Доказ дека времето не постои или е еден вид „паралелна димензија“

Што мислите за времето?


  • Вкупно гласачи
    211

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Како е можно ова?
епа вака:
ќе почнеме од сегашноста,
како се дефинира таа?
Постои ли толку мала единица време што ќе ја дефинира сегашноста?
Не,
епа ако не постои, тогаш можеме да кажеме дека сегашноста не постои.
Ако сегашноста не постои, тогаш нема што да го разделува минатото од иднината,
Знали, ни минатото ни иднината не постојат.
А ако не постојат минатото сегашноста и иднината,
НИ ВРЕМЕТО НЕ ПОСТОИ....

После ова мое размислување, почнав на времето да гледам под друг агол.

Почнав димензиите ( должина, ширина, висина и т н ), преку точка, права, рамнина, простор и т н, да ги гледам како еквивалент на времето.

Како што точката нема должина, така и сегашноста нема траење...
и.т.н.

Ме интересира што мислите за ова мое мислење, и ако се согласувате со него, како ќе го продолжите,т.е. која е 2ра 3та и т н димензија на времето, а ако не се согласувате со ова мислење, тогаш сакам да го слушнам вашето, и да ми кажете што не е логично во моето мислење, зошто не се солгасувате со него....
 
U

UnholY

Гостин
Агора, затоа е и измислен календарот за луѓето да може временски да се ориентираат, постојат години, месеци , датуми итн....

Инаку ми се допадна твоето размислување за ова меѓутоа да дадам коментар за тоа што го напомена во твојот пост за тоа дека минатото и иднината не постојат....
Донекаде логично е да се верува дека иднината не постои, може да удри метеор во земјата и да не уништи(прост пример), меѓутоа сите знаеме дека минатото сепак постоело затоа што сегашноста е резултат на минатото....
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Агора, затоа е и измислен календарот за луѓето да може временски да се ориентираат, постојат години, месеци , датуми итн....

Инаку ми се допадна твоето размислување за ова меѓутоа да дадам коментар за тоа што го напомена во твојот пост за тоа дека минатото и иднината не постојат....
Донекаде логично е да се верува дека иднината не постои, може да удри метеор во земјата и да не уништи(прост пример), меѓутоа сите знаеме дека минатото сепак постоело затоа што сегашноста е резултат на минатото....
Тоа ништо не докажува...постојат и мерни единици за должина, плоштина,волумен...постојат карти на светот...

Јас кажав дека ако времето не е еден вид на паралелна димензија, тогаш, не постои...


п.с. не е баш логично тоа што ако во земјата удри метеор, иднината нема да постои....туку, само ние нема да постоиме....( хипотетички, земаме дека времето и иднината постојат )
 
U

UnholY

Гостин
Тоа ништо не докажува...постојат и мерни единици за должина, плоштина,волумен...постојат карти на светот...

Јас кажав дека ако времето не е еден вид на паралелна димензија, тогаш, не постои...


п.с. не е баш логично тоа што ако во земјата удри метеор, иднината нема да постои....туку, само ние нема да постоиме....( хипотетички, земаме дека времето и иднината постојат )
Ако за тебе тоа не докажува ништо докажува за мене....

Времето убаво знаеме сите дека постои, ама нема нешто шо може да го дефинира, односно не постои точно определена дефиниција за него...

Епа ако не постоиме ние за кого ќе постои иднината....за никого
Тоа ми беше поентата да наведам доколку не нема нас нема да постои ни иднина....
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ако за тебе тоа не докажува ништо докажува за мене....

Времето убаво знаеме сите дека постои, ама нема нешто шо може да го дефинира, односно не постои точно определена дефиниција за него...

Епа ако не постоиме ние за кого ќе постои иднината....за никого
Тоа ми беше поентата да наведам доколку не нема нас нема да постои ни иднина....
Додека нешто не се докаже дека постои, тогаш тоа не постои!
познато ти е ова од некаде?

Не, никој УБАВО незнае дека времето постои.

За кого ќе постои?
Ќе постои за овој универзум!!!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
544
Знам дека времето не постои одамна...и ништо нема чудно тука. : )
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Како е можно ова?
епа вака:
ќе почнеме од сегашноста,
како се дефинира таа?
Постои ли толку мала единица време што ќе ја дефинира сегашноста?
Не,
епа ако не постои, тогаш можеме да кажеме дека сегашноста не постои.
Ако сегашноста не постои, тогаш нема што да го разделува минатото од иднината,
Знали, ни минатото ни иднината не постојат.
А ако не постојат минатото сегашноста и иднината,
НИ ВРЕМЕТО НЕ ПОСТОИ....

После ова мое размислување, почнав на времето да гледам под друг агол.

Почнав димензиите ( должина, ширина, висина и т н ), преку точка, права, рамнина, простор и т н, да ги гледам како еквивалент на времето.

Како што точката нема должина, така и сегашноста нема траење...
и.т.н.

Ме интересира што мислите за ова мое мислење, и ако се согласувате со него, како ќе го продолжите,т.е. која е 2ра 3та и т н димензија на времето, а ако не се согласувате со ова мислење, тогаш сакам да го слушнам вашето, и да ми кажете што не е логично во моето мислење, зошто не се солгасувате со него....
мислам дека си грешка...сегашноста е бесконечно мала единица на време која по некоја логика би немала димензии затоа што е точка...точка во која се се сечат и разделуваат минатото и иднината....времето по моја мисла е некоја величина според која ги мериме промените што се случуваат и е тесно повзано со движењето..ако по некоја логика ги запреме сите промени и целото движење..на пример да го оладиме универзумот на апсолутна нула кога дури и движењето на електроните би престанало тогаш веројатно би прекинал и текот на времето...
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
некој изгледа гледа многу филмови:smir:со минато итн.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Постои процес на движење на работите и настаните,како на пример,изгревањето и заогањето на сонцето.
Времето е само единица мерка за тој процес,за да можат лугето полесно да се ориентираат.
Минатото и иднината,се само имагинарни поими,а не реални димензии во кои може да се патува.
Значи,кратко кажано,време,како реален елемент,не постои.
Тоа е моето мислење.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
мислам дека си грешка...сегашноста е бесконечно мала единица на време која по некоја логика би немала димензии затоа што е точка...точка во која се се сечат и разделуваат минатото и иднината....времето по моја мисла е некоја величина според која ги мериме промените што се случуваат и е тесно повзано со движењето..ако по некоја логика ги запреме сите промени и целото движење..на пример да го оладиме универзумот на апсолутна нула кога дури и движењето на електроните би престанало тогаш веројатно би прекинал и текот на времето...
И да се допре движењето на сите електрони, атоми и т н,т.е. да се постигне апсолутна нула, пак ќе постои движење.
Кое движење?
Знаеме дека материјата е изградена од енергија, веројатно во облик на електромагнетни бранови.
Ќе се движат електромагнетните бранови кои ја градат материјата.


Веќе има две слични вакви теми, да не речам исти, и плус една во канта, три.

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=15474

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=20491
Да, но самиот кажа, слични.

Помеѓу се` и сешто, можеш да најдеш барем една сличност.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
И да се допре движењето на сите електрони, атоми и т н,т.е. да се постигне апсолутна нула, пак ќе постои движење.
Кое движење?
Знаеме дека материјата е изградена од енергија, веројатно во облик на електромагнетни бранови.
Ќе се движат електромагнетните бранови кои ја градат материјата.
за да се постигне тоа...иако е невозможно...да постигнеме апсолутна нула...значи целава енергија од универзумот да се извади...да кажеме дека тоа ќе биде само со сончевиот систем...да остане на 0 келвини без воопшто енергија во него...не гледам никакво движење во случајов...
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
за да се постигне тоа...иако е невозможно...да постигнеме апсолутна нула...значи целава енергија од универзумот да се извади...да кажеме дека тоа ќе биде само со сончевиот систем...да остане на 0 келвини без воопшто енергија во него...не гледам никакво движење во случајов...
Не гледаш, затоа што не знаеш каде да гледаш, а не поради тоа што не постои.

За да се постигне апсолутна нула не треба да се извади целата енергија од универзумот, туку треба да се извади цела топлина од универзумот за да се постигне температура од 0 келвини ( топлината е еден од многуте видови на енергија, а температурата мерна единица за топлина ).
Доколку овој универзум остане без енергија, ќе остане и без материја...
Кога ќе оладиш нешто на 0к, тоа ќе исчесне?!?
Секако дека нема.

Капираш?
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
ова што го напиша е ок...сепак доста работи од ова не ми се јасни...ако електронот прекине со движење насфаќам како би емитирал електромагнетни или другу бранови?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
ова што го напиша е ок...сепак доста работи од ова не ми се јасни...ако електронот прекине со движење насфаќам како би емитирал електромагнетни или другу бранови?
Ти треба големо знаење за тоа, неможеш да го научиш преку ноќ, ниту јас да ти го објаснам во еден пост....

Ако сфатиш нешто од ова, еве:
Електронот ( и протонот, неутронот,т.е. секоја честичка ) е „изграден“ од електромагнетни бранови.

Ако тука има некој што не се согласува со мене во врска со било што, нека пише, нека ми докаже дека не сум во право, и со двете раце ќе го прифатам неговото мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom