Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
tockest glumi neso chill out madafaka...jade gomna za ago a time out negovata grupa so se,se po tapa i od toni zen....
Валда мислеше на Тајм Аут.....и прекинете да се препуцавате мајкуму.

п.с. Сте ги слушале песниве од албумов на Стиховен Калибар ?!?! Како ви се свига ?!
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Stihoven Kaliber e partal deckiot. Neam zborovi, gledam povekje so Legija sorabotuva, ne e deka e nesto ok toa, tuku terba malku na site strani da se frli. So RNS pesnite mu se super, solo tie sto mu se.. Me iznenadi vaka iskreno, samo da si prodolzi solo poarno za nego, oti ako zamini vo Legija (ko sto slusnav) nema ubo da naprai
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Зашо бе....шо им фали на Легија ?! Според мене најдобра екипа у СК :)
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
,,HIP HOPOT E MRTOV"

HIP HOPOT E MRTOV!!!

Dokolku napravime rekapitulacija na razvojot na Hip Hop muzikata od negovoto pojavuvawe do denes i so mnogute promeni vo nego, logicno se postavuva prasanjeto dali Hip Hopot ne se naoga pred svojot zalez.
Ako gi analizirame zlatnite devedeseti godini vo koi egzistiraa kultnite iminja od tipot na Public Enemy, Krs Onei slicni na niv koi so svojata revolucionerna matrica na deluvawe izvrsija ogromno vlijanie, pa preku Notorius BIG,Nas, The Roots.. denes kako nivna zamena gi imame zvezdite od tipot na ,,fantasticniot i nezaboraven" 50 cent, Lil John i slicni tretorazredni shlajmovi koi ,,palat i gasat'' nasekade vo svetot. Takvite Hip Hop shljakotini uste se prestavuvaat i kako paradigmatichni, a so svojata izopacenost i kvazi stil se nametnuvaat kako dominantni vo pove}eto muzicki mediumi.
Amerikanskiot Hip Hop stana sostaven del od kapitalizmot koj nemilosrdno go zloupotrebuva i od nego sozdade samo mashinerija za pravewe na pari. So toa se izgubi idejata i samata smisla zatoa shto muzikata ja nema poveke taa mok shto ja ima{e porano i sega e samo eden komercijalen proizvod. Sekoja cest na isklucocite no deneska ne mozete nitu na prsti da nabroite nekolku albumi koi se uspesno sraboteni i ja obelezale izminatata godina. Od druga strana vo izobilie ste preplaveni so smrdliviot meinstrim prezentiran na MTV i ostanatite sht mediumi.
A paralelno na amerikanskiot Hip Hop kaj nas moze da se kaze deka vo poslednite nekolku godini se slucuva nezapamten i drasticno zgolemen broj na Hip Hop artisti vo sporedba so devedesetite godini.Vo Makedonija Hip Hopot prestavuva kuriozitet so ogled na faktot shto imame po 100 hip hop artisti na kilometar kvadraten.So takviot kvantitet i ekspanzija na muzikata interesno e shto vo Makedonija ima pogolem broj na rap izveduvaci vo celina otkolku slushateli po shto sme unikatni. No dobro nekoj ke rece deka kvantitetot ra|a i kvalitet no dali e toa taka kaj nas e znak na prashanje??? So isklucok na nekolku renomirani artisti i bendovi ostanatite takanareceni raperi smetaat deka so edno PC i nekoe programce za muzika mozat preku nok da stanat vistinski Hip Hop zvezdi. Imajki ja vo predvid socio ekonomskata sostojba i urbanite problemi so koi se soocuvame kaj poveketo Hip Hop artisti toa kako da ne prestavuva nikakov predizvik. Mnogumina vo svoite tekstovi se zanimavaat so samite sebe a prete`no i licat edni na drugi, odnosno se karakteriziraat so preteranata sueta a neretko se vlezeni vo ego trip filmovi deka tokmu tie se najdobrite i vistinskite.Deneska sekoj mo`e da zeme kamera od 150 evra da izleze na ulica i da snimi spot, a posle so pustanje na sms poraki da si go popularizira svoeto ,,remek delo" shto ukazuva i na ugledot na nashite takanareceni televizii. Za omrazite i licemerieto koe postoi i podelbite na istok i zapad koi vo minatoto bea dlaboko izrazeni voopsto i da ne govorime. Se mi se cini deka Hip Hopot se poveke stanuva infantilen i stereotipen
odnosno ja nema taa sila koja treba da ja poseduva imajki ja vo predvid negovata uloga da se sprotivstavuva na opstestvenite stegi. Taka imame tekstovi od tipot ja sum ,,najbolji mc i posle mene potop" ,, pazete se koga doa|am vi otidoa mudata" shto namesto evolucija pridonesuva da odime samo vo obraten pravec. Mozebi imame najgolem broj na raperi na kilometar kvadraten no kvantitetot ne znaci deka sekogash nosi i kvalitet.

Hip Hopot e mrtov i za toa ne e vinoven nikoj od strana tuku naprotiv pricinite za negovata smrt treba da se baraat vnatre, zatoa shto stanuva zbor za samoubistvo.

P.S.

,,Hip Hopot e mrtov da zivee Hip Hopot"
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
ZA TAKANARECENITE BOGOVI VO MK RAPOT

Konecno mislam deka treba se demistificiraat nekoi raboti.Nekoj ke rece koj e ovoj Stihoven Kalibar be seljak vidi go da jade gomna.Da ja sum seljak najgolem zatoa shto 15 godini snimam rap so sopstveni sredstva i do sega od rapot iam samo zaguba od 3 iljadi eura.Zatoa shto ja i uste par drugi lugje okapavme vo rapot i koskite gi ostaivme a nekoj ne najde za skodno da izrazi ni troska pocit. Zatoa shto ne stoi Skopska Pivara i vesnikot na Ramkovski Vreme zad nas tuku sami si gi finansirame i vadime nashite albumi. Zatoa shto makotrpno go sobirame keshot da izvadime eden eban album a potoa da nema koj da ti go spomne vo emisija deka voopsto i si go izdal. Zatoa shto gi neame parite od tato da ne izdigne i da ne napravi najdobri...pa od takvi propadna i celata drzava zatoa shto vo Makedonija bukvalno vazi onaa izreka na Zan zak Ruso deka covekot na covek e volk..
Jas ne sum licemer. Jas gi kazuvam rabotite vo lice sekogas. Eve vi go uste ednas pismoto i vo ime na uste 100 moi prijateli koi go mislat istoto a nikoj nema hrabrost da go kaze toa vo lice.
Ne mozev a da ne izreagiram na ,,visoko cenetata'' emisija koja se zanimava so ,,vistinski hip hop" predvodena od ,,golemiot bog" na makedonskiot hip hop koj smeta deka makedonskiot hip hop zapocnuva i zavrsuva so nego. Sekoja pocit za negovoto minato megutoa mislam deka egoto, suetata i negovata arogancija otidoa predaleku. Nemojte da se cudite posle zashto makedonskiot hip hop ne moze da otide napred koga vo edinstvenata televiziska emisija ne se objavuva nisto za ona sto se slucuva i shto e aktuelno na domasnata scena. Makedonskiot hip hop ke prodolzi da tone se dodeka vo edinstvenata hip hop televiziska emisija,,hip hop proteza" se prezentiraat tretorazredni shljunak americki artisti i grupi koi ne gi ni smetam za relevantni a se zapostavuva se ona shto se slucuva na domashnata scena. Seuste stojam na stavot deka sekoj prosecen hip hop artist ili grupa vo Makedonija se tripati podobri od momentalno najdobrite americki shitovi so ogled na faktot shto vistinskiot americki hip hop e umren uste pred nekolku godini. Samo napred gospodine prodolzi taka so tvojata emisija koja ti sluzi za sebepromoviranje i reklamiranje samo na vasiot album koj ima reizdanie posle nekolku godini a ostanatite makedonski sluchuvanja gi smetas za nerelevantni. Sekoja cest za Saf megutoa mislam deka ima i nesto drugo sto treba da se respektira.
Od takvi tipovi makedonskiot hip hop ke propadne ama najprvin ke propadnat onie so egotrip filmovi i so golema arogancija kako tvojata.
so pocit Goran Jankulovski a.k.a Stihoven Kalibar-vistinski ljubitel na vistinskiot hip hop..............In Medias Res


 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
.............

da im odgovoram prethodno na deckite deka ne zaminuvamm u legija tuku samo sorabotuvam so par lugje od tamu i so eden kup drugi luge od makedonskata i srpskata scena....neam predrasudi prema nikogo i sekoj shto saka da sorabotuva ke sorabotuvam osven ako ne me hejta se razbira:))) Normalno treba da ispolnuva nekakvi kriteriumi na pristoen tekst i stil za da napraime kolaboracija...............
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Zatoa shto makotrpno go sobirame keshot da izvadime eden eban album a potoa da nema koj da ti go spomne vo emisija deka voopsto i si go izdal.
Ne deka ne se slozovam ostatokot so toa sto go napisa, no bas ova go zabelezav onaka kako trn vo oko:
Vidi, aj razmisli koj vodi rap-emisii vo drzavava i koj e vinoven za toa sto se slucuvaat nekoi raboti. Ete citaj nazad temava, ima nekolku stranici posveteni za taa licnost i greskite sto gri pravi, osobeno okolu tie MAK-RAP SRANJA.
Komentarov ti e solidem, vo globala si vo pravo, ako ne i povekje...
Nastrana od toa sto go kazav za Legija: Ne deka ne cinat ili nesto slicno, sepak e mak-rap i treba da se postuva. Samo sto, mislev, ako vlezis vo Legija, ostanuvas vo senka. Solo denes e podobro - ova mi bese celta na toj muabet. Implicirav na tvojot slucaj zatoa sto, ete, na nego naidov vo slucajov.
Poz, i sakam da napraam muabet so tebe onaka, vo zivo.
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Море Жаре не туку треси глупости...Чоекот убо си кажа за тоа со емисијата на Пикисипи..Место да промовира Македонски рап артисти тој пушта и дава коментари за американскиот рап...тој рап умре уште пред 10 години..ова денес се е` срање.Иако неслушам мак рап ама мислам дека треба да се промовира нашот рап (каков таков)И ако чоекот прај соработка со Легијата тоа е негово право.Според мене денес во мак најдобри се Легијата...сето останато е веке видено и веке слушнато...Same SHIT...Типчево има подршка и продолжи бате со работата ти си знајш најубаво..Поздрав
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Леле леле леле... никој не го цени стиховниот калибар. Сине, ништо лично, само да те освестам дека не си ти единствениот на светот кој не успеал иако бил добар (а ова на жими мајка на ThugProphet, пошто не сум те слушал).

Денешниот хип хоп бил мртов. :pos: Категорично одбивам. Тоа што нас ни го пласираат на МТВ е исто како да ја пратиш екс ју сцената на Пинк телевизија. Кога би живеел во Бруклин со гаранција ќе имаш андерграунд артисти колку сакаш кои прават добар хип хоп. Слично е и кај нас. Тони Зен е “рапер број 1“ затоа што има најскап спот. А телевизиите сакаат скапи работи, бидејќи гледачите ги бараат.

Македонската сцена секојдневно вади по некој опинок од рапер кој мисли дека прави нешто добро. Факт е дека начинот на кој сам си го доживуваш сработеното не е еднаков со начинот на кој јас ќе го доживеам. Дури и коа ќе прднеш тебе не ти смрди, на другите им срмди. Македонија врие од лоши рапери. Хип Хоп теза во својата емисија го имаше РНС и уште пар момци, кои барем според мојот аматерски агол на гледање беа сосема океј за разлика од оние кои ми ги фалеле по јутуб и мп3 песнички снимени во шупа.

Заради неинтеигентните млади момци кои мислат дека имаат два грама мозок за да склопат две рими (кои се глупи меѓу другото), репутацијата на мак-рапот е на така очајно ниво и луѓето од страна воопшто и не го сметаат стилот за музички правец. Во сработеното нема уметност, нема искреност, нема жар, нема реалност, а тоа се работите кои се ценат. За да се создаде уметност треба да се доживее уметност. Која е последна книга што си ја читал, кога последен пат си слушнал нешто друго освен РЗА, на крајот на краиштата кога последен пат си бил гладен?! Хип хопот бара исклучително паметни луѓе. Пожелно е да се начитани, но ако тоа нема тогаш мора да се има улична интелигенција, која директно ќе придонесе до снаодливоста на емсито да смисли веднаш рима. Хип хоп е поезија. А кој е добар емси? Оној кој е најуспешен во battle. Оној кој знае во даден момент да одговори правилно, да смисли идеално. А за тоа треба начитаност и интелигенција (снаоѓање во ситуација, по дефиниција), и секако талент за рецитирање како и многу многу тренинг. Што од ова поседува просечен хип хопер во Македонија? Ниедно.

Факт е дека одредени луѓе во секоја област (не само музика) се форсираат, и успеваат не толку добри за разлика од оние другите. Но вистинскиот квалитет и работа секогаш доаѓа до израз. Ако навистина си добар ќе ти се отворат вратите, без разлика на се`. Затоа секој кој почнал да кука, дека ова или она не чини, дека нешто му пречи или дека едноставно некоја ситница го деконцентрира во целиот процес на работа, тој не е добар и нема да успее. Голем е оној кој и кога е на врвот на топ листа, и кога не продава една ебана песна да признае дека вината е во него, а не во некој си САФ. :star:
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Ок...Но колку во Македонија има рапери или поточно хип хопери кои имат високо интелегнтно ниво?Џака?И да речиме уште неколку типци?Сето останато е во филмот да биди "уличар" или "gangsta" и во секој текст го кажува едното исто..јас вака,јас така?На пример:Брака по крв издадоа 2 книги..колку од рапериве ги имат прочитано книгите и колку ги имат разбрано?Зошто никој не се залага да се оформат школи за Break Dance или како во Хрватска да има и школо за Djing?Или пак да се цртат помасовно графити и сите делови што се застапени во Хип Хоп Културата?Нема доволно заинтересирани луге за тоа зошто сите си го гледат своето и да заработат некој минимален денар?Или зошто нема доволно образовани луге?
Ако земиме да ги бараме дупките и за да ги пополниме ке требат уште еден куп години...
А и тоа дека во Бруклин има андергаунд рап има...и не само во Бруклин него ширум Америка...ама работата е тоа што на МТV се промовира ХИП ПОП а не ХИП ХОП....и маладите рапершина неодат подалеку од тие работи што му ги пуштат.
Имам праено муабет со дечки рапери да ги речам и никој од нив не слуша американски рап...со некој коментари....абе незнам англиски или па срање и некои слични коментари...
Еве оти на пример не би го слушале Krs - One или Rasskass?
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
....................

Za da prais rap muzika mora da imas barem 3 knigi procitano u zivotot.sekojdnevno u makdedonija izlagaat po 3 rap grupi koi u svoite tekstovi tresat onanii odnosno nisto inteligentno ne kazuvaat...toa e poradi faktot shto 50 posto od,,raperite'' u makedonija imaat vokalbular od 100 zbora a sushtinata na nivnite terkstovi se sostoi vo tipot na ja sum nambr van koj ve ebe vas drugite.....Mi zameruvaat mnogu deka vo svoite tekstovi premnogu ja opfakam socijalata....Jas vo moite tekstovi se shto kazuvam e realno i iskreno za razlika od polovinata makedonski raperi koi se siledzii a vo zivo se metar i seeset ili mi zborat za toa kako sedat na shank i pijat bakardi so nekoja si kurvetina a vo realniot zivot nemaat ni 100 denari vo dzebot...So ova ne sakam da navredam nikogo tuku samo sakam da ukazam vo koj pracec treba da se dvizat rabotite..A shto se odnesuva do Gospodinot Dimitrija od Cair nemam nisto licno protiv tipot tuku samo sakav da ukazam na negoviot nekorekten odnos pri izdavanjeto na mojot album koga go zamoliv da mu poklonam eden disk i da objavi vo negovata emisija deka e izdaden albumot na shto ne dobiv nikakov odgovor....
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Da cues da ne veruvas !
Bate kakov muabet, od koga rapot bil za vo MANU. Kakov vokabular treba za da kazesh kako zivesh i kako stojat rabotite. Da ne treba propusnica vo rapot da vovedeme. Rapot e onakov kakov sto e zivotot pa zatoa ima raboti koi i vo zivotot se slucuvaaat (licemerstvo,drugarstvo, ljubov, omraza,luge sto se tamu a netreba da se itn itn). Rapot e vo sushtina Ago sto bi rekol sudir na ineresi, site si gledaat za sebe ( vkucuvajki te i tebe baba, koga si se isfrustriral od sto ne te pustil ili ne kazal nekoj vo emisija za tebe) toa e rap. Site samite se opravduvaat i pogazuvaat moralni normi za da si gi opravdaat svoite postapki. Iako i jas sakam da bide rapot sovrshen i da bide se kako sto treba toa nee vozmozno, isto kako vo zivotot, pa i od tuka slicnosta so nego. Toa e dobro !!! toa go butka rapot i go drzi da opstane, toa go pravi specificen, moze da opfati mnogu temi. I moe mislenje e deka rapot ne treba da e dokazuvanje, a e sekade vo svetot e taka. Se e kompromis baba mora od nekade da odzemesh za nekade da dodadesh. Toa e . Rapot ne e vidime kakvi tekstovi mozam da napisham - tuku za sho pishuvam, sto kazuvam, ne e kako mozam da izrecitiram - nego za sto recitiram, ne e da sum najdobar Mc - da si covek dzabe e se koga nemash karakter, si kako soncogled. Ova ne e slika pa vidi ja slikava kakva e, pa ne ti e bitno dali slikarot bil degen ili seriski ubiec. Rapot e odraz na tebe. Treba da zazemesh stav(iako bil tezok iako ne znaesh kade vodi - ako e vistinit) i da gi branish i da pokazesh zosto e nesto losho a zosto e dobro. Da ne se razvrzuvame so gluposti sekoj moze da se pravi intelektualec, anema zavrsheno sredno, sekoj moze da zbori sto saka a e nikoj i nisto --- lecenje kompleksi baba necini. Problemot ne e da ne te razbere nikoj, ili sakash da zborat vidi go onoj kakvi tekstovi ima ama nikoj ne te razbira. Baba rapot e ona vistinskoto ti so site tvoj negativnosto i pozitivnosti se drugo ti e fatamorgana. Pozdrav
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
...So ova ne sakam da navredam nikogo tuku samo sakam da ukazam vo koj pracec treba da se dvizat rabotite..A shto se odnesuva do Gospodinot Dimitrija od Cair nemam nisto licno protiv tipot tuku samo sakav da ukazam na negoviot nekorekten odnos pri izdavanjeto na mojot album koga go zamoliv da mu poklonam eden disk i da objavi vo negovata emisija deka e izdaden albumot na shto ne dobiv nikakov odgovor....
Стиховен Калибар..Аго е во право во однос на Пикисипи..Прочитај некоја страна наназад ќе го прочиташ моето мислење во однос на Пикисипи, да не се повторувам..А знам и уште еден артист(кој не го споменувам овде)кој му има слична работа направено како тебе..Како што кажа на МТВ адриа, дека во Македонија нема воопшто рап, се сруши и она мало мислење што го имав за него..Стиховен Калибар, продолжи со својата работа.Го слушав твојот прв албум Поинаква Димензија е многу закон албум, новиот не можам да го најдам(посебно Параноја е многу закон))Почит и не се замарај многу со “пикисиповци“зошто немаат ни грам респект
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
....................

site problemi koi nastanuvaat vo zivotot pa ako sakate i vo rapot prozileguavaat od preteranata sueta kaj covekot.Toa e onaa sostojba kaj covekot koga saka da se istakne sebesi odnosno svoeto EGO nad drugite i da se napravi poveke vreden.Duri i ova moe dokazuvanje tuka e eden vid na Sueta zatoa shto sakam da ti dokazam nesto.A sovrsenstvo ne postoi zatoa shto sovrshen e samo BOG. A dobro e da teznees kon sovrshenstvoto...E sega koga nekoj covek misli za sebe deka e Bog togas toa e golem problem...Ja ne sakam da se istaknuvam deka sum nad nekogo tuku toa treba drugi da ocenat kolku vredam....A nemoj da mislis deka vokabular ne e potreben za vo rapot( ne mislam na vokabular kako onoj u MANU ama barem da ne go slusham zborcheto ,,JAS" po 40 pati u edna strofa)....Dosta e od nepismeni raperi so sredno semkarsko...Ipak e potrebno nekoe nivo na izrazuvanje....Kazi mi koj makedonski raper e barem priblizno ednakov na eden Marchelo da receme???? Spored mene Marcelo e 3 svetlosni godini ponapred vo svoite tekstovi otkloku 70 procenti od makedonskite takozvani raperi koi osven potenciranje na svojata sueta i nemaat nisto inteligentno da istaknat vo svoite tekstovi...
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
0
.......

NA KIKO DA MU ODGOVORAM DEKA ALBUMOT MOJ MOZE DA GO NAJDE VO JUGOTON I CUV DE CUV PO CENA OD 300 DENARI ILI KAJ MENE LICNO ZA 150.....AKO E RASPRODADEN U PRODAVNICA KAZI MI ZASHO NE SUM BIL 2 NEDELI I NEZNAM....MOZDA I TREBA DA ODNESAM USTE KOPII:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom