ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не паничиме у никој случај. Сепак, не се знае сигурно бидејќи не се приватен универзитет УКИМ.
Значи нема врска тоа што е државен факултет. Факултетите се снабдуваат со средства и плати преку ПРИВАТНАТА и ДРЖАВНАТА квота. Кога имало штрајкови, штрајкувале само основните и средните училишта, факултетите се надвор од целата таа приказна.
 

krembil0tina

Обзервер!
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Abe kako mozes da veruvas vo takvi gluposti? 1200 prasanja ne mozat da se soberat vkupno od site 26 predmeti.
Za sekoja recenica od knigata po Sociologija na pravo da pravat prasanje i pak nema da se 1200.
Ako gi imas zemeno tie od kopirnica, sto se 35, sigurno ke ti padnat 10, a vo site testovi i da se 8 grupi ima po barem 5 isti prasanja, samo so razlicen raspored.
Za polaganjeto vo 9:30 vrska nema, prvo ste golemi grupi i nema kade da ve smestat vo toa vreme vo koe imaat predavanja treta i delumno vtora godina. Ke polagate vo vremeto vo koe imate predavanje, najcesto vo 12 i toa tie so pomal broj na indeks prvi i se nataka ili mozebi spored prezime.
Sepak posle 12. I ne panicete, moze da se prepisuva na golemo... ;)
Читај малку поубаво, тие 1200 прашања се однесуваат на Вовед во право и верувај можат да се соберат, има Бајалџиев една книга од прашања и си биравме реден број да ни постави прашање и имаше над 1000.

Постари сте од нас и респект за тоа, знаеме дека сте го поминале сево ова ама не се правете како да не сте биле малку "уплашени" и во неизвесност пред првиот колоквиум. А стојам на тоа дека Социологија е ѓубре.
 

krembil0tina

Обзервер!
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Значи нема врска тоа што е државен факултет. Факултетите се снабдуваат со средства и плати преку ПРИВАТНАТА и ДРЖАВНАТА квота. Кога имало штрајкови, штрајкувале само основните и средните училишта, факултетите се надвор од целата таа приказна.
А зошто тогаш во барањата на СОНК се спомнува и високото образование како и тоа дека најавија штрајк на СИТЕ образовни институции.:toe:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
А зошто тогаш во барањата на СОНК се спомнува и високото образование како и тоа дека најавија штрајк на СИТЕ образовни институции.:toe:
Не знам тоа, ама шансите да штрајкуваат факултетите со помали од 3%.
 
Член од
27 октомври 2007
Мислења
23
Поени од реакции
0
А зошто тогаш во барањата на СОНК се спомнува и високото образование како и тоа дека најавија штрајк на СИТЕ образовни институции.:toe:
Ustav na RM:
[SIZE=-1]^len 46[/SIZE]
[SIZE=-1]Na univerzitetot mu se garantira avtonomija. [/SIZE]
[SIZE=-1]Uslovite za osnovawe, vr{ewe i prestanok na dejnosta na univerzitetot, se ureduvaat so zakon. [/SIZE]

Univerzitetov nema vrska so SONK, avtonomen e i do sega pominale milion strajkovi pa ne ucestvuval.

A za Bajaldziev ne znam, jas bev kaj Micajkov, vo sekoj slucaj istite prasanja se vrtat vo krug i najcesto se od filozofskite skoli i filozofite i toa delot koj se odnesuva na drzava ili pravo.
 
Член од
27 октомври 2007
Мислења
23
Поени од реакции
0
Ova so F mi e deformacija, ne deka sum nepismena, duri i nesvesno ja upotrebiv :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Ustav na RM:
[SIZE=-1]^len 46[/SIZE]
[SIZE=-1]Na univerzitetot mu se garantira avtonomija. [/SIZE]
[SIZE=-1]Uslovite za osnovawe, vr{ewe i prestanok na dejnosta na univerzitetot, se ureduvaat so zakon. [/SIZE]

Univerzitetov nema vrska so SONK, avtonomen e i do sega pominale milion strajkovi pa ne ucestvuval.

A za Bajaldziev ne znam, jas bev kaj Micajkov, vo sekoj slucaj istite prasanja se vrtat vo krug i najcesto se od filozofskite skoli i filozofite i toa delot koj se odnesuva na drzava ili pravo.

ok znaci utre se odi na faks :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Да ти се плукнам у неспособните што раководат со компјутерски центар...го сјебале серверот...:uvo:
 

FlOwEr gIrL

ҳҲҳlove my sunshineҳҲҳ
Член од
8 август 2008
Мислења
344
Поени од реакции
13
Да ти се плукнам у неспособните што раководат со компјутерски центар...го сјебале серверот...:uvo:
И што е најинтересното сабајлево гледам го средиле ама пак распоред на полагање не ставиле...абе гадови :tapp:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
АПЕЛ! :) Ако некој дојде од факултет до 15ч. нека пише дали ги има истакнато групите за МАСТЕР студии на факултет.
 
K

KomitaMKD

Гостин
АПЕЛ! :) Ако некој дојде од факултет до 15ч. нека пише дали ги има истакнато групите за МАСТЕР студии на факултет.
Мислам дека имаа истакнато нешто за Мастер студии.Ама не фаќај ме за збор зошто прееска каснев на полагање и така само погледнав кај што беше тоа за мастер студии...:helou:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Мислам дека имаа истакнато нешто за Мастер студии.Ама не фаќај ме за збор зошто прееска каснев на полагање и така само погледнав кај што беше тоа за мастер струдии...:helou:
Нема проблем, фала другарче и така ќе одам на факултет, кога некој не си ја врши работата како што треба.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
АПЕЛ! :) Ако некој дојде од факултет до 15ч. нека пише дали ги има истакнато групите за МАСТЕР студии на факултет.
ги има објавено групите одма на влезот...јас одам да видам кога полагам и прво во тие се загледав, викам ејјј до каде сум стигнал одма мастер сакам :pos2: иначе полагав социологијана...едно 15-20 прашања ги знаев и мислам дека треба да ми се точни...едно 10-тина по некаква логика ги решив, а 5-6 ги заокружив од чиста мира :toe: тргнував по пат на елиминација и ми остануваа 3, па од тие си броев ени-мени-сени :pos2:

и шо им е филмот сега, шо не стават распоред за другите денови??? или можеби исти групи ќе полагаме секој ден?? ај одам да прочитнам економика:helou:
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
И јас полагав Социологија,би требало да имам сигурни 15 точни.Другото на логика и фактор среќа. На почеток влева Владо асистентот и вика 4 од 5 понудени одговори се банални,не се секирајте. Ама нема веза,сите беа поврзани на некој начин. Ајде сега ќе чекам резултати и Економика за утре треба да се спремам, и мислам дека ќе биде полесно од ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom