Каков бизнис би започнале со 20.000 евра?

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Купување стан во некое туристичко место и под кирија издавање. Неинвентивно али барем лежиш а пари сами ти доаѓаат.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Да, и во Албанија сега нема да најдеш на дива плажа парче земја за тие пари, а камоли стан.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Ако имаш њух за место и да го осетиш потенцијалот може да најдеш и такво место.
Seto toa e dobro so vikas da imas njuh da kupis stan za 20 000 evra koj ce pocne da ti nosi pripanja najmalku posle 10 godini.Temata e kakov biznis da se pocne so 20 000 koj bi ti nosel prihodi da ne kazam odma a ne posle 10 godini.
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Продавајте семки и ќе ви носи пари а минимална инвестиција :)

Јас сум повеќе да се инвестира во себе интелектуално со тие пари. После тоа со високо образование ќе си го наплаќате знаењето.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
И по 10 страни од темава, се остана на по некоја реченица од учебник, по некоја "идеја" од 1 реченица, по некоја детска мисла...

Нормално, не се бара бизнис план, ама ако веќе пишувате на темава, пишете бе нешто што не е колку да пишете.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Што баш така? Зошто напиша? Грдо!!!

И по 10 страни од темава, се остана на по некоја реченица од учебник, по некоја "идеја" од 1 реченица, по некоја детска мисла...

Нормално, не се бара бизнис план, ама ако веќе пишувате на темава, пишете бе нешто што не е колку да пишете.
Е што да пишуваме? Ко прво темата не држи вода, со 20.000 не може баш и некој бизнис БИЗНИС да се отвори, па затоа јас предложив пејнтбал, ако мислиш дека знаеш некој подобар и попрофатибилен бизнис би мај гест. Ама запамти, 20.000 евра макс.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Што баш така? Зошто напиша? Грдо!!!

Е што да пишуваме? Ко прво темата не држи вода, со 20.000 не може баш и некој бизнис БИЗНИС да се отвори, па затоа јас предложив пејнтбал, ако мислиш дека знаеш некој подобар и попрофатибилен бизнис би мај гест. Ама запамти, 20.000 евра макс.
Ne si prav, ke dam samo dva primera od moe opkruzuvanje i sopstvenici Makedonci.

Ednata kompanija e otvorena pred 9 godini so pocheten kapital 3500$ od koi 1400$ za oprema,1600$ renta za objektot - prva i posledna i 500$ za repromaterilal.Se zanimava so konfekcioniranje na hartija , vo pochetokot za prehranbena industrija i restorani a sega za chelichani.Ovogodishniot bruto ke i e okolu 15 milioni dolari so okolu 26 vraboteni i troica sopstvenici
Vo periodot 2002-2005 chetiripati ednopodrugo e proglasuvana, od regionalnata stopanska komora, za kompanija so najgolem rast.
Vtorata e otvorena pred 7 godini( no prvite chetiri godini ostvaruva isti bruto , ne pravi rast po zelba na sopstvenicite) ,vo start vlozeni 850$, od koi 700$ za oprema.Se zanimava so recikliranje.Od 2006 ostvaruva rast i ovaa godina ke napravi bruto od 1.4 milioni$ so troica vraboteni i troica sopstvenici.
I dvete kompanii ovaa godina imaa ponudi da bidat kupeni.
Na sopstvenicite na prvata im ponudija 12 milioni $ (vo ponudata bea opfateni,objektot,opremata i biznisot)-ja odbija ponudata.
Na vtorata i ponuduja 1 milion (vo ponudata bea opfateni, opremata i biznisot) i vtorite ja odbija ponudata.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Незнам как е в Македонија но при нас 20 000 евро за бизнес хем звучат като много пара хем не се толкоз много.Па замислете се само наема и оборудването на офиса за една година са 10 000 евра.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Е што да пишуваме? Ко прво темата не држи вода, со 20.000 не може баш и некој бизнис БИЗНИС да се отвори, па затоа јас предложив пејнтбал
Стјупид, не се однесуваше на тебе, иако беше идејата од 1 реченица - беше сосема во ред. Пејнтбол, океј, држи вода. Не дека е некој бизнис од кој можеш да се збогатиш, ама ако ти оди можеш добро да живееш. Има еден Пејнтбол терен на Косово на отворено после Приштина, прилично голем, интересно е што има стари и распаднати автобуси поставено, баш кантерски онака за улетување у пуцаљка. Ете идеја. Кај нас терениве за Пејнтбол се досадни.
ако мислиш дека знаеш некој подобар и попрофатибилен бизнис би мај гест. Ама запамти, 20.000 евра макс.
Знам. Ама пошто купче мои идеи за бизнис кажани уз муабет им успеале на луѓе, а истите не рекле ни едно фала, од неодамна решив да наплаќам за идеи и бизнис планови.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Што баш така? Зошто напиша? Грдо!!!


Е што да пишуваме? Ко прво темата не држи вода, со 20.000 не може баш и некој бизнис БИЗНИС да се отвори, па затоа јас предложив пејнтбал, ако мислиш дека знаеш некој подобар и попрофатибилен бизнис би мај гест. Ама запамти, 20.000 евра макс.


Pa bas taka kako sto kaza misticen.Neznam sto mene me citiras koga ne rekov nisto za tvojata idea.Ti si ja kaza tvojata idea.Ne rekov deka grdo napisa.Voopsto ne ja komentirav tvojata idea.Stom si ja napisal znaci i deka si proucuval do nekade a stom si ja proucuval znaci i deka moze da bide realna i uspesna ako se sraboti profesionalno a stom e realna i uspesna e za pozdravuvanje spored mene i logikata na nestata.
 
Член од
7 декември 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Bas me zaboli glavata od dosta komentari i gluposti sto se nacitav.
Sekoja im cest na malkute sto napisaa nesto pametno,a i voedno sekoj si kazuva koj kolku e inteligenten i sposoben
 

Kajgana Shop

На врв Bottom