Поздрав до сите браќа Mакедонци

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Со сета должна почит Парадигм, ама кога ќе можеме да одиме на гробот на Јане Сандански, тогаш ќе може да има билатерална посета во Скопје на оние кои сакаат да чествуваат некого.

Фала на сочуството, ама тоа не може да се користи како параван.
Не параван Серпико,това е жално ште се случва,ама е Божа работа и ние над теа работи немаме власт.А за Роженскија манастир с'м с'гласен нека да идват македонци,да идва,којто иска,на мене не ми пречи,ама не разбираш оти това е затворен кр'г,едните ги тепат насред Скопие,другите в Рожен и така до безкрај,требва да се сложи крај на таја глупост,ако троша аз време на тоја форум е точно затова,за ништо друго.Както казах и преди требва да се прек'сне с таја омраза между нас,но требва да има отст'пки и от двете страни и требва това да започне от некаде...
А Марски е прав за Мара Бунева,тја е македонка,родена е в Македонија,убила голем душман на македонскија народ затова време,вие требва да и отдадете почит затова што си даде тја живота за Македонија.Това не го казвам с цел да дразнам некој или да провокирам,аз така ги виждам работите.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Не параван Серпико,това е жално ште се случва,ама е Божа работа и ние над теа работи немаме власт.А за Роженскија манастир с'м с'гласен нека да идват македонци,да идва,којто иска,на мене не ми пречи,ама не разбираш оти това е затворен кр'г,едните ги тепат насред Скопие,другите в Рожен и така до безкрај,требва да се сложи крај на таја глупост,ако троша аз време на тоја форум е точно затова,за ништо друго.Както казах и преди требва да се прек'сне с таја омраза между нас,но требва да има отст'пки и от двете страни и требва това да започне от некаде...
А Марски е прав за Мара Бунева,тја е македонка,родена е в Македонија,убила голем душман на македонскија народ затова време,вие требва да и отдадете почит затова што си даде тја живота за Македонија.Това не го казвам с цел да дразнам некој или да провокирам,аз така ги виждам работите.
Осетливо е.... осетливо, посебно кога живееме во време кога не знаеме ни сами кои ни се хероите. Иначе во контрибут на темава...

Сакам да дојдам во Софија и во Уго да јадеме заедно Чешново Хљабче, а и ти да дојдеш тука па да те носам во ДМ на пилешки прсти и похован (паниран) кромид.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
486
Поени од реакции
6
Сакам да дојдам во Софија и во Уго да јадеме заедно Чешново Хљабче, а и ти да дојдеш тука па да те носам во ДМ на пилешки прсти и похован (паниран) кромид.
Така се подобруваат меѓународните односи, а не со политички дискусии. :)
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Епа добре си дош'л по секо време да си ми гост,това да се чува,ако наистина го мислиш това значи с'м ја постигнал аз целта на мојата визита в тоја форум.Аз се радвам да се такива односите между нашите народи,а не да ме посрештат тук с пцовки и обиди,а накрај мојте са от Пехчево,Македонија винаги ми била на с'рце и секога ми е мило кога и да ида там,немога да не ја искам тази зема,туку што мога ке направа за по-добра нејна иднина...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Епа добре си дош'л по секо време да си ми гост,това да се чува,ако наистина го мислиш това значи с'м ја постигнал аз целта на мојата визита в тоја форум.Аз се радвам да се такива односите между нашите народи,а не да ме посрештат тук с пцовки и обиди,а накрај мојте са от Пехчево,Македонија винаги ми била на с'рце и секога ми е мило кога и да ида там,немога да не ја искам тази зема,туку што мога ке направа за по-добра нејна иднина...
Мисља ас то бре јуначе :)

Само, секогаш ќе постои некој кој ќе пишува од друг аспект... И да, едно кокиче не прави пролет - но, дали е тоа причина да не се обидеме? :smir:

Поздрав
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Ако си искрен во желбите ке ти дадам еден совет .Одма грешиш во стартот со насловот на темава -Поздрав до всички братја македонци
од тие два црвени збора се нафрламе , алергични сме и ни се јавуваат чудни симптоми проследени со исфрлање на зборови како татари , чуваши и слични вистини.Tака да за почеток ако си искрен можеш да ја промениш во ---Поздрав до сите соседи МАКЕДОНЦИ:helou:
Здраво брате Македонац! Ја сам спркиња из крагујевца. Јел ти смета што те зовем брате?
Није ти сметало што смо вас звали брача док сте били у нашој Југославии. Јел ти сад смета?
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Прав си и ние така викаме-Една лјастовица,пролет не прави,ама са много тие като мен,дето мислат по с'штија начин,ако това имаш предвид.Само не разбрах што ти значи това обидеме...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Прав си и ние така викаме-Една лјастовица,пролет не прави,ама са много тие като мен,дето мислат по с'штија начин,ако това имаш предвид.Само не разбрах што ти значи това обидеме...

Try :) На англиски (олигофренски :) )
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Здраво брате Македонац! Ја сам спркиња из крагујевца. Јел ти смета што те зовем брате?
Није ти сметало што смо вас звали брача док сте били у нашој Југославии. Јел ти сад смета?
Да ми смета , не се секавам дека вие не рачунавте за браќа, посебно не кога го собравте цело оружје , кога ја растуривте Југославија , и кога јадевте бубрези дека сме срби , кога не ни признавате црква , ептен "братски":pusk: Додуша , да почекаме да видиме до каде ке се протега белградскиот пашалук , мозе нема ни комшии да ни бидете:helou:
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5

OBEY

'bei]

v
подчинјавам се, покорјавам се (на), слушам
Да не е това...ама се губи смис'ла,па кажи ми на македонски да те разбера,може и на англијски да се разбереме,ама с гатанките не с'м толко добар.

 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691

Да не е това...ама се губи смис'ла,па кажи ми на македонски да те разбера,може и на англијски да се разбереме,ама с гатанките не с'м толко добар.

Не бееее..... :pos:


Обидеме - To TRY


Тоа значи :)
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Да ми смета , не се секавам дека вие не рачунавте за браќа, посебно не кога го собравте цело оружје , кога ја растуривте Југославија , и кога јадевте бубрези дека сме срби , кога не ни признавате црква , ептен "братски":pusk:
ИСторијата Горазд има много превратности и несправедливости,но требва некој работи да се забрават и да се в'рви напред,не да се гледа в миналото.
И Англија и Франција војуваха 100г.,ама сега са добри комшии и добре си живејат.Ти разбраха,че с војна и омрази не се решава ништо,па си подадоха р'це да в'рват напред.Разбирам те што си непријателски настроен к'м с'рби,б'лгари и другите твои комшии и Б'лгарија и С'рбија(југославија) си имат својте грехова к'м Македонија,не казвам оти немат,това е и резултат от пропагандите дето служат на нечии интереси,ама требва да се отресиш от таја омраза,това не е градивно чувство и нема да те кара к'м убави работи.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Ако си искрен во желбите ке ти дадам еден совет .Одма грешиш во стартот со насловот на темава -Поздрав до всички братја македонци
од тие два црвени збора се нафрламе , алергични сме и ни се јавуваат чудни симптоми проследени со исфрлање на зборови како татари , чуваши и слични вистини.Tака да за почеток ако си искрен можеш да ја промениш во ---Поздрав до сите соседи МАКЕДОНЦИ:helou:
Да ми смета , не се секавам дека вие не рачунавте за браќа, посебно не кога го собравте цело оружје , кога ја растуривте Југославија , и кога јадевте бубрези дека сме срби , кога не ни признавате црква , ептен "братски":pusk:

Епа, Момче Македонче! Јас сум од Штип! Татко ми е Србин, а Мајка ми МАКЕДОНКА! Имам роднини и големи пријатели во Бугарија и Србија, кои ме почитуваат и ме ценат како личност и МАКЕДОНКА. Брат ми студира во бугарија а мајка ми е често во бугарија кај пријатели наши. Мајка ми едно кажа: Обичниот граѓанин во Бугарија не е оптеретен И исфрустриран како Македонецот чија слика си ти.

и да те прашам ти воопшто имаш ли пријатели и можеш ли некому да му бидеш пријател? А историјата ако читаш весници допрва се открива. Затоа не трчи како јаре пред магаре.
И на крај крајот, не ли учеме на грешките, можеби нашите соседи сакаат да исправат некои грешки од минатото. А нели треба и ние? Зарем не те учи така христијанството, да се простува?
тој ти подава рака и помош а ти му фрлаш камен по глава!
тоа не е одлика на добар и искрен македонец! по што сме познати низ светот и затоа вака патиме. А дали ти воопшто патиш за Македонија и македонскиот народ?
А таквите исфрустрирани како тебе, за жал и во Бугарија и во Макеоднија ја кројат генералната политика! за жал...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Да да и брат ти го сметаат за добар Бугар :vozbud:
грешките од минатото ќе ги решиш со ФАКТИ, не со христијаанство о.0
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Ако си искрен во желбите ке ти дадам еден совет .Одма грешиш во стартот со насловот на темава -Поздрав до всички братја македонци
од тие два црвени збора се нафрламе , алергични сме и ни се јавуваат чудни симптоми проследени со исфрлање на зборови како татари , чуваши и слични вистини.Tака да за почеток ако си искрен можеш да ја промениш во ---Поздрав до сите соседи МАКЕДОНЦИ:helou:
Најпрво поздав до парадигм што ја отворил темата. Убаво е да почнат разумски да се тераат работите, смирено и отворено да се разговара, оти само тоа е опцијата да тргнат работите на подобро, за сите нас.

Инаку, морам да кажам дека го делам ставот на Горазд. Не сакам да помислите дека имам омраза, бидејќи немам, само сакам да кажам дека и јас не сакам и ми пречи кога Бугарите ќе ми кажат дека ми се браќа, бидејќи не ги чувствувам за такви. Ако е за така, што ќе ги спречи утре да ми кажат и дека (како брато-сестрински роднини) Бугарија ми е мајка. Нема шанси!!

Кој како сака нека ме сфати, ако сака и како ограничена во умот нека ме квалификува, не ме засега. Брат е за мене света врска и само македонец може да ми биде и да го чувствувам близок како брат. Ниту бугар, ниту србин, скраја да е гркоциган. Можат да ми бидат блиски пријатели, познаници, бизнис партнери, колеги, соседи... ама браќа јок!!

Имам една мајка која раѓа мои браќа, мајка Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom