Хипхоп културата надвор од нашите граници

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Сакав директно да му реплицирам на овој од Бога омразениот ама која е целта?

Факт е дека од секогаш постоеле хејтери... fuck 'em....
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Сакав директно да му реплицирам на овој од Бога омразениот ама која е целта?

Факт е дека од секогаш постоеле хејтери... fuck 'em....
Repliciraj so sakash u vrska so temava,ke ti vratam i ti ke bidesh poniskiot.

Ima Ubav rap.Ima stvari so mene me bendisuvaat iako si slusam strogo metal.Ali faktot za nacinot na koj site napravia pari,i stanaa slavni,e toa e pricina poradi koja nema nikad da ja pocituvam taa muzika,nitu toj stil na ziveenje.
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Repliciraj so sakash u vrska so temava,ke ti vratam i ti ke bidesh poniskiot.

Ima Ubav rap.Ima stvari so mene me bendisuvaat iako si slusam strogo metal.Ali faktot za nacinot na koj site napravia pari,i stanaa slavni,e toa e pricina poradi koja nema nikad da ja pocituvam taa muzika,nitu toj stil na ziveenje.
Епа шо сереш тогаш, од кај знаеш ја или било кој друг член на форумот што ќе го прочита твојот пост типичен за мало искомпелсирано металче каков рап слушаме, па шо зема да солиш памет демек ќе ни кажуваш од кај потекнувал рапот, молим ти се, ич неам намера да влегувам во дускусија со ограничени типци како тебе.

И за таа првата реченица, би подразмислил убаво да сум на твое место.. пред да ја напишам нели...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Епа шо сереш тогаш, од кај знаеш ја или било кој друг член на форумот што ќе го прочита твојот пост типичен за мало искомпелсирано металче каков рап слушаме, па шо зема да солиш памет демек ќе ни кажуваш од кај потекнувал рапот, молим ти се, ич неам намера да влегувам во дускусија со ограничени типци како тебе.

И за таа првата реченица, би подразмислил убаво да сум на твое место.. пред да ја напишам нели...
Of lele! Slusaj se so zborish,"Od kaj znaesh nie kakov rap slusame" ROFLMAO!
Kakov rap i da slusate napraven e od seriski ubici,ako toa ti odgovara,mislam deka ti si ograniceniot?
I ja ne ti solam pamet od kaj poteknuva rapot,loshoto e so ne znaete ni so slusate a site ste jaki faci,na site gakite vi se gledaat poso farmerkite vi se do kolena,i posle metalcite se nikakvi,nebanjati vakvi takvi,razmisli malce za toa " neam namera da vlagam u diskusija so ograniceni tipci"
Me boli cef mene so e tvoe mislenje za mene,ako sakash da zborime za rap,ili ako mislish deka stvarite za rap do sea so gi kazav ne se tocni,poveli repliciraj,Ogranicen sum,nema da ti pretstavuva problem neli?
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Of lele! Slusaj se so zborish,"Od kaj znaesh nie kakov rap slusame" ROFLMAO!
Kakov rap i da slusate napraven e od seriski ubici,ako toa ti odgovara,mislam deka ti si ograniceniot?
I ja ne ti solam pamet od kaj poteknuva rapot,loshoto e so ne znaete ni so slusate a site ste jaki faci,na site gakite vi se gledaat poso farmerkite vi se do kolena,i posle metalcite se nikakvi,nebanjati vakvi takvi,razmisli malce za toa " neam namera da vlagam u diskusija so ograniceni tipci"
Me boli cef mene so e tvoe mislenje za mene,ako sakash da zborime za rap,ili ako mislish deka stvarite za rap do sea so gi kazav ne se tocni,poveli repliciraj,Ogranicen sum,nema da ti pretstavuva problem neli?
Завршена дискусија со тебе, ај трк да гледаш телетабиси.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Repliciraj so sakash u vrska so temava,ke ti vratam i ti ke bidesh poniskiot.

Ima Ubav rap.Ima stvari so mene me bendisuvaat iako si slusam strogo metal.Ali faktot za nacinot na koj site napravia pari,i stanaa slavni,e toa e pricina poradi koja nema nikad da ja pocituvam taa muzika,nitu toj stil na ziveenje.
А ако некој направи пари од музика тогаш тоа ги прави лоши или неквалитетни? Има ли нешто подобро од тоа да го работиш тоа што го сакаш? Никој не може да преживее без пари. Не зборувам за тие шупаците што се собрани и им имаат дадено 2 песни да ги пуштаат на ем ти ви и после ќе ги снема и после 3 месеци ќе излезат исти како нив со сличен ритам и сличен текст и со милион тетоважи и златни заби и лечат комплекси, туку зборувам за квалитетните артисти кои си го имаат заработено нивното место на слава и си ги имаат заработено парите.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
А ако некој направи пари од музика тогаш тоа ги прави лоши или неквалитетни? Има ли нешто подобро од тоа да го работиш тоа што го сакаш? Никој не може да преживее без пари. Не зборувам за тие шупаците што се собрани и им имаат дадено 2 песни да ги пуштаат на ем ти ви и после ќе ги снема и после 3 месеци ќе излезат исти како нив со сличен ритам и сличен текст и со милион тетоважи и златни заби и лечат комплекси, туку зборувам за квалитетните артисти кои си го имаат заработено нивното место на слава и си ги имаат заработено парите.
Eminem e edinstven raper koj stekna slava preku maka,krv i pot.Edinstven koj ne dilashe droga za parite do sea so gi ima napraeno [ i toa ne so sigurnost] A kazi mi bilo koj drug,znaci BILO KOJ! drug poznat bogat raper so nema dilano droga za sea da e pun kesh i da moze da prai muzika ko covek.
Dilanje droga = Seriski ubiec
Ako ne se slagash...i ako opravduvash dilanje droga,neame so da praime muabet.
Raperive da stanea puni kesh od praenje muzika ke gi poshtuvav kolku tolku..ali vaka? pff Bullshiat.

P.S: I wus dealing dope,now im self made milionare.
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Madrid
Asshole By Nature



Pozz..
Ако знаеш што е значењето на напишаното ја ќе се обесам на телефонска бандера со еднослојна тоалетна хартија.

Eminem e edinstven raper koj stekna slava preku maka,krv i pot.Edinstven koj ne dilashe droga za parite do sea so gi ima napraeno [ i toa ne so sigurnost] A kazi mi bilo koj drug,znaci BILO KOJ! drug poznat bogat raper so nema dilano droga za sea da e pun kesh i da moze da prai muzika ko covek.
Dilanje droga = Seriski ubiec
Ako ne se slagash...i ako opravduvash dilanje droga,neame so da praime muabet.
Raperive da stanea puni kesh od praenje muzika ke gi poshtuvav kolku tolku..ali vaka? pff Bullshiat.

P.S: I wus dealing dope,now im self made milionare.

А каква врска има дилање дрога со правење музика жити се?
Јадниот ти, раперите се збогатувале од дилање дрога, стварно тропаш глупости, не заслужуваш одговор на твоите тези полни со предрасуди,
знаеш многу малку (читај не знаеш ништо) за хип хоп-от како правец, како движење, за да научам нешто од тебе, а сепак си премногу ограничен за да сакаш нешто паметно да прочиташ, реков ја нема резон за дискутирање со тебе на оваа тема.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Види не е убаво да напаѓаш одреден вид музика. На некој му се допаѓа на некој не. Металот па да не е совршенство?
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.675
Поени од реакции
9.289
Eminem e edinstven raper koj stekna slava preku maka,krv i pot.Edinstven koj ne dilashe droga za parite do sea so gi ima napraeno [ i toa ne so sigurnost] A kazi mi bilo koj drug,znaci BILO KOJ! drug poznat bogat raper so nema dilano droga za sea da e pun kesh i da moze da prai muzika ko covek.
Dilanje droga = Seriski ubiec
Ako ne se slagash...i ako opravduvash dilanje droga,neame so da praime muabet.
Raperive da stanea puni kesh od praenje muzika ke gi poshtuvav kolku tolku..ali vaka? pff Bullshiat.

P.S: I wus dealing dope,now im self made milionare.

значи нема врска ова што го пишуваш.ова е твое мислење зашто ги знајш само Еминем и 50 Цент како рапери и го кажуваш тоа.значи има дел од хип-хоп естрада кој консумираат лесна дрога(кока,марихуана),а не дилаат дрога и не заработуваат од тоа.кога си слушнал ти дека П.Диди,Џеј-Зи... дека биле замешани со дрога???
и ова Дилање Дрога=Сериски убиец не ти го разбирам,за кој од рапериве си чул дека е сериски убиец не знам.само колку да те известам поголеми наркомани нема од Метал сцената со шприцање и ред други ствари.и ако ти смета хип-хопот немој да сериш овде.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Dolgo vreme ne bev tuka na forumov.Dolgo vreme ne bev napisal nitu edna statija za sto i da e okolu Rap muzikata i Hip Hop kulturata kade i da e niz svetot.Moeto opravduvanje bi bilo dobieniot Ban od moderatorite ili admistratorite na Temava.
Inaku posle 2 meseci pasivni i ne aktivni se vrakam da posvetam nekolku minuti,nekolku inci prostor,nekolku zborovi i nekolku epiteti i kritiki okolu eden decko,okolu edna produkcija,okolu eden stil vo celokupnata Rap muzika ...

Pred nekolku sedmici vo Stip se odrza Memorijalna Rap zabava koja se odrza vo negova Cest i negovo Beskrajno Sekavanje TRAJCE-PURI (TVORECOT) (Pocivaj vo Mir golem Coveku,vecno ke si vo nasite srca) -> MC & Producent...

Za site onie koi ke dojdat ovde na forumov i site onie koi ne ste dovolno informirani i site onie koi ne ste zapoznaeni so Postarata Stipska t.e. Makedonska Rap scena da ve informiram deka stanuva zbora za Decko i Ekipa koja bese aktivna na Muzickata scena odamna.Mnogu odamna.Licno jas znam za pesni koi se raboteni i snimeni nekade od pred 10 godini pa navaka.Mozebi i poveke od 10 godini no ne mozam da tvrdam poradi ne sigurnite informacii sobrani vo tekot na zivotot.Stanuva zbor za vistinski rap,za produkcija od povisoko nivo na kreativnostta.Stanuva zbor za produkcija podrzana od Tvrdokorna lirika koja na eden nacin go sozdade stilot koj "buntovno pocivase" na drugata strana na Rap umetnosta.Bi go opisal kako stil ispolnet so Mracen,Duhoven i Morbiden Misticizam.
No pred da prodolzam ponatamu davajki Pozitivna kritika za Produkcijata na Tvorecot da dadam edna golema podrska za Izdavanjeto na CDto i site pesni koi izlegoa so nego.Bidejki ako ne se slucese Memorijalnata Zabava vo Dom Na Mladi (poseben pozdrav i do rakovodstvoto do Bosko Simonovski zaradi vecnata lojalnost i podrska za Stipskata Rap scena) nemase nikogas da imame sansa da gi cueme tie pesni koi vo svojata konstrukcija imaat mnogu visok kvalitet na Lirika i Produkcija.Blagodaram za toj cin od moe ime i od ime na site ljubiteli na vistinskiot Rap i Hardcore Rap so vistinska tematika ,sodrzina,du6a i su6tina...

Tvorecot bese eden obicen decko Diplomiran Pravnik kako i site nas.Sepak samiot fakt deka producirase Hardcore proekti vo svoeto studio "PREKU STIE GRANICI"go izdignuvase malku poveke nad nas.Barem taka e spored moeto mnenie.Tvorecot producirase instrumentali i celi pesni za poveke MCja i grupi od Stip.Tuka bi gi nabrojal Caldisani,Psiho Tim,Executori,Troen Pakt,Ase i Deni i drugi ...
Negoviot stil na komponiranje na Rap instrumentali bese dosta dosta tvrdokoren vo globala.Iako bese sposoben i da napravi instrumentali so po drug smisol i VIBE t.e. Stil.
Negovite Instrumentali ne podrzuvaa liriki so ednostavnta sodrzina.NE!Negovite instrumentali bea gladni za MCja so Dzversko FLOW,za VESTINA od najvisok dostrel i najmnogu od se bea gladni za KOMPLEKSNA LIRIKA!
Jas licno ne oti sum od Stip no koga gi cuv pesnite od CDto i koga veke od po odamna gi znam drugite negovi producirani proekti odnapred znaev za kakov Producent stanuva zbor no koga go dobiv CDto i koga go preslusav ednostavno ne mozev da si poveruvam deka od ovoj zivot i od ovaa Hip Hop kultura zamina eden producent so TEZOK TALENT ,Producent so Strasna Kreativnost pri komponiranje na Instrumentalite,Producent so Ideja i najmnogu od se Producent sto znae sto pravi!
I ne samo kako producent, TVORECOT bese i eden neverojaten MC,4ovek koj sto uzivase ne da eksperimentira so rimata tuku 4ovek koj ja potvrduvase Vestinata na Tvorecot i mokta na stilot,seto toa preku negovata verbalna sposobnost.

Mnogu zalam za zagubata prvo za samiot 4ovek i negovata li4nost i se so nego a posle toa zalam za zagubata na takov producent od Temelite na Makedonskiot Hardcore Rap.
Tazno e mnogu.Sepak kako sto i toj samiot vo edna negova pesna veli "Koga mene ke me Nema mojte dela ostanuvaat,prodolzuvaat tie za mene da Zboruvaat" ...
Tokmu taka.Delata negovi ostanuvaat,ostanuvaat za mene,za tebe,za nas i za site generacii posle nas.I koga vo zivotov bi imal deca bi i gi podaril ovie kvalitetni pesni od Stip za da znaat i da prenesat ponatamu...Jas licno mnogu se gordeam sto osetiv del od taa generacija na raperi od Stip.Sreken sum sto posetiv nekolku zurki koga vo stip rapot bese vo Rascut i najvisokata Kulminacija,koga imase MCja i Grupi koi pravea kvaliteten Rap.
Se gordeam so toa deka od mojto Grad imase neverojatno kvalitetni MCja i Grupi koi bea dostojni konkurenti na site drugi Raperi niz Makedonija.Pa ako ne bese taka nemase ni da imame kolaboracija pomegu Stipskite raperi i raperi od poveke gradovi niz MK.Takvite sorabotiki so stipskite raperi se od mnogu odamna i gi ima do den denesen.
Inaku pred da go zavrsime ovoj Spomen za Tvorecot bi sakal da navedam nekolku luge so koj sto
Tvorecot
i Ekipata okolu nego Sorabotuvaa.Edni od niv se Ago (Temnata Strana),Djaka Nakot,Covekot X,Protiv Site i drugi...znaci mnogu dobro se sogleduva kvalitetot na Stipskite MCja tokmu poradi ovie "featuringz".

Ostanuva...Ostanuvaat samo spomenite vo memorijata koja kako sto veli Djaka Nakot sekogas ostanuva duri i ako bi mi zel se.Ostanuva vo mene,vo vas,vo site nas...
Ostanuvaat migovite vo nasite srca od edno vreme koga Rapot bese RAP a ne SHIT.
Koga ete imavme luge sto znaea sto e kvalitetno,kreativno i originalno.Kaj mene spomenot samo nostalgija budi koja ja branuva mojata realnost.Seto toa e samo za zalost...
Ete pred nekoj den bev na koncert na Onyx tuka vo Sofija i tokmu kako sto velam DA ubavo si pominav nemam zborovi Onyx se sepak Onyx no seto toa samo ja budi Memorijata koja so sebe ja nosi Nostalgijata od edno vreme koga vo mojot grad se slusase i pravese takov Hardcore Rap.Nostalgija i Potreba za povtorno da se oseti toa vreme vo koe Rapuvaa i Komponiraa Tvorecot,Psiho Tim, Bunt (Str8Squad), Luge u Belo, Verbal, Executori, Caldisani, Da Be Da i drugi...

Ve Sakam site vas gore navedenite,blagodaram sto bevte del od moeto bogato minato....


P.S. Ako nekoj saka da go cue albumot Sekavanje za Tvorecot (Trajce-Puri)
neka mi pise Poraka i ke vi pratam link za download!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Нека Почива во Мир..Имам слушнато, и добар беше...Се надевам дека не гледа од Рајот!R.I.P.:(
 
M

mistikraptor

Гостин
Пури почивај во мир .. А инаку промоцијата на цд-то и журката помина супер, имаше настапи од страна на ДНС Екипа, Легијата, P.U.K.A. Kozmetika, 3М, Senjak Squad, Вербал, Смирениот, MC Massacre itn ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom