60% од средношколците не ја положиле пробната матура

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
Денес во Биро за развој рекле дека најверојатно ќе биде 70 - 30 ама сеуште не е сигурно. А не знаат ни дали ќе се собираат да речеме освоените 73 бодови или ќе се трансформираат во некаква оценка па ќе се дели со успехот, ништо не е дефинирано. Мислам зашто сега да му ја мислат кога можат во 5 до 12. Во однос на изборните има ншто што не го сфаќам - филозофија учам само во 4та год и можам да го полагам затоа што го имам 3 пати неделно. Ама и економија имам 3пати неделно, а не можам да го полагам. И ај сеа?:toe:
ни они не знаат,ама ваљда ќе се среди се` до полагање
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Дечиња со гангстерски визии. Штајкови мајкови шипки палки порничи сваштарија? Што ви е проблемот на сите бе? Заебете штрајк и фатете тоа прашината од книгите издувајте ја не ги шиткајте книгите уште во Март за да може еден викенд да се начукате во Мементо....Или најдете еден подебел ѕид и со главите у него
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
PO POVOD SLUCUVANJATA SO DRZAVNATA MATURA NA DEN 08 02 2008 KE SE ODRZI STRAJK PROTIV MATURA PRATETE GO OVA NA SITE MATURANTI IDEME NA STRAJKKKKKKKKKKKKKKKKK

Vo petok ke ima strajk!!!
Јупиииииииииииииииииии
Нема да се учи во петок, браво што сте го организирале штрајков во работен ден:vozbud:

Абе деца, деца. После г`зот ќе си го чешате кога нема да е пробно полагањето. Само вие штрајкувајте.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Jas da sum srednoskolec ke strajkuvam na denot na polaganje na maturskite testovi. Toa e vistinski prostest i prakanje poraka, a ne u petok na 8.2 - toa e klasicno kidanje od casovi.
Znaci. Organizirajte se i site na straj na denot na polaganje matura. Taka se lepi samar naestablismentot koj saka da vi ja zaebe idninata so toa sto ke vi go namali nivoto na tezina na testovite i ke ve napravi diplomirani srednoskolci invalidi.


Mojata generacija siguren sum deka taka ke odigrase.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Само ако може една молба до тие што завршија задниве 2 год и кои го правеа истото ова да не не караат и да не солат памет со тоа седнете учете :smir: Што не седевте вие? Мислам јас ќе си учам и без некој да ми каже ама сепаквие имавте шанса да го покажете своето знаење и не ми делуваше дека имавте баш таква желба.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
да ти одговорам-за упис се рачуна 70% од резултатите од полагањето,а 30% од оценките.
Информациите од бирото велат дека сеуште не е официјализиран овој однос, факултетите бараат 50-50, а бирото останува на ставот 70-30.

едит:Вистина е дека никој не може да ни кажува како и што да правиме, а не прифаќам ко што кажав погоре, дека сме тупаци или ко што кажувавте погоре, зашто ќе го сносиме товарот на полагање нешто што за прв пат се воведува, а тоа не е мала работа во секој случај.

И многу ми е мило што конечно им текна со листата на предмети, ајде почнаа да се вразумуваат, ги размрдале столиците тетките од бирото и ректорите, фала богу за пофалаба е. Ни пријдоа во пресрет, не се жалам за ништо, уште да се реши конечно прашањето дали ќе се полагаат и приемни.

И плус, оние кои не им се учи, ете затоа постојат приватни факулети кои примаат и со минимални бодови.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Jakov напиша:
Jas da sum srednoskolec ke strajkuvam na denot na polaganje na maturskite testovi. Toa e vistinski prostest i prakanje poraka, a ne u petok na 8.2 - toa e klasicno kidanje od casovi.
Znaci. Organizirajte se i site na straj na denot na polaganje matura. Taka se lepi samar naestablismentot koj saka da vi ja zaebe idninata so toa sto ke vi go namali nivoto na tezina na testovite i ke ve napravi diplomirani srednoskolci invalidi.


Mojata generacija siguren sum deka taka ke odigrase.
:pos::pos::pos:

Јаков немој, може некој до крај да не ти го прочита постот. Не заради друго, не затоа што не сакаат да читаат, туку од брзање да ги извести другите дека твојата идеја е подобра.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Само ако може една молба до тие што завршија задниве 2 год и кои го правеа истото ова да не не караат и да не солат памет со тоа седнете учете :smir: Што не седевте вие? Мислам јас ќе си учам и без некој да ми каже ама сепаквие имавте шанса да го покажете своето знаење и не ми делуваше дека имавте баш таква желба.
Зашто? Ај да видиш и ти како е тоа кога некој што имал многу повеќе кеш од тебе се запишал на факс и си го лади со 200 евриќи а КНИГА НЕМАЛ ФАТЕНО 2.0 просек имал и влегол ко што кажав со 200 евра а некои што ептен учеле 4ри години имале просек 4.9 5.0 влегуваат на факс во приватната квота или воопшто не влегуваат. И ти тогаш ќе мрчиш како што мрчиме сега ние
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
PO POVOD SLUCUVANJATA SO DRZAVNATA MATURA NA DEN 08 02 2008 KE SE ODRZI STRAJK PROTIV MATURA PRATETE GO OVA NA SITE MATURANTI IDEME NA STRAJKKKKKKKKKKKKKKKKK
Vo petok ke ima strajk!!!
Кои случувања бре ???
Вие и се случивте на матурата.
Па нели беше прелесна таа матурата ваша ???
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Зашто? Ај да видиш и ти како е тоа кога некој што имал многу повеќе кеш од тебе се запишал на факс и си го лади со 200 евриќи а КНИГА НЕМАЛ ФАТЕНО 2.0 просек имал и влегол ко што кажав со 200 евра а некои што ептен учеле 4ри години имале просек 4.9 5.0 влегуваат на факс во приватната квота или воопшто не влегуваат. И ти тогаш ќе мрчиш како што мрчиме сега ние
Ах, тоа не е проблем на државната матура точкест, тоа е проблем на високообразовниот систем. А државната матура, тешко дека ќе ги смени овие навики знаеш!!:kesa:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Само ако може една молба до тие што завршија задниве 2 год и кои го правеа истото ова да не не караат и да не солат памет со тоа седнете учете :smir: Што не седевте вие? Мислам јас ќе си учам и без некој да ми каже ама сепаквие имавте шанса да го покажете своето знаење и не ми делуваше дека имавте баш таква желба.
So what de, i nie polagavme na 3predmeti i pisuvavme matura,i polagavme priemni za na fax i toa od cel materijal nekolku predmeti pa nisto ne ni fali neli i seuste sme zivi...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Државната матура е замена за приемните испити...Кој дел овде не е јасен кај неуките ни средношколци??
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Ах, тоа не е проблем на државната матура точкест, тоа е проблем на високообразовниот систем. А државната матура, тешко дека ќе ги смени овие навики знаеш!!:kesa:
Јас ко што знам државната матура е за оние кои што сакаат да се запишат на државен универзитет т.е. доколку ја положат ќе можат да се запишат.
А чисто сумљам дека според резултативе многу ќе ја положат
АМА подобро за мене без матура на факс :vozbud:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Државната матура е замена за приемните испити...Кој дел овде не е јасен кај неуките ни средношколци??

На Неуките средношколци, кои секојдневно се во контакт со државните органи за државната матура и со универзитетите, оваа твое тврдење прочитано ваљда во некој дневен весник, НИКОЈ им го нема потврдено.

Добро, што е бе со толкавиот цинизам, ако може да прашам?
 

foxy roxy

~!@#$%^&*()_+
Член од
22 јуни 2006
Мислења
471
Поени од реакции
7
Зашто? Ај да видиш и ти како е тоа кога некој што имал многу повеќе кеш од тебе се запишал на факс и си го лади со 200 евриќи а КНИГА НЕМАЛ ФАТЕНО 2.0 просек имал и влегол ко што кажав со 200 евра а некои што ептен учеле 4ри години имале просек 4.9 5.0 влегуваат на факс во приватната квота или воопшто не влегуваат. И ти тогаш ќе мрчиш како што мрчиме сега ние
Оти сега мислиш дека ке се смени нешто пак истото ке биди матурата сигурно ке ја положат над 90% а тој со парите ке се запише со 200 евра а за тој другиот нема да има место.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom