Четирите случаи се селат од ХАГ во Македонија

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Pa ocigledno ima za sto da mu se sudi, cim ne se vrateni.
Оваа логика има смисла и рационалност колку што има и онаа дека ако слога го тепала Вардар а вардар ѕвезда , а ѕвезда е Европски шампион тогаш и слога е европски шампион. Многу интересна работа како си ја обликувате вистината според свои потреби...или ви ја обликуваат.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
Оваа логика има смисла и рационалност колку што има и онаа дека ако слога го тепала Вардар а вардар ѕвезда , а ѕвезда е Европски шампион тогаш и слога е европски шампион. Многу интересна работа како си ја обликувате вистината според свои потреби...или ви ја обликуваат.
Voopsto ne ja oblikuvame. Toa mozebi vie go pravite, cel svet vi se krivi ebate, site se protiv vas, nikogo ne priznavate. Pa ne znam kraj krajeva sto da vi recam.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
408
Поени од реакции
30
Vodsvoto na UCK i nejziniti pripadnici, se amnestirani so Zakonot za amnestija potpisan 2001g, pomegju Ali Ahmeti-Piter Fejt-Boris Trajkovski. Zakonot za amnestija vazi za site, osve za tie sto napravile genocid. A spored dogovorot, tie sto napravile genocid(ako napravile) ke im se sudi vo Hag. Finnito

Ako nemase da bide ovaka, togas od 2002g, HAG ke gi vratese slucajte vo Makedonija.

So simple...
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Vodsvoto na UCK i nejziniti pripadnici, se amnestirani so Zakonot za amnestija potpisan 2001g, pomegju Ali Ahmeti-Piter Fejt-Boris Trajkovski. Zakonot za amnestija vazi za site, osve za tie sto napravile genocid. A spored dogovorot, tie sto napravile genocid(ako napravile) ke im se sudi vo Hag. Finnito

Ako nemase da bide ovaka, togas od 2002g, HAG ke gi vratese slucajte vo Makedonija.

So simple...
Законот за амнестија не опфаќа дела против човештвото. самиот закон нема правна можност да ограничи само на геноцидот. Таквите дела се de facto i de jure инкриминирани како кривични дела врз основа на општата декларација за човековите права и слободи и низа други конвенции и акти на ОН. Така да можеш колку сакаш да се повикуваш на законот за амнестија ама џабе ви е.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
408
Поени од реакции
30
Законот за амнестија не опфаќа дела против човештвото. самиот закон нема правна можност да ограничи само на геноцидот. Таквите дела се de facto i de jure инкриминирани како кривични дела врз основа на општата декларација за човековите права и слободи и низа други конвенции и акти на ОН. Така да можеш колку сакаш да се повикуваш на законот за амнестија ама џабе ви е.
xabe tie tebe. Moli se, nikoj od slucaite da se vrati ovde, inace... hmmmm. teskoooo
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
nema da pukaat se plasat sega nemaat so sto togas i pustivme kosovarite so traktori da idat vamu i gi napolna so oruzje a ovie zedoa sila i aj vojna ama boris e kriv zatvorija granicata so srbija nikoj da ne pomine imase den denes srbija sapun da izvezuva
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
А што правиме, ако во случај, НАТО и ЕУ бараат овие 4 случаи да бидат завршени, односно да им се суди на оние кои се осомничени?

Тогаш што ќе кажат радикалните дечурлаана кои тука на форумов се силат со некаква герилска војна, а де факто ќе издуваат во првите 24 часа...
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Vi pokazevme deka imame kapacitet za da vojuvame so godini a ne so denovi.No mislam deka toa veke pomina .

Trnu mislam deeka ova ke bide Trn vo oko za Republika Makedonija ako voopshto se vratat i se prosecuiraat ovde,ne e vremeto a i ne e i mestoto.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Баравте правда? Добивте.

Сега на ред е и правдата што следи во однос со тие 4 случаи.

А за тоа колку имате капацитет...оди филмај се по дома и во маало. Тука, и било каде, немој. Знаеме како стоеја и како стојат работите. Ама да не ставаме сол во жива рана, темата се случаите за кои ќе им се суди на крвопијци.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Имате капацитет за јадење гомна и предизвикување кризи, а за војување, немате.
И доста со тоа кому колкав му е, вам ви е помал, генетски.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.545
Поени од реакции
59.129
Vi pokazevme deka imame kapacitet za da vojuvame so godini a ne so denovi.No mislam deka toa veke pomina .

Trnu mislam deeka ova ke bide Trn vo oko za Republika Makedonija ako voopshto se vratat i se prosecuiraat ovde,ne e vremeto a i ne e i mestoto.
Не е времето ни местото?

Кога е време да му се суди на некој што направил вакви злодела? Колку време треба да поминат на улица и дали треба да направат уште некое злодело за да дојде времето да им се суди?

Кое е местото во кое треба да им се суди ако не во државата во која го направиле злоделото?

Мене не ме интересираат правни и научно-фантастични зезалици со кои се правдате дека не требало да им се суди сега туку после, и не овде туку таму... и на тој начин ги заштитувате. Мене ме интересира како може човек при здрава свест да штити такви монструми само затоа што припаѓале на неговата етничка група.

Јас барем имам доволно свест и совест, а сигурен сум и поголемиот дел од мојот народ, никогаш да не застанам зад човек кој земал нож и со него му испишувал букви на грбот на друг човек. Не ме интересира дали е Македонец и од кои причини го правел тоа. Има едно место за таквите што се вика затвор. За жал, никогаш не слушнав од ваша страна да се јави некој со осуда на таквите луѓе, да се огради од нивните дела, а камо ли да ги каже сторителите (оние кои ги знаат). Се надевам дека совеста ќе ви проработи што поскоро...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom