ДУИ се закани - или албански службен јазик или криза!

Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Која омраза ????? Само ограничено размислување на моите постови може да види омраза. Сурова реалност е нешто друго , имам јас пријатели Албанци повеќе од ти што можеш да замислиш , луѓе што живеат во реалноста , а не се овци на овчарот Ахмети . Ниту пак јас не сум дозволил да бидам слепец што ке држи нечиј стап . Тогаш зашто да имам проблеми со тие луѓе:toe:
Ova sigurno ne e pocituvanje kon tie tvoi prijateli.
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Ау овие ДУИ не знаеле ништо како цивилизирани луѓе да решаваат, а нешто не е по нивно одма со криза се закануваат, тука се гледа нивната неспособност, орижјето и насилството не се прифатливи во едно демократско општество. Или пак се уплашија дека се повеќе сме поблиску до НАТО, а ако влеземе во НАТО веќе нема да им палат финтите со човекови права. Ако не чепнат нас исто како да го нападнале НАТО.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ova sigurno ne e pocituvanje kon tie tvoi prijateli.
Да не развиваме дискусија околу ова , стварно надвор од темата е , јас не гледам ништо лошо во зборот албанец , ако те вреѓа тебе , тогаш ке го користам терминот: македонец со албанско потекло , албанец се знае , во Албанија :wink:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
A makedoncite vo Bugarija se bugari so makedonsko poteklo?? spored tvojata filozofija.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
ova izlaga samo makedoncite 17 godini kradele unistuvale :) a ovie bre ko nevina devojka gledale nastrana.heheh albanski oligarsi imas kolku sakas koj zaedno so makedoncite se lizat:) a ovie pusti naivni budaletinke gi pikat vo ogan.golem del od albanskata elita familiite neim ziveat tuka ,tuku nekade nadvor.i bas gi boli za albancite tuka sto ziveat i edvaj krpat den so den.jas nese vregjam sto sum kaur taka ne vikale turcite , aisto i vas arnavutlak ili vo prevod ( covek od planina) ovcar sto i dosta drzi so ogled deka tokmu turcite ve donele tuka ovci da cuvate . lugje bez nikakov identitet,edinstvena zaednicko imate so azerbejgjan od kade poteknuvate (gego mirditi) jazik prepisan od latinski, zname prevzemeno od srpskoto.junak makedonec(GJORGJIJA KASTRIOT).nekade procitav deka toskite i gegite edvaj se razbirale razlicen dijalekt sto naveduva fakt deka verojatno toskite se neko staro makedonsko pleme .KOLKU E UBAVO DA SONUVAS:smir:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Pa i ne e bash. Postoi drzhavjanstvo, i etnicka pripadnost. Samo shto nie ne gi razlikuvame tie raboti.

Drzhavjanstvoto, te obvrzuva da gi branish interesite na drzhavata vo koja zhiveesh, i da rabotish podobro za idninata na taa drzhava.
Etnickata pripadnost te privrzuva kon simbolite, folklorot, kulturata, na toj etnos.

Nie na balkanot generalno,imame izmeshani nekoi vrednosti.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Да точно е тоа дека едвај се разбираат.Зошо во северна албанија и јужна различно се збори.Гегите зборат на еден дијалект а тоските зборат на друг кој е ист со литературно албанскиот јазик.Нашиве албанчиња зборат гегиски и затоа дури ни у албанија не ги разбираат.

А иначе за ова да стане службен јазик албанскиот е веке претерано.стварно им дадовме премногу и повеке од што може и уште сакаат .тоа се вика им даваш еден прст сакаат цела рака.Слободно нека си идат може да преживееме и без нив
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Да точно е тоа дека едвај се разбираат.Зошо во северна албанија и јужна различно се збори.Гегите зборат на еден дијалект а тоските зборат на друг кој е ист со литературно албанскиот јазик.Нашиве албанчиња зборат гегиски и затоа дури ни у албанија не ги разбираат.

А иначе за ова да стане службен јазик албанскиот е веке претерано.стварно им дадовме премногу и повеке од што може и уште сакаат .тоа се вика им даваш еден прст сакаат цела рака.Слободно нека си идат може да преживееме и без нив
Shubavo si kazha. Da, literaturniot jazik e baziran na Toska dijalektot. I gegite, se razlikuvaat od Toskite, vo dijalekt. I nekogash teskotii pri razbiranje. Ako si od selo, a ako si go znaesh literaturniot jazik, togash fino lepo si se razbirash, so bilo kogo bilo kade.

Vo Skopje znam 2-3 familii Toski, si se razbirame ubavo, ete go pojolcho e tosk, super si se razbirame i so nego.

Toa fanatic sho si fantazira, batali go :)
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Може не за некои работи ама за повеќето да. Слушам сте барале и некој социјален пакет. Може по еден ама таков што куца внатре. Па све у. п. со све фамилија.
Ne sme barale socialen paket tuku sme dobile toa shto go baravme a toa se penzii za borcite na UCK,drugo e toa shto nekoj saka da go ublazi porazot i vika deka nema dogovor,nema ova nema ona,sve ima samo prashanje denovi

Која омраза ????? Само ограничено размислување на моите постови може да види омраза. Сурова реалност е нешто друго , имам јас пријатели Албанци повеќе од ти што можеш да замислиш , луѓе што живеат во реалноста , а не се овци на овчарот Ахмети . Ниту пак јас не сум дозволил да бидам слепец што ке држи нечиј стап . Тогаш зашто да имам проблеми со тие луѓе:toe:
Znaci za tebe Ali Ahmeti znaci zlo,losho.Znam i ova ne se odnesuva samo za tebe tuku i za site makedonci.Covekot ve ponizhi vo 2001 ne vi beshe dosta pa pak ve ponizhi sega so Dogovorot vo Maj
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Ne sme barale socialen paket tuku sme dobile toa shto go baravme a toa se penzii za borcite na UCK,drugo e toa shto nekoj saka da go ublazi porazot i vika deka nema dogovor,nema ova nema ona,sve ima samo prashanje denovi



Znaci za tebe Ali Ahmeti znaci zlo,losho.Znam i ova ne se odnesuva samo za tebe tuku i za site makedonci.Covekot ve ponizhi vo 2001 ne vi beshe dosta pa pak ve ponizhi sega so Dogovorot vo Maj
aj ne treskaj ziti se keti se smee cel svet , koj kogo ponizil.hahaha :pos2: zaboravi vo aracinovo kako gi vadea belite gajci :)pa moraja so avtobusi de begat gas preku glava :tapp: toa eponizuvanje beganje so avtobusi a? abe da nebese podrshkata sto debelo ja plativte na nekoj penzionirani amerikanci koj si gi prckat madnalata vo bazen a vie budale da ginete za necij ideal ke ve peplosja .koj dogovr be ima nekade? go pokazal ima napismeno ili besa si dale :pos2: na zimi majka e toa moze samo vo gjamija da imas besa :)RAMKOVEN DOGOVOR E TACNO KAZANO I JASNO .ODI ZEMI PA CITAJ.A ZA BORCITE NA UCK TOA VIE SAMI KESI PLATITE STO GI OPLJACKAVTE .SAMITE STO STE IM VETILE TREBA DA GO ISPOLNITE A NE DA GI LAZETE ., PA SEGA NESPIETE MIRNO OTI KE LETAT GLAVI:baeh:
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
aj ne treskaj ziti se keti se smee cel svet , koj kogo ponizil.hahaha :pos2: zaboravi vo aracinovo kako gi vadea belite gajci :)pa moraja so avtobusi de begat gas preku glava :tapp: toa eponizuvanje beganje so avtobusi a? abe da nebese podrshkata sto debelo ja plativte na nekoj penzionirani amerikanci koj si gi prckat madnalata vo bazen a vie budale da ginete za necij ideal ke ve peplosja .koj dogovr be ima nekade? go pokazal ima napismeno ili besa si dale :pos2: na zimi majka e toa moze samo vo gjamija da imas besa :)RAMKOVEN DOGOVOR E TACNO KAZANO I JASNO .ODI ZEMI PA CITAJ.A ZA BORCITE NA UCK TOA VIE SAMI KESI PLATITE STO GI OPLJACKAVTE .SAMITE STO STE IM VETILE TREBA DA GO ISPOLNITE A NE DA GI LAZETE ., PA SEGA NESPIETE MIRNO OTI KE LETAT GLAVI:baeh:
Е ова не го сфакам. Кој кого опљачкал?
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ne sme barale socialen paket tuku sme dobile toa shto go baravme a toa se penzii za borcite na UCK,drugo e toa shto nekoj saka da go ublazi porazot i vika deka nema dogovor,nema ova nema ona,sve ima samo prashanje denovi



Znaci za tebe Ali Ahmeti znaci zlo,losho.Znam i ova ne se odnesuva samo za tebe tuku i za site makedonci.Covekot ve ponizhi vo 2001 ne vi beshe dosta pa pak ve ponizhi sega so Dogovorot vo Maj
Дали значи зло ??????? Али Ахмети е терориста со педигре , треба да одговара пред лицето на правдата за тероризам , убиства на војници и цивили.Тоа што пичките продадени го легализираа тероризмот во МК не важи за мене , а и како дело не застарува никогаш. А пораз доживеаа тие исти гнаси што го направија јавна политичка личност во МК , јас не бев поразен никогаш од таа банда наречена ОНА , бев на своето место , и ке се вратам пак ако затреба , па и за интересите за тој дел од твојот народ ако треба , ама за оние што се за соживот , за оние кои иднината не ја гледаат со уцени и измислени права , за оние кои мислат за доброто на своите и моите деца за напредок и полесен и подобар живот на сите напатени души што живеат во МК.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Дали значи зло ??????? Али Ахмети е терориста со педигре , треба да одговара пред лицето на правдата за тероризам , убиства на војници и цивили.Тоа што пичките продадени го легализираа тероризмот во МК не важи за мене , а и како дело не застарува никогаш. А пораз доживеаа тие исти гнаси што го направија јавна политичка личност во МК , јас не бев поразен никогаш од таа банда наречена ОНА , бев на своето место , и ке се вратам пак ако затреба , па и за интересите за тој дел од твојот народ ако треба , ама за оние што се за соживот , за оние кои иднината не ја гледаат со уцени и измислени права , за оние кои мислат за доброто на своите и моите деца за напредок и полесен и подобар живот на сите напатени души што живеат во МК.
Многу убаво кажано браво за ова.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Е ова не го сфакам. Кој кого опљачкал?
nee mnogu tesko da go razberes .sto misli nekoj lesno se fakja za kalash:pos2: aj tise molam .tie borci od uck za pari bea sekoj dobivashe minimum po 2000 evra a nekoj profesionalci platenici stranski dostignuvaa cifra i do 10000 evra .dane nabrojuvam mugjahedini i site kucinja na vojnata.e tuka nekade imas i teska manipulacija so pari , posle zavrsuvanje nekoj si ostnaja bez sinovi , nekoj bea zaboraveni, nekoj otfrleni zanes kako e vece hierarhija .nekoj pritiskat da bidat plateni toa sto im se obekjalo pred pocetokot na konfliktot.vo prasanje se ogromna suma na pari ,sto vrvot na uck i nekoj politicarcinja si gi prigrabile za sebe :pos2:i sega zarem se dolzni makedoncite da im dadat penzija :pos2: hahah kakov crn humor .:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom