Општи вело муабети, прашања, совети

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Јас мислам дека тебе не ти се наштелуванименувачите па затоа окога сакаш во 2-ра не оди во 2-ра, дури може да ти се благо искривени менувачите од некој помал удар или едноставно од возење. Друга работа кога менуваш брзина надолу не треба да има никаков проблем. Кога менуваш на нагоре п.р. од 3 во 4 не гази на педелите додека не се смени брзината, но сепак одржувај обртаи се додека не се смени. Провери ги и запците на преносот да не се изабени. Може и ланецот да си го отслужил своето да е истегнат/изабен.
WTF.

ај да ве прашам, кога возите на угорница, како мењате брзини??? ја возам нагоре,и да сменам у помала брзина (од 5та во 4та/3та/2ра9 мењам и оп пробмел... ланецот чудно се сплеткал кај педалите...
Очигледно имаш проблем со монувачите. Еден совет. Однеси го велосипедот во сервис и ќе ти ги отранат проблемите. . Ќе те чини 100-200 денари во зависност од сервисот
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ти си возел некогаш точак што нема "хај-тек менувачи", да речеме Shimano SIS ? Ако не си тогаш сваќам зошто не ти е јасно :smir::smir::smir:

BTW само што се вратив од ноќна градска, 25,5км/х просечна мој личен рекорд на MTB за по град.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Ти си возел некогаш точак што нема "хај-тек менувачи", да речеме Shimano SIS ? Ако не си тогаш сваќам зошто не ти е јасно :smir::smir::smir:
Нормално дека и тие менувачи поминале под мои раце и нозе. И токму заради тоа го советував дечкото да го носи велосипедот во сервис:smir:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Епа јасно ти е како SIS знее да биде своеглав и недоверлив кога менуваш брзини, исто со Собим велосипедите за кои менувачите ги купија на тонови, па фабрички излегуваат со ненаштелувани брзини. Таков менувач или мора да се среди како треба или да се вози како што опишав погоре, значи никако газење на педалите додека не префрли во друга брзина зошто инаку почнува да пука и крцка целиот пренос.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Епа јасно ти е како SIS знее да биде своеглав и недоверлив кога менуваш брзини, исто со Собим велосипедите за кои менувачите ги купија на тонови, па фабрички излегуваат со ненаштелувани брзини. Таков менувач или мора да се среди како треба или да се вози како што опишав погоре, значи никако газење на педалите додека не префрли во друга брзина зошто инаку почнува да пука и крцка целиот пренос.
Знаеш дека ми е многу јсно и не мора да ми објаснуваш што како работи
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Пред 5 поста ми пиша WTF како да не ме свати... Плуст тоа форумот е колективен, ти можеби знаеш, некој друг што незнае ќе прочита за него е ново. Get it?
 
С

Спенсер

Гостин
Епа јасно ти е како SIS знее да биде своеглав и недоверлив кога менуваш брзини, исто со Собим велосипедите за кои менувачите ги купија на тонови, па фабрички излегуваат со ненаштелувани брзини. Таков менувач или мора да се среди како треба или да се вози како што опишав погоре, значи никако газење на педалите додека не префрли во друга брзина зошто инаку почнува да пука и крцка целиот пренос.
ааааа така лиии... значи до менувачите е... мислам дека и такви имам, СИС или Турер некои... иначе,кога го возам на рамно се е ок,си мења добро... а ако имам некој ''хај тек'' менувачи, за нагоре ке нема проблем за менување иако е под притисок??
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
На стариот велосипед имав SIS и никогаш не работеше прецизно. На новиот имам Acera еве по 2500км менуваат како треба,а тие се тек некаде на средина од понудата. Многу побитно е менувачот да е механички исправен и наштелуван како треба. Види и дали задниот менувачот доволно го стега ланецот, јас го имав тој проблем со SIS едниот од зглобовите не работеше. Повеќе фактори играат улога, а ти и самиот рече дека имаш искривен запчаник. Најубаво пак однеси го на сервис да се види точно што е, вака преку форум може само да се нагаѓа.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
ааааа така лиии... значи до менувачите е... мислам дека и такви имам, СИС или Турер некои... иначе,кога го возам на рамно се е ок,си мења добро... а ако имам некој ''хај тек'' менувачи, за нагоре ке нема проблем за менување иако е под притисок??
Проблемот може и да не е само до менувачите. Може проблем да ти се сајлите и кошулиците. Од време на време се менуваат и тие. Така да како што веќе кажав, однеси го велосипедот во сервис и момците ќе дијагностицираат во што е проблемот
 
С

Спенсер

Гостин
На стариот велосипед имав SIS и никогаш не работеше прецизно. На новиот имам Acera еве по 2500км менуваат како треба,а тие се тек некаде на средина од понудата. Многу побитно е менувачот да е механички исправен и наштелуван како треба. Види и дали задниот менувачот доволно го стега ланецот, јас го имав тој проблем со SIS едниот од зглобовите не работеше. Повеќе фактори играат улога, а ти и самиот рече дека имаш искривен запчаник. Најубаво пак однеси го на сервис да се види точно што е, вака преку форум може само да се нагаѓа.
да де...само мене ми беше прањањето,за качувањето угорници и менување брзини...
 

vlakno

guitar shredder
Член од
20 септември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
3
најубао е то~ак да се вози,,ем за здравје ем да зацврсне цоек..А богами коа ке видим некоја цура у тесно на то~ак,ми дава сила да вртам и вртам.....

ина~ иам маунтаин бајк,задоволен сум не се разбирам многу али има диск коцници и оригинални шимаНО брзини..21 брзинец:vozbud:
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
341
Поени од реакции
15
Koj ke odi na vodno dh trkata ? vneedelaa ?
kolku pari e taxi do vodnooo ?? pisete tnx pozz i dali moze tocak da stavite vo taxito pozzzz
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Proud Owner of Schwinn Frontier FS Aluminium :) Моментално ми е на сервис, ми ставаат нови надворешни ... Па планирам да почнам да се пентарам на Водно.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom