Што боли повеќе, психичката или физичката болка?

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
70
психичката дефинитивно на прмер некој нешо ке ми речит неубо и си вељам пубо да ме мавнеше ке се напраеше синица ова она ке поофкав малце и ке се забораеше ама то шо ми го рече та и ден денес ме пецкат во срцево
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Психичката болка многу повеќе би ме натерала да заплачам, да бидам скршена и повредена.
Се случувало да поднесувам голема физичка болка, да ги стиснам забите и да молчам, знаејќи дека нешто ми е повредено, скршено, што и да е. Но, она што ми делува на психата и не ми дозволува нормално да функционирам многу подлабоко ме повредува.
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Психичката болка ме боли многу повеќе отколку физичката...Еххх да можам би ги заменила сите тие болки што ги поминав со физички, барем помалку ќе болеше и ќе пројдеше побрзо...
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Se znae deka psihickata bolka e najaka. So e fizicka bolka, ke dojde ke pomine, psihickata pusta koreni i nikogas nema da si otide :(
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.868
Поени од реакции
11.121
Tesko e da se kaze ama mislam deka fizickata e ponepodnosliva. Normalno zavisi i od stepenot na bolkata. Teshko e da se kaze vo sekoj slucaj. A solza moze da se pusti na dvete bolki isto.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Си купив нов нож.

Уште има некој кој гласа за психичката?
Пораки по ПП кај мене, за земање на бројче за разубедување на теоријата.
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Од иста гледна точка и двете ужасно болат.... Немоеш да напраеш разлика помеѓу нив...!!!
Еве пр:
-Психичката: Кога ќе раскинеш со некоја девојка!!! Абе мислиш ти гори некој оган во срцето не запирливо!!!
-Физичката: Да паднеш да искршис нога или рука... ужасна е болката..!! и ќе бидеш 6 месеца у гипс!!! Ќе немоеш од дома да излезеш!!. :wink:

______________________

OveR..!! This is my destiny.!!!
 

NiKi_Oh

Die For MeTaL...LiVe For YouRseLF...
Член од
22 март 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
Па јас сигурно би пуштила солза за психичка болка отколку физичката болка бидејќи некако повеќе ме ранува во душата отколку некаде на телово
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
Малце глупо е ова... Све зависи од болкта... Мал оф топик: Може и да се искомбинираат двете, пример се дешава сообраќајка ти остануваш инвалид... Не можеш да го правиш она што до вчера го правеше без никаков проблем. Стануваш и кревок/ка и со душата (како ќе ме сака мене кој сум сега инвалид) Или обратно. Недајбоже умира некоја личност која ја сакате. Од толкава душевна болка се разболувате, фаќате болест (рак најчесто) и ви нема спас... Така да нема разлика која болка е посилна.
извини али од тешка душевна болка се фаќа рак? не го знаев ова :/
може некој да го потврди ова бидејќи првпат ми се случува да слушнам за вакво нешто.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Да се спореди не може, меѓутоа психичката болка може повеќе да ме расплаче отколку физичката - раната на телото ќе зарасне, но раната во душата никогаш. :toe:
Инаку се сосема различен тип на болка.

извини али од тешка душевна болка се фаќа рак? не го знаев ова :/
може некој да го потврди ова бидејќи првпат ми се случува да слушнам за вакво нешто.
Гладијатор, Саладин не сакаше буквално да каже. И не се случува тоа секогаш, но од многу страдање и деноноќно плачење и тагување, имунитетот попушта и многу полесно доаѓа до таквите болести како ракот. Ти ептен буквално сфати. :wink:

П.С. А Саладин отиде навистина предалеку со сообраќајкава. :icon_mrgr


[Едитирано од модератор]: Користи ја опцијата измени.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Нема споредба , психичката боли повеќе , физичката се повеќе издржува .
али , како што велат времето ги лечи сите рани :smir:

извини али од тешка душевна болка се фаќа рак? не го знаев ова :/
може некој да го потврди ова бидејќи првпат ми се случува да слушнам за вакво нешто.

Мислам дека он мислеше на психосоматска болест .
Тоа ти е болест предизвикана од самиот организам , настанува кога мозокот преку вегетатибниот нервен систем , делува на некој орган и се јави болест , али не како болест предизвикана од висус или бактерија , туку во вид на пореметена функција на органот ( д не навлегувам ) .

[Едитирано од модератор]: Користи ја опцијата измени.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Многу е по болно кога страдаш психички, онака бавно да те јади од внате, да те боли внатрешно, а да неможиш да го излечиш, физичката болка некако врви, полесна е.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Нормално дека физичката болка.
 

*БоРовИнкА*

јас не сум ЛУДА, јас ЛУДО живеам
Член од
20 јули 2007
Мислења
638
Поени од реакции
16
нормално дека психичката болка е поголема.... ако ти ја скршат раката како и да ќе помине.... ама ако ти го скршат срцето... мала е веројатноста да зарасне таа рана
 

Kajgana Shop

На врв Bottom