Помош: Кратки програмки

Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Ако не ме свати вака пробај направи програмче каде што ќе ја печатиш целата постапка со две тест каси, едната со k = int другата со k = float и ќе си видиш самиот какви резултати ќе ти извади. :)
Да да да се ми е јасно :D Фала ептен :D
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Ке може ли да ми кажеte која е разликата помеѓу double и float..знам дека float е реален со обична точност,а double со двојна точност..кое да го употребувам за децимални броеви ???? :D
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Еве ја разликата помеѓу float и double:



Во зависност од потребите што треба да сработиш, тоа и ќе користиш. :)
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Како да спојам две листи во една, ако тие веќе се сортирани по растечки редослед, а спојот на тие две листи исто така треба да е сортирана листа. Новата листа треба да се добие така што јазлите ќе се земаат од слободен мемориски простор. Се работи за линеарни листи
??
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Ми треба програмче за месеците,кој колку дена има и доколку се внесе 2 (фебруари), програмата да праша дали
станува збор за престапна година или не (0=не/1=да).Доколку се
одговори со 0, резултатот е 28 инаку 29. Јас не го следев овој пример туку на мој начин ја решив,но не ми испаѓа нешто коа ке внесам НЕ,ми печати пак 29.... погледнете:

#include <iostream>
using namespace std;
void main ()

{
int mesec;
cout <<"Vnesi go redniot broj na mesecot: ";
cin >>mesec;
switch (mesec)
{
case 1:
case 3:
case 5:
case 7:
case 8:
case 10:
case 12:
cout <<"Mesecot ima 31 dena"<<endl;
break;
case 4:
case 6:
case 9:
case 11:
cout <<"Mesecot ima 30 dena"<<endl;
break;
default:
case 2:
cout <<"Dali stanuva zbor za prestapna godina?";
char da;
char ne;
if (cin >>da)
{
cout <<"Mesecot ima 29dena"<<endl;

}
else
if (cin>>ne)
cout <<"Mesecot ima 28dena"<<endl;


}




}

Ќе може ли да ми кажете каде ми е грешката,и како да ја решам на начинот на кој ми се бара..
Фала однапред:smir:
 
A

apidrone

Гостин
Многу просто, ама знае да сјебе и да не го видиш одма. Дакле: тебе ти се бара да внесеш 0 или 1 во зависност од тоа дали е престапна годината. Тоа значи дека „да“ и „не“ треба да бидат променливи од типот int, а не char.
Еве јас што поправив, за да изгледа поедноставно:
Код:
int da;
cin >>da;
if (da)
{
cout <<"Mesecot ima 29dena"<<endl;

}
else
if (!da)
cout <<"Mesecot ima 28dena"<<endl;
Не ти требаат всушност две променливи, туку една, и после во обратниот случај само ја негираш.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Код:
int da;
cin >>da;
if (da)
{
cout <<"Mesecot ima 29dena"<<endl;

}
else
if (!da)
cout <<"Mesecot ima 28dena"<<endl;

Незз дали е нешто поврзано со претходното Switch,али пак несака..коа ке внесам не,пак ми покажува дека има 29 дена....
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ми треба програмче за месеците,кој колку дена има и доколку се внесе 2 (фебруари), програмата да праша дали
станува збор за престапна година или не (0=не/1=да).Доколку се
одговори со 0, резултатот е 28 инаку 29. Јас не го следев овој пример туку на мој начин ја решив,но не ми испаѓа нешто коа ке внесам НЕ,ми печати пак 29.... погледнете:

Ќе може ли да ми кажете каде ми е грешката,и како да ја решам на начинот на кој ми се бара..
Фала однапред:smir:
Имаш повеќе грешки. Едно немаше break во случај 2, друго default ти префрлаше во случај два и трето, ставаш карактер дирекно во if, не треба така туку треба тој карактер да го споредиш со некој друг.
Код:
#include <iostream>
#include <cctype>
using namespace std;

int main ()
{
	int mesec;	
	cout << "Vnesi go redniot broj na mesecot: ";
	cin >> mesec;
	switch (mesec) 
	{
		case 1:
		case 3:
		case 5:
		case 7:
		case 8:
		case 10:
		case 12:
			cout <<"Mesecot ima 31 dena"<<endl;
			break;
		case 4:
		case 6:
		case 9:
		case 11:
			cout <<"Mesecot ima 30 dena"<<endl;
			break;
		case 2:
			cout <<"Dali stanuva zbor za prestapna godina, (D)a/(N)e ?";
			char daNe;
			cin >> daNe;
			daNe = toupper(daNe);
			if (daNe == 'D')
				cout <<"Mesecot ima 29 dena"<<endl;
			else if (daNe == 'N')
				cout <<"Mesecot ima 28 dena"<<endl;
			else
				cout << "???"<<endl;
			break;
		default:
			cout << "nevaliden broj na mesec"<<endl;
			break;
	}
}
Ако се прашуваш за toupper функцијата, таа претвора мала во голема буква. Го правам тоа за да немора да проверувам посебно кај if за мала и за голема. Иначе без нејзе можи пример if (daNe == 'D' || daNe == 'd').
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
може некој у паскал да ми искуца код што ке ми одбројува од 10 до 0???
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Ако се прашуваш за toupper функцијата, таа претвора мала во голема буква. Го правам тоа за да немора да проверувам посебно кај if за мала и за голема. Иначе без нејзе можи пример if (daNe == 'D' || daNe == 'd').
Да добра е програмава,работи,и ги дава посакуваните резлутати..но ако го пратам ја ова ко домашна работа,ке знаат дека не сум ја написал ја ,дека тоа toupper никогаш не сме го спомнале,и тоа daNe,не ми е јасно,па некако поедноставно ке може да се изведе или ова е единствен начин?
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
може некој у паскал да ми искуца код што ке ми одбројува од 10 до 0???
немам паскал да ти искуцам, еве ти во ц++, следи ја само логиката.

Код:
int brojac=10;
    while (brojac >=0)
{
        cout<<brojac<<endl;
    brojac=brojac-1;
}
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
да ама фората е шо паскал е малце прост јазик односно основа и незнам како да го испрограмирам у него иначе у бејзик и ц++ можам да се снајдам.. пробуем ама све некако ерор ми вади не ги знам командите.. ако знае некој нека пише..
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
1. (50 поени) Да се напише класа Сметка за работа со банкарска сметка. За секоја сметка се чуваат име (текстуална низа) и презиме (текстуална низа) на корисникот, матичен број (текстуална низа) и тековно салдо (децимален број). Да се напише конструктор, кој прима три аргументи, име, презиме и матичен број, а тековното салдо ќе се генерира случајно во опсег од 1000 до 5000. Да се напишат соодветните set и get методи. (10 поени) Да се напише метод podigniOdSmetka за подигање на одредена сума на пари. При тоа, треба да се внимава да не се дозволи да се извадат повеќе пари од сумата со која располага корисникот (тековното салдо). (5 поени) По извршената трансакција, да се прикаже соодветна порака за успешноста на трансакцијата со користење на JОptionPane. Да се напише метод за додавање на пари на сметка и да се прикаже соодветна порака со JoptionPane. (5 поени) Треба да се обезбеди и метод кој на крајот од месецот ќе го прикаже моменталното салдо со JoptionPane. (5 поени) Дополнително, да се преоптовари методот toString(), кој како резултат враќа:


Е сеа , болдот би бил ?? (Јава language)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.134
Поени од реакции
5.881
Да добра е програмава,работи,и ги дава посакуваните резлутати..но ако го пратам ја ова ко домашна работа,ке знаат дека не сум ја написал ја ,дека тоа toupper никогаш не сме го спомнале,и тоа daNe,не ми е јасно,па некако поедноставно ке може да се изведе или ова е единствен начин?
Еве ти 2 решенија за case 2. Напишани се така да не би помислиле овојпат дека си ја препишал од некој :)

Код:
		case 2:
			cout << "Dali stanuva zbor za prestapna godina?" << endl;
			/*
			int i;
			cout << "Vnesi 1 za 'DA', 0 za 'NE'" << endl;
			cin >> i;
			if(i==1)
				cout << "Mesecot ima 29 dena" << endl;
			else if(i==0)
				cout << "Mesecot ima 28 dena" << endl;
			else
				cout << "Vnesovte pogresen broj" << endl;
			*/
			char odgovor;
			cin >> odgovor;
			if (odgovor == 'd' || odgovor == 'D')
				cout << "Mesecot ima 29 dena" <<endl;
			else if (odgovor == 'n' || odgovor == 'N')
				cout << "Mesecot ima 28 dena" <<endl;
			else
				cout << "???" << endl;
			break;


--- надополнето ---

тековното салдо ќе се генерира случајно во опсег од 1000 до 5000.
Еве ти прилично добар туториал за тоа. За останатото - не знам :)

http://www.javapractices.com/topic/TopicAction.do?Id=62
 

Kajgana Shop

На врв Bottom