60% од средношколците не ја положиле пробната матура

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Тоа и се очекуваше, јас не знам што ви е чудно тука, ко да чекавме подобри резултати, плус пробна е, никој не отиде со намера да напише нешто нити се мачеше да го стори тоа до крај ако му се здосадеше толку време да пишува, никој не отвори книга дома пред да полагаме, нормално дека такви ќе бидат резултатите.
Пробната беше повеќе за да се утврди процесот на полагање и ние учениците да видиме како ќе изгледа тоа пред да дојде она вистинското полагање.

Ќе се јавам деновиве на бројот да си прашам за себе. :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
....и не е проблемот учењето....само можеби и ќе беше поедноставно да дојдевте у клупите барем на еден ден па да видите како тоа изгледа.....
Веднаш би се нацртал, верувај. (разбрав дека матурата била прелесна, како можеше олку мал процент да положат???)

И потоа се чудиме што не поминувале втор праг на милионер.
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Веднаш би се нацртал, верувај. (разбрав дека матурата била прелесна, како можеше олку мал процент да положат???)

Матурата беше глупости....затоа и викам дека не е реален процентот, зошто никој не ја ни решаваше, а не дека стварно не знаат....ама ете ми се сипаа у поинаков контекст сите...нема везе, ок е :smir:

Инаку јас сум ја положила бреее:vozbud: хахахахаха
 

Vlatko_100

DUKE
Член од
21 јануари 2008
Мислења
648
Поени од реакции
20
Треба да ви воведат предмет „Вовед во реалноста“. Прва работа-како можеш да ги изедначуваш средношколците со орган ко Владата?

Уште сте зелени за да имате право на глас. Во ниедна друга земја го нема тоа секој да си се понаша ко што стигне. Едноставно не бива, и треба да се научите дека има некои работи кои се ван ваша моќ. Се буневте што се буневте, гледате нема фајде. Што тогаш не седнете да научите, вас ќе ви треба.:nemoguce:

Не сте животни за да реагирате инстинктивно, упалете кликерот и сфатете некои работи.
Така е за да докажат дека не се зелени треба да седнат и да научат
Како можело тоа да се случи.....па 90% се скроз одлични ученици....не мора да е некоја местенка:kesa:
ЕЕЕ тоа е проблемот како дојдовме до тоа да сите бидат одлични :toe:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.300
Поени од реакции
16.365
Абе убоо нека вида со кого си имаа работа. Е сега ке се види кој учи а на кого тато му иде у школо и му пишуе оценке!!!
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Без гајле имаше една тетка на ТВ кажа дека биле мноооогу тешки прашањата и затоа имало слаби резултати, нареден пат ќе добиете полесни и ќе имате две шанси, една во јуни и во август :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.300
Поени од реакции
16.365
Без гајле имаше една тетка на ТВ кажа дека биле мноооогу тешки прашањата и затоа имало слаби резултати, нареден пат ќе добиете полесни и ќе имате две шанси, една во јуни и во август :)
Батка ти ке полагаш матура?Ако не дај стај се на наше место од еден испит да го наречам да ти зависи понатамошиот тек на животот.
Па сите сме луѓе сешто може да се деси да се збуниш или било што трема ли итн..И да паднеш и што си напраел после а си учел 4 год..
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Намерно се вакви резултатите зошто мислат дека ако бидат преслаби дека ке се спасат од државната матура.Ама бидејќи ни тоа не ги спасува ке мораат да го загреат столчето и да се потрудат да ја положат барем оние кои немаат пари да плаќаат на приватен факултет и кои сакаат да продолжат да се образуваат.
Искрено неверувам дека ни е толку слабо образованието:toe:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Батка ти ке полагаш матура?Ако не дај стај се на наше место од еден испит да го наречам да ти зависи понатамошиот тек на животот.
Па сите сме луѓе сешто може да се деси да се збуниш или било што трема ли итн..И да паднеш и што си напраел после а си учел 4 год..
За тој еден тест учиш од 1ва средно до 4та. Не може да не знаеш барем 60 % од тоа.Ако си одличен или мн.добар срамота е да кажеш дека не знаеш,кога веке имаш опција да бираш и кои предмети можеш да ги полагаш.Вака барем е пореално и ке се види на кој му подарувале оцени,а кој си учел континуирано.
Ако те фане трема првиот пат,вториот нема.
А многу пати во животот ке се наоѓаш во ситуација да ти зависи животот од тест,ако паднеш на испит на факс, може ке мораш да плаќаш квадрат,куб, или да загубиш раб.место....Така што седни и научи си!!!!
Со најдобри намери ти викам.:smir:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Вака, што забегаа младиве, забегаа. ама па и не се смао они криви , колку само им се попушта во школите. Ма ајде колку е лесно да с еоправдаш, да киднеш цела недела од школо, да препишеш. И ДА ПОМИНЕШ НЕКАЗНЕТО! мааалце построго треба. А да, и да престане да се учи кога бил роден Иван цанкар, кај учел основно, бла бла бла. и остали многу небитни срања. Има останато малце комунизам во образованиево.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
148
Поени од реакции
0
Вие знаете ли дека во сите средни се учи по различна програма? А за сите да биде иста матурата? Како сакате да има резултати кога програмата не е усогласена. Има професори шо предаваат како шо нив им предавале пред 100 години. И друга работа, луѓево од министерство појма немаат шо се учи по школите па за да знаат како да го направат матурскиот испит. Така да не мрчете многу. Јас мислам дека требаше да се обединат сите и сите намерно да ја паднеа матурата. Па тогаш да ги видиме како ќе реагираат господата во министерство
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Реални си се тестовите... Треба да се спроведуваат, и еднаш засекогаш да се дојде до реалното знаење на учениците. Треба да се знае кој учел, а на кого му се поклонувани 5-ките. А секој не е за на факултет... некој треба и продавач да биде (читај кадар кој ке се вработи со средно!)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Како што спомнаа и доста други пред мене, резултатите не се реални. Голем процент намерно не пишуваа со надеж дека лошите резултати би значеле укинување на матурата. А имаше и 10 тотално досадни страни каде што требаше да се одговори на прашања од текст што може и дете од 1одд да ги реши, меѓутоа тие 10 стр беа предосадни така да многу не ги напишаа чисто од мрза што секако нема да го направат на вистинската матура.
Како и да е може ќе звучи грубо ама мене не ми смета дури и ако испаднат реални резултати, уште подобро за мене ќе си влезам без проблем во државна квота. :pipi:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Како што спомнаа и доста други пред мене, резултатите не се реални. Голем процент намерно не пишуваа со надеж дека лошите резултати би значеле укинување на матурата. А имаше и 10 тотално досадни страни каде што требаше да се одговори на прашања од текст што може и дете од 1одд да ги реши, меѓутоа тие 10 стр беа предосадни така да многу не ги напишаа чисто од мрза што секако нема да го направат на вистинската матура.
Како и да е може ќе звучи грубо ама мене не ми смета дури и ако испаднат реални резултати, уште подобро за мене ќе си влезам без проблем во државна квота. :pipi:
Е на ова уште и да ти поверуваме, прерипавте прашања што би ги одговориле и во сон(и би ви донеле поени) за да се фатите со "тешките"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom