Покајте се инаку ќе изгинете!

C

Cool Hand Luke

Гостин
Покајанието е нешто повеќе од барање прошка за гревовите, тоа е би рекол состојба на душата, мирна, кротка, добра:). Грижата на совеста е пекол, и таа би рекол обавезно доаѓа, порано или подоцна. И помеѓу тие две работи тешко да постои некоја средина, по еден пат сигурно ќе се отиде.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Библијата јасно зборува дека ќе има суд, и Му благодарам, што Тој е праведен и неговите судови се такви. Исто така му благодарм на Исус бидејќи Тој плати за мојот грев - го прекрши своето тело за мене и за ова човешто пред мене и за идните генерации. За Христијаните Бог ветува дека ќе биде ден на радост дека со Исус ќе се сретнеме во небесните висини - за да бидеме со Него во Царството Небесно вечно. Но исто така кажува дека ке има суд за оние кои не поверувале и го одрекуваат Името Христово - преку кого имаме спасение - и прошка на сите наши гревови. За тие луѓе кои не го примаат Исус во својот живот зборува дека ќе бидат вечно одвоени од Бог - и дека нема да им биде пријатно, дури многу потешки зборови Исус употебува за она што ќе следи. Прашањето до вас ми е во која друпа на луѓе сакате да бидете ? Јас за мене можам дека сум покајан - оправден грешник преку вера во Исус Христос а Вие ?
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Епа еве јас отворив весник и видов само кој и кога на која возраст умрел.Ама никаде не беше Бог дал изјава дека им ги собрал душите на верниците или неверниците.Или пак можеби сум купила погрешен весник? :smir:
koja ti e poentava na muabetov pojma nemam...

Marinche a ti ushte od sea da ne se spremash za kaj gornion a?
a sto, ti ne se spremas? znaci ne veruvas deka ke umres? ili pa dalecen e toj moment na umiranje? ali moze da e sekoj moment... toa e slepilo na celoto covestvoto>>> nikoj realno ne veruva deka EDEN DEN ke mora da se sooci so smrtta...

A za spremanje... toa ti e isto kako sto vo sredno skolo ucat za na fakultet a na fax za dobra rabota da najdat... znaci se spremaat mnogu odnapred lugjeto... isto i so plakanje staz... se spremaat za penzija, a od kaj znaat deka ke doziveat penzija... isto e i so spremanje za smrtta, samo sto duhovnoto slepilo na ovoj svet od grev gi zaslepi lugjeto i povekjeto ne se "spremaat"... jas pred se bi propovedala na lugjeto "POVERUVAJTE NA SMRTNIOT CHAS deka postoi za sekoj eden a potoa mozete da poveruvate vo Gospod"... ama eve lugjeto ne mozat nitu vo smrtta da poveruvaat kako realnost a kamoli vo Gospod...

Лично мислење , ова е дебилска тема .
Зашто ?

, додека оние од другите религии , и атеистите , доколку не се покаат одат во Пеколот , иако не веруваат во него ?!
А да одговорам , не се плашам од смртта , не верувам во задгробен зивот т.е дека постојат Пекол и Рај
Nikoj ne spomna za odenje vo pekol na ovie ili onie i slicni raboti...

Ne veruvas vo nisto, a me interesira, dali se trudis da zivees moralen zivot? ako da, koja ti e poentata da go zivees taka, neli vikaat "uzmi sta ti zivot pruza"... tuka spagjaat i sekakvi nemoralni raboti... a ako se drzis do moral, zosto? taka i taka samo ovoj zivot ti e, od kaj znaes utre moze ke umres... zemi pravi svasta ... toa me buni kaj ateistite, ako samo vo ova veruvate zosto da se stremite kon moral i slicno, dobro aj nekoj ne se stremat e tie moze da gi razberam... ali moralni ateisti ne gi razbiram...
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
koja ti e poentava na muabetov pojma nemam...



a sto, ti ne se spremas? znaci ne veruvas deka ke umres? ili pa dalecen e toj moment na umiranje? ali moze da e sekoj moment... toa e slepilo na celoto covestvoto>>> nikoj realno ne veruva deka EDEN DEN ke mora da se sooci so smrtta...

A za spremanje... toa ti e isto kako sto vo sredno skolo ucat za na fakultet a na fax za dobra rabota da najdat... znaci se spremaat mnogu odnapred lugjeto... isto i so plakanje staz... se spremaat za penzija, a od kaj znaat deka ke doziveat penzija... isto e i so spremanje za smrtta, samo sto duhovnoto slepilo na ovoj svet od grev gi zaslepi lugjeto i povekjeto ne se "spremaat"... jas pred se bi propovedala na lugjeto "POVERUVAJTE NA SMRTNIOT CHAS deka postoi za sekoj eden a potoa mozete da poveruvate vo Gospod"... ama eve lugjeto ne mozat nitu vo smrtta da poveruvaat kako realnost a kamoli vo Gospod...
Неможеш да споредуваш спремање за умирачка и спремање за убав живот!
Според тоа што си го напишала очигледно е дека се плашиш од смртта, односно твојот смртен час..... епа тука се разликуваме јас и ти! Мислам и дека ме имаш цитирано во постот кога кажав дека на крај сите ќе завршиме црвјосани во дрвен сандак:toe: Нема бегање од тоа, а сеа дали некој ќе ти суди или не..... не е многу битно, нема враќање! И јас немам проблем да се соочам со горе наведениве факти, а ти(вие)?
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
37
Поени од реакции
1
Aj malku da se zamesam vo temava. Demek Pokajte se inaku ke izginete. A sto na primer ako ete Hitler otkako napravi eden od najgolemite zlostori vo istorijata na covestvoto, pred da umre se pokajal? Togas nemu se mu e prosteno, ili se lazam? Ili pak dali e OK onaa praktika kaj katolickata crkva kade sto so pari mozes da si kupis prostuvanje? I dali nekogas ste razmislile kolku zlostorstva se napraveni vo imeto na verata t.e. religijata? "Se so najdobri nameri" neli? Malku ne mi e jasna ovaa formulacija vo hrisrijanstvoto "Ubivav ama sega se kaam" sega prosteno li mi e?
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Ако бил во состојба искрено да се покае, можеш да бидеш сигурен дека му е простено. Кога човек искрено се кае, треба да најде сили и да си прости себеси, инаку грижата на совест ќе го изеде. Покајанието е нешто многу повеќе од зборови само. И да не те чуди да е во рајот, таму единствено не би биле оние кои што страдаат од преголема гордост - јас сум бил добар и нема да бидам сега на исто со овој што правел тоа и тоа.
Злостори во име на вера, религија, слобода, мир... се се тоа само изговори за злото и незнаењето на човекот, Боби.
 
Член од
11 декември 2007
Мислења
116
Поени од реакции
2
Мора малце да се замешам овде и да ве прашам вас вернициве нешто. Сигурно знаете од каде и што потекнува религијата. Но дали знаете зошто е толку раширена и дека ако римјаните кои сватиле дека ваква религија која ги тера луѓето да не бидат "грешници" ќе им помогне многу околу одржувањето околу нивната империја. Да не го свателе тоа римјаните шансите се дека сега вие вернициве би биле будисти,муслимани или нешто трето кои имаат сосема различни учења.

Дали и тогаш би биле верници ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Мора малце да се замешам овде и да ве прашам вас вернициве нешто. Сигурно знаете од каде и што потекнува религијата. Но дали знаете зошто е толку раширена и дека ако римјаните кои сватиле дека ваква религија која ги тера луѓето да не бидат "грешници" ќе им помогне многу околу одржувањето околу нивната империја. Да не го свателе тоа римјаните шансите се дека сега вие вернициве би биле будисти,муслимани или нешто трето кои имаат сосема различни учења.

Дали и тогаш би биле верници ?
Прашањево не ти е баш најјасно но ќе одговорам.
Распадот на римската империја делумно се должи и на појавата од раните христијани и раната Црква,кои не ги прифаѓале римските богови/идоли и поради нивната вера во Христа биле колективно гонети и касапени од римските цареви и кралеви.
Тоа што христијанството се раширило во Рим/римската империја е последица од делувањето од Апостолите. Пред своето вознесение, Христос им вели на своите Апостоли: „ ..одете и научете ги сите народи и крштевајте ги во името од Отецот и Синот и Светиот Дух..„ Она кое било заповедано до Христа, за Апостолите било неизбежна задача и послушност кон Бога. Од православниот катихизис, познато е до каде стигнале Апостолите во проповедањето и ширењето на добрата Христова вест во тогаш познатиот свет.
Еден од последните услови,кој треба да се исполни пред втрото Христово доаѓање е токму тој: сите, баш сите народи треба да дознаат и научат за постоењето и упењето Христово. Во денешно време, речиси и да нема народ кој не слушнал за Христа и за Неговот Царство Небесно. Улогата од Црквата Христова е токму таа: да ги научи сите народи за добрата вест и за Христовото учење.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Aj malku da se zamesam vo temava. Demek Pokajte se inaku ke izginete. A sto na primer ako ete Hitler otkako napravi eden od najgolemite zlostori vo istorijata na covestvoto, pred da umre se pokajal? Togas nemu se mu e prosteno, ili se lazam? Ili pak dali e OK onaa praktika kaj katolickata crkva kade sto so pari mozes da si kupis prostuvanje? I dali nekogas ste razmislile kolku zlostorstva se napraveni vo imeto na verata t.e. religijata? "Se so najdobri nameri" neli? Malku ne mi e jasna ovaa formulacija vo hrisrijanstvoto "Ubivav ama sega se kaam" sega prosteno li mi e?
mnogu dobri prasanja Bobis.
Pa vaka: Normalno deka takvite nemoze da se pokajat, postoi grev za smrt i grev sto so pokajanie Gospod prostuva, nikoj ne moze da go nadmudri Gospod, zasto On gi znae motivite na srceto, duri ima i bolesnici sto ke pravat zlostorstva i ke si recat ke si se pokajam ja na kraj... ama da ne zaboravame Gospod ja znae sekoja edna misla... itn.
E primer, pisuva hula na Svetiot Duh e grev sto ne moze da se prosti... Hitler sto napravil, on ne samo hula na Sv. Duh, tuku hula na celoto bitie na se sto postoi itn. normalno deka nema prostuvanje... Gospod e 100% praveden...

i ostanatite raboti sto gi napomna, toa e se napraveno od "vernici" so zli nameri... koj nemaat blage veze so Gospod i hristijanstvoto...
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Мора малце да се замешам овде и да ве прашам вас вернициве нешто. Сигурно знаете од каде и што потекнува религијата. Но дали знаете зошто е толку раширена и дека ако римјаните кои сватиле дека ваква религија која ги тера луѓето да не бидат "грешници" ќе им помогне многу околу одржувањето околу нивната империја. Да не го свателе тоа римјаните шансите се дека сега вие вернициве би биле будисти,муслимани или нешто трето кои имаат сосема различни учења.

Дали и тогаш би биле верници ?
ne zaboravaj deka ne bile site vernici togas, i deka imalo buntovnici, i plus togas bile zatvorani i maceni vernicite... znaci ne bas im odgovaralo na rimjanite...

a drug primer sto ti mislis deka hristijanite bi bile se i sesto ama ne se poradi toa sto bile dobri so niv... eve ti primer so turskoto ropstvo 5 veka ej! i ne uspeale da ja napravat MK muslimanska... znaci nema vrska okolnostite, Hristovata vera e ziva vera... bez razlika koj sto ke ti napravi, ako doznaes poveke za svetcite ke vidis deka site bile macheni i ne se otkazuvale od verata duri do smrt...
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Марина ме игнорираш??? :toe:
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
ne te ignoriram... si kaza ti sto veruvas: deka samo crvite preostanuvaat i tolku, a i da ima nesto po smrtta ne ti e bitno...
jas ne veruvam i ne mislam taka... ali jas ne mozam da napravam da imas vera ...
a ne e deka te ignoriram...
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Дали се плашиш од смртта беше прашањето на кое целев.:smir:
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Nikoj ne spomna za odenje vo pekol na ovie ili onie i slicni raboti...

Ne veruvas vo nisto, a me interesira, dali se trudis da zivees moralen zivot? ako da, koja ti e poentata da go zivees taka, neli vikaat "uzmi sta ti zivot pruza"... tuka spagjaat i sekakvi nemoralni raboti... a ako se drzis do moral, zosto? taka i taka samo ovoj zivot ti e, od kaj znaes utre moze ke umres... zemi pravi svasta ... toa me buni kaj ateistite, ako samo vo ova veruvate zosto da se stremite kon moral i slicno, dobro aj nekoj ne se stremat e tie moze da gi razberam... ali moralni ateisti ne gi razbiram...
Ха , мислам дека имаш помешано некои работи , знаци треба да бидеш верник за да имаш морал ???
Ти се молам , немој сама да се вреѓаш . Религијата учи на морал , но тоа те учат и твоите родители , во школото , опшеството итн. На крај , чуството за морал и е вродено во самиот човек, не треба религија да ти казе што е правилно , а што не !!
Само да ти кажам , голем и преголем е бројот на верниците кои се однесуваат неморално , почни со највисоките , поповите !!

Тоа што не можеш да разбереш “ морални атеисти „ , најверојатно е до твојот капаитет или можда имаш порементени сваќања .

И за крај , што ти подразбираш за морал ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom