Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Не препорачувам касперски 09 затоа што цица ресурси како лудо. Ако сакаш low resource антивирус од касперски 2006ката и Тројан Хунтер и шибај како што кажа аце елемент :vozbud:
Абе нормално дека влече повеќе ресурси, ама ако му треба јака заштита тоа е мојата препорака :toe:.
 

Inspektorat

www.guliver_tip.bloger.hr
Член од
22 август 2008
Мислења
95
Поени од реакции
0
Zdravo

Imam povrzano dva kompjuteri i na edniot imat kabelski internet i preku mrezna imam i na drugiot! ko ke go isklucam ovaj kaj so e modemov togas nemam na dr dali mojt nesto da se naprajt i ko ke e isklucen glavniov kompjuter da imat internet i dali mozit da se naprajt da imam na edniov pogolema brzina a na dr pomala?
 
Z

ZeroStyle

Гостин
КАжи прво каков модем имаш. Зошто и јас имам поврзано 2 компјутери на еден модем, па немам никакви проблеми. Моите се поврзани:
Едниот е на усб кабелот. А вториот (тој што е подалкеу, по правило вака треба да биде) е поврзан само со мрежен кабел од модемот до вториот компјутер. So simple...
 

Inspektorat

www.guliver_tip.bloger.hr
Член од
22 август 2008
Мислења
95
Поени од реакции
0
Kabelski Motorola e i vo edniov komp e so usb povrzan i od tuka redam kabel vo mreznata karticka i toj kabel go nosam do dr komp i pram konekcija i pisam ip adresa i dr brojcinja! Se si e ok samo neznam dali mojt da se naprajt ko ke go isklucam ovaj komp kaj so mi e modemov dali mozam da imam internet na dr komp?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Imam povrzano dva kompjuteri i na edniot imat kabelski internet i preku mrezna imam i na drugiot! ko ke go isklucam ovaj kaj so e modemov togas nemam na dr dali mojt nesto da se naprajt i ko ke e isklucen glavniov kompjuter da imat internet i dali mozit da se naprajt da imam na edniov pogolema brzina a na dr pomala?
КАжи прво каков модем имаш. Зошто и јас имам поврзано 2 компјутери на еден модем, па немам никакви проблеми. Моите се поврзани:
Едниот е на усб кабелот. А вториот (тој што е подалкеу, по правило вака треба да биде) е поврзан само со мрежен кабел од модемот до вториот компјутер. So simple...
Грешно си го разбрал. Он не извадил 2 кабли од модемот, туку преку усб му дал интернет на едниот РС па ОД ТОЈ РС извадил кабел и мрежно ги поврзал двата РС.

Kabelski Motorola e i vo edniov komp e so usb povrzan i od tuka redam kabel vo mreznata karticka i toj kabel go nosam do dr komp i pram konekcija i pisam ip adresa i dr brojcinja! Se si e ok samo neznam dali mojt da se naprajt ko ke go isklucam ovaj komp kaj so mi e modemov dali mozam da imam internet na dr komp?
Финтата е модемот да го поврзеш со 2та РС.
1) Од модемот кабелот што иде преку усб го носиш на едниот РС и си праиш конекција, инсталација и како иде таму.
2) Од модемот кабелот што иде преку мрежна го носиш на другиор РС и си имаш стално интернет.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Грешно си го разбрал. Он не извадил 2 кабли од модемот, туку преку усб му дал интернет на едниот РС па ОД ТОЈ РС извадил кабел и мрежно ги поврзал двата РС.



Финтата е модемот да го поврзеш со 2та РС.
1) Од модемот кабелот што иде преку усб го носиш на едниот РС и си праиш конекција, инсталација и како иде таму.
2) Од модемот кабелот што иде преку мрежна го носиш на другиор РС и си имаш стално интернет.
Грешно го разбрав, ама убаво му објаснив :back:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Aha razbiram fala mnogu ke probam da vidam so ke se desti:)
pozz
Ако си на cabletel џабе ќе пробуваш.

Грешно си го разбрал. Он не извадил 2 кабли од модемот, туку преку усб му дал интернет на едниот РС па ОД ТОЈ РС извадил кабел и мрежно ги поврзал двата РС.



Финтата е модемот да го поврзеш со 2та РС.
1) Од модемот кабелот што иде преку усб го носиш на едниот РС и си праиш конекција, инсталација и како иде таму.
2) Од модемот кабелот што иде преку мрежна го носиш на другиор РС и си имаш стално интернет.
Инаку со овој начин ќе имаат двата компјутери интернет и можат да се поврзат во LAN, само ќе биде поспора конекцијата, проверено.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ако си на cabletel џабе ќе пробуваш.


Инаку со овој начин ќе имаат двата компјутери интернет и можат да се поврзат во LAN, само ќе биде поспора конекцијата, проверено.
Која конекција ќе биде поспора? Не сум имал никаков ваков проблем а вака ми се двата РС дома поврзани.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Која конекција ќе биде поспора? Не сум имал никаков ваков проблем а вака ми се двата РС дома поврзани.
Не си ме сфатил. Преку модемот двата компјутери можат да се поврзат во LAN, ама пренесувањето податоци од едниот на другиот е поспоро зашто не е 100 мегабитна конекцијата.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Не си ме сфатил. Преку модемот двата компјутери можат да се поврзат во LAN, ама пренесувањето податоци од едниот на другиот е поспоро зашто не е 100 мегабитна конекцијата.
Е колку мегабити е лан конекцијата ?
 

...МаКи...

Иван Карадак
Член од
26 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
9
Не си ме сфатил. Преку модемот двата компјутери можат да се поврзат во LAN, ама пренесувањето податоци од едниот на другиот е поспоро зашто не е 100 мегабитна конекцијата.
ај објасни поточно како двата си ги ставил во lan преку модем и како излагаат на интернет?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не си ме сфатил. Преку модемот двата компјутери можат да се поврзат во LAN, ама пренесувањето податоци од едниот на другиот е поспоро зашто не е 100 мегабитна конекцијата.
Ја како што знам, преку модемов неможеш да ги поврзеш компјутерите. Ако си ги поврзал ти преку него, кажи како....
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Сега не ми е тука вториот компјутер да расчепкам. Најискрено случајно го открив ова, требаше да снимам нешто од едниот на другиот компјутер (околу 100 MB), ама ми стана чудно дека некако споро ми оди, па тогаш приметив дека компјутерите се поврзани преку модемот (eдниот во усб, другиот во мрежната, двата на obtain ip address automatically). Изгледа модемот (sb5101e) може да се однесува и како рутер.

Ако сака некој да тестира, прво што ми текнува, мислам дека беше штиклирано allow other network users to connect through this computer's internet connection, а двата компјутера треба да се конектирани на интернет (не знам дали мора ова, на телекабел дозволуваат да се конектираат повеќе уреди истовремено, на кејблтел и некои други не може). После проверете дали се "гледаат" во my network places.
 
R

reactive89

Гостин
Ме интересира IP адресата на t-home call and surf пакетот што е... и портот нејзин ако може :)
IP адресата на кол енд сурф не е 192.168.1.1 или 192.168.1.2
Итно е! Фала!:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom