Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
30 декември 2007
Мислења
787
Поени од реакции
322
Имам скопје во станот од Кејблтел, рутерот е Асус некој LAN, и сакам да поврзам два лап топи.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Имам скопје во станот од Кејблтел, рутерот е Асус некој LAN, и сакам да поврзам два лап топи.
Чекај, сакаш да ги повзеш двата топа во лан или сакаш преку рутерот и на двата да им пуштиш интернет ?

Кабелот за интернетот стави го во рутерот, следно со 2 мрежни кабли поврзи ги компјутерите со рутерот, конфигурирај го рутерот и воила :)
Или можеш, доколку има опција за wireless, да пуштеш интернет и ќе имаш низ целиот стан а со тоа и преку лаптоп-ите ќе можеш да се конектираш :toe:
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Имам АДСЛ од МТ. Имам 2 компјутери. Си купив wired рутер LEVEL ONE FBR-1418TX, за да ги поврзам,но незнам да го подесам. Ќе има некој љубезен да ми објасни како да го кофигурирам. фала однапред
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Имам АДСЛ од МТ. Имам 2 компјутери. Си купив wired рутер LEVEL ONE FBR-1418TX, за да ги поврзам,но незнам да го подесам. Ќе има некој љубезен да ми објасни како да го кофигурирам. фала однапред
Кабелот за интернетот што излегува од сплитерот, стави го во рутерот. Од рутерот со мрежни кабли поврзи ги компјутерите на кои сакаш да имаш интернет. Само едно не ми е јасно, како ќе пристапуваш до менито на рутерот... дека за овој томсон што е, има посебни адреси ( кои се внесуваат во LAN ) за да подоцна преку експлорер може да се отвори рутерот
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Кабелот за интернетот што излегува од сплитерот, стави го во рутерот. Од рутерот со мрежни кабли поврзи ги компјутерите на кои сакаш да имаш интернет. Само едно не ми е јасно, како ќе пристапуваш до менито на рутерот... дека за овој томсон што е, има посебни адреси ( кои се внесуваат во LAN ) за да подоцна преку експлорер може да се отвори рутерот

Ip за рутерот ми е 192.168.123.254 ,а за модемот 192.168.1.1
а јас незнам како да го сетирам унатре:raz:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ip за рутерот ми е 192.168.123.254 ,а за модемот 192.168.1.1
а јас незнам како да го сетирам унатре:raz:
Епа поврзи ги ко што ти пишав, и во Local Area Connection наместо
192.168.1.2 пиши 192.168.123.250 а наместо 192.168.1.1 пиши 192.168.123.254. После влези во менито, и дај некој скриншот за отприлика да те насочам/име :)
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
787
Поени од реакции
322
Чекај, сакаш да ги повзеш двата топа во лан или сакаш преку рутерот и на двата да им пуштиш интернет ?

Кабелот за интернетот стави го во рутерот, следно со 2 мрежни кабли поврзи ги компјутерите со рутерот, конфигурирај го рутерот и воила :)
Или можеш, доколку има опција за wireless, да пуштеш интернет и ќе имаш низ целиот стан а со тоа и преку лаптоп-ите ќе можеш да се конектираш :toe:
Сакам да ги поврзам двата лаптопи на рутерот, и го направив следното, купив кабли и се поврзав ама имам проблеми со подесувањето на рутерот.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Сакам да ги поврзам двата лаптопи на рутерот, и го направив следното, купив кабли и се поврзав ама имам проблеми со подесувањето на рутерот.
Епа види што му пишав на Д даркер... значи мора да има ИП за да можеш да пристапиш во менито на рутерот и одтаму да го подесиш
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Епа поврзи ги ко што ти пишав, и во Local Area Connection наместо
192.168.1.2 пиши 192.168.123.250 а наместо 192.168.1.1 пиши 192.168.123.254. После влези во менито, и дај некој скриншот за отприлика да те насочам/име :)

A модемот, не го користам веќе?:raz:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
787
Поени од реакции
322
Имам и ИП за рутерот ама кога ке влезам внатре има прилично многу опции па не знам шо како.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
A модемот, не го користам веќе?:raz:
Модемот слободно спакувај го :)

Имам и ИП за рутерот ама кога ке влезам внатре има прилично многу опции па не знам шо како.
Епа, стави некој скриншот за да видам. Вака неможам да ти кажам каде да одиш и што да правиш, сите рутери се различни. Да беше за томсонот ајде, ама вака за овој...:toe:
Кажи ми како точно е името на продуктот, ASUS... ?
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
787
Поени од реакции
322
Па не можам да ти дадам скриншот бидејки сум битола, а инаку моделот е АСУС RX 3041.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Па не можам да ти дадам скриншот бидејки сум битола, а инаку моделот е АСУС RX 3041.
Ауч, ова и не е така едноставно. Има прилично многу опции.


Што да ти кажам друже, кога ќе бидеш во Ск намести го и види што ќе излезе. Вака ако не е пред тебе, џабе муабет правиме :toe:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
787
Поени од реакции
322
Ова истото ми седи цело време несака да се конетира, а и има прилично многу опции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom