Општи вело муабети, прашања, совети

bobi_93

Македонија
Член од
11 август 2008
Мислења
652
Поени од реакции
9
велосипед малце послабо јас обожавам кога трчам
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Секој слободен момент го користам да се спуштам од Водно. Пред некој ден бев во Schladming на возење
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Неам возено од памти век,иначе обожавам.:журка::журка::журка::журка::журка:
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
епа бидејки сум глуп си ја скршив вилушката на мојот Apolon Sprint е сеа прашањето ми е каде најевтино во мк да најдам Rock Shox Dart 1 и пожелно е телефон
 
С

Спенсер

Гостин
ај да ве прашам, кога возите на угорница, како мењате брзини??? ја возам нагоре,и да сменам у помала брзина (од 5та во 4та/3та/2ра9 мењам и оп пробмел... ланецот чудно се сплеткал кај педалите...
 
M

Mario Gómez

Гостин
ај да ве прашам, кога возите на угорница, како мењате брзини??? ја возам нагоре,и да сменам у помала брзина (од 5та во 4та/3та/2ра9 мењам и оп пробмел... ланецот чудно се сплеткал кај педалите...
Ќе смениш брзина пред да почне угорницата, оти се кине ланецот.

Јас возам точак од 6 години, сега имам еден многу јак, татко ми од Нови Сад ми го купи.


Еве се, мојата колекција:wub:

Плус иам еден од Чехо-Словачка го има купено татко ми, четериесет години е возен и пак ништо не му фали, имам и еден BMX од Турција го купил татко ми и едно Пони за разлика од другиве, овде е купено.:pos:
 
С

Спенсер

Гостин
Ќе смениш брзина пред да почне угорницата, оти се кине ланецот.
ама еве,и у 3та да возиш, се може да се деси, да треба да подзакочиш малце и после тргнување на жими мајка... ептен е заебано... ја искривив предни запчаници и ланец...
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
кај мене менува без проблем незнам зошто ти се дешава таква работа
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
ај нека се опраи времето и вилушката да ја заварам оти ја поебав и ке пробам
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
ај да ве прашам, кога возите на угорница, како мењате брзини??? ја возам нагоре,и да сменам у помала брзина (од 5та во 4та/3та/2ра9 мењам и оп пробмел... ланецот чудно се сплеткал кај педалите...
Јас мислам дека тебе не ти се наштелуванименувачите па затоа окога сакаш во 2-ра не оди во 2-ра, дури може да ти се благо искривени менувачите од некој помал удар или едноставно од возење. Друга работа кога менуваш брзина надолу не треба да има никаков проблем. Кога менуваш на нагоре п.р. од 3 во 4 не гази на педелите додека не се смени брзината, но сепак одржувај обртаи се додека не се смени. Провери ги и запците на преносот да не се изабени. Може и ланецот да си го отслужил своето да е истегнат/изабен.
 
С

Спенсер

Гостин
Јас мислам дека тебе не ти се наштелуванименувачите па затоа окога сакаш во 2-ра не оди во 2-ра, дури може да ти се благо искривени менувачите од некој помал удар или едноставно од возење. Друга работа кога менуваш брзина надолу не треба да има никаков проблем. Кога менуваш на нагоре п.р. од 3 во 4 не гази на педелите додека не се смени брзината, но сепак одржувај обртаи се додека не се смени. Провери ги и запците на преносот да не се изабени. Може и ланецот да си го отслужил своето да е истегнат/изабен.
хах, ако не вртам нема шанси... ке ми застане точакот... до тоа е,што вртам кога мењам,а морам да вртам,затоа што е угорница... тоа е тоа.. не е искривено ништо... т.е. од кога се заглави се искриви ланецот и предните запчаници на најмалата ѕвезда...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom