Дали уште користите Floppy дискови?

Член од
24 декември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
16
хехехе колку и да е смешно тоа флопи ама некогаш може да заврши добра работа како што е на пример апдејт на биос или како што имав јас случај со еден лап топ ( не од бог знае кога туку нов 2008год ) и виндоусот не се покреваше без флопи т.е. не го детектираше хардот дека постои драјверите за хардот мораа да бидат вметнати преку флопи :vozbud::vozbud:како и да е сепак од една страна е мизерно а пак од друга страна глупо:vozbud:
 

GrD

Член од
27 октомври 2008
Мислења
289
Поени од реакции
5
eeee deca deca imase vreminja koga samo niv gi imase :D. CD prazno bese GJAVOL IPOL :))).

Se koristat i toa dosta za po serveri i razni raboti.

Ako nemas drajveri za hardot odi podigni si go PC to da te vidam :D
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
uste da imav kade da go stavam vo lapropov moze i ke koristev:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Не користев флопи цела година се додека не посакав да инсталирам Windows под AHCI наместо IDE.

Windows XP нема драјвери за AHCI/RAID така да флопито e неизбежно. Едино Виста ги инсталира преку USB stick.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Не користев флопи цела година се додека не посакав да инсталирам Windows под AHCI наместо IDE.

Windows XP нема драјвери за AHCI/RAID така да флопито e неизбежно. Едино Виста ги инсталира преку USB stick.
Јас за ХР ги инсталирав преку USB стик, ама треба плочата да го поддржува тоа. А кај Виста немора да ги ставаш, си ги има вградено.
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Јас за ХР ги инсталирав преку USB стик, ама треба плочата да го поддржува тоа. А кај Виста немора да ги ставаш, си ги има вградено.
Zavisi za koe xp druze ako imas black edition samiot ima sata, raid i ostali stvari integrirano vnatre vo nego
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
од 2006 не користам и нема ни да го погледнам тоа гомце :helou:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
леле ме потсети
баш пред 4-5 месеци претурајќи по фиоки си најдов едно флопи шо сум си снимал голи моми од нет, тоа е уште од старото пц2 шо го имав
види шо ми напрајфте, 20 години имам а веќе звучам ко дедо:kesa:
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
имам некои флопиња ми се маткаат по куќа
 
П

Паган-др

Гостин
Мислам дека имам неколку дома ама ич не ги користам. Сега со усб, цд многу тешко флопи да остане.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
оооооо да да да лаптопов беше мртов и ако не беше тоа екстерно флопи(мораше hp да биде) на екстензиониот порт да го закачам никогаш немаше да го оправам лаптопов
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160
ххх па имам користено во скоро време! Сеа знам сум ко човек од праисторијата,али усб то ми беше дадено така да морав да делувам во ситуацијата! :)
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
само кога морам, на пример за сата драјвери на некои постари плочи, или за апдејт на биос.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Не ни имам floppy драјв во компјутерот, а ионака имам и режач и секогаш сум успеала да се снајдам, така да сум се довела во ситуација да бидам толку очајна да користам флопи.
Инаку, додека не беше толку напредната технологијата, и додека usb-њата коштаа по 3илјади денари each, со просечна меморија, користев, на стариот компјутер, нема ваљда да трошам празно це-де за документ од 1 мегабајт, рецимо.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
И да сакам сега не можам, нема таков уред во лаптопов. Ех кога ќе се сетам порано колку лесно ги губев цели семинарски снимени на флопито бидејќи лесно се расипуваа и пак одново ги пишував:pos:(не беше за смеење тогаш, сега е)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom