Самодоверба

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Да како стоите со овој термин?

Дали сте доволно самоуверени? Кое е вашето ниво на верба во себе?

Ви се случило ли некогаш да имате проблем со самодовербата?


Многу луѓе (да не речам) патат од тој проблем-имаат ниска самодоверба.

Самодовербата e една од причините поради која луѓето мислат дека немаат доверба во средината во која функционераат, се плашат од својот начина на размислување, своите ставови ги сметаат за погрешни или нетечни за да ги презеннтираат на околината, мислат дека не уживаат доволни почит и респект.

Што мислите лоша е претераната самодоверба?

До што може да доведе превисоката доверба? Кои се последците од немање доверба во себе?

Како ја “билдате“ вашата самодоверба? Со успеси и победи...?

Кои се факторите од кои зависи самодовербата? Игра ли тука важна улога респектот и угледот во средината?

Напротив можат ли неуспесите и поразите многу лесно да ја срушат довербата во самиот себе?

Колку самите имате верба во себе, во своите размислувања, потези и чекори?

Ваша дефиниција за самодоверба?
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Imav kolk tolku ama skoro i ja izgubiv.Ostana samo za nekolku raboti.
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Да како стоите со овој термин?

Дали сте доволно самоуверени? Кое е вашето ниво на верба во себе?

Ви се случило ли некогаш да имате проблем со самодовербата?


Многу луѓе (да не речам) патат од тој проблем-имаат ниска самодоверба.

Самодовербата e една од причините поради која луѓето мислат дека немаат доверба во средината во која функционераат, се плашат од својот начина на размислување, своите ставови ги сметаат за погрешни или нетечни за да ги презеннтираат на околината, мислат дека не уживаат доволни почит и респект.

Што мислите лоша е претераната самодоверба?

До што може да доведе превисоката доверба? Кои се последците од немање доверба во себе?

Како ја “билдате“ вашата самодоверба? Со успеси и победи...?

Кои се факторите од кои зависи самодовербата? Игра ли тука важна улога респектот и угледот во средината?

Напротив можат ли неуспесите и поразите многу лесно да ја срушат довербата во самиот себе?

Колку самите имате верба во себе, во своите размислувања, потези и чекори?

Ваша дефиниција за самодоверба?
Abe samodoverbata e ubava rabota...ustvari e esencijalna i mora da si ja imas,a ako vidis deka malku ti popusta ,odma rabotis na slucajot da si ja nabildas... ama i mn. samodoverba pustoto ne e na arno...pa mozes da go preteras,da si se precenis,da si mislis samo ti si u pravo-pa drugite koj gi e** i taka,ke gi povredis lugeto okolu tebe-i toa se najcesto tie so te sakaat i pocituvaat...i zasto se takvi neli-ke probaat sepak da se spravat so tebe...ali ako si preteral epten i tie ke dignat race od tebe..i taka ...ke si ostanes sam...I toa ti e magicen krug

A kako nacin za bildanje samodoverba jas go preporacuvam,poddrzuvam i primenuvam dobro poznatiot soping...so poseben akcent na kupuvanjeto konduri
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Дали сте доволно самоуверени? Кое е вашето ниво на верба во себе?

Ви се случило ли некогаш да имате проблем со самодовербата?
Јас сум прилично самоуверена личност, кога сакам да постигнам нешто самодовербата ми помага за да ја остварам таа цел. Верувам во себе и никогаш нема да се откажам од тоа бидејќи ако јас не верувам во себе-кој друг би требало?!

Кои се последците од немање доверба во себе?
Последицете се споредување со другите кои секогаш се "подобри, поуспешни од тебе", секогаш си "најслабата карика", се чувствуваш бесмопошно, безмоќно, депресивно...и постојано наоѓање маани на себе.

Како ја “билдате“ вашата самодоверба? Со успеси и победи...?

Кои се факторите од кои зависи самодовербата? Игра ли тука важна улога респектот и угледот во средината?
Самодовербата се стекнува со време, со сите успеси и падови. Никогаш не треба да се нервираме со поразите туку да учиме од нив и да си ја подобруваме самодовербата со тоа никогаш да не ја повториме грешката што сме ја направиле, Секако дека ако луѓето околу тебе те почитуваат и ценат и самодовербата се искачува на повисоко ниво, бидејќи знаеш дека си прифатен во средината.

Ваша дефиниција за самодоверба?
Самодовербата е единствениот клуч кој ни е потребен за успешен и среќен живот.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
САмодовербата е најмоќното нешто што можеш да го поседуваш,
без наплата;)
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Мора да имаш самодоверба за да успееш во животот...на моменти ми паѓа на многу ниско ниво но си викам дека доколку не се бодрам сам себеси ќе ме изгазат во светот...така да немам недостаток на самодоверба верувам во себе и одам со мислата дека ќе успеам :helou:
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
ехееехеее од таа моја самодоверба можам и да исплашам некого......во позитивна смисла секако..............си бев јас така до пред некое време прилично (ептееееен) срамежлива личност...арно ама,незнам како за моја среќа сфатив колку сум била глупава(..уупссс...)т.е. колку е смешно таквото однесување во некои ситуации....и еве ме сега си одам со горда крената глава не ме интересира ништо и да ви кажам --СУПЕР МИ Е--- а и почнав да ја уживам почитта од некои луѓе што воопшто не е за потценување.....:pipi::pipi::pipi::pipi::pipi::pipi::pipi:
 

5ko

Член од
20 октомври 2007
Мислења
122
Поени од реакции
3
Самодовербата е клучна работа кај една изградена личност.
Оди човек на лекар и му вели докторе мислам дека ја изгубив самодовербата... или можеби не?
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Имам самодоверба колку што треба да имам.Ако се сакаш и цениш самиот себе и сакаш и другите да го прават тоа треба да имаш високо ниво на само доверба но не и највисоко затоа што со тоа може да повредиш многу личности.Ако немаш самодоверба секогаш сам за себе ќе тврдиш дека не вредиш ништо во споредба со другите и останатите го гледаат тоа и престануваат да те почитуваат,со што може да дојде и до депресија и до психичко растројство.Ако сакаме да успееме во животот да бидеме среќни потребно ни е да имаме самодоверба.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Самодоверба... Ја имам доволно, не премногу не премалку. Секогаш го бранам до последно она што мислам дека е исправно, но и кога грешам знам да прифатам. Инаку за потезите што треба да се повлечат не е самодовербата клучна, туку и реалното гледање на работите...
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Најдоброто нешто кај човекот,ако имаш самодоверба можеш да постигнеш се!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да како стоите со овој термин?
Дали сте доволно самоуверени? Кое е вашето ниво на верба во себе?
Хм...самодоверба...што беше тоа? Се мачка не леб и се јаде?
Не, мојата самодоверба е прилично отидена во минус, иако се трудам од петни жили да ја поправам ситуацијата, затоа што знам дека многу е битно за еден човек верува во себе и во своите способности.

Ви се случило ли некогаш да имате проблем со самодовербата?
Проблемот со мојот недостиг на самодоверба започна некаде при крајот на седмо одделение и се уште трае... ама нема да дозволам да останам до крај на живот без самодоверба. Некогаш имам некои светли моменти кога си се изненадувам позитивно, ама претежно преовладува ниската самодоверба.

Што мислите лоша е претераната самодоверба?
Да, затоа што тоа преоѓа во нарцисоидност. И претерана самодоверба може да донесе заслепеност, гледање на другите од високо, егоцентричност. Се што е претерано не чини.

До што може да доведе превисоката доверба? Кои се последците од немање доверба во себе?
Превисоката самодоверба може да го направи човекот опериран од самокритичност која во некои ситуации од нашиот живот е потребна. Може да направи егоистично суштество кое смета дека е најпаметно и најубаво на светот, што често може да ги иритира останатите луѓе во неговата околина.

Ниската или непостоечката самодоверба може да направи човек да се осеќа мизерно, да се кочи, да има проблем со комуникација со други, срамежливоста е најчесто производ на ниската самодоверба, може и многу работи човек воопшто да не се ни обиде на ги направи, затоа што нема верба во себе, да пропушти многу шанси со мислата дека нема да го биде, повлеченост...и така натака...

Во секој случај лошо е човек кога има ПРЕмногу и кога има ПРЕмалку самодоверба. Значи најубаво е нешто измеѓу. Златна средина. Да знаеш доволно да се цениш себеси, но сепак да бидеш доволно самокритичен да признаеш дека правиш грешки и дека не си совршен.

Како ја “билдате“ вашата самодоверба? Со успеси и победи...?
Па што знам...да убаво ми е кога ќе успеам во нешто кое што не сум очекувала да успее. Баш ми е мило и си викам: Еј види мајката, и јас сум го можела ова. Но во секој случај кај мене обично преовладува самокритичноста, па речиси секогаш викам дека можело и подобро. И убаво се осеќам во врска со себе, кога некоја личност која многу ја почитувам и која знам дека е објективна ќе ме пофали и ќе каже дека тоа што сум го направила било добро.

Кои се факторите од кои зависи самодовербата? Игра ли тука важна улога респектот и угледот во средината?
Мислам дека игра. Како што може љубоморни и злобни луѓе да ти ја уништат самодовербата особено во тинејџерскиот период, никој не може. Особено кога се градиш како карактер, ако постојано некако не те прифаќа некоја група или ако прави таа група работи за те омаловажи тогаш да, твојата самодоверба паѓа во вода.

Напротив можат ли неуспесите и поразите многу лесно да ја срушат довербата во самиот себе?
Да.Самодовербата тешко се гради,меѓутоа многу лесно се уништува. Баш како кула од карти. Доволен е еден пораз да влијае врз самодовербата повеќе од 10 победи. Многу полесно е да се разочараш од себе отколку да си бидеш задоволен.

Колку самите имате верба во себе, во своите размислувања, потези и чекори?
Не знам.Мислам пред луѓето и околината гледам да изгледам самоуверено, но реално колку верувам во себе,не знам,ама во секој случај не многу. Во размислувањата да.Имам цврсти ставови и сум самоубедена дека се точни, ама што се однесува на се останато... малце тешко иде со самодовербата. Но,се трудам. Навистина, искрено се трудам да не се препуштам на меланхонија и депресија и на непостоечката самодоверба. Гледам да го победам тој долгогодишен проблем кој го имам и со кој се борам уште од основно школо. Тешко иде тоа градење самодоверба, некогаш имам многу лоши периоди, кога не се сакам ич, ама бидејќи сум Бикче во хороскоп, си викам дека мора од инат да ја изградам самодовербата па што сака нека биде. Ете доказ дека некогаш тврдоглавоста и инатот, може да бидат и продуктивни и да му помогнат на човек да не престане и да не се откажува.:pipi:
Ваша дефиниција за самодоверба?
Кога си свесен за своите квалитети,кога знаеш колку вредиш,кога ги цениш квалитетите кај себе, кога се почитуваш самиот себе, кога веруваш во себе,но во исто време и кога имаш самокритичност и си свесен дека не си совршен и дека и како и останатите луѓе грешиш и знаеш да го признаеш тоа.
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Samodoverba eheeeeee luge luge
kako taa sto moze da te podigne na noze da ne recam do neboto i da ti pomogne nikoj ne moze...
ama kako sto taa moze da te tresne od zemja tolku silno i ponekogas da izneveri tolku bolno nikoj ne moze...
veruvajte od iskustvo vi zboruvam:vozbud:

ah zamalku ke zaboravev...
samodoverbata ostava tragi ne samo vo minatoto tuki i vo idninata....
pa cuvajte, se vnimatelno so nea...
 

The_Freelancer

Хиперактивен интелект
Член од
7 октомври 2008
Мислења
438
Поени од реакции
16
u glavno sum zamouveren ama nivoto sepak zavisi od situaciajta i predizvikot det lajs ahed
 

Kajgana Shop

На врв Bottom