Погромот на Македонците од Егеј!

Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Mоре остајте сега кукања и запомагања,треба властиве да ги анимираме да подготват терен:
-влади,председатели,амбасадори,конзули и се што е можно треба да се замоли за поддршка и донација,автобуски превоз и медиумска покриеност на целиот спектакуларен настан.Настанот треба да стане традиционален по можност покриен и од другата страна на границата.
П.С.:-Сум бил на Вичо и постои едно спомениче крај едно чешмиче под Американската радарска база,со најголеми антени на Балканот во тоа време(пред 20тина години).Окулу споменикот практично во целата шума сеуште можат да се видат остатотоци од непогребани Македонци жени,деца и старци,како се белеат под темните паднати листови и како да не опоменуваат на овој гнасен Грчко фашистички чин,како да сакаат да ни порачаат дека сеуште не се осветени од ни една црква затоа што тоа беше полузабранета зона и секое скршнување од тесниот пат претставуваше шпијунска авантура во тоа време,можеби и сега е така.Инаку патот се наоѓа на малку поголема надморска висина и води од Костур кон Лерин преку инаку прекрасните и тивки предели на планината Баба.Мислам дека треба на тие "безимени и незнајни" Македонци да им се оддаде достојна почит,од која досега беа скратени.Слава им!
Добро АБЦ, нека не ти остане ова само идеја на форум. Основај иницијативен одбор, и почнете со подготовка!
имате за ова ОГРОМНА ПОДРШКА и од мене, спремајте кажувајте шо требе да се направи....!!! МОРА!!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
имате за ова ОГРОМНА ПОДРШКА и од мене, спремајте кажувајте шо требе да се направи....!!! МОРА!!
Па ако имаш некој во влада убаво е да му пренесе на Гвујо за идејава и да даде некој денар,односно нејзините џаболебари да превземат акција за организирање на еден ваков 60 годишен помен.
 
Член од
10 март 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
ABC! само поддршка од мене. Живеам под Баба планина и не би требало да ми биди проблем да одам доколку има таков настан.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC! само поддршка од мене. Живеам под Баба планина и не би требало да ми биди проблем да одам доколку има таков настан.
Треба сите и што помасовно,со бдеење од 2-4 Април,со запалени свеќи на вештачката граница со Грција.Нека види светот кој неказнето извршил ГЕНОЦИД врз Македонците пред 60 години.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
99
Поени од реакции
0
Това са бугарите - бежанци от Солунско, Леринско и Драма. В Софија има цели квартали с'здадени от бугарите бежанци от Егејска Македонија и Вардарска Македонија. Например кв. Гоце Делчев, кв. Илинден, кв. Гевгелијски, кв. Вардар.
Нема македнонци. Това е измислица на србската држава, за да "претопи" бугарите от Македонија. От 1913 г до 1992 г. србите го правјат систематично. Даже са в'вели своите буквички. Искате ли да ви пратја заседанието на което е правен македосскијат език с цел да се отдели от бугарскија? Използвани са наречијата на бугарите в Струга, Охрид, Прилеп , Велес и се вкарват много србски думи.
Мислете с главите си, а не с емоциите си !
 
Член од
24 август 2007
Мислења
99
Поени од реакции
0
може да ме блокирате, но аз ште ви питам следното:
или сте вие истински бугари ли сте србски мекерета?
Не желаја да ви обиждам по никак'в начин. Искам по --скоро да ви помр'дна в мисленето ви от мјастото к'дето са ви оставили 1992 г. "братјата" срби.
Но аз с'м бугарин и нјама да се кланјам на измислени идоли-македонска нација и измислените от србите народи.

Нали знаете зашто Македонија се отдели без војна от југославија? А всички други д'ржави водиха војна - Хр'ватија, Босна, Словенија, Косово ?
Нима србските војници не бјаха на границата на Македонија през 1992 г.?
Кој ви запази от војна? Кој ви подари 100 танка и оште толкова ор'дија, за да се пазите?
Братјата ви от Бугарија, дето сега ја обиждате.
Правите така все едно да обиждате мајка си и башта си.
Срамота е.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
може да ме блокирате, но аз ште ви питам следното:
или сте вие истински бугари ли сте србски мекерета?
Не желаја да ви обиждам по никак'в начин. Искам по --скоро да ви помр'дна в мисленето ви от мјастото к'дето са ви оставили 1992 г. "братјата" срби.
Но аз с'м бугарин и нјама да се кланјам на измислени идоли-македонска нација и измислените от србите народи.

Нали знаете зашто Македонија се отдели без војна от југославија? А всички други д'ржави водиха војна - Хр'ватија, Босна, Словенија, Косово ?
Нима србските војници не бјаха на границата на Македонија през 1992 г.?
Кој ви запази от војна? Кој ви подари 100 танка и оште толкова ор'дија, за да се пазите?
Братјата ви от Бугарија, дето сега ја обиждате.
Правите така все едно да обиждате мајка си и башта си.
Срамота е.
Оооо не ми се прави море многу фин.
Ние сме Македонци,зборуваме Македонски јазик и живееме во Македонија.
Имаш некој проблем со тоа?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Oстај бе Крејзи,знае тој дека мајка му пред да го роди била во Македонија па за една "червена" ja почуствувала разликата помеѓу Македонскиот и Бугарскиот "аргумент".
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Овие како ич да не личат на Татари,за разлика од Бугарите кој никако не можат да се ослободат од Татарскиот ген.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Napisano od kogo?????....ako madzirite denes se pisuvaat Makedonci KAKO MOZE MAKEDONCITE DA BIDAT BUGARI???????



Овие како ич да не личат на Татари,за разлика од Бугарите кој никако не можат да се ослободат од Татарскиот ген.
ABC...verojatno dobro ti e poznat VEKOVNIOT SON na sekoj bugarin da moze da kaze deka e makedonec od Makedonija ????? kako sto e son na sekoj srbin da bide crnogorec :)
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ристе, во една соба само му е лекот :)

ти, еден грк, еден србин, и јас со брат ми, ние двајца ќе ви кажиме шо сме :)

не греши душа, ако некој се е казвал блгарин, негов проблем, јас знам шо бил дедо ми.

ајд сеа... оди до пиротска види дали сум таму :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Туку,шо напрајвме со организирање панахида за загинатите Македонци при егзодусот што го направи Грција,или некако не ви се палат свеќи за некој таму деца бегалци од Македонија?Гледам слаб интерес.:toe:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Dobra odlicna ideja .Ako nemoze nesaka vladata tuka ima narod.Ima organizaci pogotovo Makedoncite od egejskiot del ,samo prasanje koga i koj termin.Poznat vie sobirot na egejcite vo trnovo mislam .Inicijativata e dobra ABC ,i nemoj da ja propustas. :smir:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Туку,шо напрајвме со организирање панахида за загинатите Македонци при егзодусот што го направи Грција,или некако не ви се палат свеќи за некој таму деца бегалци од Македонија?Гледам слаб интерес.:toe:
KAKO BE SLAB INTERES? NEZAEBAVAJ SEGA. MORA SAKAL NEJKEL DAJA ISTURKAS DO KRAJ.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Туркал не туркал,тоа ти е.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom