Зошто децата се крштеваат (во православието) на својата 1 година?

Дали го одобрувате тоа што друг им ја одбира религијата?!?


  • Вкупно гласачи
    178
Член од
25 октомври 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
Аууу не знаев дека во вашата ризница имате и бебешки житија :pos2: Демек бебето ослепело затоа што не било крстено.
Ајј, и овде си тераш како и обично, демагогија а???
Каде виде дека јас реков дека бебето ослепело затоа што не било крстено??? Мојот коментар глесеше дека бебето беше родено слепо, а откога се крсти прогледа! Ја потенцирав силата на крштението, а особено кога е со вера од сите кои се присутни.

Библискиот став е од јасен појасен:

"Етиопјанецот рече: „Еве вода! Што ми пречи да се крстам?”
А Филип рече: „Ако веруваш од сè срце - можеш"
(Дела на апостолите 8:36-37)

Дали едно бебенце може да верува "од се срце" во Исус? Не. Следствено, бебињата не можат ни да се крстат. ;)
Ајде јас да не почнам да ти ваѓам цитати каде спомнува дека тој и тој се крстил со целото свое семејство. Ги има многу - целото семејството на Корнилиј, на Лидија, на стражарот на затворот кога биле затворени Павле и Сила...

Чудно, толку многу покрстени со целите нивни семејства, а за бељата никој од нив немал деца, а??? Тууу, мајката, се бездетни биле луѓето...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Аууу не знаев дека во вашата ризница имате и бебешки житија :pos2: Демек бебето ослепело затоа што не било крстено. Тогаш што да кажат сите бебиња на муслиманите, будистите, атеистите итн? Зарем сите овие се раѓаат слепи? :)
Но, очекувано е од вас да си ги браните догмите на ваков начин, штом немате подршка од Библијата за "бебекрштението".
Библискиот став е од јасен појасен:

"Етиопјанецот рече: „Еве вода! Што ми пречи да се крстам?”
А Филип рече: „Ако веруваш од сè срце - можеш"
(Дела на апостолите 8:36-37)

Дали едно бебенце може да верува "од се срце" во Исус? Не. Следствено, бебињата не можат ни да се крстат. ;)
Болтуваното е само твој рационален заклучок, изнесен од поединец, а не догматско учење, утврдено соборно, од поединци кои во главата имаат умови прочистени од злото. т.н. „трезвеноумие Адамово., со кое вистината се гледа во нејзината суштина а не во прозиволното нагаѓање вистини.

А она кое им се случува на од тебе наведените припадници и нивните религии, е последица токму на нивното непризнаавање и неприфаќање на единствениот и вистински Бог и Неговите вистини, вклучувајќи ги тука и Светите Тајни, кои Христос лично ги има одредено, а не таму некои „старци„ на некои си Вселенски Собори.
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Зошто и на децата во исламот им прават толку рано сунет?

Само за информација сунетот се праи пред се од хигиенски причини, и не го прават само муслимани, пола американци се сечени од истите причини ,а што религија ќе беше кај што се раѓам ко грешник!:vozbud::nenene::nenene::nenene:
Во исламот секое дете се раѓа ко безгрешно, чисто и невино суштество. Од мали нозе се учи на исламски обичаи и обреди, но нема никаква присила, а гревовите се сметаат откоа детето ке стане полнолетно , не по закон туку по природа, најверојатно околу својата 14-15та година, кај жените со почетокот на менструалниот циклус, а кај машките со полово созревање:helou:
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Генетиката, како и повеќето световни науки, не познаваат дух и духовност. Пошто и духот и духовноста се нематеријални категории, се сомневам дека генетика некогаш ќе го докаже преносот на гревот преку генот. Засега, не е јасен ни начинот на кој се запишани „информациите„ (особоините од родителите) кои генот ги пренесува од една генрација на друга а уште помалку е познато КАКО гревот се пренесува преку генот.

ако тоа не ти е јасно земи си биологија за трета година тема "Генетика", прочитај све има да ти се разјасни! :pos2: :pos2: БОТ!:tapp:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, таму (во “Генетика„) сигурно се покажани и примери од аудио/видео записи од информациите кои генетски ги наследуваме од родителите (Ха-ха-ха!).
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
epa sea ako ne sakas da si ti hristijanin poveli brate ima veri kolku sakas ke ti go skratat malku ke te kacat da rikas na minare ke klecis ko zaba i ponekogas ke treba da se razneses sebesi vo prilog na verata

OД ВАКВИ МАЛОГРАЃАНСКИ И БЕДНИ ПОСТОВИ КОСА МИ СЕ КРЕВА!:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Очигледно си максимално неедуциран и прост (се извинувам на изразот али вистина е). Значи тоа што ти го кратат е од хигиенски причини и најверојатно имаш другарчиња што после некоја инфекција си ја тргнале кожичката! На минаре не се качува никој туку има аудио опрема поврзана и човекот наречен " МУЈЕЗИН " преку микрофон ги повикува верниците на молитва( а од сите верници муслимани можеби 5% се мујезини). Клечењето е во чест на Бога и не личиш на жаба воопшто, али очигледно целта ти е да навредуваш! А во исламот самоубиството, а посебно убиството на невини личности е најстрого забрането, али постојат секакви индвидуи со пореметна психа, на пр. во америка постојеа Кју клукс Клан, но тоа не значи дека сите христијани се ко нив! знам дека е малку офтопик али морав да одговорам на ваков беден пост!
 
А

Александра Д.

Гостин
Зошто децата се крстуваат ( во православието ) на својата 1 година?!?
Затоа што тогаш децата неможат „разумно“ да размислуваат?
Затоа што децата тогаш неможат да одлучуваат за себе?
Зошто некој друг да одлучува дали ќе бидам крстен или не?
Затоа што оние кои го проповедуваат христијанството се плашат дека ако не го прават тоа, ќе останат без верници?
Тие се плашат дека ако на децата им се даде можност да размислуваат со свој мозок, нема да бидат христијани?

Зошто?!?
Хех, јас сум крстена на 5год. Си имав време да знам во која религија да одам :pipi:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
krstevanjeto e del od nasata kultura nema nikakva vrednost samo obicen adet!
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
и јас сум за тоа дека не треба да не крштеваат се додека не сме доволно созреани да одбереме која религија ја сакаме ( на пр. можи со започнување на полова зрелост )

и П.С. не мешајте Генетика со Религија плизз...нема благе везе
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
krstevanjeto e del od nasata kultura nema nikakva vrednost samo obicen adet!
и јас ко мала мислев дека е само обичен адет, ама со тој адет автоматски ти ја определува религијата....а патем колку шо знам адетите се религиозни ствари, а не културни збиднувања
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
OД ВАКВИ МАЛОГРАЃАНСКИ И БЕДНИ ПОСТОВИ КОСА МИ СЕ КРЕВА!:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Очигледно си максимално неедуциран и прост (се извинувам на изразот али вистина е). Значи тоа што ти го кратат е од хигиенски причини и најверојатно имаш другарчиња што после некоја инфекција си ја тргнале кожичката! На минаре не се качува никој туку има аудио опрема поврзана и човекот наречен " МУЈЕЗИН " преку микрофон ги повикува верниците на молитва( а од сите верници муслимани можеби 5% се мујезини). Клечењето е во чест на Бога и не личиш на жаба воопшто, али очигледно целта ти е да навредуваш! А во исламот самоубиството, а посебно убиството на невини личности е најстрого забрането, али постојат секакви индвидуи со пореметна психа, на пр. во америка постојеа Кју клукс Клан, но тоа не значи дека сите христијани се ко нив! знам дека е малку офтопик али морав да одговорам на ваков беден пост!
А Да али во Куранот пиши ако некој ти удри шамар ти убиј го!!! Така да жал ми е
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Zosto onie koi se branat gi obvinuvate deka pravat zlo, samodbranata e osnovno covekovo pravo, kako sto nikoj nema pravo da ja narusi vasata privatna sopstvenost i vo takov slucaj imate pravo da se branite od napadot, taka i onie koi se branat od agresorite i okupatorite ne gi obvinuvajte deka pravat zlo, tuku znajte tie samo se branat.I Partizanite vojuvaa i celiot napreden svet vojuvase protiv fasizmot i nikoj ne veli deka tie pravea zlo so toa tuku naprotiv tie vodea borba za osloboduvanje od agresorot i okupatorot.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
krstevanjeto e del od nasata kultura nema nikakva vrednost samo obicen adet!
da, vo pravo si deka e adet, ama del e od tradicijata! pogotovo koga se bebinja vo prasanje. ti gi krstevas (ne znaes zasto), oni se krsteni (beter poim nemaat ) katasrofa!!!!
Se bi bilo poinaku koga lugeto bi se krstevale vozrasni, svesni i da go sakaat toa...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom