, Наум; попот Богомил и богомилското движење; Самоиловата држава; ајдутските движења и многубројните востанија, итн. -- а што историски се случувало на македонска почва со Македонци како протагонисти -- тогаш ќе се увиди дека денешните “словенски’’ поколенија во Бугарија ја немаат онаа славна историска подлога од средновековието како што им се прикажува.

Ова важи особено за Мизија, од каде што тргнала Турано-Бугарска сила да освојува наоколу, претходно населена таму од својата вистинска татковина во Централна Азија.

Оттука, со присвојувањето туѓи и мешањето на непомирливи наследства -- македонското и турано-бугарското -- се постигнуваат две цели:

1. Се залажува населението во Бугарија дека се припадници на голем историски народ со славно и бурно минато.

2. Бугарија продолжува да претендира на Македонија и на Македонскиот народ, по инерција на неостварената Сан-Стефанска фикција.

Да сум јас на ваше место, не би се гордеел со идентификување со изразот “Бугар’’. ВУЛГАРИ, ВУЛГАР, ВУЛГУР според византијците или БУЛГАРИ во латинска транскрипција, означува - ПРОСТ, ЕДНОСТАВЕН, НЕУГЛЕДЕН, ОБИЧЕН, НЕКУЛТУРЕН, НЕИЗГРАДЕН, ПРИМИТИВЕН, СУРОВ, ГРУБ итн. (кој сака може да види во “Енциклопедиски речник на лингвистички називи’’ - Р. Симеон).

И денес во цел свет под поимот ВУЛГАР се подразбира нешто просто и непристојно. Фактот дека самите Аспарухови Бугари долго од доаѓањето во долна Мизија на ниеден споменик самите не го споменуваат оваа име, туку за првпат тоа се среќава во 8. век кај Византискиот историчар Теофан, укажува дека и во почетокот тоа име има навредливо значење.

Дека е тоа потполно така се гледа и од тоа што и Крстоносците го превзеле овој поим па со тоа име ги нарекле своите еретици - катарите, патарените и албигојците посебно што нивните учења имаат корен од тогашната Византија.

Дури и Буграрскиот историчар Христо Стојчев, за навредливото значење на овој збор заклучува дека влече корен од времето на шизмата меѓу патријархот Фотиј и Латинската црква на чело со папата Николај 1 од 858 год. па натаму се повеќе засилувајќи се.

Значи уште од Римјаните, кои сите вараварски народи ги нарекувале со прекарот - ВУЛГАРИ, овој поим е провлечен и подоцна. Не е ни чудо што подоцна и за другото население претежно орачите, копачите, овчарите, итн. како и Туранците-Бугари на останатите им изгледале прости, примитивни, груби,непросветени и сурови па масовно се користи одтогаш натаму поимот - Бугари.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Мислиш ќе читам што си напишал? Нема потреба. Секогаш си многу збовори и малце содржина. Сакаш да видиш сам колку посебни се Македонците во библиjата на антрополошката наука или пак ќе ќутиш кога ќе доjдеме до конкретни докази?
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Мислиш ќе читам што си напишал? Нема потреба. Секогаш си многу збовори и малце содржина. Сакаш да видиш сам колку посебни се Македонците во библиjата на антрополошката наука или пак ќе ќутиш кога ќе доjдеме до конкретни докази?
Тој "антрополошкиот" линк што до пушти е студија правена во 1929 година, период кога во србија, грција и бугарија се забранети поимите македонски народ и македонски јазик.

Иако студијата се правена од странски научници, сепак таа е правена во егејскиот дел на Македонија каде што пресијата врз Македонците била најголема и им било забрането да се декларираат како Македонци. Навистина не знам што сакаш да постигнеш со тој текст?

Јас немам никаков проблем со мојот идентитет, но очигледно ти имаш. Зошто ако се сметаш себеси за македонски бугарин, тогаш ти си еден татар , кој навистина не знам што бара на форумов, оди на некој турко-монголски форуми и таму барај си ги корените.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Пропагаторите во Македонија 1903 г.: руси-бугари, срби, грци и романци



In the Balkans: A Trip Through Macedonia -- The Land of Strife, April 18, 1903, Saturday


"...ROMANIAN, SERVIAN AND BULGARIAN AGENTS ARE ALL SCRAMBLING FOR THE APPROPRIATION OF THESE ERRING SPIRITS, WHILE LEARNED PROFESSORS AT ST. PETERSBURG AND BUCHAREST, BELGRADE AND SOFIA ARE BUSY MANUFACTURING GENEALOGICAL TREES AND NATIONAL APPELATIONS FOR ALL AND SUNDRY OF THESE BEWILDERING APOSTLES OF EMANCIPATION..."

----------------------------------------------------------


Бугарскиот социјалист, Георги Бакалов (пишувал под псевдонимот Глигорев, за националноста на Македонците пред повеќе од 100 години вели „во селата во Македонија, ако сретнеш селанец што говори словенски и припаѓа на православната религија...деветорица од десет од овие луѓе и покрај што се предмет на пропагандите на трите соседни држави, ќе ви одговорат на прашањето што се понационалност, дека се МАКЕДОНЦИ“



Правителственија орган (vladin) неотдавна пи­шеше за „причините да се затвори битолската гимназија" и обвинјаваше част от местната македонска интелигенција в сепаратиз'м којто се пројавјава в стремлението да се изтикат от всички места в екзархијата и по учебното дело родените в кнјажеството б'л­гари и да се заменјат с македонци. Но ако в Македонија сепаратизм'т се изказва в стремлението да се изп'лнјат всички места и дл'жности с'с свои хора, то в Б'лгарија работата стои с'всем другојаче. Там сепаратическото течение и между б'лгарите, и между македонците има теоритическо обоснование. Не­говите последователи се набират измежду крај­ните радикални елементи. Тјахната аргумента­ција не - е лишена от логика и политическа м'дрост и заслужва вниманието на читателја, којто иска да се ориентира в теченијата, с'з­дадени около македонскија в'прос.
Преди всичко, сепаратистите отричат справедливостта на б'лгарските претенции над Македонија (19 str.).

....С'штествуванието на толкова, с'рби, г'рди, б'лгари, рум'нци, австријци—с'всем демо­рализира македонеца, којто спокојно снекулира с'с заинтересуваните симпатии на различните „брача". Има примери, че доста известни ма­кедонски дејци в Белград се наричат с'рби. а в Софија — б'лгари.
Ако масата на населението, казано изобшто (str. 24), -симпатизира на б'лгарите причината не лежи в близостта на езика, —такава близост има и между ср'бскија и б'лгарскија езици-а в с'штествуванието на некои исторически факти. П'рво, известна солидарност между тија два народа се разви оште под турското иго, когато македонците и б'лгарите от сегашното кнја­жество водеха заедно обшта борба против гр'ц­кија патриарх. А оште повече симпатии в Македонија си спечели Б'лгарија след војната, когато недостика на чиновници ја накараха да приема на служба македонците: една трета от всички б'лгарски чиновници са македонци. В б'лгарската војска има повече от триста офицери-македонци. Ако С'рбија беше т'ј го­стоприемна к'м макодонците, техните симпа­тии штеха да се об'рнат к'м Белград. Освен това, всека година от Македонија излизат до 80,000 работници, които се пр'скат по целија полуостров и дирјат работа.. Грамадното мнозинство от тех ја намират в Б'лгарија. Разбира се, че причината за
симпатиите на македонците к'м б'лгарите требва да се т'рси в тија реални отношенија, а не в етнографическата обштности.
Етнографически разликата между с'рбина и б'лгарина (str. 25)
нес'мнено е много по-малка, от колкото между един бретонец или провансалец и един селјанин от Елзас. Последните могат да се разберат помежду си, само като приказват на литературен френски език, а с'рбин'т, и б'лгарин'т свободно се равбират без ни­каква речници.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Тој "антрополошкиот" линк што до пушти е студија правена во 1929 година, период кога во србија, грција и бугарија се забранети поимите македонски народ и македонски јазик. Иако студијата се правена од странски научници, сепак таа е правена во егејскиот дел на Македонија каде што пресијата врз македонците била најголема и им било забрането да се декларираат како македонци.
Навистина не знам што сакаш да постигнеш со тој текст.

Јас немам никаков проблем со мојот идентитет, но очигледно ти имаш. Зошто ако се сметаш себеси за македонски бугарин, тогаш ти си еден татар , кој навистина не знам што бара на форумов, оди на некој монголски форуми и таму барај си ги корените.
Точно, но не е тоа темата.

Темата е на што се базира бугарската пропаганда. Јас дадов кратко објаснување погоре што прави таа: свесно меша средновековен погрден термин со современиот етноним Бугари за да се покаже историски континуитет. А тоа е свесно лаање и нонсенс. Целта им е да обезбедат славна историја бидејќи своја немаат, сем турко-монголкста иако неа ја присвојуваат, но ја кријат кога не им одговара.

Инаку, и јас можам сега да наредам едночудо текстови за постоење на Македонци и да се наклапаме без врска. Пример: K. Oestreich, "Die Bevolkerung von Makedonien," Geographische Zeitschrift, vol. XI, c. 292 (Leipzig 1905) - проценува дека во Македонија има 2 милиони Македонци (“Македонски Словени’’).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom