Хипхоп културата надвор од нашите граници

Ti Si

Црнец
Член од
27 јули 2008
Мислења
269
Поени од реакции
10
i kako nadopolnuvanje,isto za 300 den. mozete da dobiete maJca so logoto na legija.......
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Абе и ја уше оддамна слушам рап..рап ми е у душа и стварно се нервирам коа ке видам некои типчиња ко на пр. Тони Зен,шо везе немаат шо е рап...:toe:
 

Ti Si

Црнец
Член од
27 јули 2008
Мислења
269
Поени од реакции
10
:] MaR [:;1689540 напиша:
Абе и ја уше оддамна слушам рап..рап ми е у душа и стварно се нервирам коа ке видам некои типчиња ко на пр. Тони Зен,шо везе немаат шо е рап...:toe:

Te podrzuvam sis:D
 

drag43_sexy

вауууУ!
Член од
3 октомври 2007
Мислења
1.349
Поени од реакции
2
На Легијата закон ќе биде , ако на џака на пиво топ си поминав овде очекувам пет пати подобро :smir:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
НАЈБОЉЕ БЕШЕЕЕ НА ЛЕГИЈАТА
иако малку имаше у живо али сепак и тоа беше ново зашто требаше воопшто да нема според тоа што го кажаа
една љубов Легија
најбољеееееееееееееееее
респект за сите шо ги слушаат:helou::helou:
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Синоќа седев во еден кафич и пуштија Мозаик, цел албум изврте, алал му вера на диџејот, се потсетив на старите времиња на по 12 години кога ги слушавме, закон, па денеска си ги пуштив двата албуми од Чиста Околина - "Новиот аспект на старата школа" и од Мозаик - "Прашалник", секоја чест за темелите на музикава, сепак Мозаик многу повеќе ми се допаѓаат како звучат, уствари, па и дел од Чиста е во Мозаик :)

Се сеќава некој уште на нивните песни или Врчаковски, Зеновски и другите од фам.Гејовски ви ги испраа мозоците?
 

Ti Si

Црнец
Член од
27 јули 2008
Мислења
269
Поени од реакции
10
Синоќа седев во еден кафич и пуштија Мозаик, цел албум изврте, алал му вера на диџејот, се потсетив на старите времиња на по 12 години кога ги слушавме, закон, па денеска си ги пуштив двата албуми од Чиста Околина - "Новиот аспект на старата школа" и од Мозаик - "Прашалник", секоја чест за темелите на музикава, сепак Мозаик многу повеќе ми се допаѓаат како звучат, уствари, па и дел од Чиста е во Мозаик :)

Се сеќава некој уште на нивните песни или Врчаковски, Зеновски и другите од фам.Гејовски ви ги испраа мозоците?


Eee 4ista okolina zverovi bea,oni go po4naa rapot,a za mozaik neam 4ueno,nesho info za niv,ili trakici da daesh...pozz
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Ок .. пошто ме мрзи да барам посебна тема за рап, ке го постирам ова овде! Добив желба да кажам се што мислам за рапот, па ако на некој не му се свиѓа, баш ми е гајле .. ке зборам за целиот рап секаде низ светот и плус нешто за македонскиот, уствари ја незнам да друг рап освен нашиот и оној црнечкиот (а за тој можам највеке да зборам), шо значи не зборам за слаткар него за рапот воопшто .. така да не ми урлајте дека сум отишол оф топик бла бла бла, едноставно ме мрзеше да барам тема за рап!

Па, што нечини кај рапот? Како прво и основно - СВЕ! дали рапот може да биде дефиниран како музика ? Е неможе, од проста причина што нема музичари кои што свират на музички инструменти .. рапот нема ништо освен некој глупав ритам таму драм енд бејс или шо знам шо кое што трае 2 до 3 секунди и се повторува до крајот на таканаречената песна :) .. Тоа можам и ја да го праам, тупци тупци едно 200 пати и ете готово имам рап песна:pos: .. али чекај, тоа е без текстот или како што раперите го нарекуваат "Лирика" .. ја незнам како може некој тоа дрндање да го нарече лирика, муабети за "коли, пари, курви, кучки, црни гето гзови и јоу нига мадафака" не се ништо освен ѓубре и јадење гомна! Воопшто не е потребен талент за да се направи една рап песна .. па мани друго и некој ке каже дека за рап било потребно повеке талент него за било што друго, невозможно е да се спореди некој глупав бит од 2-3 секунди со ебаање матер на гитара или било кој друг инструмент .. а и самите текстови потврдуваат колку е рапот смрдлив и одвратен, раперите дури не ни пеат, они само кењаат на микрофон за моронски работи што си ги нарекуваат лирики .. доволно е само 5 секунди да слушам онаков црнечки рап за да ме заболи глава и да почнам да повраќам! Ок ај сеа нешто друго .. рапери, неможам да им го сватам имиџот, многу е моронски .. која е таа мода бре носење фармерки 600 броја поголеми и смкнати до колена и некои мајци од 50 сент или Т(Ш)упак со големина направена за сумо борач:pos: , па после гледам им висат онакви Блинг Блинг од врат па златни алки, ланци, прстени, на нив се гледа повеке злато него облека .. леле па да не ги спомињам тоа златните заби колку грдо изгледаат, одвратни црнчуги, гнасотии тешки, ги мразам, патетични се .!. искрено незнам што е полошо, нивниот имиџ или смрдливиот рап што го прават за пари и слава .. колку само ми се гади кога ке видам како некоја гнасна црнчуга со златни заби преку ноќ станува најпопуларен на свет и заработува милиони со тоа што направил една дебилна рап песна ко Кенди Шоп или слично, а некој рок/метал бенд ке се мачи со години и години, ке вложи максимален труд, ке даде се од себе, ке го искористи цел талент за да стигне до пола од тоа .. многу мрзам кога ке излезе некоја дебилна рап песна и се ке врти на сите телевизии и радио канали по едно 480 пати на ден, и тоа е само заради малоумните фанови пошто они цело време гласаат за тоа, у пичку матер нека идат! Колку најдолго до сега некој рапер останал популарен .. 2,3,5 години ? Може и помалку! Рок/Метал бендовите остануваат вечни и затоа неможе мене рапер да ми кажуе што е како е .!. не ме терајте да споредувам рап со метал текстови .. на никој не му е гајле каков им е животот по гетана, дали бил многу тежок или ваков онаков, па незнам после како се пукале со џандари, какви коли возеле, колкав гс имала некоја црнкиња, како краделе зелка од дворот на комшијата, блинг блинг, бум бум, мадафака ратататата .. итн .. не е ни чудно што толку многу луге го мразат рапот, ѓубриња необразовани! Е сега доаѓа моментот на текстовите а.к.а. Лириките .. пред да почнам неќам некој да ми урла дека тоа било комерцијала или дека треба да зеам текстови од андерграунд рапери (а тие се уште полоши) или шо знам шо .. ке ставам текстови од попознатите црнчуги, еве ке почнам со мојот омилен текст ..
[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]Ludacris- Move bitch


Move bitch, get out the way
Get out the way bitch, get out the way
Move bitch, get out the way
Get out the way bitch, get out the waу

[/FONT]
[/FONT]

Јоу мадафака, чоеков звучи опасно .. ова е веројатно најпаметниот дел од песната, остатокот е ужас, Е ова некој го нарекува лирика, не ми е јасно зашто мора жените да ги нарекуваат кучки цело време, у буквално секоја песна, Кучка е навредлив збор .. одвратна црнчуга племе му ебам!




J-Kwon - Tipsy

1, here comes the 2 to the 3 to the 4,
Everybody drunk out on the dance floor,
Babygirl ass jiggle like she want more,
Like she a groupie and I aint even on tour,
Maybe cause she heard that I rhyme hardcore,
Or maybe cause she heard that I buy out the stores,
Bottom of the 9th and a nigga gotta score,
If not i gotta move on to the next floor


Ужас .. али човеков заслужува кредит, знае да брои до 4:pos: .. тоа е многу повеке од очекуваното од една смрдлива рап црнчуга .. остатокот од песната е катастрофа!




[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]R. Kelly - Remix ignition


"Its the remix to ignition.
Hot and fresh out the kitchen.
Momma rollin that body
got every man in here wishin.
Sippin' on coke and rum.
I'm like so what I'm drunk.
It's the freakin' weekend baby
Ima bout to have me some fun."
[/FONT]
[/FONT]

Свеж ремикс од кујната:pos: .. Е ова е лирика! Би бил срекен и многу благодарен доколку некој може да ми ја каже поентата на песнава .. Р.Кели, човеков е гнида одвратна, гнсно црнчиште, читав негде се оженил со 15-16 годишно девојче и верувам дека сите знаете дека е безброј пати обвинет за педофилија и уште незнам што .. Гад, ми се повраќа !




50 Cent - P.I.M.P.

I don't know what you heard about me
But a bitch can't get a dollar out of me
No Cadillac, no perms, you can't see
That I'm a motherfucking P-I-M-P


Конечно еве ви го и најомилениот рапер од сите! Мене не ми е јасно како може некој да му земе долар кога он вреди само 50 центи:pos: Мојот 7 годишен братучед, уствари не, мојата 2 годишна прва братучедка е далеку попаметна и може да напише 1000 пати подобар текст од ова .. го мрзам човеков, немам понатамошни зборови!




[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]2[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif](Шу)[/FONT]pac - Hit em up


So I fucked your bitch
You fat muthafucka
[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]West Side[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]Bad Boy Killers[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]the realist is
niggas we bring it to
[/FONT]
[/FONT]


[/FONT]
Легендарниот Шупак .. браво за лирикава, кажува дека дупел некоја кучка и дека тој бил некој си дебел мадафака:pos: .. и шо сеа, демек опасен е, епа не е опасен, МРТОВ Е, 6 стапки под земја, ШУПАК !




[FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]Lil john and the Eastside boys - Get Low


3,6,9 damn she fine hopin she can sock it to me one mo time
Get low, Get low
To the window, to the wall,
To the sweat drop down my balls
To all these bitches crawl
[/FONT]
[/FONT]

Каква легенда, човеков залужува награда за најдебилен текст некад напишан на планетава .. ја пуштив песнава и не издржав повеке од 7 секунди, 3,6,9 добро е човеков барем знае три бројки, право ѓубре .. ја кога кењам правам поубави звуци од ова, да ти е мерак да ме слушаш:pos:


Ај и ја да не го тупам многу, вакви текстови има безброј .. наредниот пат ке пробам со прекрасните македонски рап Лирики! О, и сакав да кажам дека рапот не го мразам 100% .. сеуште си ги поштувам САФ и чат пат ги слушам .. лугето имаат далеку поинтересни текстови него било кој друг рапер што сум го чул!

И уште еднаш ке кажам да не ми замеравате што постов го пратив овде, ме мрзеше да барам тема за рап .. ако некој ја најде, ке го ископирам постов таму и готово!




Пријатно!
Вашиот драг М.Т.
------------------------------------------------------------
Едит ..

бај д веј ..за све ове што кажав и за текстовите имав инспирација од еден друг сајт посветен на рапот (човекот презира рап повеке и од мене) .. можда малку и крадев идеи од кај него и си преведував што имаше напишано али у главном и ја ке го кажев истото можда со малку другачии зборови, у главном све што напишав е мое!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom