Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Абе како шо размислувам.........
се повеќе и повеќе ми се допаѓа идејата да им кажеме дека нашето име е Република Македонија и да ги прекинеме разговорите односно преговорите за името......

Отишла Дора Бакојани во САД и овие го смениле предлогот.......
И???
Ние треба да и ја излижеме п.....а сега?

Ако Грција има толкав проблем со името...можема да прифатиме во односите со нив да бидеме ДРМ....
а во севтов РМ
Кој ги ебе на крају краева?
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
На официјалната страна www.mfa.gr на страницата каде што е проблемот со името пишува дека проблемот настанал 1944 кога на тито му текнало нас да не вика македонци. ГРЦИЈА НЕМА ПРОБЛЕМ СО ИМЕТО, ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО НАШЕТО МИНАТО И ИСТОРИЈА. Името е параван за да се оспори македонскиот народ, за да се оспори имотот на македонците во грција, да се оспори нашата поврзаност со егејска! Заборавиле изгледа дека Македонија е вечна.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
снајпер, прекини со глупостите одма. поради тоа што и нашите од грција доставиле до нашата влада никаков компромис ако се работи нешто во врска со нашето РМ
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
снајпер, прекини со глупостите одма. поради тоа што и нашите од грција доставиле до нашата влада никаков компромис ако се работи нешто во врска со нашето РМ
Дете ти престани да тресеш глупости.....

Кој ги прашува нашите од Грција?

Тие се државјани на HELL ASS...... членки на НАТО и ЕУ.........

Ако мислиш дека јас или било кој ќе го земе како главен репер нивното мислење...тогаш размисли дали имаш капацитет да дискутираш тука....
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Дечки не е проблемот во "Д" или во "Н" пошто тие се додавки на "Р" :icon_lol: Овие додавки (демократска република или независна република) на името се само појаснување на уставниот поредок за државата и бидете сигурни дека нема да бидат прифатени од џупцине грчки во никој случај... А друга и многу лоша приказна се придавките како Западна, Горна или Северна ... Е тие се вистинскиот проблем за нас и Грците ќе играат на таа карта...

А ИМЕТО нас ни е МАКЕДОНИЈА и треба да настојуваме да биде само М А К Е Д О Н И Ј А и треба да си бараме да имаме ексклузивитет на тоа наше милениумско име!!!
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Дете ти престани да тресеш глупости.....

Кој ги прашува нашите од Грција?

Тие се државјани на HELL ASS...... членки на НАТО и ЕУ.........

Ако мислиш дека јас или било кој ќе го земе како главен репер нивното мислење...тогаш размисли дали имаш капацитет да дискутираш тука....
не ти е срам да велиш кој ги прашува нашите во грција и што дека биле државјани на гејхелас? нели се тие македонци? кој ги прашувал. секој човек на овој свет има право на слободно мислење. а за твоето мислење кое што го имаш, барем јас мислам дека си само еден добар :drk:. не сакам да те вреѓам извини ако те повредив лично, но имам право на свое мислење и очекувам да биде истото респектирано.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ни го изрибаа мозокот дека само тоа ни е као изборот. Или "светла иднина у лепо НАТО друштво" или името. Како не.

Уше референдум ќе се спомиња...Грујо као Понтиј Пилат ќе се ги запере рацете, демек еве народот одлучи и ќе ни сместат некоја кованица.

Стварно не знам дали народов го сочинуваат овци или луѓе понекад
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
:vozbud: Што ке ми е и НАТО и ЕУ , МАКЕДОНИЈА! сме биле и ке БИДЕМЕ!нека го сменат името е тогаш има да биде РЕВОЛУЦИЈА!
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Какво НАТО! Под овие услови на Нимицис никако. Кој тоа ќе влезе во НАТО? Некоја квази-држава со квази-историја? Не фала. И така и така се предвидува дека НАТО ќе се распадне за 20тина години. После ќе останеме со празни раце и со сменето име.
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
не ти е срам да велиш кој ги прашува нашите во грција и што дека биле државјани на гејхелас? нели се тие македонци? кој ги прашувал. секој човек на овој свет има право на слободно мислење. а за твоето мислење кое што го имаш, барем јас мислам дека си само еден добар :drk:. не сакам да те вреѓам извини ако те повредив лично, но имам право на свое мислење и очекувам да биде истото респектирано.
Не.... не ме повреди лично мене.....
Ми ја повредуваш државата..... Како може главен фактор да ни биде шо ќе кажела нашата дијаспора во FUCKIN GAY HELL ASS BITCH STATE
Јас и мислам најдобро на мојата држава....
И мислам дека проблемот треба да го решиме тука.... а не некој од таму да ни кажува шо и како....
На сите треба да ни биде совршено јасно дека тој поранешен дел од Македонија засекогаш ќе остане во Грција и никогаш нема да биде дел од Република Македонија.., Истото важи и за Пирин и за Пустец.....

Јас пред околу два месеци пишав дека ако под уставно име не признаат две третини од земјите во ОН (тогаш ни фалеа уште 4-5 признавања)....тогаш би можеле да побараме и промена на името под кое сме примени во УН.....Е ако тоа поминеше тогаш ќе беа поинакви работите....

Нема везе.......проблем е што сакаме и во НАТО и во ЕУ, а Грција ни е пречка на патот .......
Од друга страна признавањето на Косово..........и реалниот проблем шо би можеле да го имаме со желбите за Голема Албанија......
Многу индикативно и не случајно......трето....палењето на Македонското знаме во Кичево...... кај што нема дојденци од Косово.....

Дефинитивно ова е период во кој ќе се одговорат многу прашања од кои зависи нашата иднина .....
Кој ќе бидиме?
Каде ќе бидеме?
Ќе тргнеме ли конечно напред?
Ќе живеат ли нашите деца во “ИМАШТИЈА“?
Ќе патуваме ли слободно секаде низ светов, со Македоснки пасош и со гордост кажувајќи ние сме МАКЕДОНЦИ?

Можам да пишувам уште три саати, ама не верувам дека некој сака да чита романи...затоа сега за сега толку.....
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
imeto se razbira aj da go smenime kako bilo da ne vikaat ama setne ima i posledici po degradacija i na narodot i na kulturata i na istorijata i mnogu drugi za nas bitni raboti
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па самите Грци излегоа со изјава :
Ние сме Македонци !
Тоа значи дерка они треба да си го сменат името...
Никој не им брани на Македонците од Грчкиот дел на Македонија да си се изјаснуваат како Грчки Македонци,како што не би требало да им се забранува на Пиринците да бидат Бугарски Македонци.Но сходно на тоа никој нема право нас да не преименува поинаку освен едноставно Македонци дали во меѓусебна или мешународна комуникација.Впрочем како некого можеш да викаш поинаку одколку така како што сака тој да се нарекува.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
ИМЕТО..ОСТАНУВА.....НЕ МИ ТРЕБА НАТО

МАКЕДОНИЈА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom