Албанија понуди посредување за спорот со името помеѓу Атина и Скопје

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.829
Поени од реакции
82.923
e makedonio do kade stasa edna albania da ti pregovara za imeto
Ако веќе преговараме и има посредници, не е проблемот Албанија да е посредник, туку проблемот е ОВАКВА Албанија да посредува (реално не може).
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Koe ime koi zaebancii, koga imeto ne e problem tuku nasiot identitet a za toa tesko deka se pregovara.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
За Франција е отприлика јасно. Тие, за разлика од Британија, отсекогаш биле искрени туркофили. Ме интересира заошто, и на кој начин Русија, како земја надвор од ЕУ, и сила која практично нема пристап на Балканот, би можела да влијае на “спорот“?
Русија и Франција се близнаци во политиката. Не би рекол дека Русија нема пристап, туку дека е ограничен. Впрочем стратегијата на САД е да се отсече Русија целсоно, но Русија не се дава и се труди да го зголеми влијанието. Сходно играњето преку Грција (нејзиниот тројански коњ), Бугарија и Србија се доволни полигони за закачање на Америка, за испипување пулс, па дури и за акција.


RUSSIA APPEALS FOR А COMPROMISE FORMULA FOR THE NAME

Russian Deputy Minster of Foreign Affairs, Vladimir Titov in the interview
for "Katimerini" requested Athens and Skopje under mediation of UN to find
compromise formula for the name. He called Skopje and Athens to demonstrate
maximum constructive conduct.

А ети ги по Русот, малку, малку, како диригирани, Станишев и Калфин со иајава...
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Сходно играњето преку Грција (нејзиниот тројански коњ),
Никогаш нема да им дојде умот. Ако Русија не знае и не може да игра преку Македонија, нема да може преку никој друг. И сега, кого одбрале за сојузник?

Дедо Васил знаеше вака да рече: “Грк? Еден да има, и во шише да е пикнат, да не го верваш!“.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Rusija gi ima taka dobro zadolzeno grcite, sto ovie uste dooolgo ke go vrakaat dolgot. Od druga strana GOLEMIOT dolznik moras da go titras i da go prasuvas za zdravje, duri i ponataka da go pomagas, koga treba....za da moze da ti go vraka dolgot.....
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Rusija gi ima taka dobro zadolzeno grcite, sto ovie uste dooolgo ke go vrakaat dolgot. Od druga strana GOLEMIOT dolznik moras da go titras i da go prasuvas za zdravje, duri i ponataka da go pomagas, koga treba....za da moze da ti go vraka dolgot.....
А исто така можеш и да му пратиш еден рекетар да му ги искрши нозете ако нејќе да плати.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Никогаш нема да им дојде умот. Ако Русија не знае и не може да игра преку Македонија, нема да може преку никој друг. И сега, кого одбрале за сојузник?

Павел: мислев дека ја разбираш играта. Имено, Грција игра во руски аранжман. А Бугарија е ионака економски зависна.

Во позадината е покрупна игра што русите што ја монтираат. Сакаат да ги отсечат САД и Турција. Може сешто да се очекува во Турција во иднина, претпоставувам ги следиш настаните таму.

Додатен елемент е поврзаноста на руската и албанската мафија.
Радикализација на албанската мафија на Косово во услови кога Ачбанија е член на НАТО, е еден од начините како да се оправда руското присуство.

Толку од мене. :wink:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Павел: мислев дека ја разбираш играта. Имено, Грција игра во руски аранжман. А Бугарија е ионака економски зависна.

Во позадината е покрупна игра што русите што ја монтираат. Сакаат да ги отсечат САД и Турција. Може сешто да се очекува во Турција во иднина, претпоставувам ги следиш настаните таму.

Додатен елемент е поврзаноста на руската и албанската мафија.
Радикализација на албанската мафија на Косово во услови кога Ачбанија е член на НАТО, е еден од начините како да се оправда руското присуство.

Толку од мене. :wink:
Албанија

Da ne se ljutish posle, koa nekoj ke te vika Gorna, Dolna pa i sredna...
Vnimavaj, ne go pravi toa shto ne sakash da ti go pravat.
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Текстот не е пишан на англиски јазик, така, да, онака, искрено, станува збор за Шќипитуарија...
(Ачбанија) е грешка во куцање..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.829
Поени од реакции
82.923
Албанија

Da ne se ljutish posle, koa nekoj ke te vika Gorna, Dolna pa i sredna...
Vnimavaj, ne go pravi toa shto ne sakash da ti go pravat.
Tи господине, имаш проблем со детекција на значења. Кога има некое скриено значење (сарказам etc.), не го приметуваш, па се палиш како млад мајмун, на површината.
Тука, обратно. На очигледна грешка при пишување на тастатура (ч и л се едно до друго) и' имплементираш скриено значење.
Misirkov извини се, немој поради лошо типкање на тастатура да не' викаат Горна, Долна, па и Средна...
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
хаха они ке помогнат во мењањето на МОЕТО име јајаах ке го лапнат и двете држави пред да го смениме името
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
А исто така можеш и да му пратиш еден рекетар да му ги искрши нозете ако нејќе да плати.

he ,he...se gleda deka so sitna para rabotis ..ili so nikakva, raketari se rekvizit na prizemjeto........, nie ovde razgovarame za PODZEMJE... :)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Tи господине, имаш проблем со детекција на значења. Кога има некое скриено значење (сарказам etc.), не го приметуваш, па се палиш како млад мајмун, на површината.
Тука, обратно. На очигледна грешка при пишување на тастатура (ч и л се едно до друго) и' имплементираш скриено значење.
Misirkov извини се, немој поради лошо типкање на тастатура да не' викаат Горна, Долна, па и Средна...
Skrieno?

Sakash da kazish celo vreme Grcite krijat znacenja?

:)

Inaku greshkata e vo tebe, a i onoj antagonizam so aseitetski karakter, barem shto se odnesuva na mene, kaj tebe ne znam, mozebi se palish koa citash moi postovi pa vlijaam silno na tvoja samodoverba itn.
Ne znam koj e tvojot problem, shto ripash bez nekoj da te prasha tebe, isto bez da bara mislenje od tebe.
Jas se trudam da gi potisnam, eliminiram, i zauszdam site zivotinski nagoni vo mene i racionalizmot da bide moja aproksimatika, ali izgleda toa ne e kaj tebe, pa magareto odgovara bez da go prashat pa... tintiri mintiri.

Dete, ako ti sluzam kako inspiracija za sekakov intelektualen poftez kazi, pocesto ke pishuvam postovi i ke ti kucam na poracinja na pp.

No pak ne mozam da sfatam, zoshto ti mi odogovori mesto Misirot?

I ti mozebi se soocuvash so istiot problem, da tipkash najcesto po greshka bukvi, malecki i ubavi.

P.S. Ja mrzam ironijata! I gi tepam vo zivo onie koi ja koristat:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom