Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Дали некој има некаква точна информација како изгледа предлогот ?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
нешто начув, прочитав, онака на блиц "Нова Република Македонија"...
не ми текиња кај видов/прочитав, на брзака беше. ако некој знае повеќе нека пише. и нека ме поправи доколку грешам. 10x
edit- можда и за името прочитав на форумов, не ми текиња. мислам дека беше тоа име за билатерални односи со грција, а за останатите што не признаваат, ќе си остане нашето, уставното.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ти си толку кратковид што одма за весникот не спојуваш? ретко глуп пост прочитав еј...
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Министерот треба да каже во јавноста кој е предлогот , ова не е прашање кое му дава право да го крие тоа:nenene:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
што е до мене, јас сум за уставното без разлика на се.
тоа погоре мислам дека е предлогот, ама официјално ќе чуеме накнадно.
за твојот предлог-немам коментар
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ne jas nisto ne predlagam ali ako bi pravel kompromis megu nova i vardaska bi ja izbral 2 varijanta posto sega sigurno nasive politicari ke se pazarat za imeto neka se vikame toa sto sme nie sme vardarskiot del od poranesna makedonija a naselenieto koe zivee se makedonci ova ime samoto po sebe gi priznava i cetirite odzemeni dela ne makedonija
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.775
Поени од реакции
5.446
САД со двојна формула за името

Соединетите Американски Држави ќе претстават варијанта на двојната формула како решение за спорот со името меѓу Атина и Скопје, пишува денешното издание на грчкиот весник “Танеа“.
“Предлогот е така изготвен, за да може да се претстави како успех и во Грција и во Македонија. Се работи за сложено име, што би се користело во меѓународните организации и во односите со Грција, и уставното име, што би се употребувало во комуникацијата со трети држави. Со таа формула ќе може да се замени сегашниот назив ПЈРМ со друго име, кое не би имало привремен карактер“ пишува весникот повикувајќи се на дипломатски извори.
Според “Танеа“, Атина не е многу задоволна од формулата, но признава дека тоа е подобра варијанта од досегашната. Дипломатите настојувале на измени на предлогот, односно да се воведе обврска сложеното име да важи и за оние кои досега го користеле називот ПЈРМ.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 13.02.2008 14:09:40

edit: Јас мислам дека двојната формула е единствено решение..Решение кое во меѓусебната комуникација Грците нека не викаат како ќе им душа сака..Ама во друга намена да се користи УСТАВНОТО ИМЕ Република Македонија..
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
e za taka ne biduva jas sum toj sto prv bi go likvidiral toj sto bi go prifatil ovaj vakov predlog
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Македонска Република-за меѓународни организации и Грција.
Република Македонија-билатерално.
Ова да го извлечиме со помош на Јенките би било добро,ама...
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
taka bi bilo poarno ama sto znam neznam ama izgleda nie ke bideme naj slozenata zemja so dve imina
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.775
Поени од реакции
5.446
e za taka ne biduva jas sum toj sto prv bi go likvidiral toj sto bi go prifatil ovaj vakov predlog
За мојот предлог или за “предлогот“ на САД мислиш?Јас мислам дека оваа вест е само за зголемување на тиражот на весникот..Не ми е веродостојно некако...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Има и други примери.
Велика Британија е примена во ЕУ со името Обединето Кралство заради регионот Бретања во Франција.Така нешто беше мислам.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ne za na solid abe drugar nie sekako ke bideme zaebani vo kakov bil slucaj
 

Kajgana Shop

На врв Bottom