Покајте се инаку ќе изгинете!

Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Сега зборев со Господ на мсн...
И Он ми рече вака: Јас сум Бог на љубовта...да не ве сакав-немаше да ве создадам...а ве создадов несовршени, бидејќи ако бевте совршени-ќе бевте на Мое место.
Епа пошто сте несовршени, ќе ви прогледам кроз прсти, ама не грешете повеќе и не се замарајте со вакви работи.
Не им верувајте на вашите баби кога се тешат “Господ ќе го накаже тој и тој (Љупчо, Бранко, Грујо) што прави вака или онака“. Тоа не е ваша работа. Ваше е да ми ги препуштите своите грижи мене-а вие уживајте и ТРУДЕТЕ се да не грешите. И уште ве поздрави.

Зар не е прекрасен?
da prekrasen e, se e ova fino sto go kaza, normalno Bog e ljubov... ama i Prvaednost... a ne e se taka rozevo kako sto go kazuvas, postoi i drugata strana, vaka americkite propovednici, ili pa jahovini ti zborat se rozevo... vaka taka... Gospod ne ne fakja nas na sentimentalnost... Ocigledno e deka se e od ljubov sozdadeno ama sto ponataka...
ke dojde moment koga casata ke Mu se prelee i ke go isturi svojot gnev... samo bas zaradi taa pregolema ljubov sto ja ima kon nas seuste ceka strplivo za onie koj sto seuste go baraat i da Go najdat...

A onie zborovi ne se od mene Покајте се инаку ќе изгинете!
tuku pisani zborovi od Svetoto Pismo...
Ako se sekavas sto bea zborovite na Jovan krstitelot i na Isus? Pokajte se! zasto Bozjoto carstvo nablizi!

a temava bese za drugata strana, za onaa kade sto casata na gnevot ke se prelee... ali ateistite a i polu vernicite sekogas ke najdat mana, i na strogosta a i na zborovite kazani vo ljubov... itn.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
A onie zborovi ne se od mene Покајте се инаку ќе изгинете!
tuku pisani zborovi od Svetoto Pismo...
Ako se sekavas sto bea zborovite na Jovan krstitelot i na Isus? Pokajte se! zasto Bozjoto carstvo nablizi!
Хе хе......интересно баш го чекам утре МИКИ1 што ќе напише за ова...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Е така бе моме, Марина 21, ама што мана му најде на мојот пост...
Мислам што да правам сега, па ете се каам, зш да ми се гневи, што праам па ја сега. Се каам....но човек сум така, ќе ми залута мислата, ќе избувнам, ќе кажам лош збор-ама после се каам, да се убијам ли? Што да правам?:nesum:

А за постот погоре, па размислете малу, сидата не мора да е од Бога, докажано е дека глупите амери со генетски инженеринг ја направиле а со цел да го уништат “третиот свет“ т.е. Африка, Азија...зар уште верувате дека зелени мајмуни ни ја сервирале?
Е сега и Бог губи живци со нас, па решил-кога веќе човек создал таква работа, ај ќе го пренасочам злото кон педерааната...
Неможеме за се лошо да Го обвинуваме...нели?
 
N

n/a

Гостин
Jas najdov edna...kombinacija vo naslovov sto me bendisuva:

Moze da se smeni celiot naslov vo edna mnogu poprifatliva i poodrzliva teza za vremevo vo koe sto ziveeme.
A imeno:
Pukajte se (sto ke vidite)...inaku ke izginete!
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Ќе се пукаме, ќе дојде и тоа време! Не за друго, тоа е баш само заради тоа што Господ И Исус го сакаат македончето и дека му помагаат кога е најтешко! А они го сакаат не за друго, туку заради тоа што се покајува!
И јас еве сеа као надежно младо македонче треба да се покајам: Извини Марина за моите навредливи зборови! А вие што ме напукавте со црвени ме освестивте, се покајувам!
:pos2:


Буахаах, NOT!!! Алоо средновекни луѓе, што е проблемот? Грижата на совест? Мислите дека ако се покаете господ ќе ви ја испере душата и психата? А? Или не размислувате за постапките кои ги правите и зборовите кои ги кажувате, па ке се каете....отпосле? Има ли поента во тоа? Или најбитно е бие да верувате, па не е ни битно во што се верува се додека се верува!
И ќе навредувам само заради тоа што глупоста во некои (не сите нели) постови го надминува границите на нормалноста и преминува во фанатизам, опсесија..... па види го само насловот на темата и ке ти стане јасно дека нешто не е у ред! Па уште и формулирано како заповедна реченица..... тешко на вас и на тие околу вас, бидејки СПОРЕД МЕНЕ не сте кадарни да го согледате светот и тоа што ве опкружува! Опростете ми за моите грешни зборови чеда божји, моето мислење може не е верно за вашите просветлени души, ама дрвениот сандак на 2 метра под земја на никој не му бега, а душата на човекот си згаснува као чкорче, и на крај сите ке завршиме црвјосани.....така да каде е поентата во покајувањето (кон Бог)?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ќе се пукаме, ќе дојде и тоа време! Не за друго, тоа е баш само заради тоа што Господ И Исус го сакаат македончето и дека му помагаат кога е најтешко! А они го сакаат не за друго, туку заради тоа што се покајува!
И јас еве сеа као надежно младо македонче треба да се покајам: Извини Марина за моите навредливи зборови! А вие што ме напукавте со црвени ме освестивте, се покајувам!
:pos2:


Буахаах, NOT!!! Алоо средновекни луѓе, што е проблемот? Грижата на совест? Мислите дека ако се покаете господ ќе ви ја испере душата и психата? А? Или не размислувате за постапките кои ги правите и зборовите кои ги кажувате, па ке се каете....отпосле? Има ли поента во тоа? Или најбитно е бие да верувате, па не е ни битно во што се верува се додека се верува!
И ќе навредувам само заради тоа што глупоста во некои (не сите нели) постови го надминува границите на нормалноста и преминува во фанатизам, опсесија..... па види го само насловот на темата и ке ти стане јасно дека нешто не е у ред! Па уште и формулирано како заповедна реченица..... тешко на вас и на тие околу вас, бидејки СПОРЕД МЕНЕ не сте кадарни да го согледате светот и тоа што ве опкружува! Опростете ми за моите грешни зборови чеда божји, моето мислење може не е верно за вашите просветлени души, ама дрвениот сандак на 2 метра под земја на никој не му бега, а душата на човекот си згаснува као чкорче, и на крај сите ке завршиме црвјосани.....така да каде е поентата во покајувањето?
„И рече неверникот: „Нема Бог!„. Ова е запишано уште во Сатриот Завет. Очигледно е дека таа старозаветна вистина сеуште важи.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Рекол и пак ќе каже! не за друго, повторувањето е мајка на знаењето!:):):)
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
„И рече неверникот: „Нема Бог!„. Ова е запишано уште во Сатриот Завет. Очигледно е дека таа старозаветна вистина сеуште важи.
Samo uste da te popravam, PISUVA : I si reche BEZUMNIOT: nema Bog" ete toa e napishano uste vo Stariot zavet... si se smeshal nesto... ne pisuva > nevernikot...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Марина, еве што подразбираш под покајување?
За мене на пример тоа е она што му Го кажувам на Бог секој ден кога барам прошка од Него за секојдневните сторени глупости.
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Ajde de marinche, zivti se! Bezumniot :) WoW Vrska nemash devojko, uzivaj vo zivotot, imash vreme i za toa, ke propovedash religija koa ke sozreesh, POGLEDNI OKLU SEBE I UZIVAJ! Ili pak opshtestvovo do tolku te iskompleksiralo da na 22 godini pocnuvash spasot u gospod go barash kao da utre e sudniot den???
AKo ima neshto pisi mi na pp, ke te soslusam, ke ti dadam nekoj sovet, ke ti go pokazam patot na slobodnoto razmisluvanje! Ke bidam tvoj mesija! ke ti pomognam da zivees kvalitetno, bash kao ja! :smir:
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Ajde de marinche, zivti se! Bezumniot :) WoW Vrska nemash devojko, uzivaj vo zivotot, imash vreme i za toa, ke propovedash religija koa ke sozreesh, POGLEDNI OKLU SEBE I UZIVAJ! Ili pak opshtestvovo do tolku te iskompleksiralo da na 22 godini pocnuvash spasot u gospod go barash kao da utre e sudniot den???
AKo ima neshto pisi mi na pp, ke te soslusam, ke ti dadam nekoj sovet, ke ti go pokazam patot na slobodnoto razmisluvanje! Ke bidam tvoj mesija! ke ti pomognam da zivees kvalitetno, bash kao ja! :smir:
tvojte zborovi se veter u magla za mene... edino samo ke ti kazam i da imam i da nemam vrska... bitno realnosta e deka toj e zborot >>>BEZUMNIOT...
a za mlada ne mlada... uste utre Gospod moze da ni gi sobere dusite kaj Nego... ako mislis deka ne e taka odi otvori vesnik kaj umreni sto se i ke se uveris... nema star mlad...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
a za mlada ne mlada... uste utre Gospod moze da ni gi sobere dusite kaj Nego... ako mislis deka ne e taka odi otvori vesnik kaj umreni sto se i ke se uveris... nema star mlad...
Епа еве јас отворив весник и видов само кој и кога на која возраст умрел.Ама никаде не беше Бог дал изјава дека им ги собрал душите на верниците или неверниците.Или пак можеби сум купила погрешен весник? :smir:
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Marinche a ti ushte od sea da ne se spremash za kaj gornion a?
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Темава ја отварам зашто ме интересира колку сте или сме сите заедно како човештво свесни дека аке не се покаеме тука на Земјава ќе доживеме втора конечна смрт на Судниот Ден???И дали се плашиме од таа средба со Бог кога ќе Го гледаме Бог лице в лице???
Препуштете се на дискусија.:tv:

Лично мислење , ова е дебилска тема .
Зашто ?

Бидејќи темава е само за оние од христијанска вероисповед , додека оние од другите религии , и атеистите , доколку не се покаат одат во Пеколот , иако не веруваат во него ?!
А да одговорам , не се плашам од смртта , не верувам во задгробен зивот т.е дека постојат Пекол и Рај , па не гледам зашо да се покаам , и зашо да се каам кога немам ништо згрешено ?!:toe:

Судниот ден може да дојде доколку не удри некое “бабачко „ метеорче , доколку САД и Мајка Русија решат да си се пукат , или пак ако дојде некој од горе ( мали зелени ) и не збрши . Она во Библијата мислам дека е само за заплашување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom