Хипхоп културата надвор од нашите граници

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Кога реков критичари без основа мислев на луѓе што само слушаат рап или имаат 2/3 другари што снимаат,па ајде сега демек јас се дружам со некои X персони па сега се знам за рап,а тие самите не се потрудиле да напишат нешто свое и да го презентираат па потоа да имаат лице за да го оценат трудот на некој друг.Секој знае да каже дека конкурентот не го бива...но треба да се докажиш дека си подобар од него на дело...а не само на уста(со оговарања)
Е ова според мене е дефиниција за критичари без основа...
kriticar bez osnova e decko ili devojka sto nema osnovno poznavanje na hip hopot i nema slusano dosta hip hop za da moze da dava kritika......toa e kriticar bez osnova.........na primer ima faci so praat rap a neznaat so e hip hop znaci tie imaat osnova a??per ti ne si razbral ubavo u skolo so e toa kritika i kriticar.....zatoa ke te molam sekoj koj ima poznavanje od hip hopot i ima slusnato dosta za da moze da oceni sto e dobro i sto ne e ima pravo da dade mislenje i kritika,gresis zatoa ti so go zboris.........pa sea ti prifati go ili ne kako sakas........
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
per ti ne si razbral ubavo u skolo so e toa kritika i kriticar.....zatoa ke te molam sekoj koj ima poznavanje od hip hopot i ima slusnato dosta za da moze da oceni sto e dobro i sto ne e ima pravo da dade mislenje i kritika
Како прво : голем дел од тие што слушаат рап слушаат се освен Мак рап.
Како второ : тие истите по цел ден слушаат KRS.WU TANG и ред друго и мастурбираат на нивните спотови и кога ке им пуштиш македонска трака или спот ке речат " леле за грев се децата" а станува збор за групи како Темната Страна,Легијата и неколку други кој се топ 5 за наши услови.
И ете ти одма критика,еден ке чуе ке му каже на другар му,па трeт па четврт и ете ти слаб тираж,слаба посетеност на журки и ред други последици кои ги трпат пред се артистите и цела Македонска сцена воопшто.
Некој луге уште не научиле дека Легијата не се Wu Tang Clan,дека Темната страна не се Terror Squad,дека јас не сум KRS ONE или било што.Разликата помеѓу нашата сцена и Usa Rap е како да споредуваш праисториски човек со Fashion Tv...
Барем тоа што се може да успее поддржвајте го и толерирајте бидејки кога на некое типче кои снимило прва трака да му кажете дека е очаен и дека не го бива тој никогаш повеке нема да фати микрофон во рака и да напише текст = ке се разочара..а не можете да знаете што може да направи по 1 година можеби ке следи огромен прогрес во неговата кариера и ке ја претставува Македонија и надвор од границите.:smir:
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Како прво : голем дел од тие што слушаат рап слушаат се освен Мак рап.
Како второ : тие истите по цел ден слушаат KRS.WU TANG и ред друго и мастурбираат на нивните спотови и кога ке им пуштиш македонска трака или спот ке речат " леле за грев се децата" а станува збор за групи како Темната Страна,Легијата и неколку други кој се топ 5 за наши услови.
И ете ти одма критика,еден ке чуе ке му каже на другар му,па трeт па четврт и ете ти слаб тираж,слаба посетеност на журки и ред други последици кои ги трпат пред се артистите и цела Македонска сцена воопшто.
Некој луге уште не научиле дека Легијата не се Wu Tang Clan,дека Темната страна не се Terror Squad,дека јас не сум KRS ONE или било што.Разликата помеѓу нашата сцена и Usa Rap е како да споредуваш праисториски човек со Fashion Tv...
Барем тоа што се може да успее поддржвајте го и толерирајте бидејки кога на некое типче кои снимило прва трака да му кажете дека е очаен и дека не го бива тој никогаш повеке нема да фати микрофон во рака и да напише текст = ке се разочара..а не можете да знаете што може да направи по 1 година можеби ке следи огромен прогрес во неговата кариера и ке ја претставува Македонија и надвор од границите.:smir:
zaso tolku gazis vrz makedonskata scena imame kvalitet be,ali bitola sigurno ne eden od tie.........
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Evil-B ova za kriticarive bez osnova ne ti stima malce poso da receme i ja neam snimano ama slusam rap neli?
Sepak Kocka neznam sto tolku ja napagas Bitolskata scena.. Ako tebe ne ti se sviga top.. Ja gi slusam pojse od Ago bitolcani iskreno..
I kaj vide da zbori Evil B proti makedonskata scena? Ti go razbra pred se sto saka da kaze?
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Girlll кај тебе е друг случај.Ти можи слушаш Usa Rap или било каков друг,ама барем не плукаш на Македонската сцена и знам дека ја подржуваш лично јас знам дека одиш на рап журки во Скопје па и во Битола знам дека си доаѓала.Напиша дека поштоваш рап и од Битола можеби и од други останати градови,незнам...(иако си од Скопје!)
Али овај типот коцка убеден е дека освен во Скопје дека на друго место во Македонија буквално нема рап,или ако има дека не чини.Јас поштовам луѓе што се Local Patriot но не и по цена да се гази вистината!!!Има групи од Битола,Тетово,Струмица,Кичево кој снимаат,патуваат на журки со сопствени средства само за да го претстават она што ги исполнува=рап музиката.Сакав да му кажам на другарчето коцка дека на такви луге не треба да му се скрати мотивот за работа.И јас лично трпев критики од секакви кловнови низ град ама кога почнаа да снимаат и видоа дека не бива дојдоа и респект ми пружаа.Сакав да кажам дека има луге кои се по чувствителни од мене и после првата негативна критика може да ја завршат кариерата.
Што има врска кој каде се родил и Тоше беше од Крушево па беше репрезент на цела Македонија.:toe:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ок де само така го кажав тоа. Нема зашто да сме локал патриоти коа цела држава ни е колку еден Амерички град. Треба да се подржуваме и онака во рапов сме малце, ако се сереме ќе стигнеме до нигде!
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Слушам македонски рап.Snoopy MC,MC Massacre,zetvar,Gele-k...itn супер е македонскиот рап :wink:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Ај сеа вака....денес на Здраа Храна (емисијата на 103ка) пуштиа една песна од РНС и Џака....ако има некој шо гледал шо ја знае песната нека пише како се вика ако ја нема да ми ја прати :)...поима неам како идеше прв пут ја слушнав денес....
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
da da me zaebavas???
1. Ооо диар Коцка.. Според тебе секој е преодреден да биде РАПЕР?
Па на крај краева и тие снупи мупи, не дека и ја не ги ПРЕЗИРАМ ама спаѓаат во РАП.. Комерцијален но сепак РАП.. Типот не рече - Ја сум андерграунд, слушам стриктно вистински МЦиња така?

2. На секое лонче капаче си ти?
Од кол на кол најголемиот у газ знаеш тоа?

И Врчак и кој све не се спомна на темава.. Не е секој роден со мајк у рака, на улица.. Ја кога почнав да слушам рап бев со години зацепана у Еминем и нишо др не слушав.. Тогаш бев фејкер и сеа е чудно што наеднаш станав раперка као? А ти си се родил со капчето наопачки? Ако некој го занима појше за рап нека си праша енитајм ние би требало да му помогнеме и да го потикнеме, а и да го поправиме ако греши негде или ако има погрешен став за некои работи.. Сите сте рапери со она - Ме заебааш? Или не сери дете не си ти за рап? Моеш фино лепо некому да објасниш дека тие не се баш баш тоа за кое што ние прајме муабет и не ги сметаме за рапери.. Нема да добиеш етикета на поголем серко со излишани ставови сори..
Ајд.. Ме курчат - Јо мај нига ставови искрено..
И ти сфати го ова као позитивно кажано не напаѓам никој и неам намера да се распраам.. Ајд.. :smir:
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Абе луѓе не знам дали го гледавте Врчак на евровозијата.Имаше текст од 4 тактови=8 реченици имаше back vokal (тој "justin"ot зад него што играше)и пак успеа 2 пати да падне за воздух.И за тоа треба дарба да се има :nesvest:
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Абе луѓе не знам дали го гледавте Врчак на евровозијата.Имаше текст од 4 тактови=8 реченици имаше back vokal (тој "justin"ot зад него што играше)и пак успеа 2 пати да падне за воздух.И за тоа треба дарба да се има :nesvest:
Kaj slushna zhiti sve?...Se nadevam deka u Belgrad ke imaat nekoj shkoluvan sound tehnicar so ke znae 2 kopcinja da pritisne u isto vreme pa da izleze zvukot i od matricata i od mikrofonot. Jas Gadza i Vrcak uopste ne ni gi slusnaf, nemozef da ukopcam so zboruvaat. Samo slusnaf "lkdjuslkjdlajksdlajs ljuboftaaa." Ali sepak dobra pesna, so vikas ti samo 15 sekundi se del od pesnata, taka da ne se dovolno prisutni za da ja unistat so na Vrcak bladanjeto i na Gadza zavivanjeto. Ali Gadza aka Justin neka skoka u pozadina bar malku da plakneme ochi, dosta do sea baletani ni se krshea u pozadina.
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Ај сеа вака....денес на Здраа Храна (емисијата на 103ка) пуштиа една песна од РНС и Џака....ако има некој шо гледал шо ја знае песната нека пише како се вика ако ја нема да ми ја прати :)...поима неам како идеше прв пут ја слушнав денес....

Pesnata i ja ja slusav i stvarno zakon e ne sum slusnal podobra odamna.Nesto kako u stil na onaa "Od rimi do realnost "samo mnogu me nakurci sto RNS sere luge koi sto nit mu zgresile nesto, nitu ima nesto so niv a i baska mnogu dobro znae koj e toj covek i sto ima napraveno za makedonskata rap scena. Za koj stanuva zbor mislam deka znaat tie sto ja slusnale pesnata samo ja mislam deka iako e najtalentiran mc kaj nas ne smee da si dozvoli takvi lapsusi. Sega Dzaka ne sere nisto u trakava ovoj nesto ke bodel ova ona.Sto bilo zavrsilo. Nikoj ne go ni spominja vise toa sto se desilo se desilo i toa odamna.Spored mene nastan koj mnogu loso vlijaese na nasata scena, sto ima sea toa pak da se spominje. Eve kako idese :

"Bev dete koga se desi............bev zad grb........"Sega bi te brcal nebitno kolku sum pomal"..........."Nemam respekt za covek koj neznae sto e moral"........

Ako doznae covekot za ova bogami i neznam so bi se desilo ne ni sakam da pomislam.Pak ke kazam RNS e topoi i bas me raduva sto povtorno e "hardcore" samo vakvi stihovi mislam deka mu se apsolutno nepotrebni.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Ja imam jas pesnata, ali bas vcera go odnesif mojot kompjuter na poprafka a na toj mi e pesnata. A ne znam kaj ja najdof. Pa ako vi se ceka 2 nedeli, ke ja uploadiram koga kje mi go vratat togas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom