Стечајците пред Собрание пишуваат филмско сценарио

Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
Уште го чуваш дома,инаку ќе мораше и тој по шатори пред влади а се надевам за брзо време и пред амбасади,да спие.:)

Прво јас никој не чувам дома,а тоа никогаш нема да го направи оти се чуствува способен за да извади барем за живот.Дај да не се правиме на будали и да ги оправдуваме некој што спиаат во шатори пред влада и да чекаат од небо (од влада) да му паднат 5000 ден.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Прво јас никој не чувам дома,а тоа никогаш нема да го направи оти се чуствува способен за да извади барем за живот.Дај да не се правиме на будали и да ги оправдуваме некој што спиаат во шатори пред влада и да чекаат од небо (од влада) да му паднат 5000 ден.
Nema takvi BUDALI.......KALAP...............znaci od nekade sepak nesto PAGJA.. :)
Na istiot volseben nacin na koj se seat mobilni telefoni vo zgradurinata odsprotiva.......
Prasanjeto od milion dolari e: koj gi see tie paricki... :)
Sledi gi parite.....kazuvaat nasite "prijateli" ..od preku okeanot....
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.726
Поени од реакции
970
Аман бе со тие стечајци...тоа шо го бараат тие ( по 5 000 денари месечно до пензија со дома седење ) не само шо е неизводливо туку е и незаконски бидејќи ако им даваат нив по 5 000 денари месечно ( без работа ) тогаш треба и мене и на сите други невработени ( а не се стечајци ) да ни го дадат истото...факт е дека е жалосно после 20 и кусур години работа да се остане на улица но тоа е...капитализам...незнам оти сега бараат преку леб погача
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
Леле заебано со тие стечајците вкрај е....чаре мислам тешко се наоѓа за нив...а каок фикс идеа моја е да се преквалификуваат и да се регитрират замјоделци и да се преселат во некои села каде сто пати поубо ке му биде и ке имаа егзистенција...јас знам барем ако не успеам во живото нешто на село ке си одам барем леб
и млеко ке имам :)....јас незнам надеж како имат уште ама заебана работа се вкрај тие....едноставно жртви на транзицијата се...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Леле заебано со тие стечајците вкрај е....чаре мислам тешко се наоѓа за нив...а каок фикс идеа моја е да се преквалификуваат и да се регитрират замјоделци и да се преселат во некои села каде сто пати поубо ке му биде и ке имаа егзистенција...јас знам барем ако не успеам во живото нешто на село ке си одам барем леб
и млеко ке имам :)....јас незнам надеж како имат уште ама заебана работа се вкрај тие....едноставно жртви на транзицијата се...
Море транзицијата е нивна жртва.:)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А што чекаа толку години....па сега најдоа да кампуваат пред собрание, од што живееја... туку и меѓу нив се шушка дека некој зима пари од ова.
Научени се клати врата земи.....
Многу во оваа држава се како нив и не кампуваат, се снаоѓаат....
Нешто не е во ред,...само се кампува а протести нема
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па оваа ситуација дојде од тоа стечајците бе,инаку колку убаво ни беше си работевме рает без фирми и даноци,без контрола си праевме бизнис,сега кибрит не може човек да продаде без фискална,туку го зголемуваат буџетот оти им прокиснале шаторите на стечајците,а мал милион вработени со 25 години стаж чекаат како на старт да заминат под стечај со одпремнини од 5000 денари до пензија оти законот треба за сите да биде ист.
 
Член од
10 август 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
А што чекаа толку години....па сега најдоа да кампуваат пред собрание, од што живееја... туку и меѓу нив се шушка дека некој зима пари од ова.
Od "subvencii" pred izbori ;), neli site znaeme koj gi delese
 

Катја

Journalist
Член од
18 декември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
се донесе буџетот за 2008 година, си останаа кутриве со празни раце, нека си ги соберат шаторите од пред собрание и почнат да бараат каква таква работичка, а на нивниот ,,верен,, Тито нека му честитаат за дволичноста.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
се донесе буџетот за 2008 година, си останаа кутриве со празни раце, нека си ги соберат шаторите од пред собрание и почнат да бараат каква таква работичка, а на нивниот ,,верен,, Тито нека му честитаат за дволичноста.
Не требаше тие ни воопшто да ги постават шаторите во сред центар. За срамови е сето тоа. Скоро цела година ја имаа преседено пред собрание мислејќи дека нешто можеби ќе се измени. Самите требаше да бидат свесни дека ништо не ќе се измени. Требаше да си фатат и нешто да подработат, и тие нивни деца дома ќе им беа благодарни за тоа. А искрено и многу граѓани ќе им беа благодарни ако не поставеа шатори во паркот.

Мене ми е резил кога ќе поминам таму. Треба да им оставам, а знам дека ништо не можат да направат со таа милостина што ќе им ја остават неколкумина. И за што седат таму? За сожалување? Изгледа да. Се гледаше уште на почетокот дека нема да се најде решение за нивниот проблем. Ама нивна одлука. Тие си одлучиле самите да седат во паркот и да кампуваат, а да ги остават семејствата да се снаоѓаат како можат. Можеби ќе звучам и неблагодарно ама сами си го бараа и сами си донесоа погрешна одлука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom