Предвремени избори!

Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Ne treba da ima izbori, zasto rezultatot ke bide ist kako i prethodnite i pak letargija i drz ne daj samo gabe izgubeni pari i vreme, karot ke bide samo za DPMNe koj ke ima povtorno 4 godini bukvalno da go laze sopstveniot narod, da si prai reklami,
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Za onie shto mislat deka vo mozna pobeda na DUI VMRO pak ke koalicira so DPA se lazat zoshto vo takov slucaj ne veruvam deka ke mu bide potrebna vlada na drzavat zoshto prosto ne veruvam deka ke imame drzava
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Зашто? Да не го с`снеш оној загарон на аватар што ти е?
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Za onie shto mislat deka vo mozna pobeda na DUI VMRO pak ke koalicira so DPA se lazat zoshto vo takov slucaj ne veruvam deka ke mu bide potrebna vlada na drzavat zoshto prosto ne veruvam deka ke imame drzava
Немој со вакви фори аман. Не е интересно, не палет појке, стари се, смисли нешо друго да се напрајш паметен фраер ова NOPE:toe:
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Ima dve varjanti:
Prvata e Gvujo da i dozvoli na DPA da naprai rsum po zapadna makedonija i da osvoi 12-13 pratenici, za da mozat megusebno da napravat vlada.
Vtorata e deka DUI i DPMNE ke formiraat novo mnozinstvo, sto za mene e pologicno, zasto fakt e deka DUI ima ogromen rejting kaj Albancite, a na Makedonija vo ovoj moment ne i se potrebni izbori kako vo devedesetite, zasto toa bi znacelo haos
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Ima dve varjanti:
Prvata e Gvujo da i dozvoli na DPA da naprai rsum po zapadna makedonija i da osvoi 12-13 pratenici, za da mozat megusebno da napravat vlada.
Vtorata e deka DUI i DPMNE ke formiraat novo mnozinstvo, sto za mene e pologicno, zasto fakt e deka DUI ima ogromen rejting kaj Albancite, a na Makedonija vo ovoj moment ne i se potrebni izbori kako vo devedesetite, zasto toa bi znacelo haos
Благодарение на АЉИ АХМЕТИ :) ШТО ГО ПУКАЛ У ВОЈНАТА.


Инаку нема да ја коментирам темава.. само ке си кажам мое мислење:) Ке ми биде многу мило ако грујо победи.. и тоа без коалиции и слично. ама тоа тешко да се деси.. Старите викаат вака..

ВРЕМЕТО КЕ ПОКАЖЕ СЕ
и
КРАЈОТ ГО КРАСИ ДЕЛОТО


па ке видиме што не чека понатака
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Jas nemav namera ova da go nametnuvam kako neshto shto ke sluzhi za da go plashi elektoratot ili kako neshto shto ke sluzhi kako neshto shto ke gi plashi makedoncite.Jas rekov Drzavata kade paricipiram i jas plakam danok i imam pashosh na ova drzava,jas koga go napishav postot mislev na toa deka ako doagja do toa derexhe ke izgubime site nie samo zaradi nekoi si kvazi patrioti koi se spremat za neshto shto ke sluzhi za povod za nekoja druga kriza ushte podlaboka kade ke izgubime site samo zaradi tvrdoglavosta na nekoj.Ne e do toa dali ke vleze DPA ili DUI problemot vo toa e shto veke ne e matematicki tuku poveke e politicki.
Sega vie kako sakate presmetajte,no mislam pravvedno i fer bi bilo da koaliciraat onie sili koi ke izleguvaat kako pobednici a ne nekoj da izigrava neshto shto ne moze ni sam da go izdrzi pa da potrce vo nekojsi druga avantura.
Goce veruvaj mi zagarot ne e obicen trreniran e vo Engleska a nie ushte treba da cekame red za vizi i da igrame oro odnosno da praime sklekovi
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Ајдеееееее нови избори...од кај па сеа ова... лееее срање у боја. :toe:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.657
Поени од реакции
5.340
АМБАСАДОРКАТА НУЛАНД ГИ УВАЖИЛА АРГУМЕНТИТЕ НА ВЛАДАТА
Може и избори и преговори Нуланд била информирана дека останува процедурата - секој нов предлог за име прво да биде разгледан од релевантните политички лидери и да се распише референдум за решението за кое би се согласиле двете страни

Македонија останува во разговорите за името, без разлика дали Собранието деновиве ќе одлучи да се самораспушти. Нема никакви пречки македонскиот преговарач Никола Димитров да ги продолжи разговорите со својот грчки колега Адемантиос Василакис во рамките на процесот што се води под покровителство на Обединетите нации, зашто тој е назначен на таа функција со указ на претседателот на државата и неговиот кредибилитет е неспорен. Ова, дознаваме од дипломатски извори, бил ставот што македонската Влада и' го соопштила на американската амбасадорка Викторија Нуланд. Амбасадорката била известена дека останува досегашната процедура - секој нов предлог за име прво да биде разгледан од релевантните политички лидери, а Владата соопштила и дека останува на ставот да се распише референдум за решението за кое би се согласиле двете страни.Според истите извори, Нуланд ги прифатила овие објаснувања, велејќи дека предвремените избори се внатрешна работа на Македонија. Официјалниот став на Владата вчера го соопшти министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. Тој оцени дека изборите не го исклучуваат процесот што го води господинот Нимиц. - Разговаравме со повеќе меѓународни чинители во и надвор од земјава. Домашната политика е прашање на домашна процена. Сметам дека Македонија и македонското собрание, како и политичките партии во соработка со ОБСЕ, се зрели и имаат силен капацитет да донесат одлука за предвремени избори и успешно да ги спроведат. Особено што оваа иницијатива доаѓа од една релевантна опозициска партија и заслужува посебно внимание. Со досегашната неефикасност, Македонија ќе постигне помалку отколку да имаме предвремени избори - рече вчера Милошоски.Владини извори велат дека досега неколкупати биле регистрирани моменти кога преговорите за името се воделе, иако биле спроведувани парламентарни избори. Бруталното прекршување на Привремената спогодба од страна на нашиот јужен сосед во Букурешт наметнува нова ситуација и нов факт, кои имаат реперкусија и внатре во македонската политика и затоа е потребно да се прибереме и со нов мандат да одиме понатаму. Имаме нова и тешка ситуација и е битно да ги слушнеме сите. Не станува збор за одлука што треба да биде донесена зад затворени врати, туку за крупно национално прашање, кое не е врзано со ритамот на дневната политика. Најлоша одлука е избрзана одлука. Процесот на консултации мора да го завршиме темелно, и тоа нема да значи месеци или векови. Но, истовремено тоа апсолутно не значи дека жешкиот костен во меѓупериодот ќе му биде префрлен на шефот на државата - вели висок владин извор.
Нуланд знае кој ќе победи?!
Според извори од учесниците на средбата што Нуланд ја имаше со македонскиот државен врв, таа коментирајќи ја идејата за предвремени избори, рекла дека тие не ги менуваат многу работите, зашто и со нив и без нив играчите од македонска страна остануваат исти. На ова реагирал претседателот Бранко Црвенковски со прашање до Нуланд дали таа однапред го знае исходот на изборите, на што амбасадорката одговорила дека не го знаат исходот, но знае каков е распоредот на силите на македонските партии.
Сашо Кокаланов
фото:Слободан Ѓуриќ

www.dnevnik.com.mk


Денешен Дневник!
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Jas nemav namera ova da go nametnuvam kako neshto shto ke sluzhi za da go plashi elektoratot ili kako neshto shto ke sluzhi kako neshto shto ke gi plashi makedoncite.Jas rekov Drzavata kade paricipiram i jas plakam danok i imam pashosh na ova drzava,jas koga go napishav postot mislev na toa deka ako doagja do toa derexhe ke izgubime site nie samo zaradi nekoi si kvazi patrioti koi se spremat za neshto shto ke sluzhi za povod za nekoja druga kriza ushte podlaboka kade ke izgubime site samo zaradi tvrdoglavosta na nekoj.Ne e do toa dali ke vleze DPA ili DUI problemot vo toa e shto veke ne e matematicki tuku poveke e politicki.
Sega vie kako sakate presmetajte,no mislam pravvedno i fer bi bilo da koaliciraat onie sili koi ke izleguvaat kako pobednici a ne nekoj da izigrava neshto shto ne moze ni sam da go izdrzi pa da potrce vo nekojsi druga avantura.
Goce veruvaj mi zagarot ne e obicen trreniran e vo Engleska a nie ushte treba da cekame red za vizi i da igrame oro odnosno da praime sklekovi
:tapp:Аман бе, како можит тоа логично да ти изгледат??? Според мене логично и праведно е: партијата со највеќе гласови да коалицира со онаа партија со која таа сака(пошо и онака народот нив им ги дал своите гласови па тие одлучуваат за доброто на народот). А ДМПНЕ да коалицира со ДУИ немат никаква шанса, не се тие глупи да си ставет во влада нестабилен коалиционен партнер како ДУИ(не им е во корист).
Но и покрај тоа, со кого и да направи коалиција јас мислам дека ќе добие ДМПНЕ толку пратеници да не се сеќира за нејзината стабилност бидејки нема да можат да бидат надгласани во собранието.:toe:
 

PIRRO

Walking away
Член од
25 ноември 2007
Мислења
561
Поени од реакции
7
:tapp:Аман бе, како можит тоа логично да ти изгледат??? Според мене логично и праведно е: партијата со највеќе гласови да коалицира со онаа партија со која таа сака(пошо и онака народот нив им ги дал своите гласови па тие одлучуваат за доброто на народот). А ДМПНЕ да коалицира со ДУИ немат никаква шанса, не се тие глупи да си ставет во влада нестабилен коалиционен партнер како ДУИ(не им е во корист).
Но и покрај тоа, со кого и да направи коалиција јас мислам дека ќе добие ДМПНЕ толку пратеници да не се сеќира за нејзината стабилност бидејки нема да можат да бидат надгласани во собранието.:toe:
Епа од следниве избори партијата со најмногу гласови од народот ќе коалицира со партијата со најмногу гласови од овој другиот народ, овој што е над 20% ... затоа да не те чуди ако во иднина и владата да се изгласа со Бадентер или некој посебен закон за заштита на избирачите кои се дел од албанскиот народ...
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Епа од следниве избори партијата со најмногу гласови од народот ќе коалицира со партијата со најмногу гласови од овој другиот народ, овој што е над 20% ... затоа да не те чуди ако во иднина и владата да се изгласа со Бадентер или некој посебен закон за заштита на избирачите кои се дел од албанскиот народ...
Да да, познато и веќе видено, и на минатите избори се буневте ама што постигнавте? Ништо, само погаламивте и си остана ДУИ во опозиција. Иста свирка-иста игра.
 
Член од
10 април 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
ЕЕЕЕ лесно му е нив предвремени или не тие пак ќе си земат висока плата ама како не му е страм на ова вмровциве не исполнија ништо и сега сакале превремени па нека си одат ако сакаат и нека ни ја остават државава на мира Нато не не примнаа а и се плашат и да не нема преговори со еу па усте малку да го полажат народот а после нека си одат од политичката сцена мислам дека е редно оваква влада сне немале никогаш. Инфлација високи цени невработеност колку сакас не дека немало и порано ама сега нема нисто од преродбава во сто чекори што ни ја ветувасе господинот никола гуевски кој бил најдобриот економист во државава хахахахаахахахах
 

Kajgana Shop

На врв Bottom