Силата на руската армија денес

S

smart ass

Гостин
Склопиле мир. Размениле заробеници. Северен Вииетмнам си остана на север, јужен на југ. Башка држави.
[/.QUOTE]
Така

Америте се повлекле во 1972.
следуваа
Во 1975 Северен виетнам нападна на јужен и го освои. То е башка војна
Не би рекол-тоа е војна со ДИРЕКТНО ОТСУСТВО НА САД(индиректно јасно е).
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ова е смешно. А авионите, хеликоптерите, тенковите, оклопните возила, камионите - кои русија ги употреби во грузија на вода одеа и наместо ракети и гранати плуканици фрлаа така! и затоа ефтино поминаа
Кој дел ти е смешен?Еден Томахавк чини колку еден т-72.
Провери колку чини еден час летање со ф-16.
Провери разлика во цена помеѓу керозин и нафта.
И на крај помножи кај Русите по 5 дена кај Американците по 60 дена.
АЈде пробај па подвлечи ми ги смешните делови а ако не бива тогаш јас ке ти помогнам и ке направиме една компарација.Па да видиме кој поминал поевтино.


ПС знаеш дека при крајот на операцијата Британците мораа да позајмуваат итно оружје за авионите од Американците?
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
Од друга страна ја имаме Русија која за 5 дена со ангажирани 15000 војници (исто колку и Грузија скоро што имаше) ја прегази Грузиската армија која беше Армија вооружена и опремена по сите НАТО стандарди(истите по кои се устроени сите од оние кои ти ги наброја погоре) и која беше барем 2 помодерна од Српската во тоа време.
Или во превод повторно разлика во приодот кон решавањето на проблемите.Што е посиплатливо ти оставам тебе да решиш.
Натовци имаа повеќе пари па целта им беше да заштедат повеќе животи.

Русите во војната со грузија загубија 67 војници, 3 изчезнати, 12 заробени, 323 ранети а јужна осетија - 150загинати, 41 заробени

Нато во војната со ср-југославија загуби 2 војници

--- надополнето ---

Никогаш не била Руски сојузник туку неврзана земја.
зборувам за ср-југославија - таа ја нападнаа така

--- надополнето ---

Кој дел ти е смешен?Еден Томахавк чини колку еден т-72.
Провери колку чини еден час летање со ф-16.
Провери разлика во цена помеѓу керозин и нафта.
И на крај помножи кај Русите по 5 дена кај Американците по 60 дена.
АЈде пробај па подвлечи ми ги смешните делови а ако не бива тогаш јас ке ти помогнам и ке направиме една компарација.Па да видиме кој поминал поевтино.
А колку чини еден живот на војник? колку еден скапан Т-72?

поефтино поминаа нато бидејќи имаа 2 жртви а поскапо русите бидејќи заедно со исчезнатите имаат 70 жртви
 
S

smart ass

Гостин
Ова е смешно. А авионите, хеликоптерите, тенковите, оклопните возила, камионите - кои русија ги употреби во грузија на вода одеа и наместо ракети и гранати плуканици фрлаа така! и затоа ефтино поминаа

Не Не...тоа ти што го пишеш е смешноо....стави малце објективност и размисли:)

General Smiljanić: At the end of aggression, NATO had 1,040 aircrafts engaged, which was an increase of 124 percent in respect to the beginning of the aggression. It had launched around 1,000 cruise missiles, which is also an increase of around 120 percent. In the 78 days, NATO aviation conducted some 26,100 take-offs. Combat aviation carried out 18,168 flights (70 percent), and support aircrafts 7,927 (30 percent) of flights. Daily strikes by combat aircrafts averaged at 232 flights, and 121 flights of support planes. The biggest daily assault was carried out on May 26. It involved 535 flights of the bombardier aircrafts. A total of around 2,300 strikes were carried out on the territory of Yugoslavia, with 8,800 fire discharges.
Види САД што направи и сето тоа дава негде 50 000 тони!!!

Русија немаше Илјадници летови,не летаа ТУ-95(како Б-52 од лондон) и Б-2 дури од САД...е тоа е ПАРИ,

Прочита во еден напад НАД 500 стотини Летала меѓу кои и Стратегиски бомбардери.

Дали имаше вакво нешто во Грузија(и тоа 86 дена???)

НЕ!!!

Едноставно Грузиската војска Практично го Руши концептот на НАТО за професионална,мобилна и добро опремена армија е Како е СУПЕР формула за успех....хммм Грешка излева Русите не користеа толку авијација,не ЧЕКАА да дојде до договор бомбардирајќи-едноставно Руската армија доби Наредба,Ја изврши и Точка.

Економика на одбраната вели ЕДНОСТАВНО западното оружје е ПРЕСКАПО ако се земат предвид карактеристиките со своите Руски конкуренти.

Еве СУ-27 е негде 30% поефтин од Ф-15,истото важи и за одржување,исто многу е голема разликата и трошокот посебно кај тенковите,само стартот на абрамсот троши НЕНОРМАЛНА количина на гориво така да МОРА многу блиску да бидат залихите со гориво,па истите ќе бидат цел,или поточно со Глава во корпа си некако со абрамс....а ако авијација ти има исчистено се,и означено она што остана...натаму јасно е...

--- надополнето ---

Натовци имаа повеќе пари па целта им беше да заштедат повеќе животи.

Русите во војната со грузија загубија 67 војници, 3 изчезнати, 12 заробени, 323 ранети а јужна осетија - 150загинати, 41 заробени

Нато во војната со ср-југославија загуби 2 војници

--- надополнето ---



зборувам за ср-југославија - таа ја нападнаа така

--- надополнето ---



А колку чини еден живот на војник? колку еден скапан Т-72?

поефтино поминаа нато бидејќи имаа 2 жртви а поскапо русите бидејќи заедно со исчезнатите имаат 70 жртви

АМА СПОРЕДБА...ама тебе не ти е јасно дека имавме борби на КОПНО во грузиската војна ЗА РАЛИКА од НАТО кампањата Врз С.Р Југославија,НЕ ВЛЕГОА ВО КОСОВО....чуму бомбардираа толку долго м?????

Виде како Русија додека да трепнеш го реши проблемот,и затоа велам НАТО концептот испаѓа булшит овде...на хартија добар во пракса-катастрофа.
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
АМА СПОРЕДБА...ама тебе не ти е јасно дека имавме борби на КОПНО во грузиската војна ЗА РАЛИКА од НАТО кампањата Врз С.Р Југославија,НЕ ВЛЕГОА ВО КОСОВО....чуму бомбардираа толку долго м?????
Мене ми е јасно ама ти не сваќаш - Па тоа и јас цело време ти го пишувам!!! Борбата на копно си носи и своја цена.

Чуму бомбардираа толку дого? ---- за да ги истерат србите од косово!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Натовци имаа повеќе пари па целта им беше да заштедат повеќе животи.

Русите во војната со грузија загубија 67 војници, 3 изчезнати, 12 заробени, 323 ранети а јужна осетија - 150загинати, 41 заробени

Нато во војната со ср-југославија загуби 2 војници

зборувам за ср-југославија - таа ја нападнаа така

А колку чини еден живот на војник? колку еден скапан Т-72?

поефтино поминаа нато бидејќи имаа 2 жртви а поскапо русите бидејќи заедно со исчезнатите имаат 70 жртви
А колку чини животот на еден цивил?
Според Грузијски извори загинале 250 Грузиски цивили во војната со Русија.
Според Српски извори загинале 1200 цивили при НАТО бомбардирањата.

И сега?Кога Израел би ја бомбардирал Палестина и убиеше 1200 цивили да погодам на чија страна ке беше ти и каква ке беше твојата реакција?Не е убаво да бидеш лицемер.

Секоја акција си има свои предности и мани.Американците одбраа скапа и безбедна акција за себе,Србите беа колатерална штета.
Русите одбраа брза и евтина акција но со помали последици по Грузија.Штетата таму е никаква во однос на она што претрпе Србија.


Поентата ми е,не можеш да го величиш НАТО по тоа како извел една акција,а притоа да плукаш по Русија која извела слична акција со друг метод и многу пократко време.Тоа што не ја сакаш Русија е твое право,ама не ти дава за право да превртуваш некои факти.
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
А колку чини животот на еден цивил?
Според Грузијски извори загинале 250 Грузиски цивили во војната со Русија.
Според Спрски извори загинале 1200 цивили при НАТО бомбардирањата.
И сега?Кога Израел би ја бомбардирал Палестина и убиеше 1200 цивили да погодам на чија страна ке беше ти и каква ке беше твојата реакција?Не е убаво да бидеш лицемер.
Прво јас не сум лицемер а ти немој да кажуваш лаги за мене. кажи ми каде сум се радувал на мртви цивили?

--- надополнето ---

Поентата ми е,не можеш да го величиш НАТО по тоа како извел една акција,а притоа да плукаш по Русија која извела слична акција со друг метод и многу пократко време.Тоа што не ја сакаш Русија е твое право,ама не ти дава за право да превртуваш некои факти.
А бе види ако си заслепен од лубовта кон русија тешко ги прифаќаш фактите. За да ти докажам дека не сум пристрасен и плачко еве прашајме било какво осетливо прашање ќе видиш дека непристрасно ќе ти одговорам - ајде прашај!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Прво јас не сум лицемер а ти немој да кажуваш лаги за мене. кажи ми каде сум се радувал на мртви цивили?
Па во очите на другите ке излезеш лицемер.Ако го кудиш Израел дека претерува кога бомбардира цели во Палестина а од друга страна го величаш НАТО кој го правеше истото во Србија,не можеш да очекуваш оти некој ке те нарече реален.Јас воопшто не те нареков лицемер туку ти самиот правиш да изгледаш така со она што го пишуваш.

А бе види ако си заслепен од лубовта кон русија тешко ги прифаќаш фактите.
А не.Така обично ми лепат етикети кога ке стигнеме до ќорсокак.Јас сум вљубен во Македонија,ама спремен сум да му признаам и на најголемиот душман на секој добар потег и истите да ги прифатам.Не носам обоени очила.

За да ти докажам дека не сум пристрасен и плачко еве прашајме било какво осетливо прашање ќе видиш дека непристрасно ќе ти одговорам - ајде прашај!
Нема што да те прашам,кој сум јас да те прашувам?Форумот е место каде се дискутира,оставаш аргументи во пишана форма па тече дискусијата.Затоа пред да изградиш став убаво е малку прецизно да ги разгледаш работите,и пред се да го погодиш форумот.Ете гледаш јас строго пишувам на овој форум,и тоа чат пат кога имам време.Ме нема да речеме на фотографија подформот или хардвер или што знам што.не ги разбирам доволно работите ама си го потчитнувам и си учам.Ова е се само една разонода.
 
S

smart ass

Гостин
Мене ми е јасно ама ти не сваќаш - Па тоа и јас цело време ти го пишувам!!! Борбата на копно си носи и своја цена.
Која??

На долг Рок Косово е контаминирано да не го заборавиме Осиромашениот Ураниум(а 70% заврши на Косово) па потоа Најжалното-расте бројот на жртви во Косово,најчесто се деца...ова ќе влијае лошо за Косово-дефинитивно,,абе таман додека мине Воз беа ли гаѓани мостови,која Штета на Инфраструктурата ја направија и Уназадија земјата..ДАЛИ РУСИЈА НАПРАВИ ТАКА.

Чуму бомбардираа толку дого? ---- за да ги истерат србите од косово
Прашањето е со Оглед на ФАКТОТ дека операции над 3 недели НЕ БЕА ПЛАНИРАНИ-Зошто изостана Копнена воена акција(па 78 дена бомбардирање илјадници тони бомби)

П.С Видов дека броиш некоја си политика на штедење војници или Животи на сметка на цивили-ете тоа е нефер овде па и лицемерно-барем кажи дека тоа е така,весли кларк Призна за неефективноста на НАТО исто како и за Колатералната штета.:toe:

Натовци имаа повеќе пари па целта им беше да заштедат повеќе животи.



Нато во војната со ср-југославија загуби 2 војници
Да и 1000 Цивили,меѓу кои и деца,напад на болница напад врз БЕГАЛСКИ КОНВОЈ(на косово)...ајде затоа ако го споредиме приодот ќе видиме дека НАТО не ни беше сигурен во себе!!??!?

Русите во војната со грузија загубија 67 војници, 3 изчезнати, 12 заробени, 323 ранети а јужна осетија - 150загинати, 41 заробени
И Цивили...колку има,и дали РАСТЕ БРОЈОТ како на косово(нелегална муниција) во Осетија на пример?????.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Заради тоа што спротивно на мислењето кое е широко распространето дека влетуваш и се повлекуваш од некоја војна кога ке ти текне,всушност е тоа многу сложе и напорен процес еднакво сложен како и било кога друга војна.Не можат да си одат и да сакаат,затоа што ако си отидат ке мора пак да се вратат за брзо време кога ке им се срушат позициите како кула од карти.А Кина доаѓа...
Значи тие сепак се во војна, немаат никаква придобивка (читај не им црпат нафта), им гинат војници али пак се таму, баш ради тоа што Кина доаѓала. Приметуваш, се вртиме во круг, имаме различни мислења и се вртиме во круг. А воопшто не ни планирав да навлагам во олку долга дискусија.

Не на Америка и се случи 2 Боинг 747 ци во гордоста на нивното јаболко возени од неписмени сељаци кои посетувале курс за авиони и еден во центарот на нивната моќ во Пентагон,а пази зборуваме за супер модерна софистицирана хај тек пи*ки мајчини Армија на која ни мува не може да и прелета а камо ли 15 токмаци кои посетиле инстант школа за летање.
Знаев дека ова ќе го спомнеш. А што друго би спомнал? Има разлика за која и ти самиот знаеш али се правиш на Тошо, Америка има милион прелети преку нејзината територија, тие цивилни прелети не се контролирани од ,,супер модерната софистицирана хак тек пи*ки мајчини армија'', тоа мора да го сфатиш. Војската на САД не ги контролира цивилните прелети, за тоа си има посебни служби.
Една е таа работа, а друга е на сопствена територија да ти држат 900 заложници, пример во Кодак театар во Холивуд. А скроз друга работа е сред Студената војна, повторувам, во текот на Студената војна да ти слета цесна на плоштад, да прелета илјадници километри и радари и ,,во време на студена војна'' да ти слета на плоштад.

Ај ај на летко гупостите читај си ги и чувај за себе,млад си ке те чуе некој ке ти се смее.Такви ,,аргументи,,има со лопата да ги ринеш.Да,сигурен сум до толку да би се обложил во животот во секое време со секого дека Америка не и може ништо на Русија,освен ако не решат да стават крај на светот.
Ахам, рајт. Летко ви постира факти, а тие за сите се исти и неоспорливи. Не гледам зошто некој би ми се смеел, можеби тебе на твоите теории на заговор, мене не.

Исто како што ја и поставија.Сепак тоа беше нивна власт.Ти убаво се изрази војна а војната момче трае сеуште и не е ниту на повидок да заврши.
Да. Истата ја губеа, запамтив што сакаш да кажеш...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Знаев дека ова ќе го спомнеш. А што друго би спомнал? Има разлика за која и ти самиот знаеш али се правиш на Тошо, Америка има милион прелети преку нејзината територија, тие цивилни прелети не се контролирани од ,,супер модерната софистицирана хак тек пи*ки мајчини армија'', тоа мора да го сфатиш. Војската на САД не ги контролира цивилните прелети, за тоа си има посебни служби.
А да не си малце одповеќе ептен грешка а?Кој ги дигна ф-16 на небото на Њујорк веднаш по инцидентот?Централната банка на САД?

Една е таа работа, а друга е на сопствена територија да ти држат 900 заложници, пример во Кодак театар во Холивуд.
Е ајде која од кризите со сектите кои се случуваа по САД да ја спомнеме?Или со вооружените милиции?Или ајде најсвежо кој од случаите со луди кантерстрајк дечиња со пиштоли по училиштата и универзитетите?
А скроз друга работа е сред Студената војна, повторувам, во текот на Студената војна да ти слета цесна на плоштад, да прелета илјадници километри и радари и ,,во време на студена војна'' да ти слета на плоштад.
Ајде ајде веќе е досадно да се гледа од кај ти е инспирацијава.Демек никој не ја видел цесната нели?Тоа веќе му имам одговарано најмалку 3 пати на тој што ја изнесе целата работа и од кој црпиш инспирација,следен е од влезот па до слетувањето.


Ахам, рајт. Летко ви постира факти, а тие за сите се исти и неоспорливи. Не гледам зошто некој би ми се смеел, можеби тебе на твоите теории на заговор, мене не.
Моите ,,теории ,,се секогаш изложени на аргументирана критика.Бујрум ти реков оспори некоја па да се нафатиме да дискутираме.А дека некој ке ти се смее во тоа сум сигурен.Само изрази желба ке те упатам на 3- 4 форуми или заедници кои се занимаваат со оваа проблематика а ти земи изнеси ги истиве аргументи(од попознатите Ленд Лиз постовите кои се пишани најмалку 40 пати на форумов гарантирано или случајов со Цесната) на начин на кој ги презентираш тука,ако не ти се изнасмеат во рок од 1 час јас истиот момент си го бришам профилот со порака која ти ке ја одбереш.Во спротивно ти го бришеш.Се нафаќаш?

Да. Истата ја губеа, запамтив што сакаш да кажеш...
Мхм,точно.
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
На долг Рок Косово е контаминирано да не го заборавиме Осиромашениот Ураниум.
Е контаминирано но е независно. Тоа беше цена која косоварите беа спремни да ја платат а ти се разбира дека не можеш да го разбериш тоа! Тие дадоа 13 000 жртви за независноста. Можеби беа спремни и 100 000 да дадат! И тоа можеби и на долг рок! Но тебе тешко ти е да го разбериш тоа!

--- надополнето ---

Која??

,,абе таман додека мине Воз беа ли гаѓани мостови,која Штета на Инфраструктурата ја направија и Уназадија земјата..ДАЛИ РУСИЈА НАПРАВИ ТАКА.
Да тоа е точно. Но не знам како ја гледаш само едната страна конкретно во косовската војна. Сите правеа злосторства. Нато уби од 1200-5700 српски цивили, убија плус и тројца кинески дипломати, србите убија од 10 000 до 11 000 илјади албански цивили, албанците убија неколку илјади срби а плус и 1300 срби се исчезнати (гледаш и ораните им иг продавале). И ден денес се најдуваат албански тела по езерата во србија - така се води војна! со убивање жени, деца, цивили, ненаоружани?

--- надополнето ---

Која??

П.С Видов дека броиш некоја си политика на штедење војници или Животи на сметка на цивили
Не на сметка на цивили!!! туку ја потенцирам неукоста во водењето војна од страна на русија:

Читај добро - војната меѓу СССР и финска од 1939 година позната како „Зимска војна“.

Сталин побарал од финска размена натеритории, финска одбила и Сталин нападнал мислејќи дека цела Финска ќе ја покори за 1 година.

Односот на силите бил:

во авиони:
Русите : 3 880
Финска : 114

во тенкови
Русија : 2 514 - 6 541
Финска : 32

Финска добро ги истепала русите по што франција и англија веќе одбиваат да и помагаат поради нивното стапување во војна со германија и зимската војна завршува со мировен договор со кој сталин се задоволува само со 10 % од финската територија.

Но ги знаеш жртвите:

Во загинати војници
Русија : 126 875
Финска : 25 904

Во ранети војници:
Русија : 188 671
Финска : 43 557

Во заробени
Руски војници : 5 572
Фински војници и цивили : 957

Во уништени тенкови
Руски : 3 543
Фински : 20-30

во уништени авиони
Руски : 261 - 515
Фински : 62

Толку русите штедат војници па и техника.
 
S

smart ass

Гостин
Е контаминирано но е независно. Тоа беше цена која косоварите беа спремни да ја платат а ти се разбира дека не можеш да го разбериш тоа! Тие дадоа 13 000 жртви за независноста. Можеби беа спремни и 100 000 да дадат! И тоа можеби и на долг рок! Но тебе тешко ти е да го разбериш тоа!
.

Ауу да се збунив....наредниве години за жал

http://www.indymedia.ie/attachments/nov2003/depleted_uranium.jpg

алфа,бета честици...земјиштето и на тие 13 000 додај како НАТО жртви(од касетна муниција) 8000 цивили.



Не на сметка на цивили!!! туку ја потенцирам неукоста во водењето војна од страна на русија:

Читај добро - војната меѓу СССР и финска од 1939 година позната како „Зимска војна“.

Сталин побарал од финска размена натеритории, финска одбила и Сталин нападнал мислејќи дека цела Финска ќе ја покори за 1 година.

Односот на силите бил:

во авиони:
Русите : 3 880
Финска : 114

во тенкови
Русија : 2 514 - 6 541
Финска : 32

Финска добро ги истепала русите по што франција и англија веќе одбиваат да и помагаат поради нивното стапување во војна со германија и зимската војна завршува со мировен договор со кој сталин се задоволува само со 10 % од финската територија.

Но ги знаеш жртвите:

Во загинати војници
Русија : 126 875
Финска : 25 904

Во ранети војници:
Русија : 188 671
Финска : 43 557

Во заробени
Руски војници : 5 572
Фински војници и цивили : 957

Во уништени тенкови
Руски : 3 543
Фински : 20-30

во уништени авиони
Руски : 261 - 515
Фински : 62

Толку русите штедат војници па и техника.
И си земаш за право од една војна да генерализираш,ајде да видиме втора светска војна-Која армија Го ослободи светот од фашизмот???

Ајде налет втора светска ами еве грузиската Армија која беше цитира Компактна мобилна и професионална армија со добро вооружување-и стварно Би така,ама времето на Т-72 не е поминато-имај предвид Русите користеа вооружување од 70ти до 80 ти и пак победија без притоа да има илјадници ЦИВИЛИ,без да има штета над 100 Милијарди долари(југославија) т.е без парализирана хемиска,петрохемиска индустрија
Ел енергија
и виде извршиле напад со НАД 500 летала,е сега замисли ја ефикасноста на авион од втора светска војна и ДЕНЕС,па објасни ми ги цивилниве жртви-ете 64 албанци загинаа од бомба бидејќи пилотот мислел Србски конвој оти имало кочија и коњ....

Патем америте кога имале приликата да го видат МИГ-25 биле фрапирани-истиот бил отпорен на ЕМП:)

--- надополнето ---

Една е таа работа, а друга е на сопствена територија да ти држат 900 заложници, пример во Кодак театар во Холивуд.
Ајде де да ги видам-СПЕЦНАЗ успеа во Москва и Покрај навидум малите шанси,не да судам ама би рекол една од поголемите противтерористички акции.




А скроз друга работа е сред Студената војна, повторувам, во текот на Студената војна да ти слета цесна на плоштад, да прелета илјадници километри и радари и ,,во време на студена војна'' да ти слета на плоштад.
Зошто не разберете едноставно-авионот бил следен и откриен,било констатирано дека не е закана,па не се одлучиле да го уништат(немало ништо и немало теорија за штета освен песните на лет со 40килотона:vozbud::pos2:

Ахам, рајт. Летко ви постира факти, а тие за сите се исти и неоспорливи. Не гледам зошто некој би ми се смеел, можеби тебе на твоите теории на заговор, мене не.
Каде бе посира факти едно те исто и само крека за ленд енд лиз програмот и го претставува како да било цело оружје,муниција возила,храна БИЛО ТЕЛЕПОРТИРАНО наеднаш....е НЕ Е ТАКА,во сталигран премија било 300 грама леб...каде ефекти...Важни од програмот.Не кажува дека Т-34 е прогласен за Тенк со најголемо влијание врз Воената Историја т.е Т-34 совјетскиот,не кажува дека во Ирак До сега има над 170 летала загуби(сосе дефекти,од заливска до сега),не кажува за воениот злочин на т.н автопат на смртта каде минеа ирачки оклопни конвои но и АВТОБУСИ СО ЦИВИЛИ-САД и Британија напнаа тогаш...еххх какви слики го заобколија светот.
 
Член од
7 јуни 2010
Мислења
110
Поени од реакции
7
алфа,бета честици...земјиштето и на тие 13 000 додај како НАТО жртви(од касетна муниција) 8000 цивили.
Пак не ме разбираш. Прашај ги косовските албанци дали се спремни да ја платат таа цена за независноста! ти пак ги жалиш дека превисока цена платиле - тоа е така зтоа што ти не го разбираш тоа

--- надополнето ---

И си земаш за право од една војна да генерализираш,ајде да видиме втора светска војна-Која армија Го ослободи светот од фашизмот???
Да не го ослободи Русија?

Русија се бореше на источниот фронт, на западниот се бореа западните сили а русија претрпе нај големи загуби од германија во инфраструктура и луѓе - даде 8 000 000 војници и 18 000 000 цивили = 26 000 000
Германија со цел свет се бореше а дае само 4 000 000 жртви

--- надополнето ---

Ајде налет втора светска ами еве грузиската Армија која беше цитира Компактна мобилна и професионална армија со добро вооружување-и стварно Би така,ама времето на Т-72 не е поминато-имај предвид Русите користеа вооружување од 70ти до 80 ти и пак победија без притоа да има илјадници ЦИВИЛИ,без да има штета над 100 Милијарди долари(југославија) т.е без парализирана хемиска,петрохемиска индустрија
Ел енергија
Грузија немаше никаква армија. Армија со буџет од 700 000 000 долари не е армија.

Грузија има 227 парчина Т-72-ки и 50 парчина Т-55-ки Ако ова е армија според тебе тогаш........

И покрај тоа Грузија имаше помалку жртви од русија и осетија. Грузија имаше 162 загинати војници а русија и осетија заедно 217, русите заробија 42 грузиски војници а грузијците 53 руски и осетиски војници.

--- надополнето ---

Србски конвој
„СрПски“ а не „СрБски“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom