Депилација

Член од
1 септември 2009
Мислења
20
Поени од реакции
2
Првиот пат бев кај козметичарка со ладен восок само нозете ми ги издепилира. СЕга веќе почнав со депилатор и се депилирам дома. Првиот пат кога го пробав депилаторот болеше малку, но сега веќе немам такви големи проблеми. Секогаш кога почнува лето ќе одам кај козметичарка за да се намали густината да не боли со депилатор толку многу. Сепак не е нешто што не може да се истрпи. Од топол восок имам страв. Не сакам така да се депилирам, не можам ни да замислам.:nesvest:
Никако со топол восок, нема полошо од тоа, а колку е хигиенски да не ни зборуваме. Пробај ако имаш шанса шеќерна депилација, амо во салон, не дома, ќе видиш разлика после...
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Никако со топол восок, нема полошо од тоа, а колку е хигиенски да не ни зборуваме. Пробај ако имаш шанса шеќерна депилација, амо во салон, не дома, ќе видиш разлика после...
Добро Мима јасно е дека вршиш шекерна депилација така да прашав веќе еднаш која цена е? И онака не кажа кој салон е кажи ја цената де. Нема што да се крие.

Инаку секоја втора во светот се делипилира со топол восок така да хигиената зависи од козметичарката пред се, бактериите се уништуваат од топлината. Никој не умрел од топол восок, на некој не им одговара ако имаат ептен осетлива кожа па они нека си наоѓаат друго чаре. А нехигиенски е и бричот ако е за тоа, сечилата повеќето не ги менуваме на секое бричење на пазувите, па и машинката не се чисти секогаш како што треба. Така да се е нехигиенски :)
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
20
Поени од реакции
2
Добро Мима јасно е дека вршиш шекерна депилација така да прашав веќе еднаш која цена е? И онака не кажа кој салон е кажи ја цената де. Нема што да се крие.

Инаку секоја втора во светот се делипилира со топол восок така да хигиената зависи од козметичарката пред се, бактериите се уништуваат од топлината. Никој не умрел од топол восок, на некој не им одговара ако имаат ептен осетлива кожа па они нека си наоѓаат друго чаре. А нехигиенски е и бричот ако е за тоа, сечилата повеќето не ги менуваме на секое бричење на пазувите, па и машинката не се чисти секогаш како што треба. Така да се е нехигиенски :)
Не знам од каде е јасно дека вршам депилација...само сакав да укажам дека депилација со топол восок (кај нас во Македонија) е нехигиенска, ништо повеќе, претходно и објаснив зошто...
Инаку колку за рекорд, моментално сум во Далас, Америка, така да не можам да ти кажам кои се цените, кога ќе се вратам во Октомври, ќе отидам до салонот во Куманово и ќе прашам за цените :smir:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Инаку секоја втора во светот се делипилира со топол восок така да хигиената зависи од козметичарката пред се, бактериите се уништуваат од топлината. Никој не умрел од топол восок, на некој не им одговара ако имаат ептен осетлива кожа па они нека си наоѓаат друго чаре. А нехигиенски е и бричот ако е за тоа, сечилата повеќето не ги менуваме на секое бричење на пазувите, па и машинката не се чисти секогаш како што треба. Така да се е нехигиенски :)
тоа што сите го прават истото, не значи дека е добро :smir:
за целосна стерилизација на нешто (било што) потребно е да биде 15-20 минути на температура од 240 степени. невозможно е восокот да се загрее на таа температура толку време без да се запали. во козметичките салони (не само кај нас, туку и секаде во светот) го рециклираат восокот и повеќе пати отколку што би требало. можда не умреле од топол восок, ама добиле херпес, хепатит ц, неброени бактериски инфекции... тоа што досега не сте се заразиле, значи дека или сте имале среќа, или одите кај добра козметичарка која не го рециклира восокот (поверојатно ми е првото). и како extra features од топлиот восок често пукаат капилари на кожата и се појавуваат ураснати влакна. затоа драги деца, користете жилет (ако се попари со зовриена вода, колку-толку се стерилизира, а и редовно менување не е на одмет) или апаратче за бричење.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Јас не се депилирам, да ме видат атеистиве од подфорум религија ќе ме користат за пример дека потекнуваме од мајмуни :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
20
Поени од реакции
2
тоа што сите го прават истото, не значи дека е добро :smir:
за целосна стерилизација на нешто (било што) потребно е да биде 15-20 минути на температура од 240 степени. невозможно е восокот да се загрее на таа температура толку време без да се запали. во козметичките салони (не само кај нас, туку и секаде во светот) го рециклираат восокот и повеќе пати отколку што би требало. можда не умреле од топол восок, ама добиле херпес, хепатит ц, неброени бактериски инфекции... тоа што досега не сте се заразиле, значи дека или сте имале среќа, или одите кај добра козметичарка која не го рециклира восокот (поверојатно ми е првото). и како extra features од топлиот восок често пукаат капилари на кожата и се појавуваат ураснати влакна. затоа драги деца, користете жилет (ако се попари со зовриена вода, колку-толку се стерилизира, а и редовно менување не е на одмет) или апаратче за бричење.

Тоа и мене ми беше муабетот, нема шанси сите бактерии да се уништат со претопување. А кога ќе отидете кај нас у салон, па кога ќе ги видите тие топилиците цели измачкани со восок, насекаде восок, уффф, грозно...
Инаку ја мислам дека ураснати влакна не се појавуваат од пукање капилари, туку од пукање на влакната при нивно кинење кога се теглат, затоа многу е важно козметичарката да е обучена правилно, а не приднаучена, како што се воглавном повеќето кај нас...
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Во првиот салон немаа усул (ни завеси) па не депилираа сите тука на куп. :icon_lol: Епа не е баш пријатно да и се чепиш на некоја ни крива ни дужна и она пустата да зјапа у плафон од срам.
Таа втората депилаторка по дома што депилирала имала своја клиентела и нејќела да депилира непознати. :icon_roll Да ги молиш да заработат на тебе некој денар, работава.
Тој третиот салон, депилаторката беше очигледно лезбејка, зошто мошне несоодветно ме допираше на мошне несоодветни места и ми пружи една мошне несоодветна масажа на газе, кога се што јас сакав беше депилација. :icon_lol:

Весне, врати се, разведи се, ми требаш. :(
за првото хахаха инаку за втората е бидејки си работи дома па не плака даноци лиценци за името на салонот бла бла и не и одговара да депилира луге кои не ги знае.. пошто не знае кој би можел да и се погоди и да ја пријави.. третото ми се нема случено чук чук..

јас се депилирам кај мене во еден маалски салон веке 2 години.. и причината што не сум го сменила е тоа што ми е буквално до гз и нема мафтање низ градов губење време такси макси итн.. но во последно време се понезадоволна сум.. не од депилацијата туку од хигиената... доагам и со веке употребено стапче ме мачка на препони... што е тоа???

после тој момент се обидов да сменам бев од познати салони до вака од другарки препорачани од лошо полошо.. на кој му е еднократен восокот девојката што работи е катастрофа кој ке те издепилираат добро ама некако.. не ти личи баш најхигиенски не ти е пријатно и.. баш пред некој ден го гледав профилот на спа центарот Диор што го отворија и пишуваше деплилација на цели нозе со топол возок 300 денари(што е багатела) и беше со големи букви наведено дека восокот е за една употреба и после секоја клиентка се фрла...

ако си заинтересирана за ладна депилација можам да ти препорачам едно место позади буњаковец кое мене ми беше од мн блиска другарка препорачано само малку е поскапо и со ладен восок мене повеке ме боли но пробај види.. девојката е супер.. повеке од супер и внимателна плус хигиената е на ниво навистина.. супер се осекаш, пиши ми пп за бројот :smir:
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
за првото хахаха инаку за втората е бидејки си работи дома па не плака даноци лиценци за името на салонот бла бла и не и одговара да депилира луге кои не ги знае.. пошто не знае кој би можел да и се погоди и да ја пријави.. третото ми се нема случено чук чук..

јас се депилирам кај мене во еден маалски салон веке 2 години.. и причината што не сум го сменила е тоа што ми е буквално до гз и нема мафтање низ градов губење време такси макси итн.. но во последно време се понезадоволна сум.. не од депилацијата туку од хигиената... доагам и со веке употребено стапче ме мачка на препони... што е тоа???

после тој момент се обидов да сменам бев од познати салони до вака од другарки препорачани од лошо полошо.. на кој му е еднократен восокот девојката што работи е катастрофа кој ке те издепилираат добро ама некако.. не ти личи баш најхигиенски не ти е пријатно и.. баш пред некој ден го гледав профилот на спа центарот Диор што го отворија и пишуваше деплилација на цели нозе со топол возок 300 денари(што е багатела) и беше со големи букви наведено дека восокот е за една употреба и после секоја клиентка се фрла...

ако си заинтересирана за ладна депилација можам да ти препорачам едно место позади буњаковец кое мене ми беше од мн блиска другарка препорачано само малку е поскапо и со ладен восок мене повеке ме боли но пробај види.. девојката е супер.. повеке од супер и внимателна плус хигиената е на ниво навистина.. супер се осекаш, пиши ми пп за бројот :smir:

Стварно буквално? :)
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Строго само топла депилација си користам и чат пат депилаторот по дома кога ќе се појави некое непокането влакненце :)
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Topla epilacija so vosok ne bole koj znae kolku pomalce pecnuva za dve tri sekundi pominuva i ubaini ...e sea za epiliranje pod pazuvite ili otstranuvanje so masinka golemo NE poso imam edno dosta loso iskustvo od pred nekolku god. imeno zlezda shto e povrzana so pazuvot i gradata mi se vospali i mi se pojavi kako zrnce (polno so gnoj od potna zlezda) vo gradata koe mi otece i piev apcinja ama ne pomognaa mn pa bev da mi go izvadat od gradata so vshmukuvanje so shpric :nesum: ..strasno ama pomina i sea praktikuvam duri i ednas nedelno bricenje pod pazuvite a iskreno se ozbozavam koa sum izdepiliranko:pipi:
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
20
Поени од реакции
2
Topla epilacija so vosok ne bole koj znae kolku pomalce pecnuva za dve tri sekundi pominuva i ubaini ...e sea za epiliranje pod pazuvite ili otstranuvanje so masinka golemo NE poso imam edno dosta loso iskustvo od pred nekolku god. imeno zlezda shto e povrzana so pazuvot i gradata mi se vospali i mi se pojavi kako zrnce (polno so gnoj od potna zlezda) vo gradata koe mi otece i piev apcinja ama ne pomognaa mn pa bev da mi go izvadat od gradata so vshmukuvanje so shpric :nesum: ..strasno ama pomina i sea praktikuvam duri i ednas nedelno bricenje pod pazuvite a iskreno se ozbozavam koa sum izdepiliranko:pipi:
Тоа е само поради лошо обучена козметичарка и топол восок. Пробај шеќерна депилација, безопасно, а за разлика во квалитет и да не зборувам...
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
<- Депилација само нозе, добро би било да се најде некое место каде може и препони за наредното лето. И исклучиво со восок. Пробав со апаратче и болката е неспоредлива, а од бричење нема фајде.

Само незнам дали е тоа нормално. Дали е до хигиена на козм. студио или кожата ми е осетлива? Добив некоја алергија и постојано се ежев првите 5-6 дена. Без причина. :toe: Жени... совет?
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
33
некое мислење они сто користат апаратче за бричење за на брадата дали има нешто штено дали се појавувата брунчиња после секое бричење или зависи од кожата .......сакав да прашам они кои се депилираат на градите после колку време се појавуваат дали е подобра депилацијата или бричењето ??:S
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Златен восок. Навикната сум на него и скоро ич не ме болит. Апаратче избегавам, многу ми е болно.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
33
после колку време излегубаат влакна на градите со апарат а колку со восокот(дали истиот ефект го имаат апаратот и восокот за колку време ке се појават )???за мажите некој пост ако мозе ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom