Каков бизнис би започнале со 20.000 евра?

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Јас сметам дека со тие пари може да се инвестира за некое место за забава : како што е картинг патека, paintball или нешто слично, или пак да се отвори некој кафич.
Евентуално да се отвори продавница специјализирана само за алкохол цигари и такви работи:) и така сага со законов нема баш многу места каде што се продава алкохол :)
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Јас сметам дека со тие пари може да се инвестира за некое место за забава : како што е картинг патека, paintball или нешто слично, или пак да се отвори некој кафич.
Евентуално да се отвори продавница специјализирана само за алкохол цигари и такви работи:) и така сага со законов нема баш многу места каде што се продава алкохол :)
Tipce za karting pateka nesto ne mi faka oko za taa rabota posto mislam deka trebat nooogu poveke za taa rabota a za kafic pa da ne ti kazuvam ne ni pomisluvaj edna masina za kafe ti e 5000 evra epa ne moze samo taa da ja staes u kaficot neli! e sea za paintball mislam deka sega za sega toa ti a voedno i na ovaa cela tema kako so gi cita postovite taaa mi najveke faka oko a i mislam deka 20000 evra se poveke od dovolno
E sea za tie tolku spomenuvanite noevi mislam deka i za toa malku nema da stasat tie pari posto ne znam kolku e cenata za eden noj a i baska treba da se iznacekas za da pocnes da pecales od taa rabota a koa ke si zamisles deka traba stocar da bides e malo morgen isto i za tie zelencucite i ovosjata so se spomnuvat od toa DA pravat se pari ama ke naprave pari nekoj so ja rabotil taa rabota do sega so znaci on veke go ima taj biznis
sega za sega mislam deka najisplatlivo e paintball mislam deka i takvo nesto nema kaj nas ili pa ja ne znam ako ima nekade neka mi kaze nekoj bas me interesira taa rabota
E sega jas spored mene mislam deka najisplatlivo e parickite da si se stavat u banka i da lapas kamati ja mislam deka toa e najdobro em i ke mozes nesto drugo so si rabotil da si rabotes em platicka e kamaticka
spored mene toa mi se gleda kako najdobra varijanta
Aaa da i toa se paint ball ako ima nekoj informacija neka mi kaze nesto poveke za toa oti stvarno mi e toa na um sea za sega mojte t.e ne mojte de tuku na tatko mi ama se spremame za nesto biznisce da se pocne ap ako nekoj znae za toa neka pomogne neka kaze nekoj informacija
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Акции купи-продај... Или за сигурно нека седат, секоја година ќе си чекам дивиденда... па нека се таложат.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
2
За 20 000 евра, ќе увезеш цел контенјер патики и спортска облека од Кина и ќе бидеш дистрибутер низ малите продавници низ МКД. Верувај ќе успееш брзо!
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Сигурно не би купил патики од кина посебно не од некој наш што нуди контењери со патики и шо вели брзо ке успееш,од проста причина ако имало нешто во тоа тој ке успеел и би посмислил дека само сака нешто да ми протне на мала врата за многу пари. Ама сигурно би влошил во производство на алкохол,интересни се и новите печки на гас
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
58
Поени од реакции
2
Најдобро е да се стават тие пари вбанка како депозит, никаква работа не вршиш само ќе ти втасува камата :wink:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Најдобро е да се стават тие пари вбанка како депозит, никаква работа не вршиш само ќе ти втасува камата :wink:
Со реална инфлација од 8% парите во несигурна Македонска банка би биле само уште еден ризик,и богатење со дивиденди на газдите од таа банка.:toe:
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
58
Поени од реакции
2
Со реална инфлација од 8% парите во несигурна Македонска банка би биле само уште еден ризик,и богатење со дивиденди на газдите од таа банка.:toe:
:pos:Па нормално дека нема да ги ставиш парите во несигурна македонска банка.Сега последно излезено од Охридска банка ,каматата достигнува и до 8%, така да штедењето вистински се исплаќа!!
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
401
Поени од реакции
5
:pos:Па нормално дека нема да ги ставиш парите во несигурна македонска банка.Сега последно излезено од Охридска банка ,каматата достигнува и до 8%, така да штедењето вистински се исплаќа!!
Da ama da stavis 200 000 a so 20 000 sto ke zemes.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
2
До NEEMO:

Како прво давам сугестија

Како второ ама баш сите патики во Македонија се од Кина, мислиш оти има оригинал во Македонија?

Влези во погонот на орка спорт да видиш како шијат етикиети за повеќе продавници во мкд као демек оригинал се.

а за 20 000 евра, ке успееш да продаваш патики и да снабдуваш цел еден град, сите мали продавници или стоковни куќи
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
2
До NEEMO:

Како прво давам сугестија

Како второ ама баш сите патики во Македонија се од Кина, мислиш оти има оригинал во Македонија?

Влези во погонот на орка спорт да видиш како шијат етикиети за повеќе продавници во мкд као демек оригинал се.

а за 20 000 евра, ке успееш да продаваш патики и да снабдуваш цел еден град, сите мали продавници или стоковни куќи
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Што и да се почне доколку се работи на високо ниво нема да има утка. Јас би се концетрирал на брзата храна и директно ќе удрам на 7 -ца. Поголеми, поквалитетни и поефтини сендвичи. Минимум ќе паѓа по 1000 динара на саат. Тоа ти се 16 000 денара дневно односно 496 000 денара месечно или 8 000 €. Од тие 8 000 евричи пола ќе дам за вработени даноци и остало, 4000 у џеп. Накривим шешир и уживам.
 
Z

ziko bt

Гостин
еве како прво до негде мал сум за да кажвам за бизниси и такви работи ама се изначитав некој до негде глупи или нереални мислења како шо кажаја погоре со чесни исклучоци значи прва идеа со добро испечен занает не е лошо ова време да станиш фризер значи за 1000евра па нека 2000 преку сила за да опремиш фризерско студио па еве клајте уште 2000евра да земиш дукан на 1година под кирија дур да го разработиш можи да ти дојди ко добар бизнис оти гледам во Битола ги има доста па невервам да работат со загуба
после козметички салон сеа не ме држете за збор опремувањето можи е 20000евра а можи поке вреди ама како шо гледам и тие доста добро работат луѓето се модернизираат и и често одат на вакви работи не само женските туку и машки де за депилација де за масажа де за третмани на лице и такви срања
и како последно шо ми текнува теретана за ова сум сигурен дека требат доста поке од 20000евра(ако е информиран некој нека кажи) ама и ова не е лоша идеа ко ке видиш дека и во последно време е тренд или шема да се оди на вежбање
 

Kajgana Shop

На врв Bottom