Падна митот за "патриотизмот" на Премиерот

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
[media]http://www.youtube.com/watch?v=g8IHp_q-Wto&feature=related[/media]


Врска нема ви препирачува добро да го погледнете одговорот на премиерот.

Ја нема гледамо емисијата и менав конентирано на темава но сега ја гледав и може да кажам дека "ние сме мешавина на сите народи што живееле тука" е извадено од контекст погледнет ај цалат изјава.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Еве го делот на премиерот каде што одговара на прашањето.
И сите што веливе дека прениерот го одговорил ова "ние сме мешавина на сите народи што живееле тука" сте мрчатори и врска немате, оваа реплика е извадена од контекст и нема врска.

Јас ја нема гледано емисијат и намав коментирано но сега кога ја видов изјавата се ми стана јасно.
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
203
Поени од реакции
0
Еве го делот на премиерот каде што одговара на прашањето.
И сите што веливе дека прениерот го одговорил ова "ние сме мешавина на сите народи што живееле тука" сте мрчатори и врска немате, оваа реплика е извадена од контекст и нема врска.

Јас ја нема гледано емисијат и намав коментирано но сега кога ја видов изјавата се ми стана јасно.
Точно така, дефинитивно е извадена од контекст...и одговорот е сосема во друга насока!
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
"Прашање. Дали Премиерот смета дека е наследник на Александар Македонски како што се чуствуваат повеќето македонци.
Премиерот. Не, а во таа смисла ( значи во монемтот не го свати одговорот се гледа дека на друго се мисли во прашањето затоа и Миленко ќе дообјасни),
Миленко. Наследник на Александар како народ се мисли.
Премиерот. Па добро генетски гледано несме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор од времето на Александар и пред него па се натаму така што сигурно и од тој период имаме, тоа и геnаетски се истаржуваше колку што знам во Шпанија ...
Миленко. Да и откако беше недобар одговорот за грција сето тоа се стиша."

Ајде сега кажете кој дел не е јасен.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Имаат сдс поклониците дел од мозокот кој не може да го разбере современата наука и баш од тој дел доаѓаат глупостите кои ја ебееа Македонија и на времето и сега.
Инаку такви изроди ги нема толку многу, но се доволно етаблирани да не зафркаваат сите.
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
203
Поени од реакции
0
"Прашање. Дали Премиерот смета дека е наследник на Александар Македонски како што се чуствуваат повеќето македонци.
Премиерот. Не, а во таа смисла ( значи во монемтот не го свати одговорот се гледа дека на друго се мисли во прашањето затоа и Миленко ќе дообјасни),
Миленко. Наследник на Александар како народ се мисли.
Премиерот. Па добро генетски гледано несме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор од времето на Александар и пред него па се натаму така што сигурно и од тој период имаме, тоа и геnаетски се истаржуваше колку што знам во Шпанија ...
Миленко. Да и откако беше недобар одговорот за грција сето тоа се стиша."

Ајде сега кажете кој дел не е јасен.
Браво другар, немам слушалки па немав можност да проверам дали евентуално членов на имагинарните сонца нешто монтирал и слично...
Цитатот доволно укажува што се мислело да се праша и како точно е одговорено....

Очигледно имагинарните сонца се фаќаат и за последните сламки, но ќе се удаваат, залудно е....Македонија знае!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Точно е дека изјавата на Премиерот односно одговорот на едно прашање СДСОвците се обидуваат да го извадат од контекст,но на снимката убаво се гледа а и слуша што мислел навистина човекот.Бев изненаден со првичните информации кој беа толку исконструирани што изгледаше дека Гвујо практично се откажал од Македонскиот континуитет на нацијата(како Киро-едноокиот на времето).
Се извинувам јавно на сите кој помислија дека завземам некаков контра став против Гвујо по однос на ова прашање:smir:.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
"Прашање. Дали Премиерот смета дека е наследник на Александар Македонски како што се чуствуваат повеќето македонци.
Премиерот. Не, а во таа смисла ( значи во монемтот не го свати одговорот се гледа дека на друго се мисли во прашањето затоа и Миленко ќе дообјасни),
Миленко. Наследник на Александар како народ се мисли.
Премиерот. Па добро генетски гледано несме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор од времето на Александар и пред него па се натаму така што сигурно и од тој период имаме, тоа и геnаетски се истаржуваше колку што знам во Шпанија ...
Миленко. Да и откако беше недобар одговорот за грција сето тоа се стиша."



Ајде сега кажете кој дел не е јасен.
Па добро ми се спиело, касно беше, па наместо не сме, сум разбрал ние сме.

П.С. Админ, немој да ја затвориш темата ќе биде жешко.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Што е тоа што ќе биде жешко на темава уште, ајде да видиме???

А и јас има печатна грешка, точно таму треба да стoи "ние сме"


realen_07 само немој следниот пат кога ќе ја читаш или слушаш изјавата да запираш на "ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор", дослушај или до прцитај до крај сигурно ќе ти биде појасно.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Што е тоа што ќе биде жешко на темава уште, ајде да видиме???

А и јас има печатна грешка, точно таму треба да стoи "ние сме"


realen_07
само немој следниот пат кога ќе ја читаш или слушаш изјавата да запираш на"ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор", дослушај или до прцитај до крај сигурно ќе ти биде појасно.
Па добро ми се спиело, касно беше, па наместо не сме, сум разбрал ние сме.
Абе тој ниту ја гледал емисијата, нели гледаш дека намерата му е да искривотолчи до максимум.
Ем му го најде и постираше видеото и пак “НЕ ДОСЛУШНАЛ“ кога се работи за вистината тој секогаш е “поспан“

Ама поштено го зариба со печатнава грешка хехе.. трагедија си бе “реален“ :helou:

Изјавата е сосем на место:
Па добро генетски гледано ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор од времето на Александар и пред него па се натаму така што сигурно и од тој период имаме, тоа и генетски се истражуваше колку што знам во Шпанија ...

Ќе било..жешко :pos: абе пази да не заспиеш пак, може Киро Едноокиот да го сонуваш па да ти се испомешаат пак работите.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Еве доказ дека е безмислено да трошите 17 страни на партиски ботови.
Со поинаква интерпретација те доведуваат во стуација да трошиш време на нив.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Значи брат-от, чекав да се договорите дали Премиерот рече "Па добро генетски гледано несме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор" или "Па добро генетски гледано ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор", ама на дечково кој сакаше да изконструира нешто, му текна дека може да си даде аутогол, па си ја поправи намерната печатна грешка.
И сега дефинитивно е "ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор".Се надевам дека нема пак да се предомислите. Еве ќе почнам со фактори:

Фактор патриотизам. Груевски го кажа тоа што го кажа, и Јас сметам дека е крајно недопустливо таква изјава да испадне од устата на еден политичар кој се декларира себеси за крајно патриотски настроен, кој претставува една десничарска опција која по статут
е народна партија, и на кој, голем дел од неговата подршка се заснова на претходните две работи.

Фактор Тајминг. Факторот тајминг, е втората работа што сакам да ја потенцирам. Изјавата е дадена во време кога сме соочени со груби опструкции од страна на сите наши соседи. Да потсетам. Бугарија не ни ја признава националноста, Грција не ни го признава името, а Србија потајно и прикриено не ни ја признава територијалноста. Колку и да е точна тезата дека "генетски гледано ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор", не смееше да дојде од устата на носител на највисоката функција во државава и несмееше да дојде во време кога грчевито се трудиме да докажеме на целиот свет, а најмногу на комшиите наши, дека ние сме МАКЕДОНЦИ.

Фактор перење. Неможам да разберам до која крајност може да оди голтањето и перењето на се што кажал Премиерот, а да се нема
чувство за ситуацијата во која моментално се наоѓаме (види фактор тајминг). Размислувањата на поединци на форумов, кои сакаа да ја исперат непромислената изјава, отидоа до таа граница што сосема се совпаѓаат со размислувањата на оние кои сакаат да не нема, но јас верувам дека они не мислат така, и дека само сакаа да си го заштитат лидерот. За да не се повторувам, и да не именувам, размислувањата можат да се видат на некоја страна поназад во темава.

Фактор разбирање. Ќе ја сварев некако тезата со генетиката на Премиерот, доколку наместо терминот ние сме (што значи ние македонците сме), го употребеше терминот ние балканците сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор.

фактор злоупотреба. Многуспоменуваниот поранешен Претседател на Република Македонија, Господинот Ќиро глогоров, даде една
слична непромислена изјава која дебело се злоупотребува од страна на грците, и од други, а всушност изјавата што ја дал, Јас ја немам видено во целост никогаш, па можеби и таа е извадена од контекст. Немам ама баш никаква намера да ја правдам изјавата на Ќиро, само сакам да повлечам една парарела со можната злоупотреба на изјавата на Господинот Никола Груевски.
Значи уште утре некој недобронамерен комшија, може лепо да го исече делот за генетиката, а да го остави "ние сме мешавина
од сите народи кои живееле на овој простор",па да ја качи на интернет со наслов edit by Премиерот на соседната држава, и да докажува кој е македонец а кој не е.


Е сега брат, доколку аргументирано и цивилизирано ми ги побиеш сите "фактори" наведени погоре, Јас те носам на пица + салата и два штока на моја сметка.
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Значи брат-от, чекав да се договорите дали Премиерот рече "Па добро генетски гледано несме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор" или "Па добро генетски гледано ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор", ама на дечково кој сакаше да изконструира нешто, му текна дека може да си даде аутогол, па си ја поправи намерната печатна грешка.
И сега дефинитивно е "ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор".Се надевам дека нема пак да се предомислите. Еве ќе почнам со фактори:

Фактор патриотизам. Груевски го кажа тоа што го кажа, и Јас сметам дека е крајно недопустливо таква изјава да испадне од устата на еден политичар кој се декларира себеси за крајно патриотски настроен, кој претставува една десничарска опција која по статут
е народна партија, и на кој, голем дел од неговата подршка се заснова на претходните две работи.

Фактор Тајминг. Факторот тајминг, е втората работа што сакам да ја потенцирам. Изјавата е дадена во време кога сме соочени со груби опструкции од страна на сите наши соседи. Да потсетам. Бугарија не ни ја признава националноста, Грција не ни го признава името, а Србија потајно и прикриено не ни ја признава територијалноста. Колку и да е точна тезата дека "генетски гледано ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор", не смееше да дојде од устата на носител на највисоката функција во државава и несмееше да дојде во време кога грчевито се трудиме да докажеме на целиот свет, а најмногу на комшиите наши, дека ние сме МАКЕДОНЦИ.

Фактор перење. Неможам да разберам до која крајност може да оди голтањето и перењето на се што кажал Премиерот, а да се нема
чувство за ситуацијата во која моментално се наоѓаме (види фактор тајминг). Размислувањата на поединци на форумов, кои сакаа да ја исперат непромислената изјава, отидоа до таа граница што сосема се совпаѓаат со размислувањата на оние кои сакаат да не нема, но јас верувам дека они не мислат така, и дека само сакаа да си го заштитат лидерот. За да не се повторувам, и да не именувам, размислувањата можат да се видат на некоја страна поназад во темава.

Фактор разбирање. Ќе ја сварев некако тезата со генетиката на Премиерот, доколку наместо терминот ние сме (што значи ние македонците сме), го употребеше терминот ние балканците сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор.

фактор злоупотреба. Многуспоменуваниот поранешен Претседател на Република Македонија, Господинот Ќиро глогоров, даде една
слична непромислена изјава која дебело се злоупотребува од страна на грците, и од други, а всушност изјавата што ја дал, Јас ја немам видено во целост никогаш, па можеби и таа е извадена од контекст. Немам ама баш никаква намера да ја правдам изјавата на Ќиро, само сакам да повлечам една парарела со можната злоупотреба на изјавата на Господинот Никола Груевски.
Значи уште утре некој недобронамерен комшија, може лепо да го исече делот за генетиката, а да го остави "ние сме мешавина
од сите народи кои живееле на овој простор",па да ја качи на интернет со наслов edit by Премиерот на соседната држава, и да докажува кој е македонец а кој не е.


Е сега брат, доколку аргументирано и цивилизирано ми ги побиеш сите "фактори" наведени погоре, Јас те носам на пица + салата и два штока на моја сметка.
Жално е кога вакви како тебе ќе делуваат песимистички и против идеи, интересите на македонскиот народ...Од таквите како тебе секогаш Македонија страдала и ќе страда (има песна за тоа)...Токму таквите бесмислени тези, размислувања со кои свесно си штетиш на самиот тебе и на тие што ќе живеат после тебе на овие простори, а тоа пак ќе бидат МАКЕДОНЦИ; другар....
Престани да шириш глупи нечии партиски тези за некакви идни состојби...
Доколку тие што ги подржуваш имаа доволно време, или економски на среден рок, имаа доволно време да покажат што знаат и умеат..можеш да наброеш нешто позитивно???

Народот секогаш размислува што е најдобро за него и јас мислам дека така и ќе гласа!!!
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Значи брат-от, чекав да се договорите дали Премиерот рече "Па добро генетски гледано несме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор" или "Па добро генетски гледано ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор", ама на дечково кој сакаше да изконструира нешто, му текна дека може да си даде аутогол, па си ја поправи намерната печатна грешка.
И сега дефинитивно е "ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор".Се надевам дека нема пак да се предомислите. Еве ќе почнам со фактори:

...

Не те читам надолу, се додека ти не ја прочиташ целата изјава и во претходниот пост ти напоманав да не запераш на "ние сме нели мешавина од сите народи кои живееле на овој простор..."
Оваа реченича има почеток и крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom