Раскрсница

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Секојдневно се измачуваме,што да направиме, како да одговориме,како да постапиме...Некогаш животот ќе те донесе до раскрсница со своите сплетки,што ќе одбереш?Како ќе одбереш?Кој е ризикот?
Некој избор може да биде погубен,затоа добро треба да се размисли.Да се стави на вага,добивка-загуба,да се размисли со ладна глава,реалност-искуство.Но ова се само неколку од милионите решенија,но зарем и овие се решенија?
На едната страна имам иднина(колку толку сигурност),на другата страна прекрасна особа која нема никој да ја замени во животот.На една страна фамилија,на друга работа во странство.И уште многу примери.Момент на одлука кој може да ти го смени животот од корен.Не е дилема има огромни последици.Животната раскрсница како да се реши,а да има најмали последици по себе си и останатите?Психолошката борба во себе си има ли решение или секогаш ќе се навраќаш на моментот кога си одлучил?
Многу пати во животот се наоѓаме на раскрсница кога треба да избереме помеѓу некои работи, од кои подоцна може да ни зависи иднината.
Било која патека да ја избериме во животот, мора да изгубиме нешто, да оставиме некој дел од дотогашниот живот позади нас, се’ со цел да дојдеме до нови нешта и придобивки, подобар живот, промена... Некогаш тоа се фамилијата, работата, школувањето, кариерата... Изборот секогаш зависи од индивидуата и што таа сака да постигне во животот.
Како и да е, моментите на одлука се моменти кога секој треба да се преиспита себеси кои се неговите цели во животот, што тој сака и што треба да жртвува за да ја постигне својата цел.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Неодлучноста е несигурност поради стравот за одлучување оти некаде,некогаш порано сме донесле одлука која што и покрај нашите добри намери излегло дека е погрешна.Ама не смееме да заглавуваме во минатото,затоа што храбар е онај човек кој што ги решава своите проблеми во своја полза и не се плаши да донесува и спроведува сопствени одлуки.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
На раскрсницата на животот секогаш е најубаво да го одбереш моментот.. Ништо друго. Она што ти треба и што те исполнува сега и денес. Тоест и да е нешто за во иднина ако сега си решен да цепаш по тој пат што ти се нуди оди без мислење.. Не грешиш ама само ако го одиш ДО КРАЈ!
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Животната раскрсница како да се реши,а да има најмали последици по себе си и останатите?Психолошката борба во себе си има ли решение или секогаш ќе се навраќаш на моментот кога си одлучил?
Сите патиштата водат на истото место, разликата се состои само во патувањето. Всушност и не е важно кој пат ќе го избереме туку важно е да го почитуваме избраниот пат и да му се оддадеме со душа и тело без да жалиме за она што останало. На крај краева секогаш го бираме најдоброто за нас и покрај фактот што тоа најдобро некогаш знае да биде и лошо. Но, колку и да е лошо, од друга страна сепак е најдоброто.
Затоа среќно чекорите по својот пат без двоумење.
Несигурноста е трагична самата по себе :helou:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Сите сме се нашле во ваква ситуација. Некогаш непромислено одбереш одреден пат по интуиција и мислиш дека не си згрешил или со долго размислување се решиш да продолжиш. Повеќе пати сум се нашла на раскрсница и што сега? прашањето. Што ќе добијам, а што ќе изгубам, колку ќе напредувам или колку ќе изгубам. Дали ќе бидам среќна со донесената одлука или ќе се разочарам поради пропуштеното. Дилема. Некогаш на самата раскрсница донесуваш одлука да одиш право, несакајќи да гледаш ни лево ни десно. Сум се решавала и за погрешни одлуки, одлуки кои само ме уназадиле, ама интересно е тоа што во моментот кога одлучуваш и кога го избираш патот сигурен си во себе дека тој е вистинскиот по кој треба да одиш. Секогаш заобиколувам, никогаш не идам по скратени патеки, за да можам да се вратам ако нешто не е ок. Раскрсницата е борба со себе и околностите, тогаш увидуваш колку си спремен да истраеш во нешто и да донесеш одлука.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
.Да се стави на вага,добивка-загуба,да се размисли со ладна глава,реалност-искуство.Но ова се само неколку од милионите решенија,но зарем и овие се решенија?
На едната страна имам иднина(колку толку сигурност),на другата страна прекрасна особа која нема никој да ја замени во животот.На една страна фамилија,на друга работа во странство.И уште многу примери.Момент на одлука кој може да ти го смени животот од корен.Не е дилема има огромни последици.Животната раскрсница како да се реши,а да има најмали последици по себе си и останатите?Психолошката борба во себе си има ли решение или секогаш ќе се навраќаш на моментот кога си одлучил?
Навистина е тешка одлуката кога се наоѓаш во таква ситуација ама сепак мислам кога си под толку голем притисок тешко дека ќе можеш да размислуваш со здрав разум.. сепак кога ќе се одлучиш за една работа (зависи која) мали се можностите да се вратиш назад па затоа што и да одбереш претходно треба да бидеш спремен дека и тоа само по себе си има свои последици
 
M

marsovka

Гостин
марсовче во живот има направено многу тешки одлуки ама марсовче за ниедна нема зажалено
бидејќи марсовче секогаш гледа да ја направи правата работа без оглед дали има побезболен избор,ќе боли сега,ама по некое време ќе ја снема болката и се ќе испадне добро
ќе сватиш дека е најдобро за тебе да бидеш чесен секогаш се исплати
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
На раскрсница може да биде многу заебано. имаш 4 опции за во иднина. А ти мислиш мислиш мислиш глава ти пука од мислење. Имаш мучнина некоја у себе страв да избереш нешто било што па што би било ако ова го изберам. Еххх
Во вакви мигови јас би се препуштил на мојот импулс и инстинкт.
Некогаш од премногу размислување забораваме на инстинктот. Може да ни помогне многу...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
189
Поени од реакции
5
На раскрсница може да биде многу заебано. имаш 4 опции за во иднина. А ти мислиш мислиш мислиш глава ти пука од мислење. Имаш мучнина некоја у себе страв да избереш нешто било што па што би било ако ова го изберам. Еххх
Во вакви мигови јас би се препуштил на мојот импулс и инстинкт.
Некогаш од премногу размислување забораваме на инстинктот. Може да ни помогне многу...
сложувам се...и обично првото нешто шо ни падне на ум како решение,излезе дека е точно..почнувајќи од најсекојдневни и банални примери како, на тест,има 3 одговора,а,б и в,првото шо ти одзвоне во глава,тоа е. :) барем на мене така скоро секогаш ми се случува
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Koga bev tinejdzer ne mu ja mislev mnogu,odlukite gi nosev mnogu brzo,razmisluvav za dve-tri raboti,pervzemav rizici i sekogas izleguvse se na dobro....
E sega posle 4-5 godini 'porasnav' i resiv malku poseriozno da mu pristapam na zivotot,pocnav rabotite i odlukite da gi analiziram temelno....i veruvajte se trgna na loso.
Sekoj cekor ipadna fatalen,sekoja procenka ispadna pogresna i od site raboti sto se plasev ili begav dodeka gi pravev tie procenki mi zastanaa na patot....
Mozebi od tolku strav i mislenje sama si gi povikav i si vlegov vo eden lavirint od koj tesko se izleguva za zal....
Poradi toa dojdov vo situacija da ne prevzemam nisto da ne pravam nikakvi promeni i odluki..
so cel ' ne mi trebaat poveke problemi' - greska i toa fatalna (otidov uste tolku).
Zatoa smetam deka ne treba mnogu da se navlaga,odlukata da bide povrsna...se ostanato zavisi od tebe kakov covek si i kakva sreka te prati i kolku ke vlozis...
Nekoi sto i da odlucat dobro go zavrsuvaat a,za nekoi nema losa odluka, ednostavno site se losi...
Vo sto i da vletate,veltajte pozitivno a, greskite se del od zivotot- ako gi nema ne e interesno...Samo da ne se ne daj Boze fatalni..no za toa ne ste sekogas samo vie krivi..:wink:
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Кога сум на раскрсница, застанувам размислувам и избирам правец. Никогаш потоа не преџвакувам зошто, како и што би било кога би било.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кога сум на раскрсница, застанувам размислувам и избирам правец. Никогаш потоа не преџвакувам зошто, како и што би било кога би било.
А ако одбериш катастрофално решение со последици,нема да се свртиш назад да видиш што си направила?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ја еднах се возев со Мерцедес 200Д - јапанац (лепеше деведесет), и ко влегов у Скопје прв пат видов на раскрсница жолто светло да трепка. И си реков... “еее лет, лет, лесно е ко ќе е црвено ил ко ќе е зелено, али сега шо ќе праиш!“
 
B

Blacks

Гостин
Моментално се наогам на една од (според мене) најважните раскрници досега. Патот што требаше да го фатам уште пред 3 години одлучив да го фатам сега. Пред 3 години се запишав ана факултет што потоа дознав дека не го сакам. Неколку месеци одкога се запишав одлучив да се префрлам но примив невиден притисок од дома и не успеав во тоа. 3 години сум запишан а немам уште исчистено прва. Одлучив оваа година да се соочам со домашните и конечно да ја завршам оваа мизерија што трае веке 3 години. Само не знам дали ке успеам во тоа. Не знам дали е веке касно за тоа и дали треба да се помирам со фактот дека ке сум вечен студент. Не сакам да признаам, но во моменти сум помислувал и на најлошото ...
 

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
70
Баш праевме муабет со едно другарче и тој ова ми го рече: Јас не вервам во судбина... Сами си ја одредвиме судбината.. Господ само не стават на раскрсници, а понатака сами си одредвиме.. мислам дек е паметно ова...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom