Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
935
Дали има опција на Hotmail да барам луѓе кои отвориле e-mail кај нив?
 
Член од
2 февруари 2007
Мислења
29
Поени од реакции
1
kak da najdam prevod za filmovite sto zi downoldiram?znae li nekoj da mi kaze ve molam?
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ајде едно прашање
Иам мт нет,иам поврзано два компјутери со свичер,е сеа понекат кога праќам преку мсн фајл на другиот компјутер иде пребрзо,а некат си иде најнормално.Мислам дека тоа се случува кога нешто ќе се напраи со ип адресите?Некој конфликт мислам дека беше?Дали некој знае како секат така да ми биде,значи секат брзо да идат фајловите
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Ајде едно прашање
Иам мт нет,иам поврзано два компјутери со свичер,е сеа понекат кога праќам преку мсн фајл на другиот компјутер иде пребрзо,а некат си иде најнормално.Мислам дека тоа се случува кога нешто ќе се напраи со ип адресите?Некој конфликт мислам дека беше?Дали некој знае како секат така да ми биде,значи секат брзо да идат фајловите
Брзината на праќање на фајловите не зависи само од тебе туку и од тој на другата страна што ги превзема. Твојата брзина можеш да ја контолираш од рутерот или адсл модемот до твојот компјутер надвор од тоа е одговорен ИСП-то (во случајов МТ НЕТ) и тој што го превзема фајлот
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Брзината на праќање на фајловите не зависи само од тебе туку и од тој на другата страна што ги превзема. Твојата брзина можеш да ја контолираш од рутерот или адсл модемот до твојот компјутер надвор од тоа е одговорен ИСП-то (во случајов МТ НЕТ) и тој што го превзема фајлот
Он сакаше да каже дека си префрла фајлови од едниот на другиот компјутер (кои се поврзани во локална мрежа) преку MSN. Па еднаш му идело споро, а другпат лета. Финтата е што најверојатно некогаш еден од месинџерите ти се конектира преку MSN прокси, а другпат директно на интернет. MSN-от ги зима подесувањата од Internet Explorer - провери да не имаш на Explorer-от ставено прокси.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Он сакаше да каже дека си префрла фајлови од едниот на другиот компјутер (кои се поврзани во локална мрежа) преку MSN. Па еднаш му идело споро, а другпат лета. Финтата е што најверојатно некогаш еден од месинџерите ти се конектира преку MSN прокси, а другпат директно на интернет. MSN-от ги зима подесувањата од Internet Explorer - провери да не имаш на Explorer-от ставено прокси.
И на двата е исклучено да се конектира со прокси,нешто друго?btw фала за помошта
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
narodeeeeeeeeeee mi treba pomosh ama mn itno.Mi treba za drugar da stai internet na vlada na mk.Ve molam koj moze pobrzo na PP da mi prati username i se toa tako dalje kako ide.Ama pratete na pp poso nema da vidam.fala upapred.Pozdrav
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
narodeeeeeeeeeee mi treba pomosh ama mn itno.Mi treba za drugar da stai internet na vlada na mk.Ve molam koj moze pobrzo na PP da mi prati username i se toa tako dalje kako ide.Ama pratete na pp poso nema da vidam.fala upapred.Pozdrav

Eve ti
od http://internetmakedonija.blogspot.com/2006/12/dial-up.html

Бесплатен dial-up


Владата, преку оглас во дневните весници, ги објави детаљите како да се искористи бесплатниот интернет во сабота, недела, понеделник и вторник. Бесплатниот телефон е 055-200-200, username: vladanarm, password: ostvaruvame.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Треба некако да ги поврзам двата компјутери што ми се дома.. во две соби се, едно 7-8 метри воздушна линија, и ги дели врата. Со кабел ќе изгледа грдо, па пропадна таа идеја. За wireless прво мислев да земам и рутер, ама нема потреба зашто се само 2 компјутери во игра.

Тоа што ме интересира е следното: дали 2 USB wireless адаптери поврзани во ad-hoc mode би зрачеле доволно за да ги поминат тие 8 метри и да нема проблеми во мрежата (барем 10-15 мегабита да се добиваат), или ќе мора да се опрчам уште 3-4 илјадарки?
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Или со ad-hoc или на едниот пц да ставиш wireless картичка која може да игра улога на мини AP. И да, би зрачеле доволно, ама неможам да ти кажам за брзината.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Значи, пак ништо.. останува да пробам, па да видам. Фала.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.135
Поени од реакции
8.208
Ме интересира преку рутер сме поврзани и сеа ми треба за уште еден да поврзам дали може на мојот ПЦ да ставам уште една мрежна и преку таа да му дадам интернет и како ако може објаснување. фала...
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Ме интересира преку рутер сме поврзани и сеа ми треба за уште еден да поврзам дали може на мојот ПЦ да ставам уште една мрежна и преку таа да му дадам интернет и како ако може објаснување. фала...
Mozes so ICS(internet connection sharing) odnosno da stavis mrezna uste edna a naa taa sto ti e vrzna vo ruter desen klik>properties>advanced>alow other coputer to connect trough this (mislam deka taka bese) avtomatski na drugata mrezna ke i dodeli (192.168.0.1) Polse toa na vtoriot pc koj sto sakas da zema int ili mreza treba da mu stavis ip addresa(192.168.0.2) subnet (255.255.255.0) a gateway (192.168.0.1) i ke dobies mreza a ako sakas i internet ke stavais i dns(toa bi trebalo da go znaes odnosno sekoj provajder si ima svoj)
MTNET: 62.162.32.5
OnNet:85.30.126.1
za kabelskiot neznam koj im e dns
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Mozes so ICS(internet connection sharing) odnosno da stavis mrezna uste edna a naa taa sto ti e vrzna vo ruter desen klik>properties>advanced>alow other coputer to connect trough this (mislam deka taka bese) avtomatski na drugata mrezna ke i dodeli (192.168.0.1) Polse toa na vtoriot pc koj sto sakas da zema int ili mreza treba da mu stavis ip addresa(192.168.0.2) subnet (255.255.255.0) a gateway (192.168.0.1) i ke dobies mreza a ako sakas i internet ke stavais i dns(toa bi trebalo da go znaes odnosno sekoj provajder si ima svoj)
MTNET: 62.162.32.5
OnNet:85.30.126.1
za kabelskiot neznam koj im e dns
Му помогнав по мсн:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom